Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od TomiMomi »

Přemýšlím že si koupím své první placené VPN. Důvod je ochrana soukromí, toť vše víceméně, ostatní užití VPN mě zas až tak nezajímájí (jako možnost přístupu k obsahu který je z CZ adress blokován atd.). Hlavně ochrana soukromí. Jsem ale v tomto total noob a tak mám pár dotazů k tomuto:

1) Jaké VPN je pro toto nejlepší? Které byste doporučily?

2) Mám wifi připojení k netu, myslím že 60 Mbps. PLACENE VPN mi zajisti ze mi rychlost neklesne nijak a placené VPN jsou schopná zvládnout i 60 Mbps (download)...? (pomalá jsou jen free VPN...? S placeným nebudu muset nic ztrácet ze svých 60 Mbps...?)

3) VPN totálně skryje moji net aktivitu před mým ISP...? Muj poskytovatel připojení k internetu tedy neuvidí jaké stránky navštěvuji, jaká slova vyhledávám atd...?

4) S placeným VPN můžu volně přepínat server a zemi odkud se zdá že jsem připojený bez omezení...? Každou session mužu dělat z jiného serveru/ip/země...? Můžu to měnit jak jen chci?

5) VPN placená nemá žádné důvody proč ji nepoužívat...? Nejsou např. žádné stránky které by blokovali muj pristup jen protože muzou zjistit že používám (placenou) VPN...? s VPN tedy můžu dělat vše tak jako bez VPN, jen s větší ochranou soukromí, ano? "Nevýhody" nejsou žádné?

Děkuji
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od python.p »

Tak to zkus nastudovat a napiš znovu až projevíš trochu snahy... Na všechny tvé otázky je odpověď najitelná asi za vteřinu.

Protože kdybys to udělal, tak bys nám napsal pár VPN a že nevíš kterou vybrat protože: ...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od Epidot »

1. je jich hodně, měl jsem Mullvad a teď NordVPN.

2. Jelo to i 1000/1000 přes datacentra v Praze (Nord), ookla

3. Ano totálně

4. Ano

5. Ano i ne. Něco holt blokuje IP serverů ... Ale máš možnost nastavit Split tunneling. Třeba Steam mám nastaven aby nešel přes VPN. Sem si můžeš včlenit třeba druhý prohlížeč, aby jel napřímo. Např. registrace Disney plus tuším nešla z VPN. Stačí pozastavit appku, pokud si nastavíš, aby net jel a nebyl totálně odstaven mimo VPN.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od van Bellen »

Najlepsie vpn so sidlom mimo 14 eyes aliancie. Napr NordVPN (ma aj velmi dobre recenzie).
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od maltra »

Express VPN je dlhodobo najlepsie hodnotena. Ak nie je je problem cena, tak tu. Druha najlepsia je Nord VPN ktora je aj cenovo vyhodna. Je aj plno inych ale tieto dve su vzdy na vrchole recenzii.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od TomiMomi »

Díky za informativní příspěvky :-).

Někde jsem četl že i BEZ VPN, pokud jedu stranku pres HTTPS, tak muj ISP sice vidi ze jsem na stranka vstoupil, ale uz nevidi co tam presne delam, na jake "podstranky" chodim atd... Takze bez VPN pres https mi to uz zarucuje nejake soukromi.... Ale s VPN ISP nevidi ani ze jsem na danou stranku vubec vstoupil. Je toto presne?
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od killerek »

Ehm, tak nejak nevim ceho chces vlastne docilit. ISP je uplne putna, kam lezes, pokud neporusujes podminky sluzby treba spamovanim.
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od Epidot »

ISP je povinen logovat a archivovat x let..... takhle uvidí prd. Na nějaký to torrentění a klidné spaní je to fajn. Coby kdyby OSA, a jiné paranoie, že :)
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200
TomiMomi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. úno 2023

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od TomiMomi »

A je pravda že pres HTTPS můj ISP vidi ze jsem treba na novinky.cz ale uz nemuzou nijak zjistit ze jsem presneji/konkretneji např. na https://www.novinky.cz/sekce/zahranicni-7 ?
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Jake VPN + par noob dotazu na VPN...

Příspěvek od marek16 »

HTTPS encrypts all message contents, including the HTTP headers and the request/response data. With the exception of the possible CCA cryptographic attack described in the limitations section below, an attacker should at most be able to discover that a connection is taking place between two parties, along with their domain names and IP addresses.

https://en.wikipedia.org/wiki/HTTPS
Takže ano, je to tak. ISP vidí že s tím serverem komunikuješ, ale už nevidí obsah zpráv (požadovanou url, data co se posílají)
Quis custodiet ipsos custodes?
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“