vodní okruh - několik dotazů

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Shaquille »

Zdravím,
plánuji postavit okruh a měl bych několik dotazů.
Komponenty:
13700k
3080 ti
Voda:
radiátory
HTSF2 2X120 LT
HTSF2 3X120 LT
+5 Noctua NF-A12x25-PWM

HEATKILLER IV PRO

EK-D5
tady přichází první dilema. Mám k dispozici Inertia D5 Body https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-in ... rgb-acetal nebo EK-XRES 100 https://www.ekwb.com/shop/ek-xres-100-s ... -incl-pump Jaká je ideální velikost expy? Jsou nějaké požadavky na její umístění (výška)
Líbí se mi montáž EK-XRES držákem na radiátor. Proto dávám přednost XRES oproti Body.
https://www.ekwb.com/shop/ek-uni-pump-b ... n-vertical

Případně umístit pumpu s Interia D5 na dno skříně a expu pověsit na radiátor.

Co je podle vás lepší řešení? K čemu je vlastně dobré Inertia D5 Body? Je to jen o RGB, nebo má i funkci? Jde mi taky o vibrace, když bude pumpa na dně. (dříve jsem měl pumpu zavěšenou na nylonovém lanku, ale to nebyla tak velká a těžká jako D5 s body nebo XRESem.

Asi největší dilema jsou hadice. Kdysi před více než 15 lety jsou koupil klubo Tygonu a dlouhodobě je používal, ale mám teď širší fitinky 10/16 (EK-STC) a potřebuji jiné hadice. Tygon co jsem se díval, tak stojí nesmysl. Je nějaká alternativa? Určitě nechci EK DuraClear - viděl jsem je po asi roce provozu a jsou úplně zažloutlé (možná je to od sluníčka). Kapalina bude na 99% destilka, ještě se rozhoduji, jestli nevzít nějakou červenou směs - podmínkou je, aby nebarvila bloky (pokud existuje), a aby byla konzistentní a nezměnila po pár měsících vlastnosti. Pak jsem viděl kouřovou barvu od EK (myslím, že to byla EK) a musím říct, že mě dost zaujala... Zajímala by mě i výměna, je potřeba okruh propláchnout a pak dát novou, nebo stačí vypustit co jde a pak nalít novou? Přijde mi snadnější mít kapalinu, která se naleje do okruhu, než mít hotovou směs. (propláchnout a pak dolít a obarvit) - nebo to funguje jinak? Pokud je to komplikované, zůstanu u destilky.
Hadice bych chtěl průhledné, pokud u nich není nějaký problém, případně černé.
S tímto souvisí vypouštění okruhu. Umístit co nejníže, je to tak? Asi naivní je si myslet, že se okruh vypustí celý, jak řešíte zbytky kapaliny? Četl jsem, že pomáhá foukat do jedné odpojené hadice, ale to mi přijde, že asi není úplně ono...

Tady je stručný nákres, jak bych to chtěl zapojit. Ještě uvažuju o prohození radiátorů, že bych dal dopředu 240 a na strop 360.
Skříň mám Fractal Define 7 XL
EK-XRES.jpg
EX_Dno.jpg
Díky
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od MaWa »

Stručně.

Nejsem si jistý na co se ptáš "k čemu je dobré Inertia body"...no dobré to je na to, aby jsi do toho dal svojí holou D5 pumpu a měl jsi z toho kompletní funkční produkt...
Ideální velikost expy neexistuje.
Hadice kup Primochill pokud chceš lepší nebo WaterCool pokud chceš levnější. Každopádně pokud používáš jen destilku tak ti to zabije jakoukoliv hadici, to asi nebude problém v hadici ale v tom, že destilka do okruhu nepatří :roll:
Jestli chceš barevnou kapalinu a chceš aby to fungovalo roky tak jak má tak Aqua Computer DOuble Protect, nad ničím jiným vůbec neuvažuj.
Pokud EKWB Mystic Fog tak počítej s tím, že to chce měnit kapalinu častěji než pokud budeš mít třeba ten Aqua Computer. A taky je ta kapalina citlivější na pH v okruhu a podobné věci, takže třeba nějaké bazarové radiátory bůhví odkud které běžely s bůhví jakou kapalinou bych teda úplně nepoužíval...pokud budeš mít nové díly a jseš OK s tím tu kapalinu měnit častěji tak je to bez problémů funkční produkt.
Jestli ti jde spíš o ticho tak určitě nahoru větší a dopředu menší radiátor. Jestli ti jde spíš o výkon chlazení tak naopak.
Smyslem vypuštění kapaliny není dostat každou kapku ven. Pokud je to co potřebuješ tak samozřejmě musíš rozebrat každý kus chlazení a manuálně to vysušit. Pokud měníš kapalinu za novou stejnou, tak nevadí, že někde v okruhu pár kapek staré kapaliny zůstane. Pokud měníš kapalinu za novou jinou než co tam byla předtím, tak to chce na pár dnů prohnat destilkou, vypustit a pak teprve lít novou kapalinu.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Shaquille »

Díky za info. To body už chápu, já myslel, že je to jen TOP. Koupil jsem pumpu už s ním, ale více se mi líbí to druhé řešení. Jak je to s vibracemi pumpy, je ten držák na radiátor dobré řešení, nebo používáš jiné?
Pouze destilku jsem používal roky a nikdy nebyl problém, ale chápu. Kapalina v okruhu byla EKWB-CryoFuel Clear (Premix). Bloky a radiátor jsou bazar, tak tam dám raději něco bezbarvého asi tedy Double Protect, ale Clean. 2l by měly snad stačit.
Vypouštění pomocí kousku hadice s kohoutem (vyvedeného z volného slotu expy, nebo radiátoru) tedy nemá příliš smysl, je to stejný, jako když odpojím hadici třeba z GK a nechám vytéct, zbytek vysuším.
Určitě ticho, pro 13700 a 3080ti je do chlazení snad dostatečné (případně mám ještě jeden radiátor - Alphacool NexXxoS UT60, který by snad vešel na dno skříně). Pokud to má smysl, tak to promyslím. Nepotřebuju lámat světové rekordy. Žádné extrémní OC.
Hadice vezmu ty co doporučuješ. Ještě promyslím barvu + kapalinu.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Shaquille »

Na radiator Noctua NF-F12, nebo NF-A12? Nebo nejaky jiny?
Diky
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od python.p »

Ty co vedle prodáváš... NF-A12x25-PWM a nebo pokud je místo tak PHANTEKS T30 120mm.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Shaquille »

Prodavam, protoze chci cerne :) Dle Noctua je pro radiator lepsi "F" nez "A" proto se ptam...
https://noctua.at/en/which_fan_is_right_for_me
PHANTEKS T30 nope, sede nechci.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od MaWa »

Určitě F.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Shaquille »

diky
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Sonnyxyz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. črc 2015
Bydliště: České Budějovice

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Sonnyxyz »

Dle testu jsou nejlepší a12x25 jestli nechceš T30.
https://www.igorslab.de/en/the-fan-mara ... n-test/14/
CPU: Core i7 12700k MB: Asus Z690 MAXIMUS Formula RAM: Corsair Dominator White 5600MHz GPU: EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra PSU: Corsair HX850 Cooling: EKWB D5 pump, Velocity blok, , 2x360mm rad, 6x Corsair LL120 a 3x P12 White CASE: Lian-Li O11 Dynamic White EVO
Alienware AW3418DW - 3440x1440, 120Hz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od python.p »

Proto píšu co píšu. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od MaWa »

Kde je v tom odkaze porovnání F12 vs A12 ? :?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od python.p »

F12 je přes 10 let stará věc která je překonaná, koho by taky zajímala...

Taky jsem si myslel, že NF-P12 jsou super a výborné, ale překonají je i mnohokrát levnější AC P12. Jak hlukem, tak výkonem...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od python.p »

https://www.youtube.com/watch?v=2S7T0Cw ... hannel=STS

Tady má hezkou tabulku... i ten AC je lepší :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Shaquille »

prime porovnani ma akorat Noctua
noctua_nf_a12x25_pq_compared.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od python.p »

Budeš to provozovat někde na 1/3 RPM -> tedy kolem 700 RPM a to se bavíme o cca 40 m3/h a tam má A12x25 lepší tlak (~50%) a co že je potřeba na radiátor?

Jo v nižších otáčkách bude lepší ta F12, ale to se bavíme někde tam kde to bude jen v IDLE možná, v BURNu stejně pojedeš kolem těch 600RPM.

no počkáme si na odborníka...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od MaWa »

python.p píše: pon 20. bře 2023, 14:36 https://www.youtube.com/watch?v=2S7T0Cw ... hannel=STS

Tady má hezkou tabulku... i ten AC je lepší :D
Počkej, jemu vyšlo, že NF-F12 na plné otáčky je horší než NF-S12A na plné otáčky, a to oboje na nějakém CPU heatsinku ? Nebo bylo by možné ten jeho šestiapůl minutový výblitek pro mě nějak zestručnit, pokud tomu tak není ? Protože pokud ano tak asi s dovolením z této debaty vycouvám, tomu se nedá oponovat :lol: :lol: :lol:

Mě fascinuje, jak si z každé recenze na netu vyberete tu jednu informaci co se Vám hodí a zbytek když se nehodí tak se zvesela ignoruje. Někdo tu napíše dotaz, jestli je lepší F12 nebo A12 a odpověď je že A12 a odkaz na recenzi, kde se F12 ani netestuje. A podobně...

ad Shaquille: nemohl by jsi mi hodit odkaz kde má Noctua tenhle graf ? Nevíš nějaké podrobnosti jak to testovali ? Protože tam je poměrně dost zajímavá ta věta "fan speed adjusted to similar on application noise levels", která se skoro obávám, že je dost zásadní. A teď tím nemyslím, že by to výrobce blbě natestoval, to vůbec ne, ale ta hlučnost je dost závislá na tom, kam ten fan a radiátor strčíš, a pak ten výsledek může být o dost jiný - já bych s tím jejich grafem docela i souhlasil v real life scenario, pokud by byla ta linka NF-F12 posunutá o kus doprava...což by mohlo souviset s tím, jak testovali.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od python.p »

Pokud to je CPU heatsink tak s tím fakt nemám problém, tam je ta hustota a potřeba statického tlaku minimální, však tam máš fuk klidně několik mm.

Jo kdyby to testoval na radiátoru a tam mu vyšlo, že je S12A lepší, tak už bych nad tím pochyboval.

Noctua to má tady: https://noctua.at/en/nf-a12x25-performa ... nd-nf-s12a zas tak těžký to není ne?

Ale jsme rádi, že souhlasíš s webem výrobce.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od Shaquille »

MaWa píše: pon 20. bře 2023, 15:43 ad Shaquille: nemohl by jsi mi hodit odkaz kde má Noctua tenhle graf
https://noctua.at/en/nf-a12x25-performa ... nd-nf-s12a
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od MaWa »

python.p píše: pon 20. bře 2023, 15:55
Noctua to má tady: https://noctua.at/en/nf-a12x25-performa ... nd-nf-s12a zas tak těžký to není ne?

Ale jsme rádi, že souhlasíš s webem výrobce.
A tobě jako stačí ke spokojenosti, když ti někdo udělá takový hezký graf a uvede ho textem, že to je P/Q křivka se zvýrazněnou oblastí pro TYPICAL radiator, cooler and pc case ? Co si tak jako člověk má představit pod tím "typical" ? :roll: Pod typical PC cooler si ještě jakž takž člověk může představit nějaký PC chladič Noctua, když je to ten samý výrobce, ale mám takový pocit, že Noctua radiátory a PC skříně nedělá, takže co je pro ní typical radiátor a PC skříň je pro mě poměrně záhadou...

A takový drobný námět do diskuze. Jak často člověk staví open bench table, kde skutečně jediný odpor, co se vzduchu klade, jen ten radiátor (a pak se třeba dá debatovat o tom, jestli ten graf, který Noctua uvádí, má něco společného s realitou nebo ne, i když i tak je to dost na tenkém ledě když nevíme s čím testovali), a jak často člověk dává radiátor do nějaké PC case, kde kromě odporu radiátoru je typicky prachová mřížka a ještě navíc hromada prolisů a mřížek samotné bedny a bůhví čeho všeho a s tím vším se ten ventilátor musí poprat ? ;-) Nezmění to "trochu" (ano, to byla ironie), tu oblast, kde se vlastně protne ta PQ křivka v tom konkrétním použití spíše tam, kde z toho bude těžit F12 ?

A když už teda do toho půjdeme ještě víc. Asi si mohu dovolit předpokládat, že se mnou budeš souhlasit, že F12 má jinak tvarované lopatky než A12. Shodneme se i na tom, že F12 tudíž dělá jiný vzduchový vír než A12 ? Pokud ano, shodneme se i na tom, že jiný vzduchový vír rovná se jiná rezonance a zvukový projev - a teď si dovolím použít to slovo výrobce v tom grafu v "typické" PC skříni - jen aby bylo fakt vidět, jak absurdní to slovní spojení je ? Pokud ano, kde máš testy na netu, kde toto testují ? A ano, ta poslední otázka byla hloupost - já velmi předpokládám, že nikde. A to je právě ten rozdíl mezi tím, mít nějaký názor (F12 je shit) a podpořit to několika fancy grafy někde z netu kde se testovalo bůhví jak (a ještě si z každého vybrat jen to co se komu hodí a pokud si náhodou dva testy v některých částech odporují tak dělat jako že nic) - protože dnešní svět je o tom mít rychlá řešení na všechno bez ohledu na to, jestli ty testy nejsou zjednodušené až tak moc, že vlastně vůbec nevypovídají nic o reálném světě. A na druhé straně je varianta mít něco vyzkoušené reálně. Já se s dovolením budu řídit tím druhým.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: vodní okruh - několik dotazů

Příspěvek od python.p »

Já nepsal nikde, že F12 je shit. Já psal, že je to přes 10 let starej fan kterej je dávno překonanej právě tím A12x25 PWM. To je všechno.

Kdybych na radiatoru netestoval NF-F12, NF-P12, NF-A12 (vše PMW) a pak AC P12. Tak bych tohle nepsal. A12 je prostě lepší. Testoval jsem 500RPM a 1000RPM. NF-A12x25 vyšla nejlíp, hned zatím byla AC P12, a pak až vzadu F12 a P12 od Noctua. Při 500RPM to byl rozdíl 7°C (12900k + Cooler Master MasterLiquid ML240L V2).

Jasný není to žádnej velkej vzorek, páč jsem dal 30minut Prime95 a sledoval jsem max teploty na jádrech. K tomu abych dělal víc měření a pak to nějak statisticky vyhodnotil, na to nemám čas, pokud nevěříš klidně se s tebou vsadím a otestuju to znovu...

Takže za mě jednoznačně A12x25 PWM, budgetová verze je AC P12 - za tu cenu je to bezkonkurenční fan.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Voda“