Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Tady je takových věcí co nechápu...

Noctua pasta je super a výborně se s ní pracuje. MX-5 a MX-6 jsou tuhé a meh... nevím proč kupovat pastu když NH-T1 je u chladiče, ale co už .

Ano post trvá dlouho to je prostě vlastnost dané platformy, tak to je. Oranžová LED při bootování je běžná věc, teď jsem měl na stole X670-E Hero a tam to prostě na oranžové visí pár vteřin + post code 15.

Ohledně BT, je to jednoduché, než to celé měnit, koupil bych nějaký BT adaptér do USB, ty většinou funguji ve finále i o něco lépe.

Ohledně "splash screenu" si asi najdeš dost věcí na internetu.

Dual chanel to fakt není... teda ta rychlost.... Víš co znamená DDR? Opět google poradí. To je ta "záhada" s 2400MHz.

Pokud neslyšíš bequiet větráky tak seš fakt nenáročný a i ta Noctua je asi zbytečná. :)

A stránka s BIOSem prázdná? Ale prosímtě...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Myslím, že to zde - kvůli jistému elementu - asi nikdo už nebude chtít číst (včetně mě - kdyby takhle vypadaly naše články, tak...), přesto nahodím výsledek svého snažení.

Obrázek

Včera jsem vyměnil NH-U12A za NH-P1 a zatím spokojenost. Case ještě musím upravit, aby byla vhodná pro plně pasivní provoz (místo bočnic dám protiprachové filtry), ale teploty nejsou zlé:

2x ventilátor v case (nejnižší otáčky) a NF-A12x25 LS PWM (bez silent redukce)
Režim default


35 - 41 °C při kancelářské práci, se sundanou bočnicí
41 - 55 °C při kancelářské práci, s nasazenou bočnicí
35 - 75 °C při plném zatížení, se sundanou bočnicí
41 - 89 °C při plném zatížení, s nasazenou bočnicí

V Eco módu na 105W klesnou teploty o nějakých 14°C, takže to má i při plné zátěži s nasazenou bočnicí "jen" 75°C. To není špatné. V jednom rozboru Eco módu vycházel ve všech testech právě 105W režim jako nejvýhodnější, protože u něj není nijak zásadní propad výkonu (na rozdíl od 65W režimu), zato pokles teplot a spotřeby je dramatický.
Testovali 7950X, ale podobné to je. Minimálně v tom, že, jak říkal redaktor, se nevyplatí kupovat takhle předražené 16jádro a pak ho nějak zásadně přiškrtit (65W), protože s levnějším, už z výroby slabším procesorem, lze dosáhnout lepších výsledků, než s přiškrceným 16jádrem.

Ovšemže nehodlám provozovat 7950X3D na plný výkon plně pasivně - od začátku vím, že to nejde, že bych musel zvolit jiné CPU (nějaké 8jádro do 65W). Snížit výkon tak, aby ho NH-P1 dokázal dočasně chladit zcela pasivně, jsem chtěl jen kvůli činnostem, jako je nahrávání zvuku, kdy prostě chci hluk eliminovat. Kromě toho bylo plně pasivní PC vždy můj sen. A ten je teď skutečný. S NH-U12A by to udělat nešlo, nemohl bych větráky na něm vypnout, u NH-P1 to, za určitých okolností, jde. I přesto, že to je víceméně nejvýkonnější desktopový procesor.

Jinak flash biosu hotový, změna žádná - dlouhý boot je mi prakticky ukradený, KDYŽ to zatím vždycky nakonec naběhlo. Kdyby to občas zamrzlo a vůbec nenaběhlo, bylo by to horší, ale doufám, že k tomu snad docházet nebude.

BT se mi nějak podařilo rozchodit už před updatem BIOSu, tak snad to vydrží. (UPDATE: Hmm, nevydrželo, zkusím ten tip z tohohle vlákna; ještě jsem se k tomu nedostal, montoval jsem P1.)

Mám z té sestavy radost - chladící schopnosti NH-P1 možná nejsou tak flexibilní, jako v případě NH-U12A, ale s NH-P1 jde vymýšlet víc blbostí kolem pasivního provozu, takže to byla taková z nouze ctnost. Až vyřežu ty bočnice a dám tam filtry, uvidím, jestli to postnout sem, nebo o tom napsat article.
Naposledy upravil(a) JPirner dne pát 2. čer 2023, 12:44, celkem upraveno 3 x.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Akorát se tak nějak ukázalo, že jistej element měl pravdu...

Ale chápu. Konstruktivní kritika se nelíbí a poukázání na jisté nedostatky taky ne.
python.p píše: pát 26. kvě 2023, 07:49Tak to prostě je, po odladění není problém aby 7950X3D mělo v CineBenchi 150W.... S trochou ladění se člověk dostane na 100W bez zásadního dopadu na výkon. Tohle si musíš ujasnit ty, ale taky je to za mě věc, která je z mého pohledu najvíc největší nesmysl...
Ještě jsem se chtěl zeptat co je plné zatížení? Respektive jakou hlásí CPU spotřebu a takty?

PS: Nejedná se o troling, i když chápu, že ti to moc nevoní, ale myslím to zcela vážně, když už sis s tím dal takovou práci, tak by to mohlo mít hlavu a patu. Třeba spotřeba 105W, zátěž v Prime95 small tfts a po dobu 30 minut. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od Mr.Nigga »

Teploty jsou dobrý, uvidíš jak budou vypadat až tam dáš i grafiku. Jen teda vidím dobře, že tam je plotnový disk? Ten to všechno přehlučí i když větráky jedou, ne? :D Nebo ho uspáváš když je potřeba ticho?
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Je no, dokonce 3,5" takže už z principu nejhlučnější věc v PC, stejně tak neslyší ty BeQuiet a sterrox taky nejede na velmi nízké otáčky (default bude nějakých 700rpm). Ale já už mlčím, protože "trolím". :)

Grafiku máš dalších cca 150W tepla, takže počítal bych klidně thermalthrottling páč to půjde na 105 °C v plné zátěži. A u kancl práce to vidím taky o pár °C víc.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od Shaquille »

Nelibi se mi orientace chladice, nemel by byt otoceny o 90°? Takhle vubec nevyuzivas airflow ve skrini, zadni vetrak je tam uplne k nicemu. Az tam das grafiku, tak se CPU upece...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

PS: teploty budou lepší až se na trh dostane od Noctua ten jejich offset držák na AM5 aby se dal chladič dát trošku níže.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Njn, chladič jde dát buďto takhle, nebo o 180°. Mně se to taky moc nelíbí. Zkoušel jsem to i o těch 180° opačně, ale prohodil jsem to. Jednak pasiv zakrýval celou ram, jednak to tak na fotkách nikdo neměl...Jsem to kvůli tomu přepastoval, když jsem si uvědomil, že to mám asi blbě 🤣 (V návodu ale, na mou omluvu, obrázek, kde by byla správná orientace, chybí.) A jinak pastovat AM5 je fakt za trest 😋

Ten offset držák zní dobře, to chci👍

Až bude GPU, tak to bude zajímavý. Nějak to přehodím. Ale hlavně ne každá grafika se s NH-P1 snese, některé se ho natvrdo dotýkají, takže nečekám, že se to obejde bez problémů / vratek.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Shaquille píše: pát 2. čer 2023, 11:25 Nelibi se mi orientace chladice, nemel by byt otoceny o 90°? Takhle vubec nevyuzivas airflow ve skrini, zadni vetrak je tam uplne k nicemu. Az tam das grafiku, tak se CPU upece...
To jde jen u Intelu. U AMD díky nečtvercové rozteči těžko...

GPU se budou dotýkat téměř všechny. Vem si pozici slotu +1,5mm na součástky (může být i víc)+ 3mm na pady +1mm na backplate. Některé mají backplate hrubší, některé ne.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Zatím jsem pustil jen ty stress testy v Ryzen Masteru a CPU-Z. Určitě zkusím více benchmarků, jak se k tomu dostanu.
python.p píše: pát 2. čer 2023, 10:41 Akorát se tak nějak ukázalo, že jistej element měl pravdu...

Ale chápu. Konstruktivní kritika se nelíbí a poukázání na jisté nedostatky taky ne.
python.p píše: pát 26. kvě 2023, 07:49Tak to prostě je, po odladění není problém aby 7950X3D mělo v CineBenchi 150W.... S trochou ladění se člověk dostane na 100W bez zásadního dopadu na výkon. Tohle si musíš ujasnit ty, ale taky je to za mě věc, která je z mého pohledu najvíc největší nesmysl...
Ještě jsem se chtěl zeptat co je plné zatížení? Respektive jakou hlásí CPU spotřebu a takty?

PS: Nejedná se o troling, i když chápu, že ti to moc nevoní, ale myslím to zcela vážně, když už sis s tím dal takovou práci, tak by to mohlo mít hlavu a patu. Třeba spotřeba 105W, zátěž v Prime95 small tfts a po dobu 30 minut. ;)
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Njn, co se dá dělat. Nemělo by se snad nic stát, všichni, co mají herní GPU, to takhle kontaktně provozují.
python.p píše: pát 2. čer 2023, 12:45
Shaquille píše: pát 2. čer 2023, 11:25 Nelibi se mi orientace chladice, nemel by byt otoceny o 90°? Takhle vubec nevyuzivas airflow ve skrini, zadni vetrak je tam uplne k nicemu. Az tam das grafiku, tak se CPU upece...
To jde jen u Intelu. U AMD díky nečtvercové rozteči těžko...

GPU se budou dotýkat téměř všechny. Vem si pozici slotu +1,5mm na součástky (může být i víc)+ 3mm na pady +1mm na backplate. Některé mají backplate hrubší, některé ne.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od renek1 »

Teda dlouho jsem nic tak "zbaslenýho" neviděl. Tazatel dostane radu jak nejlépe poskládat PC a to od člověka, kterej tomu opravdu rozumí, ale než by poslouchal, tak si stále mele tu svojí a ještě chce aby jeho rozhodnutí bylo posvěceno.
Kámo, je to děs a já bych to na stole nechtěl. Sestavovat neumíš, jen skládáš pokus omyl. Ve skříni to bude nahečmaný, bude to topit a ještě to bude hlučný.
python.p ti doporučil jak by sestava mohla vypadat, aby splňovala tvoje požadavky, jenže ty o to nestojíš a ještě ho tak nějak napadáš.
Sestav si to jak chceš a zdejší komunitu tedy tím paskvilem neobtěžuj, stejně o jejich názor nestojíš, jen chceš aby se našel někdo, kdo ti tvoje rozhodnutí schvaluje.

Je to k smíchu, tvoje sestava mi připomněla tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=Ph0hzjLMbJw
Nebo taky tohle
https://www.youtube.com/watch?v=acymJMlEWVo

.... dám tam kousek tohodle, tady to vyříznu, místo týhle pasty dám tuhle, to že to bootuje dlouho mi nevadí, nakonec to naběhne ............ :mrgreen: :mrgreen:
To je vážně prča :lol:
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Nechtěl jsem, ale když jsem viděl co mi přistálo v SZ, tak pro dokreslení situace. Pokud tady někdo někoho uráží a hraje si na morálního policajta a ohání se tím, jak píše pro zdejší plátek a píše: "(včetně mě - kdyby takhle vypadaly naše články, tak...)"

No tak bych nečekal takovou reakci, která je opravdu na pováženou...
JPirner.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Kámo, od začátku tady trolíš - mám dojem, že by mohlo jít o nějakou citovou labilitu. Protože prožívat stavbu PC (když navíc není moje/tvoje) je dost mimo. I kdyby by bylo, není OK to ventilovat. A pak je tu ta konstruktivní kritika, která jde podat různě - normálně či hulvátsky. A tys prostě zvolil jednu z možností, která ti dělá dobře. Ale nejsi sám, jak koukám.

Dodám, že když někdo něčemu nerozumí (jako vy evidentně zvuku), je pochopitelně jednou z dětinsky xenofobních reakcí odsuzovat něco, co nechápu, proč někdo jiný zrovna chce mít tak a ne jinak. Já si vybral určitý, velmi úzký okruh komponent, s výběrem jsem poradit nechtěl. Jen s rozhodnutím, znát případné známé konflikty apod. Nic z toho, že např. AM5 bootuje s tolika RAM půl hodiny, nebo že na té desce od pythona něco občas nefunguje, jsem se tady dopředu nedozvěděl (fakt rada "jo, deska supr, taky jsem jí montoval...jo ale prihoď si do košíku BT dongle, kdyby nefungovalo"). Bývaly by to byly alespoň hodnotné informace, ale samozřejmě jsem si je mohl - stejně jako všechno, co jsem nakonec pro stavbu toho PC potřeboval - najít sám. Místo toho tady padaly kecy jako "Vždyť to je fyzika základní školy!" apod. afektované výlevy, aniž by k nim měl dotyčný důvod. Resp. důvodem pro emočně vypjaté reakce není to, že si něco přečtu, prožívám to a mám neovladatelné nutkání na to reagovat.

Čili hoši, nezaložil jsem tohle téma kvůli vaší citové satiafakci, která bude v reálném světě dost bídná. Jedete OT, nemáte tady co dělat. Přeju vám ale příjemnou zábavu (mně to přijde patologické, ale proti gustu...)
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Kámo? Se známe, nebo?

Deska není ode mě, ale od Asusu. A pokud ti něco nefunguje, tak je rozbitá a měl bys ji reklamovat. Případně si stěžovat na ovladače přímo Asusu... Ty jsi psal o BT, nepsal jsi nic o zařízeních které chceš připojovat, nebo o operačním systému který chceš provozovat, takže těžko radit kompatibilitu, já tu desku nasadil v několika PC a žádný problém mi nikdo nehlásil, ale fakt jsem na tom nezkoušel VŠECHNY BT zařízení, fakt ne. ;)

To že AM5 bootuje dlouho je tady napsáno tolikrát, že tak inteligentní člověk jako ty by si to mohl rychle najít a hlavně to není úplně kritická věc pro chod PC, nebo?

Tys informace dostal hned na první straně, včetně faktů a potřebných dat, ale nebylo to co ti vonělo, tak si je ignoroval. A ve finále si stejně vybral 3D variantu, ale teď nevím na základě čeho. Tady to fakt nechápu...

Ale děkuji ti za další psychorozbor, takže kromě odborníka na muziku jsi i odborník na psychologii. Bravo! Tleskám ti s rukama nad hlavou. A propo:

apod. afektované výlevy, aniž by k nim měl dotyčný důvod. Resp. důvodem pro emočně vypjaté reakce není to, že si něco přečtu, prožívám to a mám neovladatelné nutkání na to reagovat.
PS: všiml sis kolik lidí ti tady konstruktivně poradilo a nebo aspoň reagoval? 8-)



///Walker1134 Lock, sestava koupená a jede tu jen OT a flame
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Zamčeno

Zpět na „Počítačové sestavy“