Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Normálně nech dva moduly běží na nějakým profilu? Nebo default co dá deska? Možná pro jistotu bych nechal na default nastavení.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Je to default, ono u této nízké frekvence je default a XMP profil totožný, akorát XMP profil bůhví proč dává 1.35 V zatímco na default to běží na 1.2 V, což je napsané i na modulu. A v obou případech je to 2666 MHz 16-18-18-39 CR1, jen to napětí se liší.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Tak po jedné hodině bez errorů, jdu zkusit tropico...

edit: proběhl mi celý benchmark Tropico, ale netrval teda 20 minut, jak to můžu pustit na dýl?
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Nechala jsem to na té hlavní obrazovce bez spuštění benchmarku, běželo to 17 minut, pak najednou ztichlo hučení větráků grafiky, zčernal monitor, hudba hrála dál a klasicky crash... Co teď, čistá instalace a zkusit to tam?
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Hmmm, tak po čisté instalaci, kdy jsem nainstalovala pouze Windows 10, ovladače Sound Blaster Z, chipsetu a grafiky a Unigine Tropico to crashuje taky. Osazeny jsou stále jen dva moduly RAM a mám odpojenou PCI-E kartičku s dvěma SSD. Takže to je asi na reklamaci, co?
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Určitě reklamace, snad nebudou dělat ofuky.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Už ji vezu na reklamaci. Alza mi tam při zadání rovnou vyplnila že chci dobropis, tak snad to bude bez problémů. Akorát přemýšlím, pokud mi vrátí peníze, jestli dát ještě šanci AMD nebo vzít 3060 Ti nebo 3070, jsou za cca stejnou cenu.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

https://www.svethardware.cz/rtx-3070-vs ... kaze/57363

Určitě 3070, 6700 ani na Alza nemají skladem pořádně.
Jo přehlíd jsem se maj tam Pulse za 11k což je o dost levnější než 3070

Co se týče 3060 ti tak https://www.svethardware.cz/geforce-rtx ... rach/57466

Pokud používáš Linux tak amd má lepší ovladače snad, ale Nvidia je releasnr jako open source takže tenhle argument padá.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Děkuju. Linux mám, pravda je, že ovladače AMD se nemusí instalovat, ale Nvidia je na jedno kliknutí, teda aspoň v Manjaro. A open source vs close source mě příliš netrápí.

Děkuji za odkazy.

Jinak co RX 6750 XT? Mají je za tuším 12.990,-, Saphire Pulse a Nitro+ a MSI. Docela váhám mezi Nitro+ a MSI. Ona to byla dost dobrá karta dokud fungovala, ale bojím se, aby se to nestalo znova, teď budu až 30 dnů čekat místo abych se proháněla po Texasu a stavěla na Marsu… A právě že RX 6700 XT je nedostupná, tak to snad skončí dobropisem, jen prostě nevím, jestli dát AMD ještě šanci nebo se vrátit k Nvidii.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

6750x je podobný výkon jako 3070, o krapet rychlejší možná v 1440p. Jinak určitě Nitro+

Ještě je tu ray tracing ale v tom rozlišení co máš jsem vyzkoušel snad všechny karty od Nvidie a komfortně hratelný to bylo až na úrovni 3080 ti, takže to asi nebude úplně relevantní bod.

Co se týče ovladačů byla spekulace že poslední ovladače amd ničí karty, nicméně ten člověk co s tím přišel udělal měření že nejsou žádný změny v napětí apod a amd přes jednoho youotubera vydalo info že v těch ovládacích nebyla změna která by jakkoliv měnila napětí nebi podobně. Nicméně dost lidí zaclo mít blackscreen po těch ovladačích a jak vidíš tak ten blackscreen bude kaput karta, tak si nejsem jistej, leda by byla v těch kartách součástka která má takhle blbě nastavenou životnost.

Jinak ale některý 3060 ti maj zase chybu v návrhu, která vede k vyhoření části pcb.

Já osobně už kupuju jen Nvidia protože nechci problémy s ovladači.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Děkuju. Já jsem v létě musela koupit grafiku, protože mi odešla RTX 2060 už mimo záruku, nejdřív to začalo artefaktama v obrazu a skončilo to BSOD, podle kamaráda prý nekvalitní pájka a že se to může stát. No a tahle byla nejlevnější rozumná grafika co byla dostupná a ještě na ní byl 2.500,- cashback, takže celkově vyšla dost dobře. A dokud fungovala, tak jsem byla spokojená. Ale pravdou je, že kdyby byla v podobné ceně podobně výkonná Nvidia, tak bych o AMD neuvažovala.

Co se týče RT, tak to nějak neřeším, je to hezká technologická ukázka, ale grafiky na to ještě nějakou chvíli nebudou mít výkon. To samé DLSS, zajímavá technologie, ale když mi hra neběží na plné detaily, tak je prostě snížím a začnu uvažovat o upgradu.

Je docela dobře možné, že za to můžou ovladače, kdo ví, to už asi nezjistíme, každopádně jsem je aktualizovala na poslední 1. ledna a za dva týdny to začalo zlobit. Hlavně doufám, že to vyřeší rychle a vrátí peníze, na Macu, byť M1, si toho moc nezahraju...

Jinak uvažuju, že bych vzala buď https://www.alza.cz/gigabyte-geforce-rt ... 697615.htm nebo https://www.alza.cz/asus-dual-geforce-r ... 836299.htm a pokud AMD, tak https://www.alza.cz/msi-radeon-rx-6750- ... 166480.htm, nebo by byl lepší Nitro+ od Sapphire? Ale asi to skončí Nvidíí stejně, když jsem si pořídila herní PC, tak tak byla GTX 1050 Ti, pak jsem objevila za pěknou cenu Vegu 56 a dva týdny jsem laborovala s bluescreeny (tenkrát jsem měla i5 7600k, zdroj byl OCZ, dost dobrý, modulární a deska ASRock Z270, asi nejlepší, co byla tenkrát k dispozici, původní cena skoro 9.000,- a já ji měla za 4.500,-), vyměnila jsem původní Sapphire za Gigabyte a nakonec jsem vzala RTX 2060 a ta sloužila v pohodě něco přes tři roky, akorát jsem občas aktualizovala ovladače. No a teď půl roku RX 6700 XT a asi se vrátím k Nvidii, jen právě přemýšlím jestli by stačila 3060 Ti nebo radši 3070. Ale to je cenový strop, resp. 14.500,-, tolik stál ten Radeon a nechci navyšovat. Hraju hodně ATS, AoE IV, Surviving Mars, mám vytuněný Skyrim (paradoxně asi nejnáročnější hra, kterou mám, byť je nejstarší :-D ), pak Civilization V, Cities Skyline, chystám se na Sherlock Holems Chapter One a samozřejmě Forza Horizon 5 a Asetto Corsa Competizione. Monitor v blízké ani vzdálenější budoucnosti měnit nebudu, takže rozlišení mi pár let zůstane. No, pročtu si ty odkazy a uvidím, ale říkám si, jestli by nestačila 3060 Ti a za ušetřené peníze vyměnit RAM za dva rychlejší moduly.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

No tak za ty peníze Sapphire Pulse 6800XT. Jo i když na to vlastně asi nemáš zdroj, tak nic. Čili 6750 Nitro+ Sapphire.

Pameti dát do desky všechny moduly a zkusit potaktovat. Ty paměti budou bottleneckovat dost systém. Jinak pokud by nešlo nechat dva moduly a zkusit potaktovat, aspoň 3200 cl16 kdyby se podařilo.
Naposledy upravil(a) Trek dne sob 28. led 2023, 12:11, celkem upraveno 3 x.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od maltra »

Trek píše: sob 28. led 2023, 11:20Co se týče ovladačů byla spekulace že poslední ovladače amd ničí karty
To je samozrejme nezmysel, ovladace karty nenicili.
Kazdopadne, pokial kartu od AMD tak Nitro+ je sazka na istotu.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Pro taktování pamětí lze použít https://www.google.com/amp/s/www.techpo ... tor/%3famp

Akorát mě třeba ty hodnoty z toho úplně neslapaly a musel jsem upravovat, ale dá se pak zvýšit hodně výkon pokud to klapne. Při taktování pamětí bootovat memtest z flešky a nenechat to do OS, protože to může při nestabilní pretaktu pokoruptovat.

Pokud nic nepůjde tak koupit 32gb 3600 cl16 Kingston fury, stojí 2200 takže s kartou za 13k doplatis jen pár stovek a ten výkon celkové půjde masivně nahoru.


Co se týče ovladačů jako že nezmysel, je ale divná koincidence že lidi nainstaluji ovladače a za pár dní mrtvá karta nebo blackscreeny. Pokud to nejsou ovladače tak to musela bejt nějaká součástka z vadný série.
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od fmx rider »

To s těma chcípajícíma radeonama se vyřešilo, pravděpodobně šlo o vytěžené karty provozované ve vlhkém prostředí https://videocardz.com/newz/gpu-repair- ... -6800-gpus
Takže tady nešiř hlouposti.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Všechny ty videa a informace potom jsem sledoval. Nicméně stále pracuji s hypotézou že je něco divného v tom ovladači, protože na redditu i dalších fórech jsou reporty black sceenu. Zde v tomto případě došlo k nevratnému poškození karty aniž by Abby těžila nebo omývala počítač zahradní hadici, nebo v myčce jak to i někteří uživatelé tady dělají.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Driver za to fakt nemůže, karta prostě odešla zrovna v téhle době. Tohle se řešilo už 100x v minulosti a ta teorie killer driveru byla vždy hoax.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Taky mi přijde driver jako nepravděpodobný, ale proč se to stalo tolika lidem? A s kartami od různých výrobců?

Jinak já na kartě pouze hraju hry a kvůli testu jsem povolila v BOINC počítání na GPU, normálně jede jen na CPU, kvůli spotřebě. A co se týče kryptoměn, tahle mánie mě minula, hlavně teda asi kvůli drahé elektřině, že se to prostě nevyplatilo.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Ještě je jedna možnost a to že skutečně jsou vadný drivery a diky nějakému problému Windows pushujou ovladač kterej přepíše ten co máš i když máš třeba novější a vždycky ti to tam naladuje nějakej vadnej. Takhle to píšou lidi na amd fóru. To by bylo trapný, optimálně chceš vrátit peníze.
Na to je právě dobrej ten Unigin tropics, protože je to stará jednoduchá aplikace, takže když spadne tak je to spíš indikace vadný karty.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Dám vědět jak to dopadlo, jen pořád nevím co případně vzít, když vrátí peníze… Ale víc a víc se přikláním k návratu k Nvidii, tam za cca pět let nebyl jediný problém, u AMD je problém ani ne po půl roce. A s Ryzenem to ze začátku taky nebyla žádná sláva, AMD asi moc neumí SW…
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“