Stránka 1 z 1

Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 13:24
od E7hron
Ahoj, myslím, že mám špatný airflow v case Meshify C a už si nějak nevím rady co vyměnit / zkusit. Při vytížení nejde procesor přes 70 stupňů (ryzen 7 1700). Jde mi teda o teplotu grafiky (pny rtx 3080 10gb xlr8), ta v superposition (game 4k optimized - vytížení gpu na 100%) při větším undervoltu dosahuje kolem 85°C jádra, 78-80°C paměti a 100°C hotspot. To je v uzavřeném case. Jakmile case otevřu, tak teploty klesnou o 4-10°C na jádře (hotspot jsem teda už nekoukl..).

Procházel jsem si reddit apod, podle toho jsem si před x lety udělal setup větráků - 2 přední 140mm a ty 2 120mm, které byly ke casu jsem dal dozadu za cpu a nad cpu. Už dřív jsem z case z předního panelu oddělal ten molitan.
Toto je typ 140mm.
https://www.alza.cz/silentiumpc-sigma-p ... 165560.htm

Četl jsem i, že si lidi pochvalovali u tohoto case, že vzadu u slotu grafiky je grill, který hezky odvádí teplo. Když si sáhnu v zátěži, tak teplo cítím hl. v místě zadního větráku za cpu. Říkám si, že asi grafika pouští teplo bokem a ty silentium táhnou málo vzduchu, že to ten vzduch neprotlačí až ven? Kouknul jsem na nějaké noctua fany, ale nevím, které jsou vhodné na co :)

Co myslíte? Předem díky moc. Kdyžtak dodám samozřejmě další info :)

PS: teploty jsou po vyčištění case od prachu.

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 15:41
od Jey
Neznám tu skříň, ale asi by nebyl problém najít si její schéma někde na internetu. Obecně RTX 3080 topí v plné zátěži naprosto extrémně, výjimkou nejsou ani teploty přes 100°C. Řešení v uzavřené skříni je zlepšit airflow, jak nasávání, tak odtah. Nejlepší by bylo vyměnit thermal pady přímo na grafické kartě a co nejlepší (měděné).

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 17:46
od satik
Huh? Přes 100°C? S RTX 3090 jsem i normálně se vzduchovým chladičem byl do 70°C, pokud jsem nějak nezvýšoval powerlimit. :?

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 18:15
od Jey
Ano, první série RTX 3080 byly vysokými teplotami vyhlášené (80 - 90°C, při miningu 100 - 110°C). Divné je, že on nemá první sérii, ty byly osazené jen 8GB paměti. Tahle grafická karta už má DDR6X namísto DDR6 (https://itigic.com/gddr6x-vs-gddr6-grap ... omparison/). Možnost snížit power limit, zlepšit airflow, vyměnit pady.

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 18:18
od satik
Jo paměti, ty jsem měl taky 110 při miningu :) .

Nemáš ve skříni nějak blbě otočený některý větráky?

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 19:06
od E7hron
Díky všem za reakce. Zkontrolval jsem větráky, všechny jsou otočené správně. Přední intake z přední mřížky, exhaust do skříně a ty vzadu intake ze skříně, exhaust ven.

Tahle skříň když byla nová, tak to byla všude vyzdvyhovaná jako jedna z top go to airflow skříní, akorát trochu hlučnější, protože je tolik otevřená.
U karty jsem musel řešit vlastní fan curve, protože ta výchozí křivka je šíleně hlučná a už když jsem šel do této karty, tak jsem počítal s undervoltem. Teď mám 0,731mV, 1665mhz (ta karta ale si ještě i tak boostuje do 1695-1710). Teploty beru, že asi to tak je, prostě víc topí a chladič karty asi nepatří k nejlíp řešeným.

Když jsem otevřel skříň při testu, tak ihned na kartě začaly padat teploty - je mi jasný, že to bude vždy, ale nečekal bych, že z 85° bych se dostal na 78°C. Nebo je takovej rozdíl normal? Je mi jasný, že něco padnout musí, ale tolik? Možná tady zkoumám něco, co je normální, kor po tom, co jsem z 1070 šel na 3080. :)

Vyměnit pady asi nepomůžou s teplotami jádra ne? Mám lepší teploty pamětí pomalu jak jádra. To možná přepastovat?
Power limit to popravdě úplně nevím jak :) Respektive vím, ale nevím, co mám čekat. Když nastavím takto undervolt, tak mi to drží takt celou dobu stejnej (je pravda, že s vyšší teplotou mi jde nahoru gpu power při stejném taktu). Když jsem zkusil to udělat naopak a dal jsem power limit na 80% (což jsem odsledoval, že je tak kolem 80°, 85% - 85°), tak mi pak lítají takty všemožně a nedostanou se ani na ty takty, co mám při 80% s undervoltem. Předpokládám, že pak výkonově to je horší?

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 19:14
od Jey
Nemůže to být způsobeno skříní. Máš tam 1700X, to je cca 100W, RTX 3080 to je cca 300W, takže klidně 400 - 500W v plné zátěži se vším všudy. Kdybys tam měl novější procesor, ať už od jakéhokoliv výrobce, klidně budeš na dvojnásobku. Zaměřil bych se na grafickou kartu. Nejvíc pomůže vyměnit thermal pady (až 20°C).

Přepastovat můžeš, co se týče stavu teplovodivé pasty, tak záleží na způsobu použití a stáří karty. Určitě je rozdíl použít měděné thermal pady a pastu typu žvýkačka.

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 19:20
od E7hron
Hm, asi jo. Cpu mi při testu v superposition sedí kolem 50°C (samozřejmě není vytíženo), jinak by asi taky topilo víc, kdyby to bylo skříní.

Pady měněné byly. Ale nevím za jaké teda. Ale přijde mi, že to asi i odpovídá, protože jsem neviděl paměti přesáhnout 80°C. A četl jsem tady na fóru, že s těma měděnýma měl někdo kolem 70°C.

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: sob 1. říj 2022, 19:28
od Jey
Pokud máš správně vyřešený airflow, tj. vepředu intake (nasávání), vzadu a nahoře outtake (vyfukování), tak co se týče počítačové skříně, tak není co řešit. Limity skříně bys otestoval až s nejvýkonnějším HW, pokud bys tam osadil například dnes vyráběné CPU s TDP 200W+ a GPU s TDP 400W+. Sám mám 20 let starou skříň.

Taky záleží jestli jsi kartu kupoval novou nebo z bazaru. Pokud byla použitá na mining a z toho důvodu tam jsou ty měděné pady, tak přepastovat je nejlepší nápad.

Ještě mě napadá, jestli nemá grafická karta PERFORMANCE MODE a QUITE MODE, nebo třeba od výrobce pro tyto účely určené a vytvořené 2 rozdílné verze BIOSu.

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: ned 2. říj 2022, 10:49
od alienGT
Zvážil bych přechod na systém 3xIN 140, 3xOUT 140. Větráky doporučuji Arctic P14 PTS. Mají i RGB verzi, pokud využijes. Vyhodny je balicek 5ks. Já osobně preferuji lehce negativní tlak ve skříni před pozitivním z důvodu eliminace víření vzduchu, ale je to věc názoru (proto mám 3IN 4OUT).

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: ned 2. říj 2022, 11:54
od Jey
Na kolik taková výměna přijde? 2000,-? Jaký bude mít efekt? Když to přeženu tak 2°C? Žádný z výrobců Arctic, Noctua, další nemá vyloženě špatné ventilátory. Ve skříni by měl být spíše podtlak. Já všechno uchladím s 1x120mm intake / outtake + ventilátor ve zdroji outtake v 20 let staré miditower skříni. Možná by tu skříň mohl vyfotit, aby byly vidět prostorové dispozice a rozmístění komponent. Určitě bude taky dost záležet na otáčkách jednotlivých ventilátorů. Ale trvám na grafické kartě.

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: ned 2. říj 2022, 12:44
od E7hron
Až dorazím domů, skříň vyfotím.
Kartu jsem kupoval primárně na hraní ve 4K (target 57 fps). Karta byla z bazaru imobily, hledal jsem email, kde mi psali, že měnili pady, jestli psali typ. To bohužel nenapsali, ale psali, že karta byla před prodejem odzkoušena, přepastovaná a byly vyměněné thermalpady.
BIOS jsem koukal a zda se, že má karta jen jeden BIOS, poslední byl resizable bar update a tento BIOS je tam nahraný.
Otáčky ventilátorů ve skříni jsem koukal dneska. 1000rpm přední 2 140mm, 1000rpm procesor, zadní 120mm fan za chladičem procesoru 1100rpm a horní 120mm fan 800rpm.

Edit: Foto ze skříně. https://imgur.com/lIKjnAy

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: ned 2. říj 2022, 18:48
od Jey
V té skříni problém nebude (koukám na foto). Docela se divím, že je možná dokonce kratší než moje 20 let stará skříň, kde mám mezi grafickou kartou a předním ventilátorem 10cm prostoru, ale oproti tomu mám napájecí konektory grafické karty opřené o plexisklo na bočnici a ty tam máš obrovskou spoustu prostoru.

Určitě nemá smysl přidávat tam další horní ventilátor, možná tak jako pokus, ale zdá se mi, že by zbytečně odváděl studený vzduch ještě předtím, než se dostane k procesoru. Stejně tak nevidím valný význam v tom přidat druhý ventilátor na ten Noctua chladič, taky možná tak jako pokus, zřejmě by se jen nepatrně zlepšil airflow.

Asi jsem špatně četl, domníval jsem se, že karta má měděné pady (vyměněné pady). Tady je asi celý zdroj problému. Zřejmě tam budou thermal pady typu žvýkačka, aby se neřeklo. Tak nejlevnější řešení určitě bude sehnat ty měděné přímo na míru se správnou výškou, někdo je tu vyrábí a prodává na fóru, dát je tam a přepastovat.

Re: Meshify c - špatný airflow

Napsal: ned 2. říj 2022, 19:10
od Jey
Co se týče rozpočtu, nejlevněji vyjde samotné přepastování, pak výměna thermal padů a přepastování, dražší by bylo dokoupit ventilátory, nebo vyměnit skříň (ne).

Ještě malá rada co se týče ventilátorů, pokud máš intake fany 2 x 140mm při 1000rpm, tak outtake 2x 120mm při 800rpm a 1100rpm se jim určitě nevyrovná. Menší ventilátory musí mít větší otáčky, aby se jim vyrovnaly. Jednoduchým výpočtem vychází 2 x 140mm při 1000rpm = 2 x 120mm při 1350rpm podle designu ventilátorů.

Těch 1350rpm bude asi opravdu hodně (hučák), jako maximum bych u 120mm zvolil 1000rpm nejvýše 1200rpm a podle toho si dopočitej otáčky 140mm ventilátorů.