Degradace SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Degradace SSD

Příspěvek od marek16 »

Docovy obavy o DirectStorage jsou, alespoň prozatím, naprosto zbytečný. Zaprvé Sony do těch konzolí určitě nemontuje nějaký adata odpad, a zadruhé si to tahá cca 100MB/s, v maximech cca 300, což zvládnou všechny SSD, který zrovna nejsou na cestě do věčných lovišť.
Mnohem větší problém je, že takhle dobrou technologii, která očividně skvěle funguje, implementuje po dvou letech celá jedna hra. :roll: Třeba v Hogwarts by se to hodilo jak sviňa.

viz test Digital foundry: https://youtu.be/j8_HcLb4ajY?t=822
Quis custodiet ipsos custodes?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

vytáhl jsem po půl roce notes ze skříně...


//Th - promaz OT, držte se hlavně tématu degradace
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Degradace SSD

Příspěvek od nou »

Bolo by zaujimave pustit nad tym "badblocks -sn"
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Jestli bude čas, zkusím něco najít na flešce a pustit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Starej Samsung v 1,8" z dob Arrandale... Posledních pár let využíván pouze na diagnostiku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Aby toho nebylo málo:

https://www.guru3d.com/news-story/fake- ... rives.html

A taky by se mohlo stát že ten fake bude spolehlivější jak originál. :P
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

Tak jsem si otestoval svoje SSD a ve vysledku nelze rici niz jineho, nez ze jsem abso-kurva-lutne zhnusen... Posudte sami.

WD SN850 2TB (system): 13 TBW, 50% zaplneno, stary 15 mesicu
Obrázek Obrázek

WD SN850 2TB (hry): 4 TBW, 55% zaplneno, stary 8 mesicu
Obrázek
Benchmark nesel udelat. Nejdriv to hodilo read error asi v jedne tretine, po opakovanych pokusech to uz na zacatku melo sotva 800 MB/s a nemel jsem na to nervy.

Samsung 960 Pro 1TB: 36 TBW, 75% zaplneno, stary 64 mesicu
Obrázek Obrázek

Crucial MX500 2TB (data): 17 TBW, 80% zaplneno, stary 61 mesicu
Obrázek Obrázek

Kingston KC400 512GB: 3 TBW, 25% zaplneno, stary 68 mesicu
Obrázek Obrázek

Takze nejstarsi disky Samsung 960 Pro (MLC) a Crucial MX500 (TLC) naprosto bez ztraty kyticky, Kingston KC400 (pry snad MLC) uz je o neco horsi vzhledem na ten maly "najezd", ale jeste jakz takz. Samsung slouzil nekolik let jako system, pak dostal pred ~16 mesici format a tedka ma na sobe cast Steam knihovny. Crucial mel ze zacatku nejake hry, posledni rok uz jenom data v podobne filmu (tocim tam 4K HDR filmy) etc.

No a dostavame se k pomyslne "tresnicce na dortu" - Western Digital SN850 2TB (TLC), rovnou ve dvou kusech. Dle beznych recenzi jedno z nejlepsich SSD, v realite evidentne stoji pekne za hovno. Hlavne ten druhy (stary 8 mesicu ciste na hry) vypada, ze je tak nejak pred klinickou smrti. Par mesicu dozadu se mi stalo, ze se mi CoD freezlo a crashlo - stalo se to, protoze ten disk se totalne nukenul ze systemu takovym zpusobem, ze ho nevidel ani bios... Musel jsem kompletne vypnout a znovu zapnout pocitac, aby se zase objevil. Pak jel normalne, dle dvouhodinoveho skenu pres WD Dashboard je v pohode - tak urcite... Tedka mi v AS SSD neni schopny dat vic jak 800 MB/s sekvence, pritom cache by davno mela byt v pohode uz po par minutach, ne? HD Tune jsem na nem jel nekdy odpoledne a tedka o pulnoci jsou rychlosti furt takhle dementni?? Taky nechapu, proc ten sken (nastaveny na nejvyssi presnost a 8MB bloky) jel 45 minut na prvnim SN850 a celou hodinu na tom druhem, kdyz u ostatnich s Gen4 NVME to tady vidim tak za 15 minut...

Co rici zaverem... Western Digital si davam na blacklist - uz od nich nikdy nic dalsiho nechci mit v pocitaci. Ale co s tim SN850 na hry? Ten se fakt chova naprosto abnormalne - da se to na zaklade te mapy z HD Tune nejak reklamovat? Protoze ciste health sken je cely zeleny, a kdyz disk neni pod zatezi, tak tech 7/5 GB/s v CDM i vytahne. Takze je otazka, jak by se k tomu Alza / WD postavili... Nejaka doporuceni?
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

Nijak, disk je přeci funkční. :razz: Můj qlc Intel 660p už jede konstantně 230-250 při čtení tam, kde jsou zapsaná data. Smířit se s tím, pořád jede. Nebo mu dát třeba zero fill, ale u shit paměti to bude jen na chvíli.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
Rimmsi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. led 2015
Bydliště: Hodonín

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Rimmsi »

Zadna hitparada ty nove SSD, o tomhle by mel byt clanek v magazinu.
Mac Pro 7.1 | Xeon W3235 | RX 6900XT | 96GB Ram | Apple SSD 1TB | Samsung 970 Pro 1TB | Micron 9200 Pro 7,6TB | 2x Samsung 850 Pro 1TB | Sonnet Fusion M.2 2x4 | Sonnet Allegro USB 3.2 | EIZO CS2740 | BOSE Companion 5
Apple MacBook Pro Retina 15,4 Mid 2015 | i7 4770HQ | | Intel Iris Pro 5200 | 16GB Ram | Samsung ssPolaris 1TB
IBM T60 | UXGA AFFS | T7600 | ATi X1400 | Samsung 3GB | Intel 535 240GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sobo -
Benchmark nesel udelat. Nejdriv to hodilo read error asi v jedne tretine, po opakovanych pokusech to uz na zacatku melo sotva 800 MB/s a nemel jsem na to nervy.
Tenhle je mrtvej! Hned zálohovat data a vyměnit. Read error při read benchmarku znamená vadný sektory. Read benchamrk pouze čte již exsitující starý data, pokud nejdou přečíst = nejdou, ala už tam nejsou.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Zivan »

S tou chybou cteni je to urcite blbe. Ale podobne by vypadala speedmapa i v pripade, ze by byl cely disk OK, jen by se z nejakeho duvodu podarilo u nekolika sektoru precist data vyrazne rychleji? Napr. by se po celem disku data cetla rychlosti 3GB/s a u dvou sektoru by se podarilo precist data 5GB/s (at uz nejaka cache, chyba, cokoliv). Pak by ty dva sektory byly zelene a zbytek disku cervene.

Obe ty WD maji stejne zajimave vzory zelenych sektoru na zacatku speedmapy.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak jako speedmapa je už výsledek scannu, podle mě těn scann měl už někde rudou ala nečitelné bloky. Nevim proč Sobo nepostnul onen scan když postnul speedmapu, ale od pohledu bych tipoval že takovej ten jednolitej zelenj proužek co tam má cca v 1/4, tak tam bude ta mrtvá oblast. SSD totiž časo "dead" sektory přečtou velice rychle, prostě jen oznáměj "nejde přečíst čau".
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

Ne, ciste error scan (bez aktivovane speed mapy) byl cely zeleny, ani jeden blok nebyl oznaceny cervene.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Degradace SSD

Příspěvek od nou »

Fakt by ma zaujimalo co by s tym spravilo pustit nad tym "badblocks -sn" teda ci degraduje len naboj v bunkach a teda zapisanim novych dat sa to "opravy" alebo aj samotne bunky a degradacia je trvala.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

K tomu se chystám už delší dobu... Ale furt jsem nenašel vhodného kandidáta. I když bych mohl vybrat někde ty starý PM851 z práce, tam by to asi šlo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Rimmsi píše: pát 31. bře 2023, 06:49 Zadna hitparada ty nove SSD, o tomhle by mel byt clanek v magazinu.
Já na to několikrát upozorňoval tady, na živě. Ale byl jsem za blázna, co tlačí zbytenčně drahé disky, bla bla bla.

PS: nikdo to nebude chtít psát, páč by jim už nikdy nikdo nedal SSD na otestování. Řešil jsem špatné výsledky WD Black a dopadlo to tak, že v recenzi se vůbec neukázali a to byla recenze kterou platilo právě WD. Ano takhle to chodí.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

Ha, tak jsem ho vycadil! Vceral byl uz evidentne trochu unaveny, ale pri druhem pokusu dneska uz zase jel rychleji. Pri te prilezitosti jsem udelal i novy error sken, ktery uz dopadl trochu jinak:

Obrázek Obrázek Obrázek

Takze mame potvrzene mrtve sektory, ktere uz nejdou precist. To uz je 100% podklad k reklamaci, ne? Jeste schvalne zkusim ten jejich Dashboard sken - jestli mi rekne, ze je vsechno OK, tak uz je WD absolutne k smichu (no, to uz je i tak). Jako na 8 mesicu stare SSD, kde bylo maximalne par her ze Steamu (bez OS), to je docela super vysledek...
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

Tak má spare oblast pro náhradu vadných buněk, to asi na reklamaci nebude, pokud je vyřadí a již se nebudou jako vadné hlásit. Těžko říct, jak by se na to dívali.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
Rimmsi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. led 2015
Bydliště: Hodonín

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Rimmsi »

python.p - nemyslel jsem přímo recenzi konkrétních disků, ale takový obecný článek zabývající se problematikou SSD disků při dlouhodobém použití a jejich změnách ve výkonu v čase. Něco co se nedá do recenze napsat.
Mac Pro 7.1 | Xeon W3235 | RX 6900XT | 96GB Ram | Apple SSD 1TB | Samsung 970 Pro 1TB | Micron 9200 Pro 7,6TB | 2x Samsung 850 Pro 1TB | Sonnet Fusion M.2 2x4 | Sonnet Allegro USB 3.2 | EIZO CS2740 | BOSE Companion 5
Apple MacBook Pro Retina 15,4 Mid 2015 | i7 4770HQ | | Intel Iris Pro 5200 | 16GB Ram | Samsung ssPolaris 1TB
IBM T60 | UXGA AFFS | T7600 | ATi X1400 | Samsung 3GB | Intel 535 240GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Hladis »

Sobo:
Podle me zmetek a mel by jit na RMA. Vesmes na odpis.

Jinak WD Black me teda taky zklamal na to, jak byl kdysi, kdyz jsem ho kupoval, dobre hodnocen. Viz. ten muj viewtopic.php?p=9859577#p9859577 , ten jsem diky tomuhle threadu vyndal jeste vcas, kdy bezel tomuhle scenari naproti a to se zmetek hlasil jako 100%.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“