Uživ. recenze ASUS ROG Strix GS-AX3000

Vše kolem bezdrátových sítí - WiFi, atd.

Moderátor: Don

Odpovědět
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Uživ. recenze ASUS ROG Strix GS-AX3000

Příspěvek od winycz »

ASUS ROG Strix GS-AX3000 aneb herní router střední třídy, který je svojí výbavou vhodný nejen pro hráče, ale i pro kdejakou domácnost. Počátkem letošního roku, vydal ASUS nový router GS-AX3000, pod populární herní sérií ROG Strix. Mělo by se jednat o nástupce routeru RT-AX3000, ke kterému je nejblíže.

Obrázek

POPIS
Jak jsem již v úvodu naznačil, router ASUS GS-AX3000 patří zejména mezi herní routery, čemuž napovídá název ROG Strix, v herním duchu je navržen jeho design.

Obrázek

Router je vcelku masivní, šasi je plastové v černé matné barvě. Na vrchní části šasi se nachází veliké logo ROG a na malém výstupku přídě routeru najdeme popisek ROG Strix. Herní design routeru podtrhuje i RGB podsvícený proužek, který je plně konfigurovatelný podobně jako veškeré komponenty a příslušenství s ASUS Aura technologií (podsvícením). Mimo designové podsvícení jsou na routeru i 4 diody indikující stav a komunikaci routeru (napájení, 2.4GHz, 5GHz a WAN).

Obrázek
Obrázek

Ze zadní části routeru vychází 4 neodnímatelné antény, které jsou však polohovatelné. V této části najdeme i veškerou konektivitu, kterou tvoří pět stíněných gigabitových konektorů typu RJ-45 v sestavení 1x WAN a 4x LAN. Dále pak jeden standardní konektor USB 3.2 Gen 1, napájecí konektor, přepínač napájení a dvě tlačítka pro WPS a reset nastavení routeru.


Obrázek

Na spodní části routeru se nachází gumové nožičky a prolisy pro montáž na zeď. Router váží 701.3 g, takže nepodcenit pevnost úchytů ke zdi.

Obrázek

Wi-Fi 6
Design a barevné podsvícení však není jediné, co z routeru dělá herní router. Jak je již z názvu zřejmé, jedná se o router podporující vcelku nový standard Wi-Fi 6 neboli 802.11ax s výrobcem udávanou rychlostí přenosu až 2402 Mbit/s + 574 Mbit/s přes 5 GHz + 2.4 GHz bezdrátová pásma připojení. Cílem je tedy zajistit plynulé hraní her a streamování 4K videí současně.

K bezdrátovému přenosu má router dostupné 4 antény v konfiguraci 2x2 pro 2.4 GHz pásmo a 2x2 pro 5 GHz pásmo. Router disponuje i rozšířenou šířkou kanálu až do 160 MHz a modulací 1024-QAM. Na zvýšení rychlosti přenosu se podílí i podporované funkce OFDMA (ortogonální multiplexování s frekvenčním dělením) pro dělení dat a Beamforming: standard-based and universal, tedy technologie pro tvarování vysílaného signálu, jejíž předností je vysílat signál zejména směrem k připojeným zařízením než jej šířit do všech směrů.

Čipová sada
Router pohání 64bitový tří jádrový procesor Broadcom BCM6750, jehož jádra jsou taktována na frekvenci 1,5 GHz. Procesoru sekunduje 512 MB DDR3 RAM pamětí. Tato kombinace se stará o plynulý chod celého systému a uživatelského prostředí ASUSWRT uloženého v integrované Flash paměti o kapacitě 256 MB.
Bezdrátovou síť pak řídí mikroprocesor BCM43684.

Technologie a funkce pro hráče
Pro případy, že se v domácnosti nachází vášnivý hráč, je router obohacen herním portem. Jako herní port je nastaven první RJ45 konektor vedle konektoru WAN. Tento port má v routeru nejvyšší prioritu, což znamená, že router upřednostňuje komunikaci s ním. To znamená, že pokud máte rušnou domácnost, kde počítače či jiná zařízení značně zatěžují router svojí komunikací, nemělo by to mít tak velký dopad na počítač, který je připojen k onomu hernímu portu.

Adaptivní QoS utilita routeru, která může hráčům napomoci. Jedná se o utilitu, která dává uživateli široké možnosti pro kontrolování a upřednostňování příchozích a odchozích datových přenosů. Samozřejmě je zde dostupný přednastavený mód „Games“.

Gear Accelerator je další funkcí, která upřednostňuje komunikaci vybraných zařízení. Funkce pracuje s MAC adresami zařízení, tedy je kompatibilní nejen s počítači a notebooky, ale také i s chytrými telefony, příslušenstvím IoT zařízeními a také herními konzolemi.
Hráči na chytrých telefonech/tabletech mají dostupnou aplikaci, ve které je možné aktivovat Mobile Game Mode, čímž opět zvýší prioritu v komunikaci s routerem.

Většina těchto funkcí se zabývá tedy prioritami a upřednostňováním v komunikaci. Je tedy zřejmé, že pokud síť routeru není nijak vytížena, nebude to mít prakticky žádné přínosy. Nicméně v rušných domácnostech se takovéto funkce mohou velice hodit.
Využít lze i Open NAT, který nabízí vytvoření port-forwarding pravidel pro online hry a optimalizuje přesměrovávání paketů z herních zařízení.

OSTATNÍ TECHNOLOGIE A FUNKCE
Hardwarové vybavení a komunikační rozhraní je u většiny ASUS routerů shodné či velice podobné. Lze tedy říct, že spousta funkcí a technologií je shodná napříč jejich routery. Stejně tak jako většina funkcí bude shodná s předchůdcem RT-AX3000.

AiProtection
Za zmínku stojí rozhodně AiProtection, což je technologie vhodná do ale úplně každé domácnosti. Jedná se o bezplatnou síťovou ochranu v reálném čase, tedy takový doplňkový firewall pro celou síť. AiProtection pracuje se známou a hojně využívanou databází Trend Micro. Funkce stojí na třech hlavních pilířích. Ochranou před útoky ze vnějška hloubkovým skenováním příchozích a odchozích dat. Seznamem škodlivých internetových stránek, reklam, či odkazům ke stažení, které jsou následně blokovány. Detekcí a následnou blokací infikovaných zařízení, které vstoupí do sítě.

Rozšířená rodičovská kontrola
Integrovaná funkce rodičovské kontroly již umožňuje komplexní správu připojených zařízení z jediného místa (zařízení). Funkce umožňuje blokovat zvolené kategorie internetových stránek či automaticky rozpoznávat obsah nevhodný pro mladší 18 let a následně jej zablokovat u vybraných zařízení. Zároveň umožňuje správci sledovat aktivitu zařízení a naplánovat jim časový přístup k internetu.

VPN Fusion
Tato funkce umožní uživatele připojit hned k několika VPN serverům současně a přiřadí klientské zařízení (zařízení v síti) do specifických VPN tunelů. Výhodou je zkrátka to, že zařízení připojené k routeru jsou pak automaticky připojeny k různým VPNkám.

AiMesh
Router podporuje sítě typu Mesh, tedy spolupráce několika routerů pro zajištění co nejvyššího pokrytí domácnosti Wi-Fi signálem. Routery pracující v tomto režimu si předávají klientská zařízení tak, aby mělo každé zařízení vždy nejlepší možný signál. ASUS má pro toto své řešení AiMesh, které je kompatibilní se všemi ASUS routery podporujícími AiMesh. Router plně podporuje AiMesh 2.0, což mimo jiné přináší, že budete mít i síť pro hosty k dispozici na všech routerech.

Guest network
Jak jsem již nakousl, tak router podporuje vytvoření specifické sítě pro hosty, která má nastavená vlastní specifická pravidla i přístupová hesla a hlavní výhodou této sítě je, že může využívat například internet, ale nemá přístup do vnitřní sítě domácnosti, tedy rozšiřuje bezpečnost.

AiCloud
Umožňuje nastavení online přístupu k zařízením / datům zařízení interní sítě prostřednictvím internetu mimo domácí síť.
Možnosti používání USB pro sdílení 3G/4G připojení, tiskový server, souborový server a jeho sdílení přes AiCloud.

Agregace portů
Jelikož router nemá žádný Multi-Gig port, tedy port podporující přenosové rychlosti vyšší jak 1Gbit/s, umožňuje router alespoň agregovat dva porty (LAN1 a LAN2) pro teoretické zdvojnásobení propustnosti na této lince. Tím, ale přijdete o výhodu gaming portu, který je staticky nastaven jako LAN1.

Další užitečné funkce:
- Traffic Analyzer: sada nástrojů a statistik pro monitorování co se v síti děje v reálném čase
- Síťové nástroje: sada běžných nástrojů jako Wake on LAN, příkazy ping, netstat či smart connect rule
- Obvyklá síťová nastavení a funkce jako dynamický DNS server, rezervace IP, přesměrování portů
- Podpora hlasového asistenta Amazon Alexa se širokými možnostmi ovládání routeru pomocí hlasu.
- Podpora nového protokolu šifrování WPA3
- Duální WAN (redundantní internetové připojení pro případ výpadku): WAN+LAN/USB

Obrázek

BALENÍ
Balení obsahuje na čelní straně popis, o jaký router se jedná s doprovodnými obrázky a logy ve stylu ROG. Na zadní straně se nachází bližší specifikace routeru.

Obrázek
Obrázek

Uvnitř krabice se nachází router a pouze nejnutnější vybavení, tedy napájecí adaptér, půl metrový patch kabel a manuály.

Obrázek

WEBOVÉ ROZHRANÍ
Při prvotním spuštění rozhraní routeru nabídne dvě varianty konfigurace routeru. První je velice zjednodušená intuitivní konfigurace, je zde ale možnost přepnutí do detailního konfiguračního menu pro pokročilé uživatele, ve kterém se nachází veškerá konfigurace routeru.
V případě výběru první jednodušší cesty se router pokusí za Vás identifikovat připojení k internetu skrze WAN port či převzít uložené nastavení z flashdisku.

Obrázek

Na levé straně se nachází panel s rozcestníkem jednotlivých konfigurovatelných sekcí.
První sekce mapa sítě je spíše informativní. Obsahuje informace o připojení k internetu, připojených klientech, použitém zabezpečení. Dále zobrazuje stav a nastavení bezdrátového připojení včetně hesel a vytížení procesoru včetně RAM. Nastavit zde lze i podsvícení routeru.

Obrázek

V záložce AiMesh se nachází veškeré nastavení Mesh sítě (konfigurace mesh, optimalizace, topologie, informace o klientech a pravidla).

Obrázek

Hostovaná síť – v této sekci lze nastavit separovanou bezdrátovou síť bez přístupu do intranetu pro hosty. Hostované sítě lze nastavit celkem 2 pro každé vysílané pásmo (2,4 GHz a 5 GHz). Každé z hostovaných sítí lze povolit/zablokovat či časově a průtokově omezit přístup k internetu. Síť lze nakonfigurovat s vlastním názvem a heslem.

Obrázek

AiProtection – v této sekci je možné konfigurovat možnosti bezplatné ochrany sítě AiProtection. Na výběr je zde posouzení zabezpečení sítě, možnost blokování škodlivých stránek uvedených v databází Trend Micro, obousměrné IPS pro prevenci vniknutí hackerů, popřípadě blokování DDoS útoků a rozpoznání včetně zablokování již napadených zařízení připojených k síti. Nechybí ani vcelku šikovná rodičovská kontrola ve, které je možné nastavit přístupy a blokování stránek pro vybraná zařízení (zařízení dětí).

Obrázek

Adaptivní funkce QoS – monitoruje připojená zařízení a jejich rychlost komunikace. Samotné QoS pak umožňuje nastavení šířky pásma a priority průchodu paketů dle aplikací, což umožní zvýšit prioritu průchodu paketům z online her či multimédií a tím zajistit nižší latence pro hraní a plynulejší přehrávání videí v případě více zatížené sítě. V poslední řadě lze logovat historii navštěvovaných webových stránek, které lze následně blokovat či otestovat rychlost a kvalitu vašeho internetového připojení.

Obrázek

Traffic analyzer – sekce zobrazující pokročilejší monitorování provozu sítě v několika různých grafech. Monitor provozu dokáže monitorovat využití bezdrátových sítí či drátové sítě v reálném čase, za posledních 24 hodin, či denní souhrn objemu přijatých a odeslaných dat.

Obrázek

Game – sekce obsahuje zmíněné herní funkce Gear Accelerator, Mobile Game Mode a Open NAT. Funkce jsou vesměs typu on/off. V Gear Accelerator se vybírají zařízení (pomocí MAC adres), které mají mít vyšší prioritu. Stejně tak v Open NAT, kde se navíc vybírají i herní profily, které jsou buď přednastavené pro konkrétní hru, či můžete zadat ručně protokol, porty a IP adresu.

Obrázek

Open NAT – herní sekce pro nastavení předávání portů, popsáno výše.

Obrázek
Obrázek

Používání portů USB – zde lze nakonfigurovat k routeru připojená USB zařízení. Možnost nastavení síťového disku (obdoba NAS), jeho sdílení přes AiCloud. Síťová tiskárna připojená přes USB. Redundantní internetové připojení pomocí USB zařízení 3G/4G. Time Machine, což je nástroj od Apple pro zálohování zařízení s MacOS.

Obrázek

AiCloud 2.0 – obsahuje nastavení online přístupu k zařízením / datům zařízení interní sítě prostřednictvím internetu mimo domácí síť. Umožňuje zálohovat zařízení připojená přes USB (disk) do ASUS cloudového řešení.

Obrázek

Ve stejném panelu o trochu níže se nachází sekce pokročilých nastavení routeru ve, kterých se nachází detailní nastavení bezdrátových sítí, sítí LAN či WAN (s možností duálního WAN), také nastavení standartu IPv6, VPNky a brány Firewall, jež budou shodné s většinou ostatních routerů. V neposlední řadě obsahuje firmware routeru řadu utilit jako je systémový záznam, ve kterém jsou popsané procesy, které router provádí, log Wireless sítě, přidělené adresy od DHCP serveru, logy protokolu IPv6, Směrovací tabulka, přesměrování portů a připojení či nástroje pro odesílání dotazů Ping, Traceroute, Nslookup a Netstat nebo i nastavení probuzení počítačů pomocí funkce „Wake on LAN“.

Obrázek

Při aktivování duální sítě WAN můžete vybrat připojení dvou ISP ke svému směrovači, primární a sekundární přístup k internetu. Existují dva režimy, které můžete aktivovat při používání duální sítě WAN.

Co nebývá zvykem u levných routerů je možnost konfigurace tzv. „Pravidla chytrého připojení“. V podstatě jde o řadu pravidel pro bezdrátová připojení, mezi nimiž se nachází i pravidlo při jaké nejnižší úrovni signálu má router zařízení odpojit, což je vhodné například v lokaci s vícero bezdrátovými AP, aby zařízení (chytrý telefon, notebook) nebyl za každou cenu připojen k routeru s velmi nízkým signálem místo toho, aby se připojil na AP s lepším signálem.

Obrázek

V sekci LAN, záložce „Ovládání přepínačem“ je možné nastavit agregaci LAN, a tedy teoreticky zdvojnásobit propustnost k jednomu zařízení.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

VÝKONNOSTNÍ TESTY
V první řadě testování jsem byl zvědavý na dosah Wi-Fi signálu a schopnost routeru komunikovat se zařízením i na větší vzdálenosti. Router je umístěn v rodinném domě, kde se nenachází žádné další Wi-Fi routery. V okolí routeru se nachází pouze dva velmi slabé Wi-Fi signály od sousedů, tedy testovaný router pracuje vcelku v klidném prostředí bez rušení. Dům je tvořen ze šedých plných cihel s tloušťkou venkovní zdi 50 cm (vč. Zateplení) a tloušťka vnitřních zdí je 12 cm (rovněž cihlové). Dalším faktorem ovlivňujícím dosah signálu mohou být i okna s pokovením.

První měření probíhalo pomocí telefonu Apple iPhone 12 Pro, který již podporuje standard AX. Použitá aplikace Wi-FiSweetSpot umožňuje telefonu měřit rychlost komunikace mezi telefonem a routerem. Aplikace po určitou dobu (1 minuta) zaznamenává aktuální rychlost komunikace a průměruje ji. Na obrázku níže je možné vidět naměřené rychlosti v různých koutech domu. Testoval jsem obě vysílaná pásma 2.4 i 5 GHz.

Obrázek

Velice mě překvapilo, že se mi podařilo chytnout Wi-Fi i na nejvzdálenějším bodu (G), i když v tu chvíli byla dostupná a změřitelná pouze 5 GHz síť, zatímco 2.4 GHz ne, což je trošičku paradox, protože 2.4 GHz síť by technicky měla mít delší dosah. Nicméně nelze očekávat, že bude mít router nějaký větší vysílací výkon oproti jiným, neboť vysílací výkon je standardizován. O dosahu, ale může rozhodnout například kvalita použitých antén routeru, ale také velice rozhoduje i kvalita Wi-Fi adaptéru v koncovém zařízení. Zatímco iPhone 12 Pro dokázal být připojen k Wi-Fi i v nejvzdálenějších místech domu, tak starší iPhone X nebo Samsung Galaxy A50 sítě nedetekovaly vůbec nebo se připojily, ale komunikace byla nepoužitelná.

Další testování výkonu probíhalo na počítačích pomocí utility iPerf3. Vysílacím prvkem byl počítač s PCIe Wi-Fi adaptérem ASUS PCE-AX58BT podporujícím 5 GHz pásmo S AX standardem a 160 MHz modulací, přes které byl k routeru připojen. Jako server posloužil notebook ASUS s Gbitovým ethernet adaptérem, jehož komunikace probíhala přes patch kabel kategorie 6. První testování proběhlo tak, kdy router od antény počítače byly vzdáleny mezi sebou 1 metr bez žádných překážek a bez dalších připojených zařízení pro demonstraci maximální propustnosti routeru k jednomu zařízení. První test probíhal při komunikaci přes jeden data stream a druhý test při komunikaci přes 4 paralelní data streamy protokolu TCP. Další test probíhal při reálnějších podmínkách, a to při vzdálenosti routeru a antény počítače 2 m přes jednu zeď, kdy router byl připojen k internetu. Router byl zatížen 2 chytrými telefony, které přehrávaly 4k video, jeden notebook, který stahoval soubory z internetu (<1,5Mbit/s) a jeden notebook, který stahoval data z externího disku připojeného k routeru, dále router navíc komunikoval s Wi-Fi repeaterem. Výsledky měření v tabulce níže.

Obrázek

Přenosové rychlosti Wi-Fi sítě jsou více než dobré, výrobce píše sice vyšší rychlosti, nicméně se jedná o součet rychlostí komunikace několika zařízení souběžně. I takto je vidět, že rychlost komunikace přes 4 paralelní streamy běží na limitu pevného Gbitového připojení. Při pohledu na druhou dvojici testů je viditelné, že i jedna zeď dokáže mít měřitelný dopad na rychlost komunikace, pořád jsme ale na velmi krásných číslech. Zmíněné zatížení sítě, také nemá zřejmý dopad na výslednou rychlost komunikace, odchylka je v rámci chyby měření a je nutno také podotknout, že v okolí routeru se nachází více Wi-Fi zařízení, které bezdrátový prostor dokážou zatížit.

Vliv herních funkcí
Dále jsem chtěl otestovat vliv zmíněných herních technologií. Profily jsem měl nastavené pro konkrétní hru – DOTA 2, kde mě zajímala aktuální hodnota ping v zápasech. Zde byl však limitujícím faktorem internet, jelikož žiji na vesnici, kde mám dostupný internet s rychlostí max 30 Mbit download a přenos od poskytovatele internetu k přijímači je zprostředkován bezdrátově na vzdálenost téměř 2.5 km s neznámou agregací. Větší vliv bude mít tedy aktuální počasí nežli herní funkce.

Odezva (ping) ve hře je prakticky úplně shodný při použití bezdrátového AX připojení jako kabelového. Za měsíc odehraných nespočet zápasů mohu říct, že nepozoruji žádné rozdíly, ať už se jedná o ping či celkovou stabilitu připojení. Při aktivaci herních funkcí, včetně Open NAT se ping prakticky nezměnil. To stejné platí pro případ kabelového připojení do „herního“ LAN1 konektoru oproti ostatním. Teď použiji velmi nehezké slovo ASI, které nemá téměř žádnou vypovídající hodnotu, ale pocitově lepší plynulost (odezvu) her jsem pozoroval, když bylo k síti připojeno více komunikujících zařízení v jednu chvíli. Nicméně pokud jsem na jednom připojeném zařízení spustil stahování maximální rychlostí internetového připojení. Pak mě od zvýšené odezvy či packet-loss nezachránila žádná ze zmíněných funkcí.

ROUTER JAKO NAS SERVER
Router umožňuje připojení USB disku a následně využívání jej jako NAS zařízení, tedy sdílený síťový disk. Komunikace s tímto síťovým diskem je umožněna přes ftp protokol či rychlejší SMBv1 protokol, ale také i přes vzdálený server například pomocí placené domény. Pro Android/Apple je pak aplikace ASUS AiCloud přes kterou má uživatel možnost připojit se k síťovému disku i z těchto zařízení. Možností konfigurace jsou tu spíše základní, zejména ty nejnutnější, včetně zabezpečeného přístupu k disku a jeho složkám. Složky disku, uživatele a definici přístupů lze nadefinovat ve webovém rozhraní. Co je ale otázkou je rychlost komunikace s diskem po síti, protože takováto komunikace je velice náročná na výkon procesoru NAS serveru – v našem případě routeru. K routeru jsem tedy připojil klasický 3,5“ pevný disk se 7200ot v USB3.0 dokovací stanici. S počítačem napřímo komunikuje tento dok s rychlostmi přesahujícími 100 MB/s (Bajtů).

V případě připojení tohoto doku k routeru běží zápis 4 GB souboru rychlostí kolem 56 MB/s a čtení 75 MB/s, což jsou velice dobré hodnoty, když vezmeme v potaz, že je to pouze takový bonus k routeru. Jako síťový disk pro nenáročné domácnosti, to určitě stačí, nicméně plnohodnotný NAS to samozřejmě nenahradí.

Pro srovnání uvedu ještě dva příklady starších routerů se 100Mbit LAN porty RT-N14U, kde rychlost čtení dosahovala maximálně 6 MB/s a v případě novějšího a dražšího RT-AC1200 se rychlost čtení vyšplhala k 10 MB/s. To už je významný rozdíl, čemuž na jednu stranu samozřejmě pomohly Gbitové LAN porty, ale zejména i výkonný procesor testovaného routeru. Zatímco v případě zmíněných starších routerů bylo prohlížení webu a komunikace zasekaná při zapisování na síťový disk. Tak u testovaného routeru neměla komunikace se síťovým diskem žádný citelný vliv na prohlížení webu.

ZÁVĚR
Už delší dobu jsem zvažoval pořízení lepšího routeru, neboť jsem doposud používal routery spíše z levnějších řad, přičemž posledním byl RT-AC1200. Nyní při pořízení routeru ASUS ROG Strix GS-AX3000 musím říct, že je to velice výrazný krok vpřed, a tak jeho vyšší cena má opodstatnění.

Router je vhodný prakticky do každé domácnosti, a nejen kvůli výkonu, ale i díky funkcím. Velice pozitivně hodnotím zejména zabezpečení AiProtection, zkoušel jsem procházet spoustu pochybných webů a často tyto weby byly zachyceny, nicméně je zřejmé, že to nezachytne vše, je potřeba při brouzdání po webu použít trochu i selský rozum.

Zároveň mě velice potěšila použitelnost síťového disku, tedy routeru chovajícího se jako NAS server, má to samozřejmé svá úskalí, plnohodnotný NAT to zdaleka nenahradí, ale na rozdíl od levných routerů je možné tuto službu aktivně využívat. Za přenosové rychlosti R/W–75/56 MB/s se router opravdu stydět nemusí. Velikou výhodou je zde možnost vzdáleného přístupu k síťovému disku i mimo vnitřní síť, to stejné platí pro router. Jako značnou nevýhodu bych zde viděl použití zastaralého samba protokolu, tedy SMBv1, jehož podporu je ve Windows 10 a novější nutné v některých případech povolit. Existují již novější, bezpečnější, a hlavně efektivnější verze.

Ti, co jsou zvyklí na uživatelské rozhraní routerů ASUS nebudou ani v tomto případě zaskočení a věřím, že i naprostý nováček dokáže alespoň základy zcela bez problému nakonfigurovat. Rozhraní je celkově intuitivní a má i velice zjednodušený režim.

Podporovaný standard 802.11 ax je opravdu výborný posun vpřed. AX nepřináší pouze vyšší přenosové rychlosti, ale také větší kapacity pro připojená zařízení a dokáže je efektivněji obsloužit, což se hodí do menších podniků či do chytrých domácností. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem ať už při běžném používání, tak i při hraní nepoznal rozdíl mezi tím jestli jsem připojen k routeru drátově či bezdrátově, připojení bylo rychlé, ničím nerušené a zcela stabilní i přes zeď. Router navíc podporuje mesh síť routerů, tedy pokud má uživatel větší dům či plochu, kterou je potřeba pokrýt signálem, lze pro tyto účely zřetězit více routerů ASUS ze seznamu podporovaných.

Pro vášnivé hráče počítačových her jsou zde funkce, které zajišťují zejména prioritizaci komunikace zařízení hráče před ostatními, což může najít své opodstatnění, pokud je vnitřní síť výrazně vytížena, popřípadě pokud máte opravdu velmi kvalitní internetové připojení. Nicméně v případech, kde poběží na některém počítači v síti stahování z internetu jeho maximální rychlostí, pak vás tyto funkce bohužel nezachrání. Zároveň na tzv. „vesnickém internetu“ bude přínos například Open NAT zcela nulový.

Routeru sice chybí multi-gig porty, které se také vyskytují u podstatně dražších routerů, ale jako bonus je zde možnost agregace jednoho zařízení do dvou portů LAN1+2, což teoreticky zdvojnásobí propustnost. Zároveň v lze využít duálního WAN, pro redundantní internetové připojení, pokud je vaše domácí infrastruktura kritičtější.

Po designové stránce nemohu routeru nic vytknout, ano router je mírně mohutnější, ale vzhled je líbivý. Pro fanoušky RGB podsvícení je tu možnost konfigurace podsvícení, a pro ty co jej neradi, lze podsvícení deaktivovat.

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Bezdrátové sítě“