Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od iambenny »

Pro specifické použití potřebuji základní desku, která umí v nastavení vypnout konkrétní M.2 slot, kde bude NVMe (cílem je vyhnout se demontování jednoho ze dvou NVMe disků a také dual bootu).

Ideálně desku na aktuálně prodávaném chipsetu. :)

Která deska/výrobce tohle do UEFI/BIOS dává? :)

Děkuji.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Žádná. U serverovejch desek můžeš vypnout inicializaci MBR či EFI devices na určitejch slotech takže z něj třeba nebootneš, ale OS jej stejně může chytnout. Některé desky maj linky sdílené se spodnim M.2 a jde u nich přepínat jestli chceš mít funkční M.2 nebo ty sloty, ale než konkrétní najdu tak mi to potrvá, mezi AMD B350/450 jich bylo celkem dost. Některé modely Asrocku měly dokonce GEN3 slot z CPU co jde do primární M2 přesměrovanej do 4x slotu, ale nevim jestli to šlo ručně přepínat, a ten slot prostě nebyl vždy active pokud se ten druhej nepoužil či naopak.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od python.p »

To není úplně pravda...

Asus Z690-I to umí, teda myslím, že jsem to tam v BIOSu viděl :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od iambenny »

U té Asus koukám do manuálu a tam je možnost vypnout/zapnout M.2_3 port, což mi problém bohužel nevyřeší, bez možnosti nastavení i prvních dvou. :sad:
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od Natural »

Napadá mě použít riser resp prodlužovák a vytáhnout si napájení bokem na přepínač :) Akorát to bude asi sraní, u SATA by to bylo jednodušší.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od zsdx »

Neviditelnost druheho disku poresis na urovni OS a dualboot v BIOSu, na to nepotrebujes HW berlicku.
Jinak v zakazovani svych soucasti jsou machri business notebooky.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od Natural »

No ale on nechce dual boot ani ten disk vidět třeba v disk manageru, jestli jsem to správně pochopil. Prostě ho zakázat už na hw úrovni.
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od iambenny »

Přesně tak, cíl bylo HW odpojení, ale evidentně to z nějakých důvodů nejde a výrobci se tomu brání. :) Asi by to mělo i nějaké negativní důsledky.

Asrock, Gigabyte/Aorus, Asus ani MSI nic takového neumí, takže to náhoda asi nebude.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od Natural »

To bude asi spíš tím, že by to byly obvody navíc, nejspíš jsou všechny sloty napájené společně. Jak se říká, za vším hledej peníze :) Každopádně odpojení napájení se dá klidně udělat elegantně, pokud máš externí pozici na bedně, nebo to prostě dát někam do plechu :) A na ty disky si vytisknout nebo koupit nějakou redukci do 2.5 nebo 3.5 interního slotu.
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od iambenny »

Ať nezakládám úplně nové vlákno: Když budu chtít nainstalovat Windows 10 na obou NVME separátně, tak při instalaci každého vyjmout druhý disk a po instalaci obou pak vybírat spuštění přes boot manager v UEFI?

Přijde mi to jako druhá nejlepší možnost, chci se vyhnout instalování EasyBCD nebo defaultnímu Windows bootloaderu.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm, jedna z těch desek co jsem měl na mysli byla tahle:

https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty% ... asp#Manual

Ale i tam bohužel: *If M2_1 is occupied, PCIE4 will be disabled.* Tzn ejde to nijak forcnout v biosu, prostě je tam disk = slot nejede. Ne naopak a nejde to SW řídit. Na mojí současný Z670 mam možnost spodní 4x slot nechat full4x což mi vypne některý 1x a nebo to rozdělit, ale ať nastavim cokolvi vždy mu alespoň 1 linka zbyde, tzn to SSD by stejně fungovalo.

V téhle situaci by bylo řešení jej dát do toho 1x slotu a v biosu forcnout ten 4x na 4x tzn tím ten 1x vypnout. Ale nevim jestli ti nebude vadit omezení výkonu co ssebou 1x slot přináší.
iambenny píše: pát 5. srp 2022, 12:18 Ať nezakládám úplně nové vlákno: Když budu chtít nainstalovat Windows 10 na obou NVME separátně, tak při instalaci každého vyjmout druhý disk a po instalaci obou pak vybírat spuštění přes boot manager v UEFI?

Přijde mi to jako druhá nejlepší možnost, chci se vyhnout instalování EasyBCD nebo defaultnímu Windows bootloaderu.
Ano takhle to můžeš udělat. Problém je že vyvolání toho výběru nelze automatizovat, tzn budeš vždy muset mačkat klávesu při startu jinak to hned bootne z toho disku co je defaultní. + EFI tzn se to bude identifikovat 2x jako "windows boot manager" tzn možná otrava s identifikací kterej je kterej.
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: Vypnutí konkrétního M.2 (NVMe) slotu - kdo umí?

Příspěvek od iambenny »

Díky za investigaci, ale jak říkáš, asi by byl problém omezení toho slotu. :)

Co se týče toho boot manageru, skvělý postřeh! :wink:
Teď jen který výrobce desek zobrazuje vedle Windows Boot Manager i název zářízení, vybrat různé výrobce NVME by už nebyl problém.
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“