Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Zdravím, před dvěma týdny, po cca půl roce používání, se mi začalo dít, že RX 6700 XT při zátěži ve hře, ale i v BOINC začal dělat problémy, zhasne display a jediná možnost je tvrdý reset. Po novém spuštění se objeví hláška, že se stal problém a wattman obnovil původní nastavení. Když se to stalo, tak jsem vrátila 14 dnů starou zálohu Windows, z doby, kdy to běželo bez problémů a zakázala aktualizace, protože jsem měla pocit, že to způsobila právě aktualizace Windows (den předtím jsem vypínala počítač přes příkaz "Aktualizovat a vypnout" a odehrála jsem asi osm hodin AoE IV, další den mi po asi dvou hodinách AoE IV zčernal monitor a od té doby to stále dělá). Jediná změna, která nastala, že jsem začátkem prosince vyměnila SSD z 512 GB Samsung Evo 980 za 1 TB Kingston NV2, systém jsem obnovila ze zálohy Acronis a pak cca měsíc a půl normálně pařila...

Zkusila jsem grafiku vyndat ze slotu, odpojit přídavné napájení a znovu zapojit, přidala jsem druhou větev napájení (původně to bylo na dvě koncovky z jednoho kabelu), zkusila jsem v nouzovém režimu přes DDU odinstalovat ovladače a nainstalovat je znova a pak ještě dát doporučované starší 22.5.1, zkusila jsem odinstalovat ovladače chipsetu a nainstalovat je znova a nic, pořád to zlobí. Zkusila jsem i dát RAM na 2133 MHz (mám poměrně staré DDR 4 2666 MHz 4x 8 GB HyperX), které jsem provozovala přes funkci Memory Try IT na 2800 MHz, ale snížení frekvence nepomohlo, 12 hodin memtestu neodhalilo žádnou chybu). Jediné, co jsem ještě nezkoušela, je čistá instalace Windows, mám retardovaný O2 internet 5G Fixní o úžasné rychlosti 20/2 Mbps a fakt se mi moc nechce všechno stahovat znova, zvláště když nevím, jestli to pomůže...
Taky jsem zkusila přepnout bios z P na Q, ale nepomohlo to.

PC je MSI B450 Tomahawk Max (bios je aktuální nejnovější, aktualizovala jsem ho z předchozího, když to začalo padat), Ryzen 3600 (chlazený AiO Cooler Master 240), DDR4 32 GB (4x8 GB 2666 MHz), v adaptéru PCI-E je 1 TB NVMe SSD Kingston P1 pro data ve Windows a 275 GB Crucial MX 300, na kterém je Linux, Sound Blaster Z, zdroj je Seasonic Focus+ Gold 650 W, skříň Fractal Design Define S a ventilátory jsou Noctua 120 mm ty šedivé. Teploty v zátěži CPU do 68°C, GPU do 64°C, SSD do 70°C když se intenzivně zapisuje, jinak spíš tak 55°C při běžné zátěži hraním.

Jinak teda jsem zkoušela Furmark ve Windows a Unigine Heaven v Linuxu a v obou případech to hodinu běželo bez problémů, jenže problém je, že někdy to padne během pár minut a někdy to trvá i velmi dlouho, včera jsem hrála Surviving Mars a padlo to po devíti hodinách...

Máte prosím nějakou radu? Nebo je to prostě na reklamaci grafiky? Díky.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Zkusil bych vycvaknout 2 ram moduly a nechat 2, protože 4 moduly bývají problematický (obzvlášť 4 ds moduly s amd platformou), asi něco někde zdegradovalo. Jinak jestli to byly Win 11 tak ano lidi s nimi mají problémy (s tou poslední aktualizací), řešení by bylo Win 10. Jinak na black screeny mi pomohla s Radeonem vždy čistá instalace Win.

Jak je starej ten Seasonic?
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Jsou to Windows 10 22H2. Ten Seasonic má cca 2.5 roku, je na něj deset let záruka. Zkusím tedy vyndat dva moduly, pak zkusit, jestli to poběží, ok? Jinak mám čtyři moduly od okamžiku, kdy jsem koupila desku + CPU, což bylo v létě 2019 a nikdy nebyl nejmenší problém. První dva byly z předchozího PC s Intelem (i5 7600k), proto tak nízká frekvence, druhé dva byly doplněné na 32 GB stejné. Nějak mi přišlo zbytečné zbavovat se funkční RAM a kupovat (navíc v té době extrémně drahé) rychlejší, když přínos výkonu není moc velký...

Když to se dvěma modulama poběží v pořádku, co mám dělat dál? Zkusit ty druhé dva? A co když i s nimi to poběží v pořádku? Prostě zatnout zuby a jít do čisté instalace? A jak jsem pochopila, tak radši opět Windows 10, ju?
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Dodatečné doplnění modulu ram není košér, protože to může být jiná revize nebo jestli tonjsou úplně jiné moduly tak to uz vůbec. Nechat dva moduly a zkusit, když to bude ok tak kouput nové 2 x 16 a ty staré (všechny 4) prodat.

Ještě projeď taky grafiku testem https://github.com/GpuZelenograd/memtest_vulkan
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Nj, ale více než tři roky to fungovalo... Jinak tedy jsem vyndala dva moduly a crashlo to stejně, teď dělám instalačku Windows 10 a zkusím to načisto...

Ten test mám udělat asi ještě před čistou instalací?

Kdybych kupovala nové moduly, jaké parametry by byly nejvhodnější? Je mi jasné, že co nejnižší CL, ale jakou rychlost, single nebo dual rank, značku atd?
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Nejdřív ten test, pak moduly - vyndat první a třetí z prava a nechat dva v prvním kanále což by měl být první a třetí zleva, pak reinstall Win.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Test mám hotový ten krátký pětiminutový, viz screenshot. Moduly už jsem teda vyndala, mám je vrátit zpět a pustit test znova?
Snímek obrazovky 2023-01-27 232306.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

S vyndanejma modulama normálně hraj jestli to pomohlo.

Jinak ten vulkán test nech běžet tu hodinku kdyžtak, aby se to projelo.
Naposledy upravil(a) Trek dne pát 27. led 2023, 23:28, celkem upraveno 1 x.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Právě že nepomohlo, crashlo to během asi dvou minut při výpočtu Einstein@Home... Tohle také fungovalo normálně, tak mi to přijde jako lepší test než se vztekat při hře, že to padá... :-)

Ten screenshot je s vyndanýma modulama, tedy je osazeno pouze 2x8 GB v kanálu A (tak je to označené v manuálu).
Naposledy upravil(a) Abby dne pát 27. led 2023, 23:29, celkem upraveno 1 x.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Nech ten test běžet dyl, třeba tu hodinku.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Nechám. A má smysl to případně zopakovat se všema modulama? Když budu instalovat načisto, mám dát všechny moduly nebo nechat jen ty dva?
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Bylo by dobrý nechat 2 moduly, 16gb stačí. Je otázka jestli se ty moduly nepomichaly. Ty vyndany by měly bejt stejný.

Jinak dobrej test na to jestli je vadná karta je Unigine Tropics demo, normálně to pustis a necháš tak max dvacet minut cyklovat, pokud to spadne tak asi grafika kaput. Můžeš ještě podtaktovat grafiku, jestli to vyléčí problém (I ve hrách např)
Naposledy upravil(a) Trek dne pát 27. led 2023, 23:36, celkem upraveno 1 x.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Nepromíchaly se, na to jsem si dala velký pozor :-)

Já nevím, ale 16 GB je dost na hraně, když si uvědomím, že jenom Windows si vezmou cca 4.5 GB, tak na hry už toho moc nezůstane. A teď jak běží ten test je využito přesně 50%, to mi nepřijde úplně jako že 16 GB stačí...
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Zkoušel jsem dneska Forspoken, kterej žere 14gb ram i se systémem ve 4K. Pokud stačí 16 ram na Forspoken tak zatím všechny hry poslapou ok.

Jinak ty vyndany moduly jsou pro test, pak si je dej zpět.
Naposledy upravil(a) Trek dne pát 27. led 2023, 23:52, celkem upraveno 2 x.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Je fakt, že to PC na nic jiného než na hry není a hraju v nižším rozlišení 3440x1440, takže by to možná fakt mohlo stačit. Protože investovat do více než tři roky staré sestavy, která sice ještě má asi tak stejnou dobu vydržet, ale prostě už to je docela stařeček se mi nechce. Ale zrovna tak se mi nechce zatím kupovat AM5, protože mi výkon tohoto prostě stačí. A na práci mám Mac, takže vyšší výkon mimo hry nevyužiju a s touhle grafikou se mi CPU docela slušně fláká, grafika třeba v ATS na 99%, CPU kolem 30% a nastavení na maximum při 75 fps... A tak je to ve všech hrách, co hraju.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Trek píše: pát 27. led 2023, 23:33 Jinak dobrej test na to jestli je vadná karta je Unigine Tropics demo, normálně to pustis a necháš tak max dvacet minut cyklovat, pokud to spadne tak asi grafika kaput. Můžeš ještě podtaktovat grafiku, jestli to vyléčí problém (I ve hrách např)
Furmark to odhalit nedokáže? Zkusím tedy ten Unigine Tropics. Jinak memtest-vulkan stále běží.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

Ty moduly jsou vyndaný pro test, pak ke vrať.

Furmark odhalí jen některé problémy navíc v něm myslím neboostuje grafika na max. Potřebuješ i test kdy grafika bude boostovat na vysoký frekvence.

Jinak dobrý stress testy jsou i ve 3d mark, pokud máš koupený.

Normálně ten vulkán test 1h
Pak unigin tropics fulscreen 20 minut

Pokud vše bude stále ok (žadnej test neukáže problém) tak reinstall windows.

Pokud potom i pády ve hrách tak zkusit tu kartu vrátit, je otázka jestli prodejce bude schopnej reprodukovat problém.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Dobře, takže ještě tak 25 minut nechám běžet ten vulkan, pak tedy Unigine. 3D Mark nemám a asi se mi ho moc kupovat nechce, pokud teda není trvalá licence tak do 20€.

Reinstall Windows už zase se všemi moduly nebo stále jen se dvěma?

Té reklamace se taky trochu bojím, je to sice z Alzy, která se k reklamacím staví dost dobře, ale kdyby to mělo jít do VSP Data, tak to znamená automatické zamítnutí, s tím už mám své zkušenosti a spravedlnosti jsem se domohla až se soudním znalcem. Karta je Asus.

Mimochodem dají se nějak zálohovat hry z GOG a MS Store? Mám staženého Zaklínače a Forzu Horizon 5, to je dohromady skoro 200 GB a stahování tak na týden. Na Steamu jsem zálohu a obnovení našla.

edit: ten Tropics je z roku 2008, fakt je na to nejvhodnější?
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Trek »

To je jedno ze je to 2008, můžeš zkusit i novější Unigin Valley nebo Heaven. Tropics ale mi odhalil problémy dříve.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Asus RX 6700 XT black screen v zátěži

Příspěvek od Abby »

Dobře, už jsem ho stáhla, tak uvidíme.

A co s tou instalací, stále dva moduly nebo už všechny?
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“