GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Odpovědět
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Sobo »

Default (100% PL bez OC): 12875 (400-430W)
Default OC (100% PL, +50 / +1500): 13 793 (430-440W)

Takze to vicemene nema vliv, skaluje to hlavne s pametma, kde omezeni PL v podstate nijak nevadi.
Jinak tech +50 na jadru jsem si zvolil jako celkem konzervativni hodnotu, ktera je ale aplikovatelna i pri snizenem PL. Treba v Uncharted ve 4K native mi casto ani tech 380W nevyuzije. Mohl bych posunout PL a hodit core +250 na 3 Ghz, ale proste to nema smysl, clovek jenom pali elektrinu a vykon neskaluje zdaleka linearne.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Můžeš si dát +200 a omezit power limit. Ono je to +200Mhz na danným binem pro dannou voltáž, tzn dam příklad, když budeš mít default a power limit 80% bude karta undervoltovat méně agresivně njak při +200 a 80%. Ten + je prostě o kolik víc má při dané voltáží na křivce ject.

Stejně ale doporučuji manual undervolt, protože ten šetří energii všude. Řešit to přes power limit to pomáhá jen tam kde by karta skutečně na onen limit narážela + zatim nevim jak u 40, ale u 30 řady pulzní load obcházel PL a ochranou proti němu byl jen ruční undervolt.

Neodzkoušim protože topaz zatim neni optimalizovanej pro Adu, žere to v něm jen kolem 200W a výkon je jen pár % nad Ampere. Kdežto pro ampere to je pulzní furmark.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od segestes »

U toho Gainwarda, jaké máte otáčky po undervoltu? Protože třeba Trek píše, že je to tichá karta a na 1600 otáček slyší jen šum. DOC má masivní unvdervolt, ale dokonce i po OC nic neslyší. Přitom webwalker na gpureport při cca 1600 otáčkách naměřil 40dB. A to už bych řekl, že bude slušnej kravál.
Já mám teď 3080Ti od gainwarda a to točí kolem 2000 otáček a dle dobové recenze to je 41dB a to fakt není tiché (bordel začne kolem 1500 otáček). A zase, havli psal, že jeho 3080 od gainwarda (takže stejnej chladič jako mám teď já) je v pohodě.

Ta 4090 od Gainwarda se mi líbí a po delší době bych chtěl provozovat grafiku na vzduchu, tak bych rád něco tichého, proto se ptám.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

65 Stupňů a cca 1300 RPM, naprostý nic.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

segestes píše: stř 9. lis 2022, 19:51 že je to tichá karta a na 1600 otáček slyší jen šum
Taky jsem viděl recenzi na od webwalkera kde 1600 rpm je 40db, ono ale při hraní 1600 je max, spíš se to drží níže, třeba kolem 1200 - 1400 a jako 40 db mi ani těch 1600 nepřijde. Mám ještě 3080 ti a ta je hlučnější a žere i víc elektriky. Každopádně mě osobně vůbec ten zvuk z karty neruší, hraju s reprákama většinou - a ani nemám podvolt ale OC.

Jinak souhrn k přetaktování těch karet co jsem viděl video od JZ2C a další zdroje - všechny karty by měly dát při 450W limitu přetakt tak kolem 2900MHz při 1.05V, paměti do +2000, port royal score kolem 25500. Ty karty jsou v tomhle stavu VREL. Při zvednutí napětí na 1.1V s 450W (default max je 1.05) se zvedne výkon port royal tak kolem 27500 - protože je tady ta tajemna věc s napětím a výkonem v týhle situaci je to pak Pwr. Zvýšení power limitu přinese další zvýšení výkonu, ale malý. Za mně vůbec nemá smysl vyšší power limit u týhle generace karet, protože navýšení výkonu je někde jinde (VREL ne Pwr jak to bylo u 3000 řady = zvýší li se power limit tak to stejně nic neudělá dokud se nezvedne i napětí na 1.1V). Stačí podle mě levnější karta a zbytek peněz do CPU a pamětí pro odstranění bottlenecku systému (protože navíc když se nechytne dobrý kus GPU tak ani to navýšení power limitu nic nedá, stačí se podívat na JZ video s Evgou).

A když se tak na to dívám tak ten nárůst výkonu je brutál, z 3080 ti, kde je 13000 port royal score na 4090 kde je 25000 score, což je skoro dvojnásobek. To už je velkej upgrade i z 3080 ti.

Jo a ještě situace s 3DMarky, ty výsledky co jsou na webu 3dmark je třeba brát s rezervou, spousta lidí využívá různý glitche, aby se dostali nahoru, např. vypínání ECC v driverech a další "optimalizace", UL s tím bojuje a odstraňují tyhle výsledky, je to teď dost aktuální téma. Co mě zklamalo je, že i GN jak měli tu LN session tam používali tyhle věci, dost si u mě zkazil reputaci.
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od webwalker »

@segestes: 40 dBA mám jako hranici tiché/hlučné. Nezapomeň ale, že já ale měřím na benchtable s hlukoměrem, který je nasměrován přímo na ventilátory ze vzdálenosti 50 cm. Pokud kartu zavřete do skříně slyšet to nebude, nebo alespoň mnohem méně. Podle mé křivky pak DOC_ZENITH se svými 1300rpm má hlučnost kolem 37 dBA :)
Jinak, RTX 4090 se taktovat určitě nevyplatí, ideální je undervolting s kompenzací zvýšení frekvence VRAM, nebo snížení Power limitu. Já se přikláním spíš k UV. Na to zvýšení napětí jsem upozorňoval již u první recenze. 1,1V na tahle karty je už moc a nikam to nevede. Dokonce se mi tam ta karta začala dusit, a výkon klesal, třebaže jsem se dostal k těm 3GHz. Takže jo, ideální je nějaká levná RTX 4090 a pěkně si ji nastavit!

PS: A ještě jedna věc, stalo se mi to teď už druhý karty. Ten konektor 12VHPWR šel do karty hrozně špatně zastrčit. Musel jsem použít fakt sílu, aby tam celý zapadnul. Nebyly to sice RTX 4090, ale i tak si to raději zkontrolujte, jestli ho tam máte určitě zastrčený až nadoraz.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Bacha při tom snžování PL. Nedával bych to pod 80%, protože nezapomínat že karta neumí nastavit pod 0,865v, jakmile by byla na 0,865v a stejně by se přesahnul power limit (furmark nebo těžké kombo rastru i RT), tak pak nastává těžkej trhtottling a frekvence letěj dolů jak kámen.

Trek - ECC je off by default. Tu možnost si ho zapnout maj jen xx90 karty a pak až Quadra. Default je ale vždy off protože tě to stojí 1 paměťovej modul, kterej se při zapnutí stará o ono ECC, tzn tě to stojí 1/6 paměťový prostupnosti a kapacity. By default je to off. Zapíná se to vesměs jen na extrémní GPU compute kde ti fakt jde o max přesnost. Já sám takovou úlohu neznám.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od segestes »

Díky všem za odpověď.

Jinak je mi jasné, že to měření je závislé na tom, kde máš mikrofon a dalších věcech. Porovnávám to právě s tím, jaké karty jsem měl doma a jak vycházely v hlučnosti v testech a nějakou představu pak mám. Ty fany budou dost podobný tomu, co mám na té 3080Ti Phoenix doma na testování (jasně, hustota žebrování pak taky hluk ovlivní), tak čekám podobný projev. Těch 1300 otáček vím, že by bylo celkem fajn. 1600 už by asi vyžadovalo dobře odhlučněnou skříň, ale když Trek psal, že spíš je to níž, tak by to taky bylo asi v pohodě. Když teď třeba hraju Metro, tak mě neruší ani ten bordel při 2000 otáčkách, jaký jsou to ve hře občas nervy :) Ale třeba u strategií už chci ticho .

Ohledně zacvaknutí konektoru, osobně bych si tipnul, že je to důvod, proč se některým roztaví. Nejsem úplnej lajdák, ale nestalo by se mi to poprvé, kdy jsem nedocvaknul konektor. Ať už šlo o desku nebo o grafiku se standardním 6 nebo 8 pinem. A jestli se to tady navíc zacvakává blbě....
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Muze nekod zkusit UV 0,9V na jake se dostane frekvence a co na to vykon a spotreba vs default?

Kdyz vime ze:
0,95 V - 2760MHz (vykon 2% dolu, 80W dolu)
0,865 V - 2505MHz (vykon 10% dolu, 140w dolu)
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
rosta
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. čer 2017
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od rosta »

Má nekdo tu kartu na custom vodniku ? Ja cekam na TUF 4090 a blok s chlazenim na obe strany z jscomputeru.cz tak jen pro info jaky mate teploty.
CPU: Intel core i9 13900K MB: Asus z790 hero RAM: G.Skill 32gb ddr5 @7800mhz cl36 HDD: 2TB Seagate SSD: Corsair Force Series MP510 960GB, Samsung 960 PRO 1TB GPU: TUF 4090 PSU: Corsair HX1200i ostatní: NZXT internal usb hub, aquaero 6, BT 4.0 nano usb tp-link ub400 Vodní chlazení: dva okruhy, dvě pumpy, 5 chladičů a spousta trubek Monitor: Samsung Odyssey G9
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od petsild »

Sobo píše: stř 9. lis 2022, 18:36 Takze to vicemene nema vliv, skaluje to hlavne s pametma, kde omezeni PL v podstate nijak nevadi.
Jinak tech +50 na jadru jsem si zvolil jako celkem konzervativni hodnotu, ktera je ale aplikovatelna i pri snizenem PL. Treba v Uncharted ve 4K native mi casto ani tech 380W nevyuzije. Mohl bych posunout PL a hodit core +250 na 3 Ghz, ale proste to nema smysl, clovek jenom pali elektrinu a vykon neskaluje zdaleka linearne.
Zkouším tvojí metodu +Core/-PL a proti UV mi karta konečně škáluje nad 2520MHz.
Původně jsem to dával za vinu CPU limitu, jenže chyba bude určitě v jiném 40xx přístupu napájení.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

na bloky asik čakáme všetci :D priamo od EK až v 2. polovici novembra ak človek nechytil 1. várku
ale na 4090 je obojstraný blok na 2 veci kedže tam nemá vram ako 3090
a ani tam to nebolo nutné kedže sa to držalo hlboko pod 80st prinajhoršom
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Trek »

Právě že se mýlíš, 4090 je jedna z mála řad, kde vodní chlazení není akutní díky masivně naddimenzovaným chladičům, velkým ventilátorům a nadbytku výkonu. Je to unikátní situace. Kromě tedy MSI Gaming, která nemá antigravitační plát, kde MSI se chce nasosat pořádně peněz, tam pak je vodní chlazení třeba.
Všiml jsem si asi, že ASUS 7900 XTX bude mít taky brutál chladič, tahle řada bude taky kandidát na ne nutnost vodního chlazení.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Tj, tyhle karty maji 2 zasadni problemy, jenz me porad odrazujou:

1, napajeci 12-ti pin
2, DP 1,4a

Tohle ma byt top produkt (50k).

Kdyby jim nehorel konektor a predevsim, kdyby meli DP2,0+, tak nemusis resit, jak nakrmit 4K high FPS, kdyz ta karta na to ma vykon sakra.
Tohle pro me mohl byt break-point z 1440p175Hz na 4k165Hz+
Naposledy upravil(a) alienGT dne pát 11. lis 2022, 16:50, celkem upraveno 3 x.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

stále je to hlučné, horúce, proste super kandidát na vodu :D
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

konektor je problém len ked si myslíš že to je problém je, môj názor
DP2.0 je super akurát neviem kam si to najbližšie 2 roky tak pichnem :D
hlavne nebudem ob rok kupovať nový monitor len kôli konektoru, a to ešte tu je otázka ceny tých LCD
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Tak asi to problem je, kdyz bych chtel hrat 4K165Hz+ bez komprese a navic monitory se zacnou objevovat.
1. vlastovka je na prosinec nebo leden 2023. Je to proste zbytecne omezeni, jenz necekam na karte tehle tridy.
Ja na to koukam presne naopak. Koupim 4K high-eng GPU a k nemu si dokoupim LCD a nechci byt limitovany konektorem.
Takovy monitor mi vydrzi jeste dalsi gen GPU.
PS: prave, ze bys asi nemusel ob rok, jelikoz slusny LCD ti vydrzi dlouho a cenu LCD bych asi taky uplne neresil, kdyz kupujes GPU za 50k. Kdyz bude LCD ve stejne cenove a bude mit urcite vetsi zivotnost nez GPU, tak jako o cem? Si radeji koupis kazdou gen CPU, tohle je fakt argument z tve strany na posr*ni.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

Tak přístup ke komponentům, údržba od prachu, smysluplný airflow, manipulace se skříní bez obav, že něco utrhnu... voda není jen o teplotách na čipu. Sice mám jen AIO na CPU (pro které je to total overkill), ale už bych kilogramy pasivů na desku nechtěl nikdy. Na mojí EAgle se nevyrábí blok, jinak bych ji měl taky na vodě, ale tenkrát nešlo moc vybírat GPU. Někdo zmiňoval Waterforce - tu mám v hledáčku.
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

alienGT píše: pát 11. lis 2022, 17:30 Tak asi to problem je, kdyz bych chtel hrat 4K165Hz+ bez komprese a navic monitory se zacnou objevovat.
1. vlastovka je na prosinec nebo leden 2023. Je to proste zbytecne omezeni, jenz necekam na karte tehle tridy.
Ja na to koukam presne naopak. Koupim 4K high-eng GPU a k nemu si dokoupim LCD a nechci byt limitovany konektorem.
Takovy monitor mi vydrzi jeste dalsi gen GPU.
PS: prave, ze bys asi nemusel ob rok, jelikoz slusny LCD ti vydrzi dlouho a cenu LCD bych asi taky uplne neresil, kdyz kupujes GPU za 50k. Kdyz bude LCD ve stejne cenove a bude mit urcite vetsi zivotnost nez GPU, tak jako o cem? Si radeji koupis kazdou gen CPU, tohle je fakt argument z tve strany na posr*ni.
S timhle moc nesouhlasim. Monitory už mnoho let, v některejch směrech přes dekádu, vesměs stojej a přešlapujou na místě. Mojí S-PVA 1080p Sonku jsem měl 12 let a doteď jí barevně dávám přednost před všim co je teď na trhu. Nezbavil jsem se jí, ale místo stolu je teď nad postelí. Resp ne před všim, Oled je lepší ale jako monitor kde 90% času strávim v browseru nebo v RTS hře s HUD je pro mě uff, vypálil bych to.

Co se LCD týče tak trága poslední dekády je no comment. Nic se nikam nehejbe. Naopak jsme měli mnoho downgradů. Třeba nástup W-LED podsvětlení což byl barevně downgrade oproti CFFL, pak konec ATW plarizerů u IPS, ala horší černá a větší IPS glow, konec S-PVA VAček a nové C-PVA bazmeky co jsou v tmavejch odstínech pomalejší a trpěj smearingem což staré S-PVA nemělo, atd, atd. Já mám rád nulovej inputlag, ale co se refreshe týče tak nad 120hz moc neocenim. Teď mam 42" 4K 144hz Samsung QN90B ale je to slow VA se smearingem tak jej jedu na 120 pro trochu méně dark smearingu. Barvy jsou ale pěkný, je to kompromis no. IPSko nechci ten kontrast by mi chyběl. Nedovedu si představit že bych v násedující dekádě měl obrazovku co by byla více jak 4K 120-144hz.

Možná se mi tu oběví ňákej OLED na ňákej čas než ho zničim, nebo oběví li se ňáký stejně velký VA bez smearingu nebo IPS_black od LG tak fajn, vyměnim, ale větší rozlišení nebo refresh nehrozí. 8K je useless, a na LCD je rozlišení obecně dost o ničem v pohybu. Statickej obraz ok, ale v pohybu se detaily i na těch nejrychlejších LCD dost slejvaj a naopak už jsme svědky rozmachu upscaling technologí které taky v pohybu obraz kazej více než statickej. Je to vazelína na vazelíně kde mi větší rozlišení je naprosto k prdu a větší refesh než cca těch 120 neocenim. Tzn DP 1.4 mi fakt nevadí.


George-

Tfuj voda, tenhle tejden jsem zase řešil stroje s mrtvejma AIO vodníkama. NZXT vodníky z r 2019 teď začínaj masově odcházet. Pak tu byla jedna 1080TI co měla vodu a doslova to puklo a vyteklo, naštěstí to karta přežila ale najít na ní aftermarket chladič bylo peklo, nakonec jsem zkončil se starym Freezerem ještě z fermi + teplovidivym epoxidem nalepenejma pasivama na VRM a Vram. Tfuj ale funguje to. Ale chcípající voda fakt ne díky.
Voda u 4090 leda v přípdě že by člověk nemohl jinakvůli místu. Pokud máte místo tak ty 3,5 slotový hovada to chladěj levou zadní, pro vodu vůbec neni důvod.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne pát 11. lis 2022, 18:09, celkem upraveno 1 x.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4090 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

ano 2023
otázka je kedy budú dostupné a za aké ceny
a potom ešte aké šialenosti to budú , preto to čo napr predvádzajú z LCD teraz je pekný nonsens
v podstate ak to chápem už ten samsung má byť kktina :mrgreen: 8k x1,5 k :roll:
čo sa týka FPS už vidím ako budú nové UE5 hry lietať 160fps v 4K

p.s. napr ja som práve kúpil OLED, ten konektor je posledná vec čo ma trápi, tak ako pri kúpe 2080ti to bolo HDM2.1

DOC vodu isto nemyslím AIO, podľa mňa si nikdy poriadnu vodu nevidel, a ani vúčšina z tých žo na to pindá :D
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Odpovědět

Zpět na „NVIDIA grafické karty“