Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

600W ta 7950X3D + 4070TI brát nebude, rozhodně ne po odladění a to máš stejně v plánu. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Kalkulace mi, se započítáním ostatních komponent, vyšly na cca 550w. Přijde mi to moc těsně, ale jasně že bych 100x radši vzal ten 600w fanless, protože má lepší hodnocení a je levnější (i když přesto pochopitelně still overpriced, jako vždycky zdroje z téhle série).

A co 5950x, co myslíš? Taky s tím 600w v poho?

A co si myslíš o zmiňovaném, podle mě teoreticky vhodnějším výběru 5950x v případě, že bych se rozhodl pro NH-P1 (a dal na ní zprvu aspoň jeden větrák)?

Pro tenhle scénář bych ocenil ten easy návod & různá konkrétní doporučení na podtaktování...
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

550W? Jak si to počítal?

7950X3D po odladění 150W (5950X 100W), GPU po odladění to stejný. SSD 5W, RAM 10W. Huh... A to beru spotřeby v Benchmarku, reálně při hraní méně.

Scénářů na odladění máš plnej YT, ale u CPU jednoduše nastavit buď tvrdě napětí a nebo přes negativní offset, potom Curve Optimazer, pak doladit PBO. U GPU to stejný, nastavíš nějakou rozumnou voltáž a takty na jádru lehce dolů, na VRAM nahoru a hotovo. Někde v pásmu 0,9V bys mohl být podle kusu 2500MHz (jo vypadá to jako drastické snížení výkonu, ale není to tak.)

Konkrétně se to nedá napsat. Bohužel. Pokud se chceš připravit o "srandu" a dostat hotové a odladěné PC, můžeš se ozvat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

To počítal kalkulátor 🤣 Mně to taky nevychází na tolik, nevím, proč ty kalkulatory tak nadsazuji. A to ten v Alze mi tam nutil min. 750w. K 550w dospěl nějaký, co mi našel Google. Započítal i ram apod. a dal k tomu rezervu. Já nevím, třeba ty kalkulátory předpokládají nízkou účinnost PSU. Říkám si, že když CPU může mít TDP do 200W, grafika možná i do 300W, že tam, při započtení ostatních komponent, moc rezerva u 600W už není. Jestli to může nebo nemusí být problém, netuším, elektrotechnika není moje nejsilnější stránka. Stejně jako over/under-clocking apod. 😊

A proč teda tys tam dával 1200w? (python.p)

YT...No, já ale přesně nevím, co hledat, co s tím konkrétně chci a musím pro můj scénář dělat (kdybych se rozhodl pro P1; vezmu-li tvůj chladič, nemusím bezprostředně štelovat - doufám - nic). Ani nevím, co je offset apod. Dělal jsem tuhle věc u Q6600 a té grafiky jen tím způsobem, že jsem přenastavil křivky ventilátorů na větší ticho, aby naběhly, resp. naběhly na vyšší otáčky až při vyšších teplotách. Tím moje ladění končilo. A u P1, kdybych tam větrák nedal žádný, by tímhle ani nezačalo.

Trochu mě láká představa, že bych si klidně mohl plně pasivní provoz zkusit rovnou, protože dokud tam nebude herní GPU, nemusel bych tam, pokud zvolím P1 a fanless zdroj, dávat žádné větráky, ani řešit, jak pasivně uchladit GPU. Ostatně mě pasivní chlazení herního GPU skoro vůbec nezajímá, protože se při práci, kde se plně vytíží pouze CPU & RAM, stejně (většinou) uchladí pasivně libovolná herní karta (proto nemusím dělat ten deshroud, když se mi nebude chtít). Budu hrát jen svátečně a možná kvůli reviews, takže je mi dost jedno, jestli to těch pár dní v měsíci bude trochu hučet.
Naposledy upravil(a) JPirner dne ned 28. kvě 2023, 09:22, celkem upraveno 1 x.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Našel jsem, že chlápek 5950X s NH-P1 zkoušel - https://min.news/en/tech/ba91038414b554 ... 39778.html

A dost mě to zlákalo. Je tam i nastavení Ryzen Master, které můžu rovnou zkusit. Akorát doufám, že, pokud bych se rozhodl pro 5950X a Aero G, že to nebude hlásit nepřítomnost větráku při každém startu PC. Snad to jde trvale vypnout.

Kdybych P1 vzal, tak rovnou i ten Noctuou doporučený větrák (NF-A12x25; nebo jiný?). Akorát mám obavy, zda by se to vešlo do té case. Kdyby ne, snad bude možné ho připnout zboku (zatím třeba k tomu, kde je jinak GPU, které tam teď nebude).

Každopádně bych uvítal nějaká doporučení na jiné nastavení Ryzen Masteru pro tento scénář, kdy by byla case bez větráků a P1 taky, s tím, že podle mě se pasiv P1 bude hodně ohřívat také teplem, co bude sálat z fanless zdroje. Takže bude asi nutné to přiškrtit víc, než jak to dělal pánko v článku.

V mých očích tohle vrací do hry P1 (a potažmo i AM4), který jsem původně radši odepsal. 83°C v plné zátěži mi ale na první dobrou nepřipadá nijak strašných. Asi bych se radši dostal k 70°C, ale...Přemýšlím, že budu-li muset/chtít vzít AM4 i z finančních důvodů, bude starší výrobní proces hrát P1 do karet. V tom případě si myslím, že by bylo také přínosné vzít onu pythonem.p doporučenou nejlacinější DDR4. Protože jednak je bez heatsinku (bude méně P1 zaclánět), jednak by měla, jelikož je pomalejší, méně hřát a méně ohřívat pasiv P1.

Sečteno podtrženo by mohlo jít o plně pasivní DAW setup, který kromě podtaktování už nebudu muset dál nijak upravovat. A bude relativně levný a pořád výkonově dost naddimezovaný - i v případě, že ho podtaktuju. GPU tam pak jen plácnu bez deshroudu, protože při práci stejně pojede pasivně. Nemyslím si, že vzhledem k tomu, na jaké průměrné PC moje aplikace byly, jsou a budou designovány, že bych mohl v příštích možná i 10ti letech narazit na výkonnostní limity 5950X@128GB. Protože mainstreamové požadavky na RAM u workstationů (a potažmo i u herních PC) za posledních skoro 12 let vzrostly jen cca na dvojnásobek (z 8 na 16GB). Rychlost RAM není u hudebních aplikací tak relevantní - jakmile se to načte, pak už se s tím jen operuje. Teoreticky tak má velké výkonnostní rezervy i ta nejpomalejší DDR4 (rozdíl v DAW nebyl poznat ani mezi DDR2/3/4, takže mezi 4 a 5, případně v tom, jakou frekvenci bude 4 mit, poznat také nebude).

Co se týče počtu jader a jejich výkonu, 16core je i není u DAW hodně. V 90% případů je to těžce předimenzované, zvlášť lidi, co pouze nahrávají, by to nevyužili. Tedy ne dokud nechtějí masterovat živě, aniž by čekali na rendering. Je to trochu jako v CGI, kde teoreticky jde udělat docela koukatelný film i přes UE, tzn. generovat ho živě. Rendering ale bude vždycky dál. Tak daleko, že nemá smysl, abych se snažil ten výkon dohnat "obyčejným" desktop PC, byť je to 16core. A jestliže mi posledních 17 let stačilo 4core (a docela by možná stačilo pár dalších let), nemám moc obavy, že bych se měl nad rozdíly mezi 16core dvou generací nějak znepokojovat. Ať to či ono, patrně v tomhle PC v příštích 10ti letech nic než max. GPU měnit nebudu. A za takovou dobu bude obsolentní jak 5950X, tak 7950X3D. S pravděpodobností hraničící s jistotou bych CPU & RAM neupgradoval, ani kdybych vzal AM5. Pak zbývá tedy už jen rozdíl ve výkonu, který však není tak zásadní, protože 7950X/3D není mnohonásobně rychlejší, než 5950X. Provozní vlastnosti možná jsou o trochu lepší (no, říkat to o CPU, co se schválně drží na 90°C...), ale pak je tu ta teoretická lepší pasivní uchladitelnost u staršího výrobního procesu.

Z uvedeného vychází, že pokud jsem rozhodnutý stejně CPU & RAM v tomto stroji už nikdy neupgradovat, nezáleží na tom, jestli vezmu AM5 či 4. Z hlediska ceny a teoreticky lepší pasivní uchladitelnosti to ale vyznívá dost jasně.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Protože stojí polovinu toho pasivního a a nemáš šanci se dostat mimo pasivní mez. ;)

Na YT bys mohl zkusit hledat pojmy jako "undervolt" a tak podobně.

Je úplně jedno, jestli máš 100W ze starého a nebo 100W z nového výrobního. 100W je furt 100W.

Bude hlásit, a ano dá se to vypnout v BIOSu.

Zbytek podtrhnu - chytrému napověz, hloupého trkni, sorry jako. DDR4 neřeším, řeším volbu 5950X (kdybys napsal, že ho vezmeš z druhé ruky, tak to možná ještě pochopím, ale novej? Nesmysl.)

Howgh
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Nejsem rozhodnutý. Uvidíme. A co NH-P1 vs. 7950X a 7950X3D? Je to reálné? Nebo je v tomto případě nenáviděný 5950X lepší?

Na Passmark srovnávači vychází výkonově nejlíp 7950X. A mně vychází (mezi 16core), když pominu DDR5, nejlíp i cenově. Nevím ale, jestli bych se, s tím jeho TDP, nemusel vzdát snu o NH-P1. Ale říkám si, že i podtaktovanej třeba o 30% bude stejně výkonný, jako nepodtaktovaný 5950X. U kterého je otázka, o kolik (nebo zda vůbec) bych jeho výkon musel u P1 snížit. Z článku, kde P1 na 5950X zkouší, mám dojem, že žádné nastavení neměnil a i tak se pasivně uchladil na 83°C při plné zátěži. Nevím no, jestli by tohle bylo s default nastavením u 7950X reálné...
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Nejradši bych vzal 7950X, protože je u něj nejlepší poměr cena/výkon. A ten výkon je v desktop 16core nejvyšší možný. Jenže i spotřeba vychází z těchto tří 16core nejvyšší.

Zajímalo by mě, o kolik by se muselo u 7950X oříznout PPT, aby to zvládla NH-P1 uchladit plně pasivně. Napadá někoho nějaká přibližná hodnota?

Jde mi o to, abych si přibližně spočítal výkonnostní propad. U 5950X ho znám, není moc velký (on teda je 5950X už tak dost zásadně horší oproti 7950X/3D). Kdyby totiž byl u 7950X propad příliš zásadní, myslím, že by se mohlo skóre s 5950X srovnat. 7950X má ale daleko vyšší jednovláknový výkon, líbí se mi mnohem víc - jen jeho TDP už ne. Nemyslím ale, že by muselo být pro P1 u 7950X nutné redukovat PPT až o 50%, tedy na hodnotu, kdy by pak výkonově odpovídal přiškrcený 7950X přiškrcenému 5950X.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Tak jdu do 7950X3D :D Díky všem za pomoc, pak písnu, kdybych si s něčím nevěděl rady a někdo byl ochoten helfnout.

Objednáno konkrétně tohle:

AMD Ryzen 7950X3D
ASUS TUF GAMING B650-PLUS WIFI
Noctua NH-U12A
2x Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 4800 CL38
Seasonic Prime TX-700
Be quiet! Pure Base 600
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Složil jsem to za pár hodin a vše naběhlo na první dobrou. Docela ojeb byla jedině pasta - btw jsem tam místo té od Noctua dal MX-6. Prý je lepší. Ale mazat AM5 je docela za trest 🤣

Funguje to OK, mám ale dva drobné problémy.

1) Po prvním spuštění svítila na MB oranžová led. Podle toho, co jsem četl, značí problém buďto s RAM, nebo s nějakým nedostatečným kontaktem. Všechny kábly ale jsou zasazené dobře, lépe zapojit nejdou. Takže tím to není. Nicméně kontrolka za nějaký čas přejde do červené, bílé a pak zezelená a PC najede.
Podle mě to může být v pořádku, způsobeno platformou. U AM5 s 3D cache a tolika RAM prý trvá boot déle - a jestli je to tak, podstatnou část z něj v mém případě při studeném startu sežere zkoumání, které provádí MB a při kterém nejede, jak jsem si všiml, ani kontrolka disku, power led atd.

Potvrdí mi někdo, jestli je to tak, jak si myslím? Protože nic jiného s tím hardwarově stejně dělat nejde. Můžu to rozebrat, ale ty komponenty nejdou poskládat jinak, lépe, takže nevím, k čemu by to bylo.
Můžu akorát zkusit někde v BIOSu změnit nějaká nastavení, nevím ale co. Docela rád bych ale, aby PC nepůsobilo, že nechce naběhnout, ty nefunkční led na case mě dneska vyděsily natolik, že jsem tlačítko power stisknul víckrát a case pak otevřel. Navíc jsem si nevšiml, že by se to dělo při restartu nebo při studeném startu, který udělám do pár minut od vypnutí. Dělá to spíš jen když jsem to zapnul teď ráno poté, co to bylo na noc vypnuté. Což je vcelku divné. A neděje se to pořád. Měl jsem ale, kvůli nějakému AI Suite, vypnutou integritu RAM, takže jsem ji teď zkusil zase zapnout a AI suite odinstalovat. Jde to líp, dokonce i BT našlo kupodivu spárovanou myš na login screenu (ale nepočítám, že to půjde pokaždé, viz dále).

2) Na přihlašovací obrazovce W11 Pro mi (v 99% případů) nefunguje ani BT myš Logitech MX3S, ani BT klávesnice Logitech MX Keys. Přihlásím se tedy drátovými šajz periferiemi, pak to v BT odpáruji/odeberu, znovu spáruji, a jde to - zase do doby, než restartuju comp.

Je evidentní, že W11 Pro mají nějaký problém se zavedením Mediatek driveru BT nebo načtením spárovaných zařízení. Je to něco, co se týká téhle desky, protože na NB Asus UX371EA to jde v pohodě. Takže by to výjimečně nemusela být chyba toho otřesného Logi Options. Který tedy myslím, že nějaký díl viny má, ale těžko říct.

Na Googlu jsem nic o tom, jak W11 Pro přinutit zavést BT driver na login screenu či spárovat BT zařízení nenašel. Zjistil jsem, že se problém, dle očekávání, nevyskytuje, pokud to připojím přes Unifying. Tam je jiný problém - připojil jsem tak MX Keys, ale když pak zkusím připojit ještě (odpárovanou) myš, Logi Options ji v tom svém dialogovém průvodci, kde chce, abych zařízení vypnul/zapnul, hledá a hledá, ale nenajde. Takže KB provozuju přes Unyfying, myš přes BT, ale tu musím většinou při každém restartu znovu párovat.

Napadá někoho něco?

(Na netu jsou akorát rady typu "aktualizujte BT drivery", ale ty mám nejnovější.)
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od Mr.Nigga »

Můžeš zkusit v Ovládacích panelech vypnout rychlé spouštění a čekat až Asus vydá ovladač co bude fungovat
(Ovládací panely > Hardware a zvuk > Možnosti napájení > Nastavení tlačítek napájení > Zapnout rychlé spuštění (doporučeno))

nebo přes Správce zařízení si rozkliknout ten BT adaptér a na záložce Řízení spotřeby zrušit zaškrtnutí u "Povolit počítači vypínat zařízení z důvodu úspory energie). Tahle volba mi dřív dělala dost potíže s tím, že se po startu nenačetly periferie a podobně

Je samozřejmě možný, že to je problém Win jako takových, ale musím zaklepat, že poslední dobou nemám s BT vůbec žádné problémy.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Dík, zkusím. A ta Tvá rada se týká "jen" BT, jestli tomu dobře rozumím?

Co to spouštění PC při studeném startu, že se dost dlouho nic neděje, než začnou svítit power led kontrolky apod., je to normální?

Já jen jestli to neznačí jiný problém - mám teď 14dní, kdy to můžu changnout rychle, pak budou reklamačky kdyžtak trvat věky (i proto, že je to na firmu).
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od morke »

S problémem RAM může pomoci nový BIOS. Pokud ještě nemáš verzi 1616, tak tady: https://www.asus.com/cz/motherboards-co ... -PLUS-WIFI. Pokud to nepomůže, tak reklamace.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Díky, zkusím flashnout. To chování mi nepřijde normální a upřímně, ta deska se mi od začátku nelíbila. Může to znít malicherně, ale já fakt nechci něco, kde při každém bootu svítí obří nápis GAMING...Snad se to logo dá změnit (u 17 let staré GB to jde - čekám, že tady půjde všechno možné, jen ne tohle).

Napadá někoho please za jakou jinou desku to vyměnit? Kde je (nej)míň potíží s tolika GB RAM a s 3D cache. (Jinak musím dneska zkoumat compatibility charty všech desek - a i když tam moje moduly budou, ještě to nic neznamená; tady u té tuším také jsou jako že OK.)

V případě těchhle CPU tam byly potíže s MB pokud vím více méně u všech výrobců. To, plus vyšší teploty & TDP a nižší aplikační výkon mě od 3D odrazovaly. Ale vzal jsem ho proto, že pokles app výkonu není oproti ne3D příliš velký, TDP a spol. je ale přitom daleko nižší.
Uvidíme, jak na tom 7950X3D bude, až tam plácnu NH-P1 - to udělám možná ještě tento týden. Ne že by byl hluk s tím jiným Noctuou vůbec nějak patrný (a ano, i be quiet "shit" větráky v case jedou skoro neslyšně), ale chci to zkusit. Vrátit to do 14 dnů můžu tak či tak, když nepoužívám Noctua pastu, co k tomu je.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od Mr.Nigga »

Jojo, já psal jen o tom BT.

Co se týče RGB: najdi v BIOSU položku AURA a nastav Aura Off.

Nevím jestli si s jinou deskou pomůžeš. Podle mě ti tam na začátku proběhne training, proto je to pomalejší. A protože máš 128 GB ve čtyřech modulech, tak asi trvá dýl. Zkus snížit jejich frekvenci, jestli to pomůže.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Auru jsem nemyslel, nemám RGB světílka 🤮🤣 Jde mi jen o logo TUF GAMING, co se zobrazuje při bootování. Ještě jsem nezkoumal, jestli jde změnit...

Koukal jsem na jiné desky a třeba v Alze je jediná dobrá ne-herní AM5 deska Asus z edice ProArt - za 12k, takže to jako ne. Štve mě, že jsem pro AM5 nemohl vzít Aero od GIGABYTE, protože se u nás asi vůbec nedá sehnat. A stejně by byla těžce předražená...

Kromě toho ty jiné desky s podobnou cenou většinou nemají ani to či ono z výbavy, co má tahle moje TUF GAMING (např. WIFI, TB, PCI-E 5, podporu rychlejších DDR5 atd.). Poměr cena/výkon asi je nejlepší, ale to nic nemění na tom, že se mi nelíbí. Prostě kupovat do PC, co je hlavně na práci, herní edice komponent, mi přijde divné. A ještě divnější je ta nabídka prodejců - jako by si PC už nestavěl nikdo jiný, než hráči (nic ve zlém). Protože firemní useři jedou buďto na NB, nebo na shit office a AiO sestavách. Kreativci pak buďto taky na NB, nebo na Applu - a ten mi nesmí přes práh 😠🤣

Jdu dneska pro NH-P1 - prostě to musím zkusit. Pak, až to opastuju a nahodim, zkusím flash toho BIOSu - určitě to nebude na škodu. Já už ho samozřejmě hledal, ale na product site byla pod Support - BIOS jen prázdná stránka. Nevím, co s tím mají, takže díky moc za odkaz.👍

Ad rychlost ram: Koukal jsem na ně a stejně nejedou na plnou frekvenci, asi si to ta MB nějak reguluje. Mám dojem, že tam byly mírné rozdíly, když jsem se na ně koukal v CPU-Z (nebo v čem, těch apps na monitoring a overclocking je k té MB několik). Tuším, že to ukazovalo 2400 MHz, tzn. polovinu. Pak se ta hodnota možná změnila, si to taktuje paměti, nevím. Ale jak jsem říkal, četl jsem, že u AM5/7950X3D - a tím spíš s tolika RAM - je dlouhé bootování normální. Hlavně poprvé. Stejně se chci ale ujistit.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od Mr.Nigga »

Aha, já myslel že ti svítí nápis na desce samotné :lol:
To logo jde změnit třeba přes HackBGRT, ale je s tím zbytečné práce. Každopádně směle do toho: https://github.com/Metabolix/HackBGRT

U RAM ti to ukazuje 2400 MHz protože to je skutečná frekvence na které běží
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Jj, takže 4800 je míněno v Dual Channelu, chápu 👍
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od killerek »

JPirner píše: čtv 1. čer 2023, 15:33 Jde mi jen o logo TUF GAMING, co se zobrazuje při bootování. Ještě jsem nezkoumal, jestli jde změnit...
Tohle vypnes v BIOSu v menu Boot (mozna jeste najek podmenu) a je to neco jako "Display logo during post" ci tak nejak. Uz je to nejak doba, co sem byl v BIOSu, ale je to vec, co take vypinam.
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Díky. Já tam právě taky moc nechodím. Kdysi to bylo hlavně kvůli nastavení master/slave apod. u IDE. Teď není moc důvod. No, aspoň že to jde vypnout, když už ne (snadno) změnit. Ten GIGABYTE to k deskám do SW dával už před x lety - stačilo myslím mít .bmp, kliknout a hotovo, nějak se to flashlo do BIOSu. Teoreticky je to teda asi trochu nebezpečná funkce, ale možnost si tam dát svoje logo se mi líbila.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
Zamčeno

Zpět na „Počítačové sestavy“