Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od TomiMomi »

Mám Starou desku s X370 chipsetem, v tom Ryzen 1700 (první generace vubec). Koupil jsem si a už mi tu asi měsíc sedí (v šuplíku) nový CPU který by do této desky po upgradu biosu měl jít - 5950x.

Chladič mám scythe ninja 4. Sestavil jsem v životě asi 3 pc, ale NIKDY jsem nesundával a znovu nenandával chladič, nikdy jsem nečistil CPU a base air chladiče od pasty atd. a mám k tomu tedy celkem respekt. Chci se zeptat na pár věcí:

1) Deinstalovani chladiče (pasivu)- opatrně různými pohyby (točivé, naklánění trochu atd.) prostě všemi možnými směry POMALU a opatrně se pokusit pasiv sundat z CPU (pro případ že stávající stará pasta moc "zatvrdla". Vyhnout se větším tlakům směrem vzhůru abych "přilepené" CPU omylem nevytrhl ze socketu s pasivem...? Ano?

2) Na "odmašťování" staré (6 let) pasty od CPU a základny pasivu chladiče jsem si koupil v OBI (nebo kde), toto:
https://www.obi.cz/cistici-prostredky/i ... /p/5523089
Isopropanol, 1 l. To je na pastu v pohodě/bezpečné?

3) Co použít na odmašťování pasty? Papírové kapesníčky? Toaletní papír? Cotton swabs (nevím jak se to řekne česky) Malou utěrku z mikrovlákna? Jakkoukoliv textilii (staré bavlněné triko nastříhané)? Nebo je to fuk? Z bavlny a mikrovlákna mám strach skrz statickou elektřinu(?) (asi nesmysl), Papírové kapesníčky nebo cotton swabs zase "nechci" aby to tam omylem nezanechalo na cpu nabo jinde "kousky" (vlákna atd.) Co se používá (co používáte vy?)

4) Při aplikaci nové teplovodivé pasty (mám Arctic MX-4 2019 Edition (4g) ) na 5950x použít standardní postup - kapku velikosti hrášku doprostřed CPU...? Je to pořád ten nejlepší postup? Plocha 5950x se zdá celkem velká, takže použít VETSI kapku než jen "velikosti hrášku" ne...? Co jiné metody aplikace (X křížek, 5 dot atd....?)

5) Následně prostě chladič vrazit na procesor s pastou co nejvíce shora/vertikálně? Netočit, neklimbat (ať nevznikají vzduchové bubliny), prostě to "prdnout" co možná nejvíce vertikálně rovnoměrně zpátky. Ok?

A to je asi vše... nebo je ještě něco jiného na co bych si měl dávat pozor při de-mountu a re-mountu pasivu AIR chladiče (a čistění a reaplikaci pasty atd. a vše s tím spojeného)?

Díky
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od Atapi »

1) Dneska už se stane málokdy že to fakt fest zatvrdne, už i default pasty co jsou z výroby na chladiči jsou dost kvalitní na to aby to vydrželo těch cca 5 let co to máš doma.
2,3) Normálně to sundej kapesníkem nebo nečím takovým, utěrku bych si tím neprasil, až to bude jakžtak čisté tak dočistit a odmastit tou ipou když už to máš (já na to používám anti-covid dezinfekci :lol: , prostě to chce nějaké odmašťovadlo), ublížit to tomu nemůže, měl bys toho používat jen tolik aby to bylo vlhé, ne aby to teklo okolo. S chladičem stejný postup, respektive očistit pořádně celý když už je to dole...
4) Na velké cpu sám za sebe dávám X, nepatlat toho zbytečně moc, třeba se podívej na nějké video s porovnáním "CPU dot vs x" abys viděl kolik cca se tam toho dává
5) Samozřejmě co nejvíc rovnoměrně jak se ti to podaří...
6) Na to čistění je fajn to dát do krabičky od CPU nebo to udělat rovnou na desce, nehrozí pak že si ohneš piny (radši to napíšu, někdo je schopný to držet jak kdyby to byl chleba...)
Naposledy upravil(a) Atapi dne čtv 23. bře 2023, 21:41, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od Natural »

Pusť si na půl hodinky nějaký cpu stress test a máš po problémech - pasta změkne, takže nemáš šanci to vytrhnout i s cpu a můžeš to jen utřít na sucho vlastně čímkoli, co bys použil na toaletě (tzn krom novin a šmirglu). Fakt jediná věc, na kterou nezapomeň, je to nejdřív nechat pořádně prohřát.
Slezman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2004
Bydliště: u lesa

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od Slezman »

Atapi píše: čtv 23. bře 2023, 19:05 používám anti-covid dezinfekci :lol:
Nejsi sám. Nevím, jestli myslíš tekutý skoroalkohol na bázi AntiCOVIDu, ale já třeba zjistil, že ubrousky Dettol sejmou spoustu věcí a podle choulostivosti místa je stačí nechat mírně seschnout, aby nepouštěly příliš vlhkost.
Doma: i5-10600K, 32GB RAM, RTX 3060 Ti ********* Chalupa: i7 920, 24GB RAM, RTX 3060 ********* Děti: Q6600, 8 GB RAM, GTX 1050Ti
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od Atapi »

Ano to co vyráběly likérky jako provizorní dezinfekci. :lol: Dostal jsem jich X zdarma jako dárky k objednávkám, tak to používám na kde co. :lol:
Obrázek
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od TomiMomi »

Atapi píše: čtv 23. bře 2023, 19:05 1) Dneska už se stane málokdy že to fakt fest zatvrdne, už i default pasty co jsou z výroby na chladiči jsou dost kvalitní na to aby to vydrželo těch cca 5 let co to máš doma.
2,3) Normálně to sundej kapesníkem nebo nečím takovým, utěrku bych si tím neprasil, až to bude jakžtak čisté tak dočistit a odmastit tou ipou když už to máš (já na to používám anti-covid dezinfekci :lol: , prostě to chce nějaké odmašťovadlo), ublížit to tomu nemůže, měl bys toho používat jen tolik aby to bylo vlhé, ne aby to teklo okolo. S chladičem stejný postup, respektive očistit pořádně celý když už je to dole...
4) Na velké cpu sám za sebe dávám X, nepatlat toho zbytečně moc, třeba se podívej na nějké video s porovnáním "CPU dot vs x" abys viděl kolik cca se tam toho dává
5) Samozřejmě co nejvíc rovnoměrně jak se ti to podaří...
6) Na to čistění je fajn to dát do krabičky od CPU nebo to udělat rovnou na desce, nehrozí pak že si ohneš piny (radši to napíšu, někdo je schopný to držet jak kdyby to byl chleba...)
Díky
Ad6) - Jo já ten starej CPU hodlám čistit zatímco stále bude v socketu, vytahovat ho potom hodlám už vyčištěný. Ale díky že jsi upozornil na možnost ohybu pinů omylem, to jsem skoro zapoměl že to jde, budu dávat pozor :-).
satanicek666
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2014

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od satanicek666 »

chlapi ako casto menite pastu na procaku????
Amd R7 5800x3d = Noctua d15 = Asus strix b550f = Kingston 64gb ram 3600mhz cl18 = Rtx 4090 Phantom = Ssd: M2 WD 850x 1tb win10 + M2 WD 850x 2tb + 850 evo 2tb = Lian Li 216 black = Fany: 2x Lian Li 160mm-in + 3x Noctua a12x25-out + 2x Noctua a12x25-bottom = Asus strix 1kw aura = LG C2 42" = Per: Log g915 tkl + Log g pro wire + g440 hard + Xbox Wire Controller = Audio: Topping dx3pro+ = Mackie mr524 = AudioTechnica-a550z
madPav3L
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2005
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od madPav3L »

Dokud nekoupím nový procák, takže cca 3-5 let bez výměny.
CPU: i7-12700KF MB: ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4 RAM: T-FORCE XTREEM 2x16GB DDR4 3600 MHz@CL14 GPU: Palit RTX 4090 GameRock FAN: Noctua NH-D15S SSD: 1x Samsung 960 Pro M.2 512GB, 1x Samsung 960 Pro M.2 1TB, 1x Samsung 840 Pro 256GB, 1x Samsung 850 EVO 1TB HDD: 3x Seagate Barracuda 7200 3TB Display: Dell AW3423DWF 3440x1440 165 Hz OLED PSU: Seasonic Prime SSR-750PD 750W Mouse: Logitech G602 Keyboard: Cherry MX-Board 6.0 UPS: CyberPower Professional Tower 1000VA/900W CASE: Fractal Design Meshify 2 XL Audio: Creative Sound Blaster Z + Logitech Z906
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od Epidot »

ano, nikdy, dokud nesundám chladič
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
satanicek666
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2014

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od satanicek666 »

no len zato sa pytam bo citam po nete ze asi raz za rok by trebalo vymenit pastu na cpu.ale naco??? este sa mi nestalo zeby pasta po dvoch rokoch vyschla abo daco take.a tym padom nestraca svoju vodivost.ja menim jedine vtedy ked menim chladic :D alebo cpu :D
Amd R7 5800x3d = Noctua d15 = Asus strix b550f = Kingston 64gb ram 3600mhz cl18 = Rtx 4090 Phantom = Ssd: M2 WD 850x 1tb win10 + M2 WD 850x 2tb + 850 evo 2tb = Lian Li 216 black = Fany: 2x Lian Li 160mm-in + 3x Noctua a12x25-out + 2x Noctua a12x25-bottom = Asus strix 1kw aura = LG C2 42" = Per: Log g915 tkl + Log g pro wire + g440 hard + Xbox Wire Controller = Audio: Topping dx3pro+ = Mackie mr524 = AudioTechnica-a550z
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič - jak na to?

Příspěvek od Atapi »

Takové univerzální pravidlo je blbost, při běžném použití to vydrží roky, kupuju bežnou MX-4 a snad nikdy se mi nestalo že by při vyměně CPU/chladiče byla pasta zatuhlá. Případně tekutej kov se do povrchu sice zažere ale ani tak by výměna neměla smysl... Snad jen při smůle (hodně topící CPU s mizernou pastou) si umím představit že to po roce zaschne ale i tak by to nejspíš na teplotách nebylo poznat.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Procesory“