Degradace SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

jů, polopaticky, to bych mohl zabojovat. Až nastartuju mozek, začnu to vstřebávat.
Dík :⁠-⁠D
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
brambora81
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2015
Bydliště: Pardubice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od brambora81 »

ja si ted otestoval od samsungu evo 840 a musim rict ze vse zelene tak ze disk drzi :)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Super, děkujeme za cenou informaci! Hned se mi bude lépe spát.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Degradace SSD

Příspěvek od nou »

1. pri pouziti badblocks -sn si musite byt 100% isty ze ten disk nie je aktualne pripojeny. robit to cez WSL by som sa bal jedine ze Linux v WSL ma excluzivny pristup k tomu disku.
2. urcite po takomto "refresh" pustit manualny TRIM na volne miesto lebo inak si bude disk mysliet ze je 100% plny. Teda v powershell pustit ako správca

Kód: Vybrat vše

Optimize-Volume -DriveLetter C -ReTrim -Verbose
Nahradit C pismenom disku ktory bol takto refreshnuty
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Jj, to tam píšu.

A ten trim bych nechal na disku samotném. :) O víkendu si to ověřím ještě na nějakých SSD a zkusím sepsta polopaticky návod. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Rimmsi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. led 2015
Bydliště: Hodonín

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Rimmsi »

Tak porad se daji koupit nove MLC disky, ale jsou fest drahe https://www.mamevsechno.cz/Samsung-960- ... BW-d71.htm
Mac Pro 7.1 | Xeon W3235 | RX 6900XT | 96GB Ram | Apple SSD 1TB | Samsung 970 Pro 1TB | Micron 9200 Pro 7,6TB | 2x Samsung 850 Pro 1TB | Sonnet Fusion M.2 2x4 | Sonnet Allegro USB 3.2 | EIZO CS2740 | BOSE Companion 5
Apple MacBook Pro Retina 15,4 Mid 2015 | i7 4770HQ | | Intel Iris Pro 5200 | 16GB Ram | Samsung ssPolaris 1TB
IBM T60 | UXGA AFFS | T7600 | ATi X1400 | Samsung 3GB | Intel 535 240GB
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

Tak jsem asi nasel ultimatni test na benchmark degradace SSD: Microsoft Avocado Direct Storage demo

Tady je vysledek testu, ktery byl na disk zapsan 29.3. 2023 = 12,5 GB/s:

Obrázek Obrázek

A tady ten stejny test, kde jsem to jenom zkopiroval do jine cesty na tom STEJNEM disku, cili data testu byla nove zapsana = 21,5 GB/s:

Obrázek Obrázek

Takze na sotva tyden strarych datech je vykon degradovan temer na polovinu... To je k*rva neuveritelne a dale to ukazuje, jak veci typu CDM nebo AS SSD a podobne jsou uplne k hovnu, protoze vzdycky na test zapisou nove data a tohle nikdy neukazou. Proc se o tom nikde nemluvi?

Uz mam nainstalovany Solidigm P44 Pro, tak jsem zvedavy, jestli se za tyden dockam podobneho vysledku, nebo to bude lepsi. Tedka na nove zapsanem testu mi dava kolem 22 GB/s, tak uvidim.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Degradace SSD

Příspěvek od marek16 »

ehm, přehlídl jsem něco, nebo je Solidigm P44 Pro rated na 6/7GB? Cokoliv nadto je buď výmysl nějakýho softu, nebo (pravděpodobněji) to ta aplikace čte z ramky (win v základu používají neobsazenou ram jako diskovou cache). Ne?
Quis custodiet ipsos custodes?
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Degradace SSD

Příspěvek od fmx rider »

Taky se na to dívám a přemýšlím co tím chtěl mistr říci. Ty rychlosti nejsou určitě čtení z disku.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

Rychlosti jsou vysoke, protoze tohle demo vyuziva GPU kompresi v ramci direct storage API. Takze celkova rychlost je raw rychlost disku * komprese. Pomalejsi disk bude mit horsi vysledky.

Tady je 960 Pro s GPU dekompresi (tj. 3,5 GB/s Gen3 NVME) - 8.1 GB/s:
Obrázek

Crucial MX500 (SATA ~560 MB/s) s GPU dekompresi - 2 GB/s:
Obrázek

Schvalne jsem ten SN850 pustil bez GPU dekomprese, cili tohle by mela byt raw rychlost - ~7 GB/s:
Obrázek

A tady nastava zasadni zrada: kdyz to pustim bez GPU dekomprese, tak stare i nove soubory davaji oba tech 7GB/s, ale kdyz to pustim se zaplou GPU dekompresi, tak ty stare soubory se nacitaji kolem 12 GB/s vs 21 GB/s u novych... Proc neni rozdil v surovem vykonu, ale s GPU dekompresi je brutalni? To mi nedava logiku.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

O tom CDM a Anvil jsem několikrát psal na několika fórech, FB i v recenzích, ale nikdo to nereflektoval. :D

Na Avocado mrknu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od havli »

Mám tu jeden postarší kousek - Kingston V300. V letech 2015-2020 jsem ho měl jako systémový disk v hlavním PC. Koncem roku 2020 začal chybovat a vyskytly se i nějaké nečitelné bloky. Takže šel do šuplete, kde ležel nějakou dobu. Někdy před rokem a půl jsem ho komplet přeformátovat a udělal čistou instalaci W10. Slouží v PC, které používám jen výjimečně. Každopádně se zatím tváří ok.

Rychlosti jsou nižší, protože je nejspíš připojený na sata2 port a byl jsem línej to přehodit (deska je X79, tj 2x sata600 + 4x sata300).

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Ty první V300 byly celkem použitelný, to až ty další verze / revize stáli za hovno...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

fmx rider píše: stř 5. dub 2023, 17:39 Taky se na to dívám a přemýšlím co tím chtěl mistr říci. Ty rychlosti nejsou určitě čtení z disku.
A z čeho by asi tak byly? Ze zdroje? Nebo třeba z ventilátoru?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Degradace SSD

Příspěvek od fmx rider »

fmx rider píše: stř 5. dub 2023, 17:39 Taky se na to dívám a přemýšlím co tím chtěl mistr říci. Ty rychlosti nejsou určitě *jenom čtení z disku.
Spokojeny?
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Mr.Nigga »

Pěkný, co? Po roce provozu, SSD naletované na mobo
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Tak to je doopravdy "pěkný" ... zkus bootnout nějakej live linux a udělat ty badblocks, mělo by to zásadně pomoci.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Mr.Nigga »

Nevadí, že je na tom disku zapnutý BitLocker? Stejně mám v plánu reinstall, tak je to asi jedno, ale rozhodně to vyzkouším už jen abych viděl co to s tím provede.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Degradace SSD

Příspěvek od mr.qeg »

A nedělá to ten BitLocker? Zkus ho vypnout a projet test znovu.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Ne.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“