Degradace SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: Degradace SSD

Příspěvek od JohnXXL »

Mr.Nigga : tomu rikam solidni hniloba... :o
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Mr.Nigga »

badblocks má za sebou, na screenech výsledek. Ta Kioxia bude asi hrozný shit, normálně má benchmark stabilní rychlost tam kde není nic zapsáno a tohle SSD je nekonzistentní úplně všude. Super je, že je naletovaný na desce, takže výměna nemožná

Jak dlouho vám ty badblocks jedou? Tenhle má jenom 128 GB a trvalo to skoro 4 hodiny.

A ještě upozornění k tomu BitLockeru: po boot zpět do Windows byl disk zamčený a chtěl recovery klíč. Pozor na to a mějte ho nachystaný

mr.qeg: imho by ho to zpomalilo konzistentně všude, neudělal by takové výkyvy. Ale vyzkouším, díky za tip
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Degradace SSD

Příspěvek od nou »

Pusti na to este vo windows manualny TRIM pretoze po badblocks si ten disk mysli ze je na 100% plny. Rychlost badblocks sa da asi potunit pretoze by default cita 64kB bloky.

Kód: Vybrat vše

-b block_size
              Specify the size of blocks in bytes.  The default is 1024.

       -c number of blocks
              is the number of blocks which are tested at a time.  The default is 64.
Takze asi by som to pustil s -b 65536 -c 128
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Degradace SSD

Příspěvek od mr.qeg »

Mr.Nigga píše: pát 14. dub 2023, 09:06 ...
mr.qeg: imho by ho to zpomalilo konzistentně všude, neudělal by takové výkyvy. Ale vyzkouším, díky za tip
Jj, napsal jsem asi blbost, máte s pythonem pravdu.
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

Co jsem tak refreshoval qlc, tak měření po refreshi vypadalo jako solidní zlepšení, ale za měsíc to byl opět hnůj. Jen tak jaksi konzistentní hnůj všude, kde ležely data. A to šlo o data v podstatě jen ležící.
Změř to schválně za 3 týdny, u shit disků to stejně sleze nazpět, jen trochu jinak. Tím ovšem netvrdím, že refresh hůře čitelných dat je k ničemu, naopak.
No a pájený disk, holt smůla, ale vydržet to může ještě dlouho, jen to bude hnůj, hnůj :mrgreen:
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Degradace SSD

Příspěvek od mr.qeg »

Ale když si to budete jednou měsíčně obnovovat přepisema, tak už se možná začne i za pár let narážet na ty dosud teoreticky skoro nedosažitelné TBW. Holt mají to výrobci pěkné k*rvítko. 5 let a refresh disku pomalu s takovou... a normální BFU to třeba bude považovat rovnou po roce za vadný disk, když přijde o data. Tak koupií nový, jako spotřebku :-D
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

To zas ne tohleto, měsíčně refreshovat opravdu ne. Dlouhodobý přínos jen jen vyhodit disk a vzít nový. Zadruhé, trvá to hodin, to fakt nechceš.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Mr.Nigga »

mr.qeg píše: pát 14. dub 2023, 12:11 a normální BFU to třeba bude považovat rovnou po roce za vadný disk, když přijde o data. Tak koupií nový, jako spotřebku :-D
V tom lepším případě. V horším případě si řekne, že je počítač na výměnu protože kvůli chybám čtení nebude spolehlivě fungovat, navíc se tím hnitím dat dost zpomalí, a rovnou koupí nový

Jako ten můj pracovní Surface Go 3. Ze začátku to bylo normálně svižné zařízení a teď to bootuje pomaleji, než nějaké retro s točákem. Aby taky ne, když to čte pod 80 MB/s (reálně o dost méně když jde o malé soubory). Po refreshi je to zase relativně ok.

Ale jaká je alternativa, než ten refresh s badblocks? Komplet reinstall, což je oser a nebo klon systému a pak zase nalít zpátky. To radši přes noc pustím to badblocks a mám to bez práce.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

To jo, ale když pak zjistíš, že refresh ho probere jen na jednotky dnů se sestupnou tendencí? Pak to můžeš buďto nechat být, nebo vyměnit za nový disk, páč tomu už nic nepomůže, jsou to shit paměti.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: Degradace SSD

Příspěvek od durod »

DOC_ZENITH píše: pát 31. bře 2023, 23:42
Tohle je prostě to vyhnívání starejch dat. Sobo má typickej exemplář přesně takhle pošly ty Samsungy 980PRO co jsem měl já. Když jsem je reklamoval tak všechny vyměnili za nové, stejně tak jako ty doslova krabice mrtvol (cca 100 kusů) 870EVO z firmy, problém je že výměna je takové řešení kterému po téhle zlkušenosti nemůžeš věřit. 870eva po té katastreofě jsme ukecali na masovou výměnu za Crucialy MX500 s doplatkem a ty pročka jsem rozprodal tady a jinde a ty co šly tady šly cheap a s důraznym varovánim ohledně jejich potenciální kvality.
Souvisi s faily tech 980pro tohle?
Samsung Issues Fix for Dying 980 Pro SSDs
Take chapu, ze 1GB verze by mela byt cajk, zejmena, kdyz ma jiz novy firmware?
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Buldik »

Přidám jeden úplně obyčejný levný Kingston A1000 ( SA1000M8240G - firmware E8FK11.R) uvedený do provozu 6.8. 2018. Objednával jsem konkrétní revizi disku, jak mi poradili na Živě a musím zaklepat, za pár korun slouží na výbornou. Disk je plně šifrovaný (Bitlocker AES-256-XTS) a nic se nezměnilo od instalace, s výjimkou pravidelných aktualizací.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

durod píše: pát 14. dub 2023, 18:57
DOC_ZENITH píše: pát 31. bře 2023, 23:42
Tohle je prostě to vyhnívání starejch dat. Sobo má typickej exemplář přesně takhle pošly ty Samsungy 980PRO co jsem měl já. Když jsem je reklamoval tak všechny vyměnili za nové, stejně tak jako ty doslova krabice mrtvol (cca 100 kusů) 870EVO z firmy, problém je že výměna je takové řešení kterému po téhle zlkušenosti nemůžeš věřit. 870eva po té katastreofě jsme ukecali na masovou výměnu za Crucialy MX500 s doplatkem a ty pročka jsem rozprodal tady a jinde a ty co šly tady šly cheap a s důraznym varovánim ohledně jejich potenciální kvality.
Souvisi s faily tech 980pro tohle?
Samsung Issues Fix for Dying 980 Pro SSDs
Take chapu, ze 1GB verze by mela byt cajk, zejmena, kdyz ma jiz novy firmware?
Ne s tímhle to nijak nesouvisí.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Buldik píše: pát 14. dub 2023, 21:05 Přidám jeden úplně obyčejný levný Kingston A1000 ( SA1000M8240G - firmware E8FK11.R) uvedený do provozu 6.8. 2018. Objednával jsem konkrétní revizi disku, jak mi poradili na Živě a musím zaklepat, za pár korun slouží na výbornou. Disk je plně šifrovaný (Bitlocker AES-256-XTS) a nic se nezměnilo od instalace, s výjimkou pravidelných aktualizací.
Vidíš to. A kovářova kobyla chodí bosá... Můj je úplně na cimpr campr.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Natural »

Já někde četl, že kvůli vyšší rychlosti se používá menší napětí na buňkách, tak jestli náhodou v tom není zakopanej pes.
E: tady
https://www.tomshardware.com/reviews/wd ... ssd-review
In contrast to BiCS3, BiCS4 flash is not only faster thanks to a string-based start bias control scheme and smart Vt -tracking for improved reads, but has the benefit of improved efficiency over its predecessor with a low-pre-charge sense-amplifier bus scheme and sips down just 1.2V instead of 1.8V. WD’s Black SN850 leverages even-odd row decoding and shielded BL current sensing with this flash to enhance read throughput, too.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Problém je v technologii NAND a bude hůř. Místo toho aby se dělali kvalitní eMLC, tak se sypou z továren TLC, QLC, PLC. Vyblít čísla do benchmarku, prodat a hotovo. Víc nás nezajímá.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Natural »

Asi taky, ale když máš jen 1.2V místo 1.8, tak to celkem sedí na tu hnilobu.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Pokud ty NAND mají fungovat i na 1.2V, tak by prostě neměli ztrácet náboj, ale samozřejmě se dá předpokládat, že tam bude vliv. No co mi psal kamarád, který dělá DB v Oracle, tak fakt není moc z čeho vybírat. :(
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Natural »

Neměli... Ale prostě ztrácí, zabránit se tomu nedá. Akorát je otázka, dokdy se z toho dá číst a přesně tohohle by hnití mohlo být důsledek.
Je to spíš taková moje konspirace :) Moc disky nesleduju, ale tohle mě praštilo do očí.
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Buldik »

python.p píše: sob 15. dub 2023, 07:57
Buldik píše: pát 14. dub 2023, 21:05 Přidám jeden úplně obyčejný levný Kingston A1000 ( SA1000M8240G - firmware E8FK11.R) uvedený do provozu 6.8. 2018. Objednával jsem konkrétní revizi disku, jak mi poradili na Živě a musím zaklepat, za pár korun slouží na výbornou. Disk je plně šifrovaný (Bitlocker AES-256-XTS) a nic se nezměnilo od instalace, s výjimkou pravidelných aktualizací.
Vidíš to. A kovářova kobyla chodí bosá... Můj je úplně na cimpr campr.
Náhoda, nebo pouze dobrá rada požadovat konkrétní verzi disku. Už mi takhle poradil několikrát a musím zaklepat, žádný problém jsem nikdy neměl. Netvrdím, že jsem radám rozuměl např.: místo Crucial M550 radil Micron M550 - dva identické disky od stejného výrobce, ale věřil jsem mu. Datové pole, které mi stavěl v roce 2009 pořád funguje (disky Hitachi s řadičem LSI Logic)

Umí HD Tune ukázat mapu opotřebení i u disků v režimu RAID na diskovém řadiči Adaptec? Rád bych znal stav disků DC500R.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Nejspíš myslíš Matyska co? :)

S tím jsem stále v kontaktu. Ano je to dobré a ví proč to radí, vidí prostě dál, dalo by se říct i trošku za roh. Nebo teda spíš pod ruce.

Micron a Crucial nejsou identické, kdyby byly, bylo by to jedno. Ale liší se v drobnostech. Stejně tak Adata SP920 jim by po HW stránce pdoobný a šel tam nahrát jejich FW. :)

Ohledně diskového pole, to bohužel nevím.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“