Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od werygood »

Zdar borci,

dnes se mi přihodila nepříjemná věc - zkoušel jsem dát večerní půlhodinku AC Origins, přičemž si Steam nabídl stažení i když jsem hru hrál naposled včera. Tož jsem se jal pátrání a zjistil, že velikost složky s AC na disku (NVMe Samsung 970 EVO Plus 2 TB) má nulovou velikost a že zmizely i ostatní hry ze Steamu na postiženém disku (byť složky neměly nulovou velikost, tak byly podstatně menší).
Tak jsem PC restartoval, a disk zmizel úplně - ani v UEFI nastavení nebyl.
Tak jsem disk uvolnil z patice, zpátky přitáhl a vše zase jede jak má :oha:

Ale radši se zeptám - je to nějaký typický projev chcípajícího NVMe?

Co jsem eště zjistil, jde vidět na screenshotech - ve Windows Event Vieweru je spousta událostí ohledně nemožnosti přístupu na disk. Ze Samsung aplikace k diskům jsem nevyčetl nic (Short SMART Self-Test prej OK, ale že by mi napsal víc, to ne. A Extended je na půl hodiny, to teď pouštět nechci. A to mě to na poprvé ještě vynadalo, že nemám Samsung NVMe driver, který jsem samozřejmě měl - ale bylo potřeba jej reinstalovat).
Taky mě napadlo, že se disk přehřívá - M.2 port je právě mezi GPU a CPU chladičem, a když hraju právě AC tak teploty letí solidně nahoru (taky ve screenshotech, graf je z průběhu hraní). V idle má disk cca 50 °C.
Co myslíte? Data jsem zazálohoval, ale za pár dní končí dvouletá záruka (tuším, že je dvouletá, kde mám fakturu, je též otázka :blush:), takže když se to odebere do křemíkového nebe po jejím konci, zamrzelo by to. Doteď nebyl jediný problém, kromě toho občasného hraní (4 hodiny týdně) to prakticky celé dlí v idle.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Sestava je v podpisu, ale přesto:
PC1: Core i7 8700K + SilentiumPC Fera 3|ASRock Z370 Extreme4|Gainward RTX 3060 Ti Ghost|Kingston HyperX Fury Black 2x16 GB DDR4 3200|Samsung 960 EVO 250GB|Samsung 970 EVO Plus 2TB|WD Red 3TB|Seasonic SS-620GM2 Evo 620W|Zalman Z3
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od TomasX »

Moje 2TB 970 EVO plus má z CZC 5 let záruku (u CZC).
V idle mám 40 st s chladičem.
Chyby těžko říct (tohle jsem ještě neviděl) - ale zálohovat rozhodně vždy.
Většinou se při umírání SSD začnou objevovat vadné bloky.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od werygood »

TomasX píše: čtv 3. lis 2022, 08:00 Moje 2TB 970 EVO plus má z CZC 5 let záruku (u CZC).
Dík za tip, já to kupoval přímo u Samsungu v rámci těch jejich Black Friday slev 2+1 a popravdě jsem se na záruku vůbec nedíval. Musím pohledat tu fakturu, ale pět let by bylo solidní.
Každopádně zálohu mám, savegamy jsou v cloudu , takže jsem relativně v klidu :)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Přestaň chodit kolem horký kaše a udělej v HDtune klasickej test povrchu, ten dlouhej. Ať se máš od čeho odpíchnout. Nebude to trvat až tak dlouho a PC během toho můžeš používat, jen bude lehce zpomalenej.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od Jey »

Mám stejný disk a 40°C v idle, 50°C v load. Naměřené teploty, které uvádíš, už jsou poměrně vysoké. Spíš sem zkus přidat screenshot SMART a test povrchu.
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od jctrnacty »

Ty teploty jsou fakt alarmujici a jestli neco vadi ssd , tak vysoka teplota. To by chciplo kazdymu. taky mam kolem 40 v idle a 47 load.
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vysoké teploty tak akorát dostanou controller do throttlu ale killnout by to nic nemělo, proto je tam throttling a řada dalších ochran + jediný čemu vadí teplo je controller. Nand paradoxně rády nebýt studenné při zápisu. Teplota určitě neni důvod toho co se mu deje teď.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od werygood »

Projel jsem test povrchu (předpokládám, že jde o Error Scan) v HD Tune 5.75 a komplet zeleno. 19 minut.
SMART -
Obrázek

Teploty jsou naprd kvůli nešťastně umístěnému portu. Budu muset zkonsolidovat airflow v bedně.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud je naprosto zeleno tak to podle všeho nevypadá na vadnej disk. Ty ostatní věci co tady postuješ jsou taky čistý.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od werygood »

Díky za pomoc. Budu častěji zálohovat (nemám tam stejně nic kritického, co by mě mrzelo), ale asi s tím budu žít dál tak, jak to je.
Plus teda mrknu na tu airflow, ona ta výměna 1060 -> 3060 Ti je 80 wattů navíc a to se taky projeví.
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od jctrnacty »

tady je neco k tem teplotam, nic proti tobe docu.

However, studies like the one Facebook conducted in their own data centers found that the hotter your SSD runs, the quicker it wears out the flash memory inside of the drive.

https://www.digitaltrends.com/computing ... lure-rate/
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od DOC_ZENITH »

ok fajn, já to ani nebudu rozporovat ( i když... https://electronics.stackexchange.com/q ... eliability ), ale on má 0 vadnejch sektorů. Ty Samsungy co mě za poslední rok vychcípaly například, jich měly tuny. Tuny ale soubory nikdy nechyběly, u některých byly jejich data corrupted, ale ne aby se vše tvářilo jak andílek a mizely data. Tady jde o něco jiného. Spíš je něco smazalo než cokoliv jiného. Kdyby začaly samovolně mizet soubory už by se dávno rozpadala NTFS tabulka, žurnálovej filesystem neztratí soubor jen tak.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od Jey »

Přijde mi minimálně podivné, že by se ztratily jen složky v adresáři Steam. Tohle svědčí spíše o chybě nebo problému konkrétní aplikace než o rozpadu filesystému. Jedině snad, že by byl nějaký špatný kontakt při instalaci disku a vyjmutí a vložení nazpět by tento problém vyřešilo (opět velmi zvláštní, že by se jednalo o 1 složku).

Asi by bylo nejvhodnější přidat sem nějaký screenshot stavu složek v adresáři Steam po uvedeném incidentu, abychom mohli sami posoudit, o co přesně se jednalo.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od werygood »

No takhle, co jsem ještě vykoukal, NFS Heat v EA Origin složce bylo taky fuč. Do dalších složek (Uplay a ještě moje virtuálky) jsem se už nedíval.
Screen složek po incidentu nemám, teď se vše tváří OK, to by asi moc nepomohlo. Jinak špatný kontakt - disk běží bez problémů už dva roky. Jedině, že by se pohnul, ale šroubek byl dotáhlý dobře.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Zmizení (dat) - Samsung SSD 970 EVO Plus

Příspěvek od Jey »

Hm, pak už mě napadá jen něco na způsob ccleaner, co by odstranilo hry jako nežádoucí nebo škodlivé aplikace. Nebo naštvaný šéf v práci zvyšoval produktivitu.
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“