Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od TomiMomi »

Zdravím

Dnes mi došel koupený Ultrastar HC510 10TB. Byl to poslední kousek na skladu. Heliem plněný za cca 5300 Kč. Co jsem zjistil z netu tak se měl přestat vyrábět někdy v půlce roku 2020 (a možná jsem viděl i 2021 kousek někde na netu...?). Každopádně ano, očekával jsem že tento poslední skladový kousek bude starý (ta půlka 2020), bohužel jsem nečekal že bude AŽ TAK STARÝ (!)... Můj kousek byl vyroben podle data na samotném HDD štítku na začátku Prosince 2018 (!!).

Tzn. je to 4 roky a 3 měsíce starý HDD (!). Můj kousek je stále "zatavený" v tom antistatickém sáčku a byl prodáván jako nový kus... Tím pádem tento "nový/starý" disk někde ležel 4 roky a 3 měsíce (!) "zapomenut" ve skladu. Za 4 roky asi nikdy nebyl ani jednou v PC a spuštěný... Disk jsem zatím ani NEinstaloval do PC (nemám čas) a ani ho nevybaloval z toho antistatického sáčku a trochu přemýšlím že ho pošlu rovnou zpátky (vrácení do 14ti dní).

Chci se zeptat: To že disk 4 roky někde ležel "ladem" ani jednou nespušten - nebude to problém?
Nedegraduje to jeho budoucí životnost...? Mám problém uvěřit že ty 4 roky total unpowered leženo ladem mu nijak neuškodily... Co helium, drží stále? Co nějaký "maz", "grease" lubrikant, whatever co se v disku používá, "nevyschl/neztvrdl" ("nepoškodil se")...? Co jinak ostatní části disku... Jsem laik ale prostě mám problém uvěřit že 4 roky ladem mu nijak neublížili...

Jaké s tím máte zkušenosti vy... Myslíte že "lifespan" disku NEBYL absolutně nijak výrazně zkrácen těmi 4 roky totálně ladem...? Poslali byste takový disk rovnou zpátky...? (u CPU, RAM atd. bych to neřešil ale u magnetického HDD)...?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od python.p »

A co by se asi tak za 4 roky lezení někde mohlo stát? Utéct helium? Zreznout ložiska? Vysypat se motor?

Lidí používejte občas, to co nosíte na krku...

PS: nic bych neřešil a zapojil. Ke každému, opakují každému disku přistupuji tak, že může zítra umřít a mám klid.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od havli »

Tak zrovna to helium časem uteče určitě, ale jak dlouhá doba je k tomu potřeba, to netuším.

Každopádně já bych takový disk normálně použil.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od TomiMomi »

python.p píše: stř 22. úno 2023, 19:14 A co by se asi tak za 4 roky lezení někde mohlo stát? Utéct helium? Zreznout ložiska? Vysypat se motor?

Lidí používejte občas, to co nosíte na krku...

PS: nic bych neřešil a zapojil. Ke každému, opakují každému disku přistupuji tak, že může zítra umřít a mám klid.
Co přesně by se mu mohlo stát... netuším :-), proto se ptám. Jak říkám, být to CPU, ram atd., tak to neřeším. Ale u disku ANO. Měl jsem kdysi levnější USB huby (4 asi), použil jsem je párkrát, pak tak 3+ roky ležely ladem ve skříni, žádná statická elektřina, NIC co by jim mohlo uškodit (vlhkost atd.), když jsem je po letech zapojil (protože jsem je na něco potřeboval), nefungoval ani jeden jediný ze 4 (nebo 3, teď už nevím)...

Vím že u SSD disků nebo flashek se je doporučuje po pár letech znovu zapojit, ať se obnoví "elektrický náboj" nebo co, jinak by se prý teoreticky mohla data "corrupt"/"ztratit"... HDD je stavěn na to aby se hodiny a hodiny točil, tyto entreprise dokonce pro 24/7 provoz... Spousta pohybujících se věcí, nejnáchylnější součástka PC pro "fail" (pokud vím)... Takže pardon že jsem se zeptal jestli po 4 letech totalni nečinnosti a ležení mu toto nemohlo ublížit/snížit budouci "lifespan" :-)...
Opravdu mi to nepřijde až tak hloupý dotaz.

Každopádně díky, jsem rád že spíše říkáte že to bude ok a že byste disk normálně používali. Vracet by se mi ho upřímně nechtělo, shop nemá nikde poblíž pobočky (tam kde bydlím), musel bych to posílat poštou atd., nechce se mi s tím patlat. Já ho teda zapojím, pomalu naformátuju (pomalé formátování pokud vím checkuje pro chyby), potom projedu "deep" (normal, proste ne quick) scannem pro Error v HD Tune pro, pak na něj nakopíruju finalně data, a znovu projedu HD Tunem. To by snad pro "počáteční test" mělo stačit.
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od morke »

Měl by být vyroben dokonale, takže nepoužívaný je i po letech správného skladování jako nový.
Mazivo vydrží, opotřebení žádné a to helium je v uzavřeném prostoru. I kdyby uniklo, je tam vzduch jako v jiných discích.
Pokud vyjde diagnostika disku dobře a HDD není hlučný, tak vydrží dlouho.
Ale myšlenka dobrá, možná mají jiní zkušenosti.
Ještě mě napadla oxidace vnějších kontaktů, ale to při zasunutí konektoru se mechanicky odstraní.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od Alfajk »

ja jsem koupil uplne novy disk, ktery mel ve SMART namotano 20 hodin hned po zapnuti, to teprve nebyla funglovka, ale funguje uz 5 let bez problemu, ja bych stari neresil, az umre, tak umre, obvykle ofiko zaruku prezije a pak uz ti je to stejne fuk
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od TomiMomi »

morke píše: čtv 23. úno 2023, 00:09 Měl by být vyroben dokonale, takže nepoužívaný je i po letech správného skladování jako nový.
Mazivo vydrží, opotřebení žádné a to helium je v uzavřeném prostoru. I kdyby uniklo, je tam vzduch jako v jiných discích.
Pokud vyjde diagnostika disku dobře a HDD není hlučný, tak vydrží dlouho.
Ale myšlenka dobrá, možná mají jiní zkušenosti.
Ještě mě napadla oxidace vnějších kontaktů, ale to při zasunutí konektoru se mechanicky odstraní.
No s tím heliem že pokud unikne a je nahrazeno vzduchem a vše je ok to není pravda právě... Ty disky jsou dělaný pro helium a pokud by uniklo a bylo nahrazeno vzduchem, tak disk moc dlouho už nevydrží, protože hlavičky jsou stavěny aby jeli/klouzali na lehčím heliu, ne na vzduchu, na vzduchu disk posléze už moc dlouho nevydrží...
Hlučný... no to nevím co se tím myslí... Ted jsem ho poprvé spustil a docela randál tedy... nehlučnější disk co jsem zatím měl.. a to je na heliu a měl by být tichý.,.. divné "škubací" zvuky atd... Možná je to jen počáteční divný zvuk/zvuky a jak se disk "zahřeje" a "zajede" tak už bude ok. Ale zatím jsem teda žádné podobné zvuky nikdy po zapojení jakéholiv jiného svého disku neslyšel (ani během provozu) neslyšel...
Projedu ho error scannem atd. a pak se uvidí...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Řešíš kraviny. To nemá co unikat, ty disky počítaj s 10+ let provozem a běžně člověk vídá 20 leté disky co stále jedou. To že 4 roky někde ležel mu vůbec žádnej problém nedělá. To by musel bejt uskladněnej v nevhodnejch podmínkách aby ano.
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od TomiMomi »

Tak jsem teda ten svuj 10TB zapojil a momentálně dělám pomalé formátování (UNchecked quick format) patition po partition.Toto pomalé formátování by mělo checkovat disk pro chyby.

Jinak teda co mě docela nemile překvapilo jsou ty divnější zvuky... Ty po roztočení disku možná budou ok a jen pro začátek než se disk "rozehřeje používáním" (a třeba za týden dva to už dělat nebude). Co mě ale nemile překvapilo teď, když disk pomalu formátuju je pravidelné docela hlasité "klikání disku"... Jde to fakt docela dost slyšet, nejvíce z disků co jsem zatím měl a mohl slyšet... Je to hlasitější "kliknutí" každých cca 5 vteřin... Docela se bojím že jde o to nechvalně proslulé PWL - "Preventative Wear Leveling":

https://www.youtube.com/watch?v=MQRq3nJmNSk
https://www.youtube.com/watch?v=ksgOgrbRPOo

Je to docela otravné teda... Četl jsem o tom už před výběrem a koupí disku, a ptal se online. Bylo mi řečeno že PWL mají snad všechny nové větší kapacity (10 (i 8?)+ TB HDD). A že se tomu tedy pry nejde vyhnout... Otazka je jestli je to pravda...? A jestli je PWL jako PWL... Protože to moje teďka, předpokládám že to "kliknutí" každých cca 5 sekund je PWL. To moje (asi) PWL je fakt docela otravné...

Mají to vaše disky taky? Je to podobně hlasité a otravné...? (večer/v noci to pak nahraju a postnu). Mají vaše disky taky PWL a je tak časté a hlasité jako v těch videích...?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano když jsem ještě měl točáky tak to občas udělaly ale jedou za x hodin třeba, nic takhle pravidelného. Jestliže formátuješ neni to co slyšíš prostě jenom seek? Až to dojede udělej si test výkonu HDtunem a na konci testu jak to měří přístupovku a bude to bumbnovat = seek, neni to prostě to?

Vyšiluješ zatím zase pro nic. Ultrastar je 7200rpm high perf drive ten má hlučnej seek.
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od TomiMomi »

Tak jsem to zkusil nahrat ty (PWL) zvuky. Třeba to pomůže i ostatním při rozhodování jaký disk (ne)koupit (já mám UltraStar HC510 (He10) 10 TB (Helium) ... Ale co vím, tak jsou všechny "higher end" WD a Ultrastar disky na tom podobně (ten můj by měl být dokonce snad ještě i z těch tišších)

Nahravano v "pomalem" (UNchecked "quick format") formatovani disku ve Windows 7 (tvorba partition). Pri pomalem/normal (proste ne tom quick) formatovani windows kontroluje i pro chyby disku (proto trvá výrazně déle než quick format). V nahravce je rovněž (pro srovnání) - klikání myší a "psaní" na klávesnici (Random stisky kláves)

Nahravano mobilem (Redmi 7a). V ruce, Vzdalenost tak cca co ja vim 50-70cm jak od skrine PC "vpravo" na stole a tak cca 50-70cm od myši klavesnice na stole ("vpředu"/ trochu vlevo od mobilu). Proste relativne ve stejne vzdalenosti (mobil) od obou veci (klavesnice/myš vlevo a PC(disk) vpravo) a cca v urovni/výšce hlavy.

Pustit na vyšší hlasitost:
https://uloz.to/tamhle/xFf6yRfOtTZK#!ZG ... AbpwV4MD==

Zvuky:
01sekund- HDD "tick" zvuk (PWL)
02-06s - Stisky klaves na klavesnici ("psani na klavesnici") (nejaka levna za 120 kc klavesnice) (pro srovnani hlasitosti)
06s -HDD "tick" zvuk (PWL)
07-11s- Klikani myši (pro srovnani hlasitosti)
11s -HDD "tick" zvuk (PWL)
11-19s - Klikani mysi
16s -HDD "tick" zvuk (PWL)
19-26s - Nic (zvuky pozadi - fany (vetraky) PC a genericke huceni pc)
21s - HDD "tick" zvuk (PWL)
26s - HDD "tick" zvuk (PWL)
27-28s - Klikani Mysi
30s - HDD "tick" zvuk (PWL)

Pri nejakých náročnějších operacích (čtení, zápis, z disku na disku, z jineho disku na jiny disk atd.) je to ještě horší (taktéž nahraju později). Toto je jen při pomalem formatovaní. Jde (asi) o PWL (Protective Wear Leveling nebo co), technologii. Pokud vím, tak to disk dělá každých (!!!) 5s pokud je "Iddle"... Myslím a někde jsem četl že když je dlouho disk iddle, tak prejde do spanku nebo co, standby , nevim presny nazev toho rezimu... Pak by to nemel delat... KDyz na něj budete něco kopírovat nebo prostě s diskem pracovat tak zvuky budou ještě častější a intenzivnější (hlasitější). Jakmile "dopracujete", tak by měl disk následně být v tom iddle režimu kdy co 5 sekund kliká otravně ... Následně (po x minutách, nevím kolika) přejde do toho "stand by/sleep" režimu (automaticky) a jedině v tomto režimu máte klid a disk by neměl zadne "klikání" vydávat... Dokud si na něj windows nebo vy "omylem" "šáhnete" a pak to začne nanovo...

Mě to přijde DOST otravne a to jsem někdo kdo hlučnost PC (větráky, disky atd.) skutečně nikdy nijak neřešil, nepozoroval, bylo mu to jedno atd... Takže NENAROCNY uzivatel... A toto vadí i mě... Asi bych do podobného disku už znovu nešel... Jenže ony to prý mají všechny "higher end disky", určitě WD, pry to mají i Toshiby a Seagate... Je otázka jak moc otravné a hlučné to PWL je u nich... (?) (má někdo nějaké srovnání/zkušenost s tím co slyší v tom audio souboru co jsem nahrál)?

Pokud to nechcete, musíte jít pod "Higher end" disky, tzn. u WD to jsou Red a Blue (a Purple) a tezko rict jestli ty vyšší kapacity nejsou hlučné i tam... Osobně bych do tohoto disku už nešel a být z města tak to jednoduše vrátím na pobočku prodejny a koupím asi co já vím... WD RED (jenže ty zas mají "jen" 1 milion MTBF vs 2 (2,5) Milion MTBF u higher end), ale za ten kraval mi ten MTBF fakt asi ani nestoji. Toto fakt není vhodné pro disk do PC (pokud nemáte náhodou pc v jiné místnosti- pak je to asi ok).

Delaji to vase 8TB+ disky taky (i od Seagate a Toshiby?)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvek od python.p »

Je to plotna. Co čekáš? Chceš ticho? Tak si kup SSD.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“