Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Stávající sestava (stáří cca 6-7 let):
Asus X99-A 3,1 USB -
Intel Core i7-5820K + Noctua NH-D15
CRUCIAL 32GB (4x8GB) DDR4 2400
EVGA GeForce GTX 980 Ti Superclocked+ ACX 2.0+ (připojeny 2x 34" monitory)
3x SSD Intel SSD 535 240 Gb, Crucial MX200 1 Tb, Crucial MX500 1 Tb
WiFi (Asus PCE-AC68) – tato by měla v desce jít osadit
Enermax 750W Platinum
Design Define R5 + několik NF-P14s redux-900

Plánovaný upgrade
- deska
- CPU
- paměti (pokud je nebude podporovat CPU/deska)

Potřeboval bych poradit s tím jaké komponenty vzít namísto stávajících.

Za mne je důležitý poměr cena/výkon ať to zase co nejdelší dobu vydrží. Dále podpora Windows 11, které nyní nebyly z důvodu absence podpory CPU možné. Časem bych dle potřeby vyměnil paměti a grafiku, ale ty mi nyní plně vyhovují. Zbytek komponent pak taktéž (1 z SSD je mladší a má cca 4 roky).

U procesoru je pak důležité, aby byl kompatibilní s pamětmi (DDR4 2400) a chladičem (to asi dle toho co jsem se díval u NH-D15 nebude problém). V krajním případě by se vyměnily i paměti.

Tj. jsme někde v rovině i7 10/11 řada, nebo Ryzen 5/7? Intel i9/i10 zřejmě zbytečně drahé.

Co deska?

Rád bych ale zohlednil taky rovnou variantu něčeho výkonnějšího. PC primárně slouží pro kancelářskou práci s internetem, ale využívám i SW pro vykreslování grafů a obecně Chrome s milionem oken, který je žravý na prostředky. Občas si zahraji nějakou tu hru, často pouštím video. Rád bych, aby vše probíhalo maximálně svižně. Tj. upgradovaná sestava co mi vydrží dalších 5 let.

Budget varianta do 10 tis. Kč:
AMD Ryzen 5 5600/3,5GHz, RAM 32GB DDR4 3200MHz, MB Asus Prime B550M-A

Střed:
https://www.czc.cz/355999,358137,357184 ... boqqxkVwQc

TOP:
https://www.czc.cz/356001,358137,357182 ... 2ANxqNjDiM

Rozpočet vyloženě omezený nemám, ale představa byla obdobně jako při nákupu stávající sestavy někde okolo +- 20 tis. Kč. Na 30 tis. Kč už mi to přijde moc a vzhledem k účelu neobhajitelné. Možná raději navýšit paměť na 64 Gb.

Navazuje na problém popsaný zde: viewtopic.php?p=9846156#p9846156 , tj. to je hybatel výměny. Shánět desku a procesor bez jistoty toho, že druhá komponenta po čase neodejde a obě jsou zastaralé nemá moc smysl.

Díky moc.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Jey »

Záleží na náročnosti SW pro vykreslování grafů. Vzal bych něco jako 5700X, 5800X3D, které teď docela výrazně zlevnily. Jinak něco jako 7700X, pokud si sám ospravedlníš vyšší výdaje na základní desku, procesor a paměti. Na občasné hraní stačí první varianta, dle náročnosti programu případně druhá (rozdíl v ceně).

5800X3D + B550 máš za 10k a použiješ stávající paměti (s případnou výměnou za 64GB máš za 15k). Variantu 7700X + B560 máš za 22k s 32GB a 27k s 64GB.
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Vidím to prozatím spíše na novější generaci 7700X, protože bych rád nezamknul za pár let možnost příp. upgrade. Na druhou stranu to samé jsem si říkal se stávající deskou a tady je výsledek.

Co srovnání s Intel i7-13700K a benchmarky? Teď je evidentně více in AMD. Cenově tam zase takový rozdíl není. Kde je háček? Ve většině testů si vedl Intel lépe https://www.techspot.com/review/2554-in ... i7-13700k/ a AMD pokulhává.

Paměti pokud budou nákladné postačí zpočátku 32 Gb, s tím že dalších 32 Gb jde kdykoliv přibrat. Jestli ale budou s dobrými takty za relativně dobrou cenu vezmu rovnou 64 Gb.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud si nechceš zamykat možnosti na upgrade tak to co jsem ti řekl v CPU sekci rovnou pusť z hlavy a do Intelu jít nemůžeš. V tom případě bych počkal na x3D modely ZEN4 a vzal pak to. Ano bude tě to stát více ale bude to stát za to. Pokud chceš ušetřit, tak cheap AM4 board, nech si RAM jen je vytaktuj a 5800X3D.
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Já už koukal po desce k tomu Intelu, např https://www.czc.cz/asus-prime-z790-p-wi ... 72/produkt . Moc jich prozatím není. Ještě jsem se chtěl podívat na Amazonu.

Plánuji sestavu min na 5 let takže ten upgrade je v mém podání dosti diskutabilní kritérium. Pak už prostě pro to CPU být nemusí, nebo je deska nebude podporovat.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Jey »

Ja bych Intel nedoporučoval z těchto hledisek: každá generace procesorů = nové základní desky, až 2x větší spotřeba CPU a potřeba osadit rychlejší RAM moduly.
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Intel v testech AMD vcelku s přehledem poráží - viz diskuze, kde je potvrzena výkonová nadřazenost Intelu viewtopic.php?p=9846240#p9846240 a tady samotný odkaz na testy https://www.techspot.com/review/2554-in ... wM_XZzuUlU. AMD je ve vztahu k tomu stále ještě poměrně předražené.

Až 2x vyšší spotřeba se vyloženě nekoná, ale je skutečně o dost vyšší - https://static.techspot.com/articles-in ... _1100.webp . To by při 135W oproti Ryzenu 7700X , 8 hod. provozu za den a zastropované ceně (byť mám teď u ČEZu do konce roku ještě cenu o dost nížší) 6.498,49 Kč za 1 MWh udělalo počítám 2.560 Kč za rok a při 16h provozu (extrém) pak 5.120 Kč za rok. Otázka jestli stojí za to kvůli tomu brát výkonově slabší AMD za stejné peníze.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Jey »

Nebudu tě přesvědčovat o něčem, kde jsi už evidentně rozhodnutý. Osobně bych nikdy nepodporoval rostoucí nároky ve spotřebě (200W CPU a 400W GPU a to ještě hodně podhodnocuji). Nepřijde mi jako nutnost mít PC, které má spotřebu kilowatt. Nevím jak do budoucna, ale Intel teď vyrábí základní desky pro 1 (maximálně 2) generace CPU, AMD pro 3 generace CPU (maximálně 4 pokud počítám i Zen 1+). Opět nevím jak to bude do budoucna. Vysoké TDP = potřeba výkonného chlazení.

Hlavně záleží na použití PC, zda u něj sedíš ve volném čase, nebo denně slouží 8 a více hodin jak pracovní nástroj (a pak rychlejší PC vygeneruje více práce v kratším čase = větší zisk a zaplatí se tím vyšší pořizovací a provozní náklady). Ale jinak nevidím moc pozitiv na straně Intelu a hledal bych něco jako efektivitu výkon / watt.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od python.p »

Jey píše: sob 29. říj 2022, 17:44 Ja bych Intel nedoporučoval z těchto hledisek: každá generace procesorů = nové základní desky, až 2x větší spotřeba CPU a potřeba osadit rychlejší RAM moduly.
A četl jsi co psal? Upgrade je téměř nerálný a za 5 let bude stejně outdated i AMD. Tohle je strašně směšný argument..

Za mě 2 pohledy -

1. 5800X3D a AM4 s DDR4 - budget.
2. i7-13700K a DDR5 - o fous výkonnější a fous dražší.

PS: Vezme klidně i9-13900K, nastaví limit na 150W, přijde o 5% syntetického výkonu a hotovo. V IDLE to jede všechno na par desítek wattů a nepředpokládám, že 24/7 bude renderovat...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Jey »

Jo, četl. Sdílím stejný názor. To je jako kdybych chtěl za 5 let dát do AM4 namísto 5700X/5800X třeba 5800X3D nebo nějaké 5900X/5950X, nebude to mít už žádný smysl z celé řady hledisek. CPU už bude natolik technologicky překonáno, že ho přejede i procesor v mobilu. Ale on pořád psal o možnosti výměny CPU a hledisku upgradovatelnosti. Nevím co na tom PC dělá, jestli se mu to vyplatí. Pořizovací a provozní náklady vs vygenerovaná práce a vytvořený zisk, kolik má na to volných prostředků, jak moc to myslí vážně. Podle mě tu chybí tahle data (je to o celé řadě parametrů), která asi nechce vcelku pochopitelně veřejně sdělovat a proto je podle mě tahle diskuse už bezpředmětná, autor tématu už obdržel adekvátní rady a návrhy na několik variant sestav a rozhodnout se musí sám.
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Rozhodnutý právě bohužel nejsem. Ta spotřeba mě samozřejmě štve. PC totiž primárně slouží jako pracovní nástroj, řekněme z 80%, pak 15% přehrávání videí a když to přeženu 5% jsou ty hry. Občas běží 8 hod. za den, ale pokud pracuji z domu, tak klidně i těch 16 hod. .

Padl tady dotaz na volné prostředky - ty jak již bylo zmíněno v prvním příspěvku nejsou omezené. Beru to pragmaticky tak, abych si vzal na ideálně dalších 5 let nějakou sestavu v poměru cena výkon a byl schopen si sám před sebou tu investici obhájit, aniž bych měl pocit, že vyhazuji peníze. Většinou ale stejně skončím v režimu, že ty peníze vyhodím, protože mám pocit, že jsem si na těch 5 let koupil v daném místě a čase "kvalitnější věc", která vydrží a nebudu do toho muset hrabat. Jak již bylo zmíněno, tak upgrade v budoucnu na stejné desce by byl sice fajn, ale nikdo neví jak to bude za 5 let vypadat, tj. jestli bude co osadit a neskončím ve stejné situaci jako teď. Myslím, že požadavek na upgrade v rámci desky můžeme tedy v tomto ohledu vypustit.

V mezičase odpověděl python.p a docela hezky to shrnul, protože přesně v této rovině jsou moje myšlenkové pochody. Docela si pohrávám s myšlenkou jít přeci jen do 5800X3D a ušetřit za desku, s tím že se použijí ty stávající paměti 4x8 GB DD4 2400 Mhz. Paměti se stávajícími takty ale budou pravděpodobně potenciál daného CPU min. ve hrách dost brzdit (přetaktování sníží životnost a může nastat nestabilita systému což nechci).

Pak tam je ta i7-13700K a DDR5 , tj. nejlepší v poměru cena výkon i teď, ale musím zavírat hooodně oči nad tou spotřebou elektřiny. Pojí se s tím dražší deska a nutnost kupovat nové paměti. Spotřeba je oproti 5800x3d skutečně již téměř 2x vyšší.

Teď je otázka jestli "fous" by v mém případě byly vyhozené peníze a už bych si jen dělal radost, nebo je to logický krok. Jestli mi ale někdo ze zkušenějšího osazenstva (mj. moc díky a jsem vděčný za názory) řekne, že to půjde nějak podtaktovat, aby to nežralo a DDR5 mi spolu s i7-13700K nabídne na 5 let lepší výkon i v těch převážně používaných kancelářských aplikacích, tak do toho asi půjdu a rovnou vezmu 64 GB RAM. Přeci jen je to 16 cores, 24 threads vs 8 cores, 16 threads. Tady tohle prostě okecat nejde. Při pohledu na aplikační testy zde https://www.techspot.com/review/2554-in ... i7-13700k/ se mi jeví i7 stále jako o dost výkonnější. Ve hrách už tam takový značný skok zase není.
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Předběžně tedy asi takto:
MB - https://www.tsbohemia.cz/asus-prime-z79 ... 52996.html (https://www.asus.com/motherboards-compo ... 90-p-wifi/)
CPU - https://www.czc.cz/intel-core-i7-13700k/357166/produkt
RAM - https://www.czc.cz/kingston-fury-beast- ... 79/produkt

Předpokládám, že spotřeba při mém využití PC stejně nebude dosahovat hodnot uvedených v testu při max. zátěži (viz zmínka o idle výše). Z toho důvodu asi není problém jít do Intelu.

Jen jsem si všiml, že ta deska měla na zahraničních serverech pár negativních ohlasů.

Paměti mi přijde, že se u 5200 a 5600 Mhz koná poměrně cenový skok, ale výkonově si zase tolik nepřidám.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od python.p »

V čem pracuješ? Jak vytěžuješ CPU?

Dám boty, že při běžné práci bude spotřeba AMD i Intelu stejná a tedy někde kolem 50W dejme tomu. Přii brouzdání po webu na klid 30W a je jedno jestli to bude i3 a nebo i9. Nebo Ryzen ten, či onen.

Jak říkám, ten "strašák" s 3 cifernou spotřebou je max v multizátěži a i to se dá řešit. :)

Ten Intel je rozhodne víc "future-proof"
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Moje běžná práce nebude ten CPU vytěžovat vůbec (kancelářské balíky Office + Chrome se spoustou oken ve cca 4 souběžně běžících instancích na obou monitorech), takže tady jsem bez konkrétnějšího upřesnění opět v klidu.

CPU jsem bral ve verzi s integr. GPU pro všechny případy, tj. když exne 980 Ti jedu dál. Intel® UHD Graphics 770 má velice slušné rozlišení, které nyní předčí moje max. rozlišení u Dell U3415W a 3417W.

Co říkáte na tu desku a paměti? Dnes bych rád objednával a moc na výběr z pohledu desek není. Přijde mi, že prakticky nemám jinou možnost.

Tady je to hodnocení, které mne trochu znejistilo:
https://www.newegg.com/asus-prime-z790- ... 6813119603
Cons: - It's not actually a real ATX form factor. It's cut down just enough that the front edge doesn't quite reach the ATX standoffs. There seems to be no benefit to this, and it has some definite downsides of making the front edge flex when connecting cables, particularly the main power cable.
- At this price point, having a flimsy separate backplate seems like a very cheap move. Some of the metal bits got in the way of the ports too, and the only good way to make it fit well was to break them off.
Na druhou stranu je to prozatím 1 uživatel a jde o poměrně nový časem neprověřený kousek hardware.

Od Noctua budu muset vyžádat přes formulář mount pro Noctua NH-D15, nebo ho přikoupit na CZC/TS Bohemia/Amazon. Už jsem s nimi komunikoval a pošlou ho zdarma. Jen to asi bude chvilku trvat (4-8 dní).

Zřejmě se jedná o tento mounting kit:
https://www.czc.cz/noctua-nm-i17xx-mp83 ... 04/produkt
Magicie
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2004

Re: Upgrade PC sestavy - CPU+deska

Příspěvek od Magicie »

Tak nová sestava je od včerejška funkční, ale objevil se problém s takty pamětí, které odmítají nabíhat na těch nastavených výrobcem. Vytvořil jsem k tomu separe vlákno do příslušné sekce viewtopic.php?t=295074.
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“