ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Socket AM5 pro procesory Ryzen.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Včera (nejen) Asus představil další ze svých desek. Aktualizoval informace o Crosshair X670E Extreme a představil druhý highend model Crosshair X670E Hero.
Obrázek

Stejně jako u Intelu před rokem, i nyní u AMD čipsetů se mění názvosloví, kdy namísto letitých římských číslic se přechází k jednoduššímu značení pomocí čipsetových řad. Po vizuální stránce deska nezapře velkou podobnost s Maximus Z690 Hero.
Obrázek

Asus nabídne funkci Dynamic OC Switcher u všech X670E základních desek, nikoliv jen u Hero či Extreme!
Co je Dynamic OC Switcher? CPU dynamicky mění ručně zvolený allcore boost a single core boost v závilosti na zvolené aktuální spotřebě či teplotě. Nepřijdete tedy o vysoký výkon single cores a zároveň multicore bdue mnohem vyšší než na PBO nastavení.
Nově u Asus desek bude představena tweakovací věc zvaná Ryzen Core Flex. U ní bude možné nastavovat chování procesoru dle voltáže, aktuální spotřeby a tedy přizpůsobené vašemu chlazení. Máte například chladič, co by neutáhl 250W procesoru a tudíž si nastavíte, že se CPU v určitém stavu tpeloty a PPT podvoltuje a frekvence mu klesne na některých jádrech např o 200 MHz dolů. Je tu znovu funkce OC, nikoliv (jen) pro defaultní nastavení.
Hlubší detaily k této funkci až po NDA :)
něco odhalil i der8auer v tomto videu (v druhé půlce) https://www.youtube.com/watch?v=wmcRnPIeqmM

Asus PBO edhancement - jedno kliknutí pro snížení teplot a zvýšení výkonu
https://edgeup.asus.com/2022/control-th ... hancement/


Core Flex
Obrázek
příklad využití BCLK
Obrázek
pokud je odběr procesoru do 40A, pak BCLK pojede na 102 MHz, to samo o sobě zvýší single core výkon a frekvence v menší zátěži
Jakmile však přesáhne tuto hodnotu 40A, BCLK se sníží 101MHz a do odběru procesoru 80A takto poběží, poté nad 80A se BCLK vrátí na default hodnoty 100 MHz (hardcore allcore load)

příklad pro využíti hodnot proudu procesoru v závisloti na EDC )
Obrázek
Pokud je CPU do 35A, pak se bude chovat VRM EDC na 60A. Při střední zátěži okolo 70A bude VRM EDC na 120A, při překročení 70A procesoru VRM desky bude dodávat až 250A. Tato metoda je celkově asi nejsložitější, ale osobně mě zajímá ji vyzkoušet :)

příklad pro využití hodnot teploty CPU v závislosti na PPT hodnotách
Obrázek
Pokud budou teploty v tomto příkladě do 70C, pak CPU může brát až 350W PPT, tedy krátkodobý těžký load (nebo naopak cokoliv méně až středně náročného), kdy teploty do 70C jsou luxus
Pokud ale teplota CPU dále stoupá, Core Flex funkce zajistí, že PPT se sníží na 220W do doby, dokud CPU si udržuje teploty do 85C. Pokud však se teploty dostanou nad 80 C, PPT přiškrtí spotřebu CPU do 165W. Tento příklad se pochopitelně týká jen Ryzen 9, u Ryzen 7 a Ryzen 5 hodnoty PPT nastavujete nižší :)

Info o řadiči a nastavení RAM (info z 31.8. AMD TPR na Discordu)
Obrázek
6000 DDR5 by také mělo být teoretické cca maximum pro 1:1 FCLK (3000 MHz), (u Intelu jakoby Gear1, který však nejde)! Co lze s jiným poměrem pamětí je zatím otázkou. Spekulace mluví o tom, že se to ještě agesou ladí a bude ladit. Nicméně na výkon bude důležitější držet DRAM takt vůči UCLK v poměru 1:1 a FCLK klidně nechat na auto. Nejspíše to bude lepší pro stabilitu a nebo nižší napětí do FCLK. V auto nativním nastavení tedy to bude 1733 FCLK : 2600 UCLK :2 600 DRAM (při použití nativně podporovaných DR5 5200) takt

Asus má užitečné Q-funkce, které usnadní život svým uživatelům.
Obrázek
Q-latch na zajištění M.2 disků (poprvé uvedeno s Z590 čipsetem)
Q-relase na odjištění grafických karet, přeci jen,v psoledních letech máme větší a větší monstra, kdy se k PCIe páčce těžko člověk již dostává, namísto toho je na hlavním slotu nyní tlačítko přes lanko, které nám pojistku uvolní :)
Q-code klasický post displej s kódy :)
Q-connector - toto pamtuju snad už před 12-15 lety u Asusu ( už v LGA775 Maximusce to bylo)
Q-LED barevně signalizační didoy (červenou vidět na svém PC nechcete :) )

Obrázek
Po zvukové stránce je dze moderní Realtek ALC4082 s novám DAC Sabre 9218

Obrázek
Konektivita u AM5 je obecně brutální. Nalezneme zde Wifi6E, M.2 PCIe 5.0, 2.5G nebo 10G LANku (10G u Extremeky), rychlodobíjení přes Cčko a chválím USB 4.0 40Gbs.

Protože AMD potvrdilo, že TDP procesrů do AM5 bude citelně vyšší (snad i díky vyššímu core count v případě budoicího Zen5), je potřeba posílit i napájení.
Obrázek
110 ampérové zapouzdřene napájecí mosfety jsou i Hero v kombinaci 18+2, 10K japonské kondíky mají pak možnost funkčnosti až v teplotách 125C, ale pochopitelně, toto v praxi na takto předimenzované desce nikdy nenanstane :) Naopak minus 180 se může hodit pro dusíkové hrátky.

Obrázek
U Hero jsem vždy měl rád, kolik nabídla využitelných USB portů na svém IO. Tím se často lišila od jiných deseka to včetně mnohých highendů Intelu. I zde současná Hero nezklame: 8x USB3.x 10gbs A-typu a 2x 3.X USB-C 10/20Gbs a 2x 4.0 USB-C 40Gbs
Wifi6E + 2.5G Lanka je fajn, potěší i HDMI kvůli možnostem iGPU u nových procesorů AMD Raphael (ano, mají integrovanou iGPU)
Na desce potom máme 1x PCIe 5.0 x16 slot pro moderní grafické karty, ke druhému PCIe 4.0 x16 je delší mezer a to právě z důvodu, že se počítá, že drtivá většina kupujících zvolí i grafiku RTX 3000/4000 série, eventuálně Radeon RX6000/7000 série.
Deska disponuje celkem 4 sloty pro M.2 disky na desce a pak ještě přibalenou kartou pro další M.2 disky . Ten hlavní je typu PCIe 5.0, spodní má dvě pozice proti sobě a jednu o trošičku níže pro 4.0 rozhraní (a snad jedne z nich ještě druhý 5.0??).

přehled
Obrázek

//updatováno 31.8.2022
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Dnes přišel čas se podívat detailněji na desku Hero
Obrázek
Tato základovka je určena pro nový socket AMD zvaný AM5. Ten obsahuje již LGA typ patice a má 1712 pinů. Přesto všechno bude zachována kompatibilita s AM4 chladiči. Devízou čipsetu X670E jsou PCIe 5.0 linky. A to jak pro grafické karty, tak více než jeden pro M.2 NVMe disky. Zbylá konektivita je pak typu PCIe 4.0, možné USB 4.0, Wifi6E a samozřejmě i nové paměti typu DDR5. Je to tím pádem nejpokročilejší čipset současnosti a dostává se tak i přes dobrou vybavenost loňského Intel Z690 (či také slušného AMD X570).

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Model Hero navazuje na předchozí generace desek a jedná se o druhý nejvyšší model ROG po verzi Extreme. Deska má velikostní formát ATX, přesto vás možná na základním rozložení zaujme pár detailů. Deska má 2x 8pinové konektory napájení, které jsou tzv technologie Procool II (umožňují vyšší porudy a konektory jsou vyztužené a zároveň překvapivě uvnitř tenčí), pak vás zcela jistě zaujme vedle 24-ATX konektoru další 6 pin. Ten slouží jako možnost až 60W power delivery, který je zporstředkován skrze USB hned vedle.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Můžete zaregistrovat v pravé horní části také funkční část s diagnostickým displejem, flexkey tlačítkem (v základu jako reset) a menším tlačítkem RETRY hlavně pro opakovaný pokus postu agresivnějšího nastavení BIOSu. Tedy funkce hlavně pro skutečně nadšence v přetaktování.
Zajímavé je i samotné napájení, hlavní kontrolér bude od Infineon a stará se o řízení 110A fází, těch je neuvěřitelných 20+2😲
Pod samotnou AM5 LGA se nachází masivní chladič pro primární M.2 PCIe 5.0 disk. Samozřejmě můžete osadit i starší - standardy jsou zpětně kompatibilní. Další dvě pozice pro M.2 PCIe 5.0 NVMe jsou v spodní části desky pod chladícím krytem. Zajištění M.2 disků je jednoduché-žádné šroubky, ale přes Q-latch, což je taková integrovaná pojistka, kterou stačí potočit o 90 stupňů 🙂
Protože moderní grafické karty jsou masivní a zabírají často více než 3 slotu i na šířku, je vlemi obtížné se ke kartě dostat v případě potřeby. A proto je tu další vychytávka, tzv Q-relase, kdy přes fyzické tlačítko dojde k odjištění primárního PCI x16 slotu.

Obrázek
Devízou hero je však i brutální konektivita. Nejenže tu máme HDMI, ale grafický výstup DP podporují i USB-C. Ryzen 7000 (nikoliv jen APU variace) bude totiž mít i integrovanou grafickou kartu. Hero měla vždy vysoký počet USB výstupů na IO. Zde jich je celkem 12. A přátelé, nic pomalého, ty nejpomalejší jsou USB 10Gbs a najdeme zde dokonce i dva kousky USB 4.0 s rychlostí až 40Gbs! Wow.A samozřejmě tlačítka BIOS flashback + reset CMOS nastavení.
LAN je potom 2.5G od Intelu a síť doplňuje integrovaná Wifi6E. Zvuk nabídne pochopitelně 7.1 zvuk včetně optiky, základem je Realtek ALC4082, inovací proti Z690 deskám je novější audio převodník ESS ES9218PQ.

Obrázek
Na spodní hraně desky najdeme ještě pár vychytávek, například switch pro změnu PCIe módu na verzi 4.0 a nebo 3.0. To je důležité hlavně pro starší přídavná zařízení, případně i pro overclocking pod tekutým dusíkem.Kousek napravo od switche je LN2 jumper. ten je určen hlavně pro hrátky s tekutým dusíkem. Detaily vás trápit nebudu 🙂 Všimněte si také vyztuženého USB 3.0 portu na desce. Mnoho z vás má možná zkušenost, že pak upgradovat skříň a vytáhnout precizně USB kabel je docela kumšt. I já zažil, že jsem s kabelem case vytáhl z desky onen USB rámeček 🙂 Poblíž jsou také sensory vhodné pro monitoring vodního chlazení. A nemůžou chybět mnohé konektory pro ventilátory a ARGB/RGB.

PS: důležité info, teaser :)
Asus nabídne funkci Dynamic OC Switcher u všech X670E základních desek, nikoiv jen u Hero či Extreme!
Co je Dynamic OC Switcher? CPU dynamicky mění ručně zvolený allcore boost a single core boost v závilosti na zvolené aktuální spotřebě či teplotě. Nepřijdete tedy o vysoký výkon single cores a zároveň multicore bdue mnohem vyšší než na PBO nastavení.
Nově u Asus desek bude představena tweakovací věc zvaná Ryzen Core Flex. U ní bude možné nastavovat chování procesoru dle voltáže, aktuální spotřeby a tedy přizpůsobené vašemu chlazení. Máte například chladič, co by neutáhl 250W procesoru a tudíž si nastavíte, že se CPU v určitém stavu tpeloty a PPT podvoltuje a frekvence mu klesne na některých jádrech např o 200 MHz dolů. Je tu znovu funkce OC, nikoliv (jen) pro defaultní nastavení.
Hlubší detaily k této funkci až po NDA :)

updated 26.9. o fotky
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

ROG Crosshair X670E Gene

Příspěvek od flanker »

Přichází však čas také na desku Gene, kterou jsem měl možnost si pořádně prohlédnout. Pochopitelně, nějaké specifikace ohledně RAM, frekvence procesorů, to musím zatím mlčet. Ale pár featur a layout, to se s vámi rád podělím i textem.

Znovu i zde copy-paste zajímavých a zatím oznámených OC funkcí desek:
Asus nabídne funkci Dynamic OC Switcher u všech X670E základních desek, nikoiv jen u Hero či Extreme!
Co je Dynamic OC Switcher? CPU dynamicky mění ručně zvolený allcore boost a single core boost v závilosti na zvolené aktuální spotřebě či teplotě. Nepřijdete tedy o vysoký výkon single cores a zároveň multicore bdue mnohem vyšší než na PBO nastavení.
Nově u Asus desek bude představena tweakovací věc zvaná Ryzen Core Flex. U ní bude možné nastavovat chování procesoru dle voltáže, aktuální spotřeby a tedy přizpůsobené vašemu chlazení. Máte například chladič, co by neutáhl 250W procesoru a tudíž si nastavíte, že se CPU v určitém stavu tpeloty a PPT podvoltuje a frekvence mu klesne na některých jádrech např o 200 MHz dolů. Je tu znovu funkce OC, nikoliv (jen) pro defaultní nastavení.
Hlubší detaily k této funkci až po NDA :)

Obrázek
Pozor, krabice má téměř rozměry klasického balení pro ATX desku.

Obrázek
Gene se vrací po několikaleté odmlce. A vůbec poprvé se dostává na AMD platformu. V době X570 uvedení v roce 2019 byla tou hlavní LN2 deskou pro rekordy Crosshair VIII Impact, později v refershy Dark hero a Extreme. Nyní úlohu pure LN2 taktovací desky převezme s X670E model Crosshair X670E Gene. Už samotný formát mATX je uživatelsky přívětivější a většina lidí si ho klidně vmístí do větší ATX skříňky.
Deska má klasický mATX design s dvěma DIMM sloty pro DDR5 o možné kapacitě 64 GB.Vnější design obsahuje ROG nápis a logo, který dává pěkné odlesky. RGB pak je schované pod IO kovovým krytem, a dělá decentní osvětlení u levé strany chladiče s VRM skrze 5 vyfrézovaných otvorů na pasivu. I zde můžeme vidět dvojici osmipinů technologie ProCool II a klasický ATX24 konektor, pod ním je znovu 6-pin pro plné power delivery USB vývodu až 60W.
Obrázek
Deska má jinak ještě 4x SATA konektory. Na dnešní dobu a formát desky zcela dostatečné. Navíc nezapomínejme ani na množství předních vývodů USBček na case.

Obrázek
VRM nebylo nijak ošizeno, 18+2 110ampérové fáze. O chlazení a teploty se v této oblasti neobávám.

Obrázek
Obrázek
OC část má dvě sekce, nahoře vlevo a poté klasicky spodní lišta desky. V tom levém horním rohu se nachází post displej, start tlačítko, flexkey (v defaultu reset) a tlačítka pro safe boot (bezpečný reset a post do BIOSu i přes agresivní hodnoty v něm již nastavené) a retry tlačítko (pro agresivní repost)
Spodní lišta nabídne pak bílý speciální fan konektor pro OC, kdy ventilátor běží pořád na plné otáčky nezávisle na stavu sestavy. Dále konektor pro zapojení mini osciloskopou ROG True Voltician (je součástí příslušenství).Pod ním je LN2 jumper. Ten umožní nastavit na automatiku agresivnější load line kalibraci a vyšší voltáže, dokonce ve spojení s RSVD přepínačem umí nastavit na automatku i vhodná napětí, která mohou být pro méně zkušeného extrémního overclockera neznámou. Hned nalevo od něj právě jsou dva přepínače - Slow MODE a RSVD. Pak už vidíme jen dvojici menších tlačítek, které slouží pro zvyšování BCLK nahoru či dolů.

Obrázek
Vedle DIMM slotů vás trkne do oka zvláštní slot Gen-Z.2, do něj lze zasunout M.2 Gen-Z.2 kartu pro dva M.2 disky, jež mohou být až PCIe 5.0 standardu. Dá se říci, že je tento slot nástupcem původního M.2 DIMM slotu. Bohužel nejsou vzájemně konektorově kompatibilní. Do oka vás trkne ještě tlačítko pro odjištění primárního slotu pro grafickou kartu. Nazývá se Q-relase a tuto věcičku z praktického hlediska chválím.


Obrázek
Další PCI 5.0 M.2 disk můžete narvat do pozice na desce (hned pod primárním PCIe x16 slotem)

Obrázek
Na této fotce vidíme 1x PCIe x1 slot, pravděpodobně typu 5.0. Pod ním je swich z názvem alteration mode, ten slouží k přepnutí PCie slotu do funčnosti 5.0/4.0/3.0 kvůli možné nekompatibilitě s různými staršími zařízeními. Občas se to hodí, pokud už máme kartu v PC zapojenou přes riser, který málokdy bývá 4.0 standardu :)A samozřejmě se nám to nechce kvůli nastavení BIOSu předělávat, vyndávat riser i kartu.
Uprostřed je ještě malý jumper pro deaktivaci RGB světýlek

Obrázek
IO má pochopitelně znovu integrovanou krytku a zleva doprava můžeme vidět: tlačítko pro vymazání BIOSu, BIOS flashback tlačítko (pro upgrade BIOSu bez nutnosti mít CPU apod), PS2 (velmi podstatné pro extrémní overlcockery), 2x USB 2.0, 5x USB 3.x 10Gbs typu A, 2x USB 4.0 typu-C s možností DP signálu, USB 3.x typu C 10Gbs a 2.5G LAN port Intel, Wifi 6E a audio výstupy včetně optického.

26.9. aktualizováno o fotky
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od Natural »

Ta gene vypadá super, akorát podle mě škoda, že ten spodní pcie slot není x16 :( A síťovku bych u obou desek čekal 10G.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

něco o spešl funci pro tweakování odhalil i der8auer v tomto videu (v druhé půlce) https://www.youtube.com/watch?v=wmcRnPIeqmM
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Safedisk už testuje, alias zlatej job na Asus centrále :)
Obrázek
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

desky ROG X670E mají jako první AMD desky (a také jediné) AI OC. Tzn, že zde se nachází také detekce kvality kusu rpocesoru, podobně jak známe u desek Maximus série posledních dvou let.

Zjednodušeně a ne zcela přesně je vysvětleno zde:
https://www.youtube.com/watch?v=LqfqHLpi490

ALe lépe to ukázal v praxi Elkim i s obrázky BIOSu (link již brzy :) )
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
_Jesper_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. dub 2012
Bydliště: asi niekde v SK :)

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od _Jesper_ »

Pošli mi tú dosku Flanker :lol:
AMD Ryzen R9 7900X | AiO Fractal Lumen S36 aRGB | ASUS ROG Strix X670E - E Gaming Wifi | G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5 32GB AMD EXPO 6000MHz CL30 | NVIDIA MSI RTX 3080 Ti 12GB SUPRIM X | Samsung SSD 870 EVO 500GB 2x | Toshiba P300 2TB 2x | Samsung M2 SSD NVMe 980 PRO 500GB | Samsung M2 SSD NVMe 970 EVO Plus 250GB | SEASONIC Prime PX-1000 Platinum | AOC Q27G2S IPS 1440p 165Hz | Fractal Design Define R6 TG USB-C Gunmetal | Fractal Aspect 12 & 14 aRGB PWM | aRGB HUB Cougar Core Box V2
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Na CZC nyní Gene skladem
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Timmah!
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. kvě 2010
Bydliště: Bojnice Slovakia

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od Timmah! »

flanker píše: čtv 6. říj 2022, 14:13 Na CZC nyní Gene skladem
A z Alzy pre zmenu Hero vyhodili z ponuky :evil: Ja uz neviem, ci im tam uz fakt drblo alebo co.

Inak by sa mi vcelku lubila aj ProArt doska, ale v Asuse vo svojej nekonecnej mudrosti si povedali, ze ked aktualne karty maju 3,5 slotu, tak preco nedat tie dva 16x sloty (ktore mozu bezat v 8x + 8x mode) od seba len 3 sloty. Nemam slov.
OLD: Intel Core i9 7940X - 32GB DDR4 3000 MHz - X299 Aorus Gaming 7 - RTX3090 + RTX2080Ti - Samsung 950 Pro 256GB - Samsung 960 Evo 500 GB - Samsung 850 Evo 500GB - Intel 530 Series 240GB - WD Caviar Black 2TB - WD Caviar Green 2TB - AlphaCool Eisbaer 360 - Fractal Design Define R5

NEW: Ryzen 9 7950X - 64GB DDR5 6000 MHz - X670E Hero - 2x RTX 4090 - Samsung 990 Pro 2TB - Kingston KC3000 2TB - Kingston KC3000 1TB - Crucial MX500 4TB - WD Caviar Gold 6TB - Arctic Liquid Freezer 420 ARGB - Fractal Design Define 7XL
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

A tady recenze od Elkima, dobré si počíst, hlavně i o tom Auto OC přes Ai
https://www.alza.cz/asus-rog-crosshair- ... ze-a-testy
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

beta BIOS 0801 Gene
https://drive.google.com/file/d/1JLum5k ... sp=sharing

-zlepšená memory performance
-mírně lepší ruční OC (allcores)

beta 0801 existuje i pro Hero
https://www.dropbox.com/s/bzdr8621s39ki ... 1.zip?dl=0

PS:před updatem BIOSu doiporučuju PC vypnout, CMOS, poté až dělat BIOS update. Poté reinstall chipset driveru.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Asus PBO edhancement - jedno kliknutí pro snížení teplot a zvýšení výkonu
https://edgeup.asus.com/2022/control-th ... hancement/


Core Flex
Obrázek
příklad využití BCLK
Obrázek
pokud je odběr procesoru do 40A, pak BCLK pojede na 102 MHz, to samo o sobě zvýší single core výkon a frekvence v menší zátěži
Jakmile však přesáhne tuto hodnotu 40A, BCLK se sníží 101MHz a do odběru procesoru 80A takto poběží, poté nad 80A se BCLK vrátí na default hodnoty 100 MHz (hardcore allcore load)

příklad pro využíti hodnot proudu procesoru v závisloti na EDC
Obrázek
Pokud je CPU do 35A, pak se bude chovat VRM EDC na 60A. Při střední zátěži okolo 70A bude VRM EDC na 120A, při překročení 70A procesoru VRM desky bude dodávat až 250A. Tato metoda je celkově asi nejsložitější, ale osobně mě zajímá ji vyzkoušet :)

příklad pro využití hodnot teploty CPU v závislosti na PPT hodnotách
Obrázek
Pokud budou teploty v tomto příkladě do 70C, pak CPU může brát až 350W PPT, tedy krátkodobý těžký load (nebo naopak cokoliv méně až středně náročného), kdy teploty do 70C jsou luxus
Pokud ale teplota CPU dále stoupá, Core Flex funkce zajistí, že PPT se sníží na 220W do doby, dokud CPU si udržuje teploty do 85C. Pokud však se teploty dostanou nad 80 C, PPT přiškrtí spotřebu CPU do 165W. Tento příklad se pochopitelně týká jen Ryzen 9, u Ryzen 7 a Ryzen 5 hodnoty PPT nastavujete nižší :)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od jctrnacty »

Pekna featura, mozna , ze tu asusku koupim...nekdy.
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od satik »

To enhancement je dobry, mam to zapnuty, vykon v CB klesnul max o par stovek a teplota z 95 na 80.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

jctrnacty píše: stř 19. říj 2022, 16:51 Pekna featura, mozna , ze tu asusku koupim...nekdy.
tu Core Flex mají i leckteré další Asus X670E desky a z B650 to má Strix B650E-E
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Info, k čemu je přepínač PCIe slotů na desce:
https://www.youtube.com/watch?v=csxEKAQXuT0
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Deska má tzv Alteration Mode přepínač na desce. Na AMD se s ním setkáváme jako s horkou novinkou, dostaly ho i některé Z790 desky vzápětí. Při uvedení jsem věděl, že se jedná primárně o možnost měnit PCIe na jiný standard, ale netušil jsem, že funkce nabízí i další možnost, kterou si můžete zvolit v BIOSu...
Obrázek
Takže buď přepínač PCIe linek na primárním slotu a nebo nastavení profilu ventilátorů za chodu.

Obrázek
Režim pro profily ventilátorů si musíte nastavit BIOSu, tato fukce byla přidána až s updaty BIOSu

Obrázek
Jak jednotlivé režimy fungují je patrné z obrázku, u fan profilů je "default" buď automatický, když nevyužijete optimalizaci ventilátorů a nebo optimalizovaný, pokud jsem předtím udělali v BIOSu funcki optimalizaci ventilátorů (Ai Cooling funkce)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Nový BIOS 0902, obsahuje novou AGESA a také e to BIOS, který zvyšuje výkon práce s DDR5 (pozor, po updatu BIOSu je vždy nutné aktualizovat/reinstalovat i čipset driver)
https://www.dropbox.com/sh/a6o58hd4jqto ... _hVCiaTR-E
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Timmah!
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. kvě 2010
Bydliště: Bojnice Slovakia

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od Timmah! »

Dosku mam, ale akym sposobom su tam pozapajane tie PCI-E linky je absolutna zahada. Bodla by rada, kedze drbnuty Asus z neznameho dovodu nerobi tie diagramy.

Planujem zapojit dve karty a dva M2 disky - do M2_1 a M2_2 slotu. Predstava bola taka, ze to bude 8x + 8x na karty a 4x + 4x na tie disky - dokopy 24 liniek. Nejake zvysne disky potom este budu pripojene cez cipset.

Vcera som sa ale v komentoch na utube docital nasledovne:

https://www.youtube.com/watch?v=GLVj4NPpwPU&t=621s

The second PCIe slot only has PCIe 5.0 x4 if the second PCIe 5.0 M.2 slot (that is connected to the CPU) is populated. The primary PCIe slot goes down to x8, while the second PCIe slot and the second both get PCIe 5.0 x4.

If you don't populate the 2nd M.2 slot, but you do populate both PCIe slots, then both PCIe slots will have eight PCIe lanes. There are only 16 lanes to share between those three slots.

WTF? Teraz neviem, ci tam niekto vypisuje chujoviny, alebo je to pravda? Podla manualu su zdielane len PCI-E 1 a PCI-E 2.

Druha vec, ktora by ma zaujimala, ako su zapojene tie dva USB 4/Thunderbolt konektory? Cez cipset alebo priamo do CPU? Lebo ak priamo do CPU, potom by mali byt asi s niecim zdielane, kedze tych 24 liniek je uz danych pre grafiku/grafiky a tie 2 M2 sloty. Este su tam nejake dalsie 4 "unusable" linky, ale to su asi tie, ktorymi je k CPU pripojeny cipset.

Skratka totalny clusterfuck. Snazit sa dopatrat odpovede na Asus reddite je zjavne zbytocne a nie som si vedomy toho, zeby mal Asus nejake message boards.
OLD: Intel Core i9 7940X - 32GB DDR4 3000 MHz - X299 Aorus Gaming 7 - RTX3090 + RTX2080Ti - Samsung 950 Pro 256GB - Samsung 960 Evo 500 GB - Samsung 850 Evo 500GB - Intel 530 Series 240GB - WD Caviar Black 2TB - WD Caviar Green 2TB - AlphaCool Eisbaer 360 - Fractal Design Define R5

NEW: Ryzen 9 7950X - 64GB DDR5 6000 MHz - X670E Hero - 2x RTX 4090 - Samsung 990 Pro 2TB - Kingston KC3000 2TB - Kingston KC3000 1TB - Crucial MX500 4TB - WD Caviar Gold 6TB - Arctic Liquid Freezer 420 ARGB - Fractal Design Define 7XL
Odpovědět

Zpět na „Socket AM5“