Problém se spouštěním PC

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
white_wolf
Nováček
Nováček
Registrován: 31. led 2012
Bydliště: Praha

Problém se spouštěním PC

Příspěvek od white_wolf »

Ahoj, jdu se poradit, zda někdo nemá podobnou zkušenost a nápad na řešení.

PC mi cca před 3/4 rokem (cca po půl roce provozu) něšel zapnout, resp. na několikátý pokus a po manipulaci s RAM se to vždy nakonec nějak rozjelo. Nevěděl jsem co s tím, tak jsem udělal kompletní rozborku a sborku a od té doby to jelo bez problémů.
Teď se problém vrátil, tak bych to chtěl nějak definitivně vyřešit :)

Stav je takový, že ve standardní konfiguraci PC nenaběhne - všechno se roztočí/rozsvítí, ale monitor nezobrazuje nic. V jednom z mnoha případů naběhne, ale do deseti minut se kompletně zasekne.
Siganlizace na desce toho asi moc neřekne, někdy nesvítí nic, někdy svítí dioda RAM a někdy problike dioda procesoru, pak chvilku (pár vteřin) svítí RAM a pak se to opakuje.
Ve chvíli, kdy vyndám jeden modul RAM, tak se PC rozběhne. Pokud pak vložím druhý modul, opět se rozběhne a s oběma modulama funguje dále bez problémů. Naběhne i v případě dalšího restartu. Další den se ale scénář opakuje a PC nenaběhne. Myslím, že jsem zkoušel oba moduly RAM a chová se to stejně. Je jedno v jakém slotu modul je.
RAM jedou v defaultním nastavení, jakmile dám XMP profil (na výběr jsou dva, zkoušel jsem oba), tak se to během chvíle zasekne.
Po tom, co se problém znovuobjevil, jsem aktualizoval BIOS na nejnovější verzi, bez efektu.
RAM jsem zkusil zatím jen projet windowsáckou diagnostikou paměti, bez chyby.
Bohužel nemám k dispozici komponenty na výměnu pro vyzkoušení.

Mám podezření na ty RAM, ale je mi divný, že když už to naběhne, tak to běží. Ale vzhledem k tomu, že nefungují s XMP profily, tak bych stejně asi koupil jiné. Prosím o doporučení, které (32 GB) :)

Sestava:
deska - ASUS TUF GAMING B560M-PLUS
RAM - KINGSTON 32GB 3600MHz DDR4 CL18 DIMM
systémový disk - Kingston SSD 1000GB disk PCIe KC2500 - M.2
procesor - CPU INTEL Core i5-11600KF, 3.90GHz, 12MB L3, LGA1200
zdroj - SEASONIC zdroj 650W Focus GX-650 (SSR-650FX), 80+ GOLD
GK - GIGABYTE GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC PRO 8G (rev. 3.0), LHR, 8GB GDDR6

Díky za každý nápad :)
white_wolf
Nováček
Nováček
Registrován: 31. led 2012
Bydliště: Praha

Re: Problém se spouštěním PC

Příspěvek od white_wolf »

Pro info - po vyzkoušení všeho možného jsem zkusil ještě víc povolit chladič CPU (Arctic Freezer 34) a šroubky na desce kolem RAM a CPU. Podotýkám, že jsem to neměl utažené na fest.
Od té doby to jede jako po másle, vč. XMP profilu...
Takže nakonec to byla vlastně blbost.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problém se spouštěním PC

Příspěvek od Jey »

Asi by bylo lepší rozebrat a složit, tato metoda je stoprocentní. Zřejmě někde nebyl kontakt. Mělo by stačit disk, grafickou kartu, paměti, procesor, bez základní desky.
white_wolf
Nováček
Nováček
Registrován: 31. led 2012
Bydliště: Praha

Re: Problém se spouštěním PC

Příspěvek od white_wolf »

Jey píše: sob 19. lis 2022, 21:01 Asi by bylo lepší rozebrat a složit, tato metoda je stoprocentní. Zřejmě někde nebyl kontakt. Mělo by stačit disk, grafickou kartu, paměti, procesor, bez základní desky.
To jsem udělal a nepomohlo to, chovalo se to úplně stejně :)
Zkusil jsem i jiné RAM (z vendor listu k desce) a také beze změny.
Pomohlo až to celkem velké (na můj vkus) uvolnění chladiče. Teploty jsou ale stejné jako před povolením, takže z tohoto pohledu je to OK.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problém se spouštěním PC

Příspěvek od Jey »

Moc bych na to nesázel. Pokud tam máš nekompatibilní RAM, tak bych se spíše přikláněl k tomu, že problémy způsobuje uvedená příčina (i když běží na default).

Zkusil bych dát nejnovější BIOS, potom RAM na XMP profil. Teoreticky ten problém můžou vyřešit vydáním novější verze BIOSu.
white_wolf
Nováček
Nováček
Registrován: 31. led 2012
Bydliště: Praha

Re: Problém se spouštěním PC

Příspěvek od white_wolf »

Tak jsi měl bohužel pravdu.
Po třech dnech bezproblémového chodu to umřelo při prohlížení webu.
Nicméně vypadá to na špatné sloty u procesoru (A1, A2) pokud je v jednom z nich modul, tak to ani nenaběhne, na desce svítí dioda problému s RAM.
Pokud je modul v jednom z B slotů, tak to naběhne. Pokud jsou moduly v obou B slotech tak to také naběhne.

Bios je nejnovější, zkoušeno s RAM kompatibilními s deskou.

Nebo to může dělat procesor? Ale abych nekoupil novou desku a nezjistil, že je problém stejný :) Deska půjde samozřejmě na reklamaci, ale nemůžu si dovolit být měsíc bez PC.

Díky
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problém se spouštěním PC

Příspěvek od Jey »

A1+B1 nebo A2+B2. Ideálně sloty nejblíže k procesoru. Pokud jsou RAM na QVL listu tak základní deska. Procesor nejspíše ne. Kup si novou základní desku a při zadání reklamace požádej o uvedení preferovaného způsobu vyřízení reklamace vrácení peněz z důvodu koupě nové základní desky. Nic víc mě aktuálně nenapadá.
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“