GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Odpovědět
mouldy
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 10. črc 2009

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od mouldy »

Trošku přepálené tvrzení. Často je to jen o tom, že v nastavení šoupneš nějaké nastavení z high na ultra, ve hře nepoznáš rozdíl, ale náročnost je o řád jinde, jestli má smysl za tohle sypat 50-60k, nebo za 18-24 mít high end aktuální generace, asi bych ušetřil. :-D
Ryzen 9 7900X @ ASUS AI OC || Corsair iCUE H150i RGB PRO XT || ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI || Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36@6200 CL30 || Gigabyte RX 7900 XT up to 3,1Ghz/22Ghz 1,02V PTM7950 || Kingston KC3000 2TB || Toshiba 6TB Surveillance S300 || ROG STRIX 1000W GOLD || Be quiet! Silent Base 802 Airflow mode + iCUE || Dell S3422DWG
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od fmx rider »

python.p píše: pon 7. lis 2022, 10:38 To už je asi lepčí hodit desítku a vzít rovnou tu 4090... Teď jsem někde viděl nějakou za 50k, sice Kentus, ale ...
O te Ventus 4090 jsem tu uz psal, prdel je, ze ta karta oficialni neexistuje. Neni na strankach MSI, ani google ji nezna.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

Ale jinak EVGA 4090 vypadá dobře. Určitě by se prodávala, protože po FE nejkratší a chlazení vypadá hodně ok + řada dalších fíčurek, např. konektor ze strany. K vidění na YT GN nebo JZ video. Bude i full review tohohle eng samplu.


Hladis// Promaz OT, DLSS ma tema jinde. Uz jsem na to upozornoval.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak, ode dneška jsem také majitelem jedné 4090. Děkuji Thellwinovi za kartu, Gainward Phantom verze, což bych označil za spíš basic model.

Kus jsem chytnul decentní. Hlavní že nepíská a to ani trochu a to jsem měl ucho až u ní. Jinak OC jen tak nástřel, paměti šly na +1900 (nechal jsem 1500) a core na +250 ale zaparkoval jsem to na +200, to bylo v praxi 2920Mhz a to při default 1,050v.

Zajímavé je že u karty nejde posunout power limit. Většinu času je pod nim ale nevim. Redukce co jsem dostal je... uff. Je na 3x8-pin, ne na 4x jak má většina karet, ale zároveň to neni jak ta od 3090, všechny sense piny jsou zapojený ale power limit je stále stock, možná ten Gainward více nedá, nevím. Nicméně, prohlédnul jsem jí a bohužel je to ta s kontakty [ ], takže je to ta s potenciálem se roztahnout a k blbýmu kontaktu. Funny je že adaptér na 3090 co tu mam je do U, tzn lepší. Bohužel ale adaptér z 3090 tam nejde zasunout, je tam jinej keying těch plastů takže smůla, musim použít tenhle a budu k němu zatim šetrnej protože jinej nemám. Koukal jsem se pod thermal kamerou a omakal to a ani full furmark se to ani nezahřeje, takže dále neřešim.

Když už mluvim o furmarku, ten čip dobře škáluje dolu. Furmark je thorttle "jen" na cca 2,3Ghz a 0,925v.

Dále ke kartě, chladič, je good. Very good. Byly tu obavy o ložiska fanů. Nejsou 100% silent, ale tak 99%. Uchem hned u ní slyšim lehké cvrdlikání, ale je tak malé že už s case o něm nevim, natož pod stolem a s otáčkama nestoupá, takže ok. Fakticky vzato, zatim nej GPU chladič co jsem viděl byl na 3090TI TUF, a tenhle je lepší. Odvede více W bez zvedání hluku, tzn tady si neni na co stěžovat. Ať tam hodim jakjekoliv load i s OC nikdy se neroztočí abych jej slyšel. Chladič je overkill, kéž by byl trochu menší a karta se vešla do 3 slotů místo 3,5. Stejně jsem si ale dal custom curve aby nedocházelo k fanstopu. Minimum je 30% což je 1150 otáček, za mě neslyšitelné.

Co se týče samotné 4090, nevim proč se o tom moc nemluví ale ta karta je masivně (alespoň v rasterizaci u RT nevim) memory bottlenecked. To je taky ten důvod proč někde žere méně jak 3090TI, protože to jádro je undersaturated i když je GPU load 100% heh.

Třeba Unigine superposition, 8K optimized mod, tak default ( u mě default je forced AF16x + HQ texture filtering ) = 12667 bodů. OC Pamětí o 1500 je okamžitě 13607 bodů. OC jádra o 200Mhz na 2,920Ghz je ale nárůst jen na 13862, tzn škáluje citelně více s Vram, než s taktem jádra.

To jsem si potvrdil i s underolvtem.

Jo, underolt, karta má hard limit na min voltáž jako 3090TI. Zde ale neni 0,9v, ale je 0,865v. Cokoliv pod nestojí za pokus, varuji vás, čeká vás akorát nestabilita a stejně to bude skákat nahoru. Abych neseděl na něm tak jsem se uspokojil s 0,875v a při této voltáži jsem byl stable na 2600Mhz. Vzhledem k tomu že 2625 byly artefakty tak jsem to opět nenechal na hrotu ale nastavil 2550. Toto nastavení mi dalo 13033 bodů a cca 320W místo původních 450.

Funny je že když pustim něco s MSAA třeba starej Valley, tak karta je 100% loaded ale žere jen 260W protože jádro je nezasaturovaný a paměti jsou full loaded a žerou 92W jen ty heh.

Prostě masivní memory bottleneck. Ono se ani neni čemu divit, už Ampere byl lehoulince limtied a GPU výkon se nám zdvojnásobil ale paměťová prostupnost zůstala. Kdyby tam NV dala ňákou extra cache či to byla 512-bit nebo HBM karta, mohla by bejt klidně o 1/4 rychlejší jak lusknutim prstu.

Jo a ještě komentář k výstupům. Došlo k pozitivním změnám. Papírově je to sice stále HDMI 2.1 + DP1.4, ale v praxi, na Ampere když jsem pustil jeden 4K 144hz display + 1080p k němu do klonu, tak se karta podtaktovávala, když jsem ale ještě k tomu přidal display číslo 3 tak už jela furt full 3D. Zde ne Ada se podtaktovává i s třema monitorama a jeden z nich je 4K144hz na HDMI.

Dále, Na Ampere (a dělo se mi to na vícero kartách tzn ne kusovka), když jsem dal tenhle klon, tak u některejch hrách bugoval freesync na HDMI při více
jak 120hz. 144hz bylo ok jen když display jel solo. Musel jsem dát forced 120hz max jinak to vypadávalo do blackscreenů. U Ady ne, full 144hz je ok. Tzn výstupy jsou papírově stejný, ale interně došlo k mnoha vylepšením.

Btw pro porovnání Radeon 6800XT se házel do 3D taktů už při klonu 2 displayů takže tam to byl fail + občas při aktivaci třetího monitoru zhavaroval.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: úte 8. lis 2022, 22:28Co se týče samotné 4090, nevim proč se o tom moc nemluví ale ta karta je masivně (alespoň v rasterizaci u RT nevim) memory bottlenecked. To je taky ten důvod proč někde žere méně jak 3090TI, protože to jádro je undersaturated i když je GPU load 100% heh.
Někde už sem o tom četl taky, ale nemluví se o tom nijak extra... ale asi to bude ten důvod proč třeba na té 4080 jsou (nebo mají být) ještě rychlejší čipy - aby to kompenzovalo tu 256bit sběrnici... Celkem mě v tomhle ohledu zajímá, jak na tom bude s limitem třeba ta RDNA3 (kde by vylepšená infinity cache měla tohle minimalizovat). A zároveň jak velký bottleneck to bude sběrnice třeba u RTX 4070Ti (192bit) nebo dokonce jen 160bit u té 10GB verze.

Ale ten slabý undervolt fakt nechápu - proč to tak limitují, ve 2D ta karta předpokládám jde pod těch 0,865V?
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Ohledně toho bottlenecku je to jasný už od vydání... :) OC RAM má fatalní vliv na výkon. Ale nečekal bych, že u karty za 50k bude něco takhle "blbě"...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od webwalker »

Recenze:
MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G >>
msi-rtx-4090-suprim-x-24g-review-pct.jpg
https://www.gpureport.cz/recenze/372/ms ... 372&page=1

Prostě SUPRIM no, obří a kvalitní chlazení. Zamrzí ten Power Limit max 520 W, ale asi vědí co dělají :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

DOC_ZENITH píše: úte 8. lis 2022, 22:28 Zajímavé je že u karty nejde posunout power limit. Většinu času je pod nim ale nevim.
Měl by jít flashnout BIOS z GS varianty, co jsem Googloval tak to bez problému lidi dělají u Palitu. Ale já osobně to nepotřebuju, protože by to potenciálně zvýšilo výkon o pár procent, což se ve hrách moc neprojeví. Mě stačí ten OC kolem +250 a paměti kolem těch +1500 což dí kolem těch 14k bodů v 8k optimized Superposition.
Mně i vyhovuje, že s tímto PL je karta velice tichá, stejně bych jí podvoltovával, pokud by byly ventilátory moc hlasité, takhle to můžu nechat tak jak to je a karta má ve hrách stejně nižší spotřebu než 3080 Ti kvůli těm bottleneckům.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Sobo »

webwalker píše: stř 9. lis 2022, 08:25 Prostě SUPRIM no, obří a kvalitní chlazení. Zamrzí ten Power Limit max 520 W, ale asi vědí co dělají
No, nevim..

Normal bios:
Suprim: 63C, 37,8 db
TUF: 60C, 37 db

Silent bios:
Suprim: 70C, 34,8 db
TUF: 64C, 34,6 db

Takze TUF je studenejsi a tizsi, navic minimalne o 4 tisice levnejsi, ale nektere byly az o 9 tisic levnejsi. A pro extremisty 600W PL vs 520W (wtf MSI?).
Momentalne panuje nedostatek karet, takze clovek je rad za cokoliv, ale za normalni situace nevidim zadny duvod o Suprimu uvazovat, protoze za ty prachy je to proste nesmysl s nulovou pridanou hodnotou. V te stejne kategorii bude nejspis i Strix. Galax pak jeste dela ten opravdu brutalni HOF model, ale to uz je vylozene na dusik snad, ma to i dva napajeci konektory...
DOC_ZENITH píše: úte 8. lis 2022, 22:28 Jinak OC jen tak nástřel, paměti šly na +1900
Neni to nejak moc? Nevim tedka, jak se pocita ten base clock, ale zda se mi, ze cokoliv na TPU melo nizsi OC pameti nez tvuj Gainward?
https://www.techpowerup.com/review/asus ... oc/41.html
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

Docela zajímavý video od HU https://www.youtube.com/watch?v=uyMnMPLYk2w

Zajímavý je že Gaming X Trio nemá antigravitační plate, neboli vapor chamber chlazení, takže brutál teploty, to jsem nečekal, že vůbec bude nějaká 4090 bez vapor chamber. To ten basic Gainward za základní cenu je teda ultra luxus, protože má věci co u MSI až top modely.
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od webwalker »

@Sobo: Ano, i podle mě je TUF lepší volbou jak SUPRIM :)

Co se týká pamětí, tak mě šly až na plných +2000 (25000 Mhz efektivně), ale těch +1500 MHz je takový sweetspot. No a snad nic neprozradím, že u RTX 4080 jdou paměti až do +1700 MHz, pak už artefaktí :)
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

@Trek - Myslis, ze je GAINWARD Phantom lepsi volba nez Gaming X Trio? Jako ten chybejici vapor me docela zarazil. Gainward ho ma?
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

Basic Gainward Phantom ma vapor chamber a jelikoz ma power limit max 450W tak teploty jsou nizky, GPU max tak 68C, pameti tak 74C. Pretakt jde kolem +250 gpu, +1500 mem jak psal i Doc, bude to podle me stejny u vsech. Vykon je max tak kolem 25500 Port Royal, 14000 Superposition 8k optmimized.
Karta ma dual bios kterej je naprosto k nicemu (stejny PL, jen jinej profil fanu), protoze obe ty veci davaj podobny vysledky vzhledem k silenymu chlazeni, max dobry jako zaloha, kdyz se neco posere.
Gaming X bezi na 2000 rpm ventilatory kvuli tomu chlazeni, coz je hodne hlucny podle me, Gainward tak 1100 - 1600, hodne nizky podle hry, v podstate minimalni hluk ventilatoru, to mam hlasitejsi i cisticku vzuchu.

Jinak ten Gainward ma i masivni heatpipe apod. proste chlazeni totalni overkill (stejny psal Doc, na tom se shodne kazdej), to nemuselo vubec bejt. Ale potesi za zakladni cenu.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Pak je tu jeste za tyhle penize PALiT GeForce RTX 4090 GameRock, coz je ale asi jen prevleceny Gainward ze?
Nebo da se rict, ktera z tech "levnejsich" karet ma kvalitnejsi soucastky, pocet napajecich fazi atd?
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

Jo ten Palit je zcela totozna karta toho koncernu. Palit a Gainward je soucastkove slabota, proto taky zadnej nebo minimalni PL navyseni u OC verze tech karet. Ale cena je 48500 Kc zase takze ok.

Asus TUF ma lepsi vrm asi, Gaming X Trio nic moc vrm coz s tim chladicem muze bejt smrtici podle me.

Tady je tabulka https://linustechtips.com/topic/1461611 ... omparison/

Ty lepsi jsou: MSI Suprim X (ktery maj ale nizkej PL z nejakyho duvodu), Asus TUF OC, Asus Strix
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od petsild »

Má význam na hry zvedat frekvenci vram?
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

Zalezi na hre, u me u Cyberpunku je navyseni pretaktu pameti jen 3 procenta, protoze tam mam nejakej bottleneck (asi CPU), hra utilizuje GPU jen na 94 procent, takze 77 na 79 treba ve 4K. Jinak ale to muze delat i 10 a vic procent vykonu (pretakt na +1300 mam ted). Pokud je dobrej chladic (vapor) tak je to jedno, protoze pretakt pameti skoro nic neudela s teplotou.
Naposledy upravil(a) Trek dne stř 9. lis 2022, 15:46, celkem upraveno 1 x.
yut
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od yut »

Nekdo prenechava objednavku na bazosi inno3d 4090 rozbalenou za 44610. Co jsem koukal na recenzi porad vychazi lip nez FE z hlediska teplot a hlucnosti.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Sobo »

DOC_ZENITH píše: úte 8. lis 2022, 22:28 Jo, underolt, karta má hard limit na min voltáž jako 3090TI. Zde ale neni 0,9v, ale je 0,865v. Cokoliv pod nestojí za pokus, varuji vás, čeká vás akorát nestabilita a stejně to bude skákat nahoru. Abych neseděl na něm tak jsem se uspokojil s 0,875v a při této voltáži jsem byl stable na 2600Mhz. Vzhledem k tomu že 2625 byly artefakty tak jsem to opět nenechal na hrotu ale nastavil 2550. Toto nastavení mi dalo 13033 bodů a cca 320W místo původních 450.
Pro srovnani: nastavil jsem PL na 85% (bez UV = 380W), core +50 a pameti +1500. Jadro jelo mezi 2520 - 2565 a karta si hodila 0.925V.
Superposition 8K optimized: 13613 (16xAF v driverech)

Takze sice mas stejne frekvence, ale prichazis o 600 bodu, protoze Ada se proste s UV chova divne, kdy na stejne frekvenci ma pri nizsi voltazi nizsi vykon. Nepamatuju, ze by do ted nekdo dokazal vysvetlit, proc to tak je. Na druhou stranu mas mensi spotrebu, takze ve vysledku je to asi fuk, zalezi na preferencich uzivatele. Ja asi zustanu proste u omezeni PL, protoze v klasickem UV moc nevidim smysl, kdyz se to chova tak cudne.

Edit: tak jsem jeste zkusil stejne nastaveni, ale 70% PL (310-315W v testu): 12 777
GPU core jelo na 2235 - 2280, napeti 0.885 az 0.91V. Ale melo to 58 stupnu a ventilatory na 1100 otacek, to je docela fajn. :D
Kazdopadne imho za tu extra praci a testovani UV nestoji, je to proti omezeni PL vicemene prast jako uhod.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

A kolik ti to hazi bodu na default, at si udelam prehled o ztrate vykonu?
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Odpovědět

Zpět na „NVIDIA grafické karty“