Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
rochne
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. kvě 2005
Bydliště: Zurich
Kontaktovat uživatele:

Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od rochne »

Ahoj,

prestehoval jsem se do noveho bytu, kde je udelany stineny CAT7+ rozvot ethernetu mezi kumbalem a loznici/obyvakem.
  • Mame 1Gbit pripojeni k internetu.
  • Modem podporuje ma 1Gbit a 10Gbit porty.
  • Nakoupil jsem APs, ktere maji 1GBit ethernet porty.
No, ale
  • Kdyz pripojim skrz kratky CAT6 kabel AP/Laptop primo k modemu, tak mi hlasi automaticky nastavenou 1000M rychlost :D
  • Kdyz pripojim AP skrz zasuvku v obyvaku, ke by melo byt maximalne 10m CAT7+ stineneho kabelu, tak se s modemem domluvi na 100M/full duplex :sad:
Nevite prosim nekdo, jak se domlouvaji zarizeni na rychlosti, kterou pouziji? Nejaky gut feeling, proc by mohl byt problem po pripojeni do zasuvky? Nejake konektory spatne pripojene? Zda se, ze to neni v HW ani AP, protoze se stejne zachova i laptop a dela to jen pri pripojeni skrz zasuvku. Naprimo jede vse na 1GBit.

Diky,
Vojta
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od zsdx »

Blbe nacvakla zasuvka? Gbit potrebuje vsech osm vodicu, 100M staci ctyri.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Jey »

No, víc než 1GBit to nepojede, pokud zásuvka dává jen 100MBit, tak zcela určitě je příčinou problému špatně nacvaknutá zásuvka (nepoužití všech osmi vodičů).
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Behemot »

problémů tam samozřejmě může být asi půl tuctu, jenom takle z rukávu, ale blbý pořadí vodičů nebo špatnej/žádnej kontakt ve svorkovnici, jsou asi nejčastější

zjišťoval teda, jak to tam vypadá? bohužel až moc často to dělají lempli; není nutný, aby na to byl každej školenej, ale aspoň si prohlídnout obrázkovej návod, co každej trochu soudněhší dodavatel strukturky k prvkům dává, no…prostě lempli :)

a očekávat pak od takovejch, že si to po sobě aspoň nějakým triviálním způsobem vyzkouší :oops:
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Jey »

Měl jsem možnost vidět, jak se integrují síťové kabely do novostaveb. V Německu se na všechno používá optické vlákno. V ČR roztahají po domě dělníci ethernet CAT5E bez použití husích krků a ten zadělají maltou. Pak přijde nějaký odborník nacvakat zásuvky. Kdo by se s tím testoval. Tomu říkám kvalita. Kvalita napořád.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Natural »

Behemot píše: sob 19. lis 2022, 18:08 a očekávat pak od takovejch, že si to po sobě aspoň nějakým triviálním způsobem vyzkouší :oops:
No klidně za tím může být nějaký pozdější nábytek nebo dekorace...

Jey: Optika do zásuvek? :D Tak to jsou fajnšmekři....
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Jey »

Natural píše: sob 19. lis 2022, 19:39
Behemot píše: sob 19. lis 2022, 18:08 a očekávat pak od takovejch, že si to po sobě aspoň nějakým triviálním způsobem vyzkouší :oops:
No klidně za tím může být nějaký pozdější nábytek nebo dekorace...

Jey: Optika do zásuvek? :D Tak to jsou fajnšmekři....
Tak to jsem sice nenapsal a je to tvůj výklad.. ale i já v ČR tu mám optickou zásuvku a z ní krátký patch optický kabel, který vede do převodníku optika - metalika.

Chtěl jsem tím říct, že jsme tu 100 let za opicema a že pokud si nepohlídáš ani tak triviální věc, jako použití husích krků, tak klidně i tu metaliku zabetonují do zdi.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Natural »

Super, já bych optiku na rozvod nechtěl. Nemá to na těch pár metrů v domácnosti žádný význam. Jsme podle mě právě v pohodě, cat5e udělá 5gbit. Cat6 nebo cat6a dá 10G. Že si to někdo nedá do krku je jeho problém.
Jinak je taky optika a optika, určitě nemáš ty a ani Němci vlákna pro 50 nebo 100gbit, ale nějaký shit multimode s 1gbit nebo 10gbit. A to ti udělá metalika bez nějakých převodníků.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Jey »

No tak to je každého problém. Chtěl jsem tím říct, že je potřeba si to ohlídat. Jinak může člověk skončit u 1GBit metaliky napevno ve zdi a bez možnosti výměny.

Jasně, já přes to mám 1GBit a je tam myslím 1 vlákno. Nicméně do budoucna se mi ta technologie zdá perspektivnější, když se pomocí kompresoru trubičkou protáhne další vlákno, nebo nějaké technologicky lepší vlákno pro rychlejší přenos. Pak (nebo) se jen vymění převodník za lepší a nový rychlejší spoj je na světě.
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Behemot »

Natural píše: sob 19. lis 2022, 20:08 Super, já bych optiku na rozvod nechtěl. Nemá to na těch pár metrů v domácnosti žádný význam. Jsme podle mě právě v pohodě, cat5e udělá 5gbit. Cat6 nebo cat6a dá 10G. Že si to někdo nedá do krku je jeho problém.
Jinak je taky optika a optika, určitě nemáš ty a ani Němci vlákna pro 50 nebo 100gbit, ale nějaký shit multimode s 1gbit nebo 10gbit. A to ti udělá metalika bez nějakých převodníků.
100- a 400GbE v BiDi aktuálně frčí hlavně po MM, ale to je v pohodě, většina lidí co si hraje na síťaře nemá nejmenší ponětí, jak to vypadá na trhu a furt plantají nějaký tydlety kraviny :D

5GbE na Cat. 5e je dost vošemetná věc, musí to byt fakt dobře natahaný a případně rozplíst svazky, úplně bych na to nespolíhal no
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Jey »

Asi bude hodně záležet podle potřeby, ne každý má doma i firmu, kamerový systém, nebo serverovnu. Ale v novostavbě bych při plánování pod 10GBit určitě nešel. 1GBit tu je od roku 1998 a dokud se používaly běžné HDD a ne SSD, tak ve většině případů plně dostačoval. V případě domací sítě, nebo NAS serverů, apod.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od killerek »

Boha, to je tu kecu. Reknu jednu vec a to je husi krk.
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak sitove kabely ovlivnuji rychlost

Příspěvek od Behemot »

naprostej nesmysl

ještě neco nám povíš?
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“