SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
koriapk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. kvě 2023

SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Příspěvek od koriapk »

Zdravím komunito,

nedávno jsem si koupil svoje první ssd a to z důvodu zrychlení systému. Odpanil jsem se na Apacer AS2280P4 512GB bohužel z nějakého důvodu ho bios nechce vidět a ani windows. Předevčírem jsem ho vyndal a zkusil vsoukat do slotu znovu. Překvapivě mi ve widlích ve správě disků vyskočil, formátoval jsem ho s tím že dnes na něj půjdou widle 10 Pro, protože ty 11 mě zabíjí. Bohužel po rebootu a násled dném pokusu o instalaci mi opět zmizel. Myslíte že může být vadný? disk je úplně nový se zárukou... Dále mě napadlo že to může být BIOSEM ale v tom se bez někoho kdo tomu fakt rozumí zase tolik hrabat nechci. Proto jsem se se držel tutoriálu na netu.

generaci pcie nastavil na 3.
Pcie máme místo RAID - AHCI
Vypnul fast boot
zapl CSM

Ještě mě napadlo, že to může být počtem HDD .. že by se mu nemuselo dostávat správné voltáže nebo tak..... proto jsem oba disky vypojil (GPU nechal)

rozhrání disku je M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe)
velikost: 512GB
Spešl funkce: Built-in Global Wear Leveling, End-to-End Data Protection, SMART, Smart ECC, SmartRefresh
Velikost článku/buňky: TLC (Triple-Level Cell)
firmware: nevíme
ve slotu drží hezky a je tam celý.. dal jsem si fakt záležet.





Postavil jsem low badget dekstop a použil staré ale koupil i nové hw.

Operační systém (byla to chyba) - Windows 11 Pro x64
Build: 22621.1702
Systémový firmware 5DC / verze ovladače 10.0.22621.1
Standartní řadič SATA AHCI / Řadiče IDE ATA/ATAPI / verze ovladače 10.0.22621.608
řadič prostorů úložišť
řadič zpětné smyčky disku VHD

MB - Gigabyte A520M H
Patice: AM4 socket
Formát základní desky: Micro-ATX
Úroveň RAID: 0-striping, 1-mirroring, 10-mirroring
Podpora M.2 disků: M.2 PCI-E/SATA 2242-80 (1x)

BIOS VERZE: A520M H f15
Flash memory type: Winbond 25X/Q Series

CPU
AMD Ryzen 3600 (Matisse) 6 jádrový, 12 vláken, 3,6GHz (TDP 65W), Boost 4,2 GHz, 32MB L3 cache
Podporovaný typ paměti DDR4

RAM
Kingston FURY 16GB DDR4 3200MHz CL16 Beast RGB 1x
Kingston FURY 4GB DDR4 3200MHz CL16 Beast Black 1x

GPU
Asus AMD Radeon HD 7770 OC
frekvence jádra 1020MHz, 2GB GDDR5 paměti na frekvenci 4600MHz
128bit sběrnice, 640 výpočetních jednotek
DisplayPort, DVI, HDMI, PCI-E 3.0 x16 rozhraní

Paměť
Staré HDD Seagate Barracuda 7200.10 ST3250310AS - 250GB SATA II 1x
Seagate Barracuda ES ST3400620NS - 400GB SATA II 1x
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Příspěvek od LukášST »

Začal bych updatem biosu, máš verzi F15, nejnovější je f16b - https://www.gigabyte.cz/motherboards/A5 ... 1x/Support

Tvoje ssd není na seznamu podporovaných, ale zatím bych před updatem biosu nevěšel hlavu.

updatuj bios a dej vědět :)
koriapk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. kvě 2023

Re: SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Příspěvek od koriapk »

Čau čau, díky za poznatek.

O tom seznamu podporovaných vím, zjistil jsem to chvíli po instalaci do slotu...
Nicméně je to prostě divný, v seznamu podporovaných ta potvora není, ale zároveň jsem jí měl ve windows aktivní, formátovatelnou a funkční..
Zároveň splňuje "2280" ..
Bios je updatovaný na verzi f16b. - bez výsledku. Možná to bude v té konfiguraci biosu..
Může na to mít vliv GPU? Při nejhorším jí vrátím a koupím si v té cenové relaci nějakou která v seznamu je, ještě počkám jestli tu náhodou někdo ze znalců nebude mít další idee co by s tím mohlo být. :)

V nejhorším případě .. mám koupit jinou M2a ? nebo radši ne..
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Příspěvek od LukášST »

Jo to jsem nějak přehlédl, že to zmizlo.
Napadá mě, ve W11 je stále vidět nebo už ne?
instalačku W10 máš nejnovější?
nezbývá než hodit default bios a uvidíš.

Vyzkoušet disk v jiném pc nebo usb redukci nemáš možnost?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Zkus ještě poslední věc a to je jestli máš v biosu položku "native AMI NVME support" nebo tak ńák se to jmenuje, zkus to dát na disabled. Vím že když to bylo na enabled tak se mi na některejch deskách nechytaly některý industriální NVME disky. Ani nevim co to dělá v mejch očích to akorát zhoršuje kompatibilitu.
koriapk
Nováček
Nováček
Registrován: 21. kvě 2023

Re: SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Příspěvek od koriapk »

DOC_ZENITH píše: pon 22. kvě 2023, 10:57 Zkus ještě poslední věc a to je jestli máš v biosu položku "native AMI NVME support" nebo tak ńák se to jmenuje, zkus to dát na disabled. Vím že když to bylo na enabled tak se mi na některejch deskách nechytaly některý industriální NVME disky. Ani nevim co to dělá v mejch očích to akorát zhoršuje kompatibilitu.
Až dneska skončím v práci, mrknu na to a uvidíme jestli to najdu, případně jak systém zareaguje.

------------------------------------------------------------------------
od LukášST » dnes, , 10:49

Jo to jsem nějak přehlédl, že to zmizlo.
Napadá mě, ve W11 je stále vidět nebo už ne?
instalačku W10 máš nejnovější?
nezbývá než hodit default bios a uvidíš.

Vyzkoušet disk v jiném pc nebo usb redukci nemáš možnost?

Hele reálně si myslím, že když ho vyndám a znovu nasoukám, tak se zase objeví než to rebootnu - až přijdu dom, vše zkusím. Momentálně to šlape na w11 ještě se podívám, jestli náhodou ty jedenáctky nesabotujou windows update, protože jsem četl že zrovna v tomhle jsou pěkně na ****** a dělávají to..
Default bios nic bohužel nezměnil. - zkoušel jsem včera večer.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: SSD disk nvme m2a nevidí bios ani windows

Příspěvek od Krteq »

koriapk píše: ned 21. kvě 2023, 18:49... bohužel z nějakého důvodu ho bios nechce vidět a ani windows.

MB - Gigabyte A520M H
Je opravdu dobře usazený ve slotu? V BIOSu pod "Settings - NVME Configuration" ten disk vidíš?
koriapk píše:Předevčírem jsem ho vyndal a zkusil vsoukat do slotu znovu. Překvapivě mi ve widlích ve správě disků vyskočil...

...Hele reálně si myslím, že když ho vyndám a znovu nasoukám, tak se zase objeví než to rebootnu
To ten disk vyndáváš a zas usazuješ za běhu? :?
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“