Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Dr Meduza
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Dr Meduza »

Asi spíš smetištní dotaz.
Volba Windows 10 vs 11 do nového PC
Primárně pro pracovní použití, možná občas nějakou nenáročnou hru. Poběží to na Ryzenu 5000 řady.
Jaký máte názor a zkušenosti? Zatím všude držím 10 a jenom mám jeden virtuál s 11 na test, jestli fungují ovladače pár starších zařízení, to vypadá, že funguje.


//edit Wilik - přesun do Windows sekce ze Smetiště
Máte-li zájem o levnou laserovou operaci očí, přiložte bulvy k obrazovce
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od python.p »

Na herním PC mám W11 a nevidím důvod jít do W10...

Jasný nějaký nastavení občas člověk hledáí to jo, ale žádná tragedie to není. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Atapi »

Však tady jsou poslední zkušenosti s W11, téma je to docela aktivní... viewtopic.php?t=290645&start=280
Kdyby se mi to nepodělalo (viz to téma, ale je to tak půl roku dozadu) tak je mám taky, takhle počkám až na další větší upgrade PC kde bych to beztak přeinstaloval. Fungovala mi tam třeba i stará x-fi karta z r. 2008 a nejspíš až na drobné výjimky bude fungovat všechno aspoň trochu novější (to co má ovladače na W10).

Hlavní je aby tam fungovalo všechno co potřebuješ při té práci, to si musíš zjistit jestli tam už lidi nereportujou nějakej problém (např. pokud někdo potřebuje používat starší verze programů), jinak už bych dával na všechny nové PC automaticky W11.
Obrázek
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od marek16 »

hele na rychlým PC je to cajk, největší problém je, že nezobrazujou popisky aplikací na spodní liště, jen ikony.
Na pomalým (NB se 7300U - kaby lake dvoujádro) je to i s SSD skoro nepoužitelný.
Quis custodiet ipsos custodes?
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Natural »

Taky je potřeba počítat s vyšší mírou šmírování, ostatně to je hlavní důvod, proč to vůbec vzniklo.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Ache »

Za mě W11 jasná volba - interface mě přijde mnohem lepší než W10, který sem si na svým PC upravoval přes Classic shell.
Tady už to nechávám být - trochu se asi MS inspiroval u KDE-Plasma, které vypadá snad skoro stejně. :D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od python.p »

Šmírování... Ale každý druhý má Android, každý první má Apple a 95% používá Facebook a boji se šmírování. :D

1% lidí kteří to doopravdy řeší a nemají e-stopu nepočítám.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od zombux »

je to dohromady fuk, záleží fakt jen na detailech.
třeba já provozuju na desktopu Windows Server 2019, což jsou de facto Windows 10 1809 se vším všudy (aplikace i drivery fungujou identicky jako na W10 1809, má to i identické patche), jen z toho je vyříznutý Windows Store a nefungujou "metro apps", což považuju za plus.
(zajímavý je, že Windows Server 2022 je už samostatná linie - sice to designově vychází z Windows 10, ale patche to má vlastní a není to ani W10 ani W11).
ale jo, u mě to v první řadě je extrémním odporem vůči "metro apps", takže serverové Windows to jistily :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Behemot »

tvl sedmičky sou poslední použitelnej systém, na ten další hajzl ani pohrabáčem, nikdy :D

dycky je mi na blití dyž někdo donese neco s těma mrdkama na upgrády, ani se to nedá civilizovaně překlonovat, naprostá obskurnost
Sasakr
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2010

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Sasakr »

HDR ve W10 fungovalo všelijak a AutoHDR vůbec, ve W11 konečně funkční i v borderless window. Ale nevím, jestli to neopravili i v W10. Kvůli tomu jsem upgradoval já, ale jinak spíš W10. Dementní lišta bez popisků, veškerá nastavení na podstatně víc kliků (pro přepnutí zvukového zařízení nutnost lést do nastavení apod.)
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od killerek »

Win 11 mam od vikendu na hlavnim PC a nejake nastaveni jsou jinak a to jak ubytkem tak pridanim, takze je to o zvyku. Beh systemu i pri hrani zatim bez problemu bych rekl.

Co me teda nejvice vadi je to vynucene seskupovani progamu na liste a jen jejich ikonky, protoze to zrovna na 4K monitoru vypada fakt divne, kdyz je vlasne ta lista nevyuzivana a rozeznani pripnute versus spustene aplikace teda nic moc.Tady pro nazornost: https://imgur.com/Cc8Nw9J Seskupovani pri zaplneni sem pouzival jen na notebooku, kde se to hodilo pri absenci externiho monitoru. Tohle bych musel na pracovnim NTB resit treba pomoci ExplorerPatcher , protoze by mi to hodne vadilo v prehlednosti otevrenych oken treba textaku/ssh/rdp/excelu apod.

Dalsi divne veci jsou kolem systray, ze si nejdrive musite pustit program a pak mu zmenit nastaveni na neustale ukazovani v systray pri jeho behu na pozadi misto povoleni pro vsechny i do budoucna. A jeste se zmenilo chovani otevirani aplikace ze systray, ze po dvojkliku se aplikace neotevre do popredi, ale musi se pak kliknout na ikonku na liste.

Rekl bych, ze se i zhorsila prace s ALT+TAB. Pred casem v ve Win 10 pribylo pri rychlem ALT+TAB prepinani mezi kartami/zalozkami prohlizece a stacilo jen chvili pockat po zmacnuti ALT a pak se rovnou prepinalo mezi dalsima aplikacema. Na Win11 mi prijde, ze prohlizecove karty/zalozky to uplne zabordeli ke skoro nepouzitelnosti.

Sasakr: Prepinani zvukoveho vystupu je ted lehce schovanejsi, ale nemusis do nastaveni. Staci kliknout na tu spojenou ikonku site se zvukem v systray, kde kliknes na ikonku repracku a zmenis vystup.
Sasakr
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2010

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Sasakr »

Máš pravdu. Už jsem to kdysi objevil, ale jak je to dementní jen přes ikonky, tak jsem to zase zapomněl. To je důkaz, jak moc je to intuitivní.
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od JohnXXL »

Osobne na hernim zatim stale drzim W10 a na W11 nemam zatim duvod prejit jeden cas jsem je zkusil a mel jsem je vikend a sly pryc.. ale je to ze zacatku a dost mi nesedly.. na druhym na old hry mam W7 z duvodu starych her...
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od python.p »

Na hry mám Tiny11 a na práci tučňáka. A hotovo. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JohnXXL
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2007
Bydliště: Brno

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od JohnXXL »

Tu Tiny11 odlehcenou verzi se chystam zkusit ale zatim nebyl cas..
MB: Asus ROG Strix Z690-A D4 CPU: Intel Core i7-13700K Cooling: Water block RAM: 128GB Crucial DDR4 3200MHz@3600MHz CL18 Čerpadlo: EKWB D5 Vario Motor + Alphacool D5 TOP Radiator: MO-RA3 420 black 4x NF-A20 PWM Chromax
VGA: RTX 2080Ti WATERFORCE HDD: FireCuda 530 2TB + 970 EVO 1TB, 2x WD Purple 8TB Case: Chieftec BigToWER + Seasonic 850W Monitor: EIZO FlexScan EV2460BK
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Ache »

AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od python.p »

Jj, ale mají postup jak si to osekat sám. :)

Ale zrovna to sem jdu dávat. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od djstudio »

něco přes rok jedu na win 11 Prof x64 a mně se liběj. Je to hlavně herní PC a nezaznamenal jsem s nimi žádnej velkej problém. Já chci jít s dobou tak na new hardware bych win 10 nedával. Ale trosku trvalo nez jsem si na ne privikl to zase jo.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Ache »

python.p píše: čtv 13. dub 2023, 20:11Jj, ale mají postup jak si to osekat sám. :)
No však jo - doporučuju shlídnout to video, než někde shánět kdoví jaký neofiko iso. Návodů na netu, co po instalaci vyhodit pryč/zakázat, jsou tuny... případně jak si udělat vlastní iso.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Kama
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. čer 2006
Bydliště: Střední Čechy

Re: Volba Windows 10 vs 11 do nového PC v roce 2023

Příspěvek od Kama »

Mám v kompu i noťasu win 11, obojí čistá instalace. Už jsem si na ně zvykl, ale ze začátku to bylo těžký, hlavně jiný kontextový nabídky.
Naštěstí jde volbou "Zobrazit více možností" vyvolat okno z desítek.
Ale rychlý akce v kontextovým okně nahoře je dobrej nápad, to používám.
Ale štve mě na nich neexistující volba spodní lišty ohledně seskupování panelů.
Když mám otevřenejch víc oken třeba Průzkumníka, tak je otravný neustále rozklikávat jen jednu záložku a v tom hledat příslušný okno.
Existujou na to prográmky, který to upraví vzhledem z Desítek, ale nechci do toho nic cpát, to nedělá dobrotu.
Core i7-13700K | ASUS Z790 Hero | G.SKILL Trident 2x16GB DDR5 6000MHz CL36 | Samsung 990 Pro 1TB | Samsung 850 Pro 256GB | Samsung 870 EVO 1TB | WD Blue 6TB
Asus ROG Strix RTX 4080 O16G | Seasonic Vertex GX-850W | FD Define R5 | DELL Ultrasharp U2515H | Windows 11 Pro 64bit
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“