Upgrade zo Sandy

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Upgrade zo Sandy

Příspěvek od van Bellen »

Zdravim,
mam tu starsi PC, ktory sa chystam zmodernizovat.Potrebujem MB+CPU+RAM.
Cpu i5 12500 (po 2-3 rokoch vymena za raptor lake 13400 resp 13700), k tomu na system M2 samsung 980 pro 250gb.So zvyskom mam dilemu,ci
to postavit na overenej DDR4 alebo ist rovno do DDR5.PC je urcene primarne na kancelarsku pracu,internet,filmy a obcasne hranie (zatial tam je
gtx960).Neskor tam planujem pridat zvukovu kartu.

DDR4 varianta:
MB: https://www.alza.sk/asus-tuf-gaming-b6 ... 39829.htm
RAM: https://www.alza.sk/crucial-16gb-kit-d ... 20215.htm

DDR5 varianta:
MB: https://www.alza.sk/gigabyte-z690-ud-d6836296.htm
RAM: https://www.alza.sk/gaming/kingston-fu ... 04721.htm

Este zvazujem Z690,ale K model velmi nechcem (skor len 12400 alebo 12700, neskor raptor lake),tak neviem ci sa to oplati.

Vdaka za kazdy postreh.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od python.p »

DDR4...

DDR5 ti teď aktuálně nic kromě většího víru v pěněžence nepřinese a pokud jsi do teď přežil ze Sandy, tak než budeš dělat upgrade budou tu DDR6 nebo 7. :)

a 250GB SSD dneska neber, to je nesmysl. Výkon, poměr cena/kapacita a hlavně je to fakt k ničemu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od van Bellen »

Mam dva klasicke ssd crucial mx500 1tb+250tb na data, tu m2 chcem cisto len na system.Takze mam ist do DDR4 (mb a ramky su ok? ) ?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od python.p »

Fakt dáš 1 199,- za 250GB, když můžeš mít za 1 489,- 500GB? Tak to fakt nechápu ... A to nemluvím o tom, že za dvojnásobek ceny, máš 4 násobnou kapacitu.

RAM cajk.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od van Bellen »

Samsung 980 pro 500gb by ma vysiel +44€, ty asi myslis evo...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od python.p »

Ono aj to EVO je na tohle pohoda, ale myslím totok:

Jestli ti ušetřených 12 € za to stojí, tak prosím.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od Atapi »

A ten 250 GB co už máš je nějaký šunt před smrtí nebo? Kupovat do takové sestavy další 250 GB disk (a ještě k tomu 980 pro) mi taky příjde jako hloupost. Ten starej menší bych využil na systém a základní programy a v případě potřeby dalšího místa bych dokoupil pak větší nvme SSD, na který bych instaloval hry a náročnější programy, pokud nějaké používáš.
Nebo z jakého důvodu jsi vybral ten 980 pro? Z toho popisu sestavy a využití pro tebe bude úplně jedno jestli tam bude 980 pro nebo třeba MX500 250 GB nebo co je to za ssd, ještě když hry budeš mít předpokládám kvůli velikosti stále na SATA SSD... Obecně mi to příjde celé trochu overkill na to využití - deska by stačila o litr levnější PRIME B660-PLUS D4, procesor 12400f a jsi v praxi téměř na tom samém (v kancl práci úplně na tom samém), ale to už je na tobě jestli potřebuješ takovou desku a wifi nebo GPU v procesoru. Já bych to radši pošetřil a přidal na GPU, jestli to má být i na nové hry.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od python.p »

Já nemyslím PRO.

Ale jinak je situace stejná, na OS je to zbytečný a 250GB je nesmysl.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od Atapi »

Jasně to bylo na autora příspěvku. :) Já bych pak taky volil (respektive už ho mám) obyč 980 a rovnou 1 TB na ty data a hry, něco jako 980 Pro se bere pokud vím že to využiju a o tom tady pochybuju...
Obrázek
Nordir
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 10. črc 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od Nordir »

Zdar kluci, resim stejny problem a nechci otvirat dalsi topic tak to pisi sem. Archaicky pocitac 10let pomalu dosluhuje (hrat na tom PoE je za trest), deti odrostly tak mam povoleni na PC :) .. https://www.czc.cz/0go34rkqtojd3aqlu3in2p4dsc/seznam tu je sestava a nelekejte se CPU to beru jako prechod na Raptor lake (uz tak sem nad hornim limitem a vymena CPU je jednodusi nez MB proto tak naddimenzovany) ale pokud mate nejake pripominky sem s nim. Diky

PS. beru to tak ze byc mel dalsich 5-10let vydrzet proto ten overkill + to chlazeni (v lete tu mam 33st)
Me nezajimaji zadny podmínky, jaky mel suvereni stat nekde za krale klacka
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od Atapi »

To si klidně založ extra jak na to tak koukám, míchat v jednom tématu dvě šílené sestavy to ne :lol: , nebo to dej do tématu podle rozpočtu (asi nad 30 tisíc)...
A rovnou k tomu dopiš to hlavní - využití (pokud máš i konkrétní hry a programy tak dopsat i to), rozpočet, něco doma je? Proč tam jsou tak divně disky? Desky mívají dneska už běžně 2-3 i víc m.2 slotů a levnější nvme stojí stejně jak SATA, není důvod to nevyužít. Přetaktování plánuješ když koukám na tu desku? A sestava na 10 let je kravina, o něco levnější sestava a pak upgrade (třeba i s odprodejem staré) výjde 100x líp než PC za 50 na 5+ let. Běžnému PC (respektive desce za +-4 tisíce) pár stupňů navíc neublíží, ještě když to dáš do takové bedny kde tam ženou vzduch dva 200 mm větráky, to by mělo být úplně v pohodě. Windows bych koupil klasicky na aukru klíč za stovku, klidně ještě windows 10, ono windows 11 zatím nejsou žádná výhra i když už to má být stable. Paměti BL2K16G32C16U4B, na mironetu jsou za 2600,- a parametry stejný (CL16 3200, případně bych zvažoval i 3600, ty už jsou taky za slušné ceny).
Obrázek
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od van Bellen »

Na tu 980pro som cital dobre ohlasy,tak preto.Momentalne mam system na 2 rocnom crucial mx500 a data na 6 mesacnom mx500 1tb.CPU chcem uricite 12500,lebo chcem mat grafiku v zalohe a doplatok z 12400 su 3€.Hlavnu novu grafiku budem riesit neskor.Moja dilema je ako pisem, DDR4 vs DDR5 (pripadne mb z690).A kedze to bude zostava opat na niekolko rokov,tak radsej lepsiu mb.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od python.p »

Tak se podívej jak dlouho jsi přežil s soušasnou sestavou...

A druhak, vážně bys okem poznal na běhu OS jestli je to na 980 Pro / 980 / 970 EVO / Kingston A1000 ? Ani náhodou... Ale dvojnásobnou kapacitu jo. Naposled ti radím, koupit 500GB 980 jak 250GB 980 Pro.

Ohledně pamětí jsem ti to psal už na začátku.

Evidentně tu házím hrách na stěnu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od van Bellen »

python: to bola odpoved atapimu. Je mi jasne,ze mi chces dobre poradit,ale na systemovom 250gb disku mam nainstalovane vsetko co potrebujem a 160gb volneho miesta.No trocha som sa v tom pohrabal a zistil,ze 980 nema vlastnu dram,takze ho nechcem.Ale vidim evo plus 500gb za mensi doplatok.Budem o tom uvazovat...takze dakujem
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od Natural »

Jestli budeš mít systém na nvme 980pro nebo SATA mx500 nepoznáš. Jsou to vyhozený prachy, ale jsou tvoje, tak s nima nalož jak chceš. Usetris možná sekundu, pokud se ti rychleji nazhavi monitor než spustí OS.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od python.p »

DRAM jako kriterium pro výběr disku... Že ty si myslíš, že díky tomu to má tak velký hodnoty zápisu :D :D :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od van Bellen »

Tak ty si vyberaj podla ceny, to je tvoja vec.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od Atapi »

On to hlavně bere i podle toho co má smysl a co ne. Podle toho co jsi napsal za využití a jak to chceš udělat, tak to je jako bavit se o tom jestli si mám na cesty ke kauflandu koupit porsche cayenne nebo fábii, prostě je to úplně jedno, ale jedno stojí o mega víc...
Samozřejmě jestli ti je cena jedno, klidně tam dej ten 980 pro a sestav to jak sis to vybral, fungovat to bude dobře žejo. Pak bych rovnou volil i DDR5, ono zatím je to jedno a jsou to taky skoro až vyhozené peníze, ale až příjdou rychlejší paměti (a hlavně s menší latencí) tak to bude výhoda.
Obrázek
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od van Bellen »

O disk tu vobec nejde.Ale za doplatok 70€ by som uz mal zaklad DDR5 na minimalne 5-6r a ako pises,casom pridu lepsie (zaroven cenovo dostupne) ramky a len tie by som vymenil.
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Upgrade zo Sandy

Příspěvek od coyd »

Vůbec nejlepší jsou lidé co chtějí radu, ale přitom si nenechají poradit :D
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“