Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Ahoj,
stavím si nové PC. Ideálu toho, aby bylo fanless, asi nedosáhnu - ne s parametry, které vyžaduji a za tu cenu, přesto to na okraj zmíním. Ale pokud je to možné, tak tam fanless komponenty jsou - to kdybych v budoucnu hodlal koupit nějakou spec. skříň apod. Postavil jsem už asi 10 sestav, všechny jdou dodneška, takže půjde i tahle, ale radši se ujistím, že jsem něco nepřehlédl. Tedy pokud mo tu někdo odpoví. Speciálně u zdroje si, pro dané komponenty, nejsem úplně jistý, že nepoběží na hranici svých možností. Nemyslím si, ale nerozumím elektrotechnice natolik, abych to dokázal říct jistě.

PC mi bude (opět) sloužit jako DAW, tedy workstation k produkci hudby, možná občas stříhání videa (ve 4k@60, v budoucnu možná 8k@60). K tomu poznamenám, že právě proto je zásadní maximální výkon procesoru i počet jader, spolu s co největší ram. Na její rychlosti, tzn. jestli je to DDR4 či 5, 3200, 3600 apod., asi až tak nesejde. CPU jsem původně chtěl 7950X3D, tedy to nej (v desktopu), jenže je jednak relativně drahé, jednak má vysoké teploty i spotřebu. Navíc jsem kdesi zaregistroval, že tato nová technologie může mít s některým SW problém, takže radši vezmu 5950X. S tím, že důvodem je i absence DDR4 desek pro AM5 - tam, když chci 128GB, bych se nedoplatil.

K následujícím komponentům, které jsem vybral, stačí, když mi prosím řeknete, jestli to podle vás poběží dlouhodobě stabilně. PSU kalkulátory mi plivou čísla mezi 550 a 750W; vzato podle max. TDP daných komponent by to mělo být kolem 500W, tzn., že 500W Titanium by asi určitě už nestačil. 600W Titanium asi ano, ale nevím no. Proto je v sestavě 700W Titanium, i když zrovna tento nebyl úplně dobře (na rozdíl od jeho úžasné 600W verze) hodnocený a je tězce overpriced. Nicméně za tu cenu neexistuje jiná fanless alternativa. Seasonicu navíc věřím, jeden maká už 12 let (je to 400W Gold), na rozdíl od Fortronů apod. značek. Nyní již k sestavě:

AMD Ryzen 5950X
Noctua D15S
GIGABYTE X570S AERO G
Kingston Fury Beast DIMM DDR4 128GB 3200MHz
Seasonic PRIME FANLESS TX-700 700W
GIGABYTE X570S AERO G
Be quiet! Pure Base 600

Grafiky:
Krok 1.: GIGABYTE GeForce GT 1030 Silent Low Profile 2G
Krok 2.: Inno3D GeForce RTX 4070 Ti X3 OC 12G

V případě grafik je to tak, že asi vezmu sestavu zatím bez té drahé herní. Nepotřebuji ji mít hned, ale bude tam, dříve či později. Má sloužit na občasné hraní ve 4k@60, resp. na VR přes Quest 2. 4070Ti by měla jakž takž stačit na všechno. Víc jak 20-22k za grafiku, když hraju jen svátečně, dávat nehodlám. Mít ji tam chci z pracovních důvodů - kvůli VR a recenzím her, občas si rád něco zkusím.

Jelikož pokud vím 5950X nemá vestavěné GPU, musím nějaké přikoupit. Když to jde, tak ať je pasivní cokoliv, co tam dám. Od tohoto přechodného GPU čekám jen to, že pojede ve 4K@60 s jedním HDMI displejem (Samsung M7). Druhý FHD možná zkusím připojit přes DVI. Chci, abych na téhle grafice pohodlně fungoval v PS a hudebních aplikacích - což myslím, že když mi splňuje i integrovaný Intel v NB, bude tahle také. Jen nevím, jestli se zrovna k téhle dodává i normální, ne jen lo-profile záslepka. Čekám na reakci prodejce.

Ještě k chladiči CPU. Nechci vodu, to je jedna věc. Druhá je, že sice ano, chtěl bych NH-P1, ale ta by, zvlášť teď v létě, CPU bez vetráčku nedala. Ne tohle CPU. A i s větrákem má NH-P1 prý horší provozní vlastnosti, než D15. Škoda no, fakt bych NH-P1 vzal o dost radši, ale nevím, jak moc bych to musel podtaktovat apod. - preferuju stabilitu, to by s tímhle byl asi problém. D15 jsem ve verzi S zvolil kvůli menší konfliktnosti s tak velkým množstvím osazené ram a vůbec s dalšími komponenty.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Fanless je dneska podle mě zbytečnost... respektive s daným výkonem je to trošku komplikovanjší.

Aktuálně budu předávat 7950X s komplet Noctua chlazením, při zátěži to jede tak nějakých 450 RPM - neslyšené. Teda pokud nemá člověk ucho na bedně.

Pokud by se trošku stáhl výkon, dá se chladit i tou P1 na nějakých 300RPM, ale jestli se uvažuje nad gpu, tak fanless je prostě nesmysl... Brát 5950X je dneska podle mě totálně nesmysl, ceny RAM jsou stejné. Nebrat X3D a nevidím v čem by měl být problém. Ohledně spotřeby je to o odladění a o tam jak se to nastaví, to je vše.

GPU určitě GB 4070Ti Gaming + Noctuu na to a bude to pak i fakt tiché. O to jde ne ?

Za mě bych ten koncept kompletně předělal. I zdroj se dá řešit Corsairem Shift, který je pojede pasivně, ale bude mít větší headroom.

Do konce týdne nahodím nějakou svou představu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Jasně, nechám si poradit, proto sem píšu :-D Díky. Jde ale teď taky o cenu, kde se zatím v té variantě bez grafiky - resp. s scheise grafikou - chci točit kolem 38k.

Ad zdroje: Tam ještě nejsem rozhodnutý. Vím, že většina kvalitních zdrojů pojede asi při běžné zátěži pasivně / takřka neslyšně (zvlášť v zatlumené bedně se špatným airflow - to jako moc jinak z pohledu zvukaře vybrat nejde; leda lepší silent bednu s lepší pěnou a masivnějším kovem, ale i tak bývá airflow vždy horší; mimoto tady neni moc na výběr - ne za tu cenu).
Problém je, že jakmile budu PC při delší zátěži více vytěžovat, ve zdroji s aktivním chlazením se větrák roztočí, ale v pasivním nikdy. Jsou to pokud vím těžce naddimenzované zdroje, tzn., že ten fanless má v reálu třeba 1500w, ale uchladit pasivně se zvládne "jen" do 700w.
K tomu dotaz: Je lepší dávat pasivní zdroj v bedně nahoru, jak to bylo dřív, nebo dolů? Ve starém PC mám tenhle fanless nahoře, vyvrtal jsem mu ve vrchní části case průduchy, a je to OK.
Říkám si, že když bude dole, zbytečně z něj teplo otepluje CPU & GPU. A těm to, pokud bych je chtěl časem dát do komplet pasivu, bude jen zbytečně - a výrazně - zvyšovat teploty. Moc se mi tenhle trend montování zdrojů dolů nelíbí. Teoreticky to můžu hodit do staré silent case od Cooler Masteru, která je možná kvalitnější, než to, co člověk koupí dneska. Nevím.

Ad RAM&CPU: 128GB DDR5 jsem za cenu kolem 6-7 tisíc rozhodně nenašel. Bylo to řádově víc.
Dál si nemyslím, že je výkon 7950X či 3D několikanásobný oproti 5950X. Je vyšší, ale pokud není třeba 2x vyšší, až tak mě to nezajímá. Ona je otázka, nakolik to budou VST pluginy schopny využít. Snad plně. Např. reverb Wizooverb W2 z r. 2006 sežere veškerý výkon Core i7 1165G7. Není možné nastavit u něj nejlepší kvalitu zvuku a poslouchat to živě, leda renderovat. Chci, aby takových efektů bylo možné použít živě několik, v top kvalitě, plus ještě hromadu dalších nástrojů. Podle mě by na to 5950X mohl stačit, protože výkon desktopových CPU se s NB modelem, na kterém to teď provozuji, nedá srovnat.

Ad MB/CPU: Tady jsem se zamiloval do designu téhle konkrétní GIGABYTE Aero. A tu pro AM5 nemůžu najít. Jo, je zbytečně overpriced, ale...Strašně se mi líbí. Nechci herní MB, ten design je mi fakt protivný, vždycky jsem bral, když už, tak UD sérii od GIGABYTE. Ale těch moc není a Aero, jak jsem zmiňoval, jsem pro AM5 nenašel. Vím, je hloupost se kvůli vzhledu desky zbytečně nadobro zabetonovat na mrtvé platformě, ale aspoň z ní vezmu to nejlepší, co se pro ni kdy vyrobilo. Stejně tak jsem to udělal - k mé plné spokojenosti - kdysi s Core 2 Duo.
Tam jsem tehdy vzal Q6600, úplný top pro daný socket, a od r. 2006 do r. 2013 jsem max. měnil grafiky, koupil SSD apod. A víc než bohatě mi to celou dobu stačilo. I teď se na tom dá pracovat srovnatelně, jako na 1165G7. Který mi stačí, ale je to fakt na hraně, musím produkci posunout daleko dál, nebýt omezený v tom, co můžu a nemůžu.
7950X/3D má méně nm proces a to, pokud vím, není pro případné zcela pasivní sestavy úplně nejšťastnější. Takže i to, že má 5950X starší výrobní proces může být výhodné.

Ad GPU: Hodil jsem random model, ještě jsem nezkoumal, od kterého výrobce to nakonec vezmu. Protože to bude třeba za půl roku a na trhu se může objevit něco výhodnějšího. To jen že 4070Ti mi připadá za cenu kolem 20k pro mé účely momentálně nejlepší volbou. Jestli to tak bude i pak, nikdo neví.
Spíš bych potřeboval poradit, jestli ta šajz pasivní grafika je za tu cenu nejlepší volba - a jestli má i normální záslepku. Jinak jí do tý case ani nedám. Jestli není něco jiného pasivního, s DDR5 apod. parametry. Je podstatné, aby mi na tom běžely dobře různé aplikace a jelo to v 4k@60Hz na Samsung M7 (tzn. aby to mělo správnou generaci HDMI). Hry mě v tomhle případě vůbec nezajímají.

Měnit chladič na té 4070Ti budu kdyžtak až jako poslední věc. Nevím, jestli ji budu kupovat teď, nebo později. Provozuchopný základ bez herního GPU budu kupovat v horizontu 2-3 týdnů, do té doby si rád pročtu vaše názory. Chci tlačit vše co půjde do pasivu, podle toho jsem pak omezený ve výběru komponentů. Jestli někdo najdete v té ceně lepší, budu rád.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

LianLi lancool III
Vertex-GX 850Gold
Solidgm p44 2TB
NH-U12A
NF-P14s Redux 1200 PWM 6x
128GB DDR5
Asus TUF Gaming B650-Plus
AMD Ryzen 7900X
/// tohle teď řeším, tak jsem to měl naklikaný.

je za nějakých 45k ... máš tam integrovanou GPU, jasný není tam 7950X, ale tady bych viděl cestu.

Snad se k tomu dostanu večer, repsektive k PC z mobilu jsem línej víc klikat. Ale odpověď bude.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

No, jenže já vyžaduju 16 jader. To zužuje výběr na 3 procesory (5950x, 7950x, 7950x3d). Nadto chci mít možnost v budoucnu laborovat s plně pasivním chlazením, kde vzhledem k 7nm vs 5nm technologii jsou předpoklady u 5950x větší. Viz https://boringtextreviews.com/2023/01/2 ... i9-13900k/

Taky teploty a TDP má 5950x o dost nižší (i kvůli té technologii), než ty zbylé dva. Jader má přitom stejně a výkon není nijak řádově nižší.

Jinak zdroj chci určitě plně pasivní, jinak bych za něj rozhodně nehodlal dát tolik peněz. A v tom případě pro dané CPU (5950x) neexistuje nic jiného, než ten Seasonic Fanless 700, co by zvládlo ty komponenty nakrmit. Jediný jiný pasivní zdroj je ještě dražší a u nás se myslím ani neprodává. Mohl bych riskovat a vzit slabší Seasonic Fanless s 600w, ale to radši neudělám.

MB nechci z herní řady, proto jsem psal o tom, že jsem si zvolil Aero edici od GIGABYTE. Jediná jiná možnost by byla UD edice, ale to už radši Aero.

Case (taky nechci herní vzhled) nejen, že jsem svůj výběr omezil výhradně na zatlumené bedny, ale ještě speciálně na takové, které jsou decentní, černé, bez průhledných bočnic (to se mi jednak nelíbí, jednak tam pak chybí podstatná část tlumící pěny). Dále chci, aby měl case minimálně několik pozic na mechaniky - kvůli speciální master audio vypalovačce a dalším věcem, co tam potřebuji dát. Zároveň nechci, aby byly mechaniky přístupné jen přes dvířka. Plus jsem cenu skříně chtěl kolem 2k. Ze 3 skříní, co tomu vyhovovaly, splňuje všechny moje parametry pouze ta od be quiet.

Ventilátor je mi v podstatě lhostejný. Musí být co nejtišší a ideálně mít raději vybrané boky kvůli ram aj. komponentům, jak už jsem psal. Vycházel jsem jednak z toho, že je Noctua super výrobce, jednak ze zahraničních testů, kde dlouhodobě D15 vede. A to i v těch, kde se řeší chlazení 16jader vzduchem.

Ram mi je taky docela jedno, jestli je DDR4 nebo 5, protože jí po dobu, co bude tohle PC sloužit, stejně nebudu upgradovat. A jelikož mi nejde o hraní, nejsou nějaké lepší vlastnosti a rychlost u DDR5 relevantní. Relevantní je kapacita, kde má DDR4 lepší poměr cena/kapacita.

Mně moje požadavky k tomu, co jsem vybral, dotlačily, jak vidíš. Není moc jiných možností. Chci co nejvíc pasivu, ale bezpečně, proto zatím neuvažuju, že bych na CPU dal NH-P1. Možná ho koupím později a zkusím to, uvidím.
Počítám s tím, že CPU, RAM a deska budou komponenty, které už nebudu moct nikdy upgradovat (jedině vše vyměnit). Stačí mi, když půjde časem koupit lepší grafika, možná další disky.
Disk už mám, nějaký 2TB M.2 Blue od Seagate nebo od koho. Měl jsem ho původně do NB, kde mi ale v servisu zaplombovali M.2 slot, takže ho tu mám nevyužitý a dám ho tady do toho.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Přišel jsi pro radu, ale radu nechceš... Hnat HighEnd a chladit ho pasivně a přicházet tak o nějakou porci výkonu? Prosím... Garantuju ti, že PC co dnes večer předávám je na něco podobnýho a jediný podle čeho poznáš, že jede je dioda... Ale chápu, že lidi co to (ne)mohli slyšet tomu nevěří, ale přesvděčovat nikoho nepotřebuju.

Co chceš tlumit, když to chceš nechat jet pasivně? Je ti jasný, že to tlumení u pasivního chlazení zvyšuje teplotu? A to o těch mechanikách jsi taky mohl zmínit...

+ tam chceš časem přidat GPU, to bude fungovat taky skvěle.

MB dělá jen GB?

D15 je překonaná, od toho co je tady NH-U12A...

Oba ty CPU jsem měl a ladil, nevidím důvod jít do 5950X, fakt ne. Stejně jako nevidím důvod na pasivní chlazení. To ve skříni se zadeklovaným předkem stejně optimálně fungovat nebude, fyzika základní školy...

PS: u GPU jsem mluvil akorát o deshroudu. ;-)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

To tak neber ježíš. Jasně že chci poradit, ale principiálně hlavně s tou kompatibilitou. Jako jestli to ten zdroj dá, nebo s tou shit malou grafikou, která možná nemá velkou záslepku apod. Což tady asi nikdo vědět nebude.

Taky mi jde o to, jestli mi něco zásadního neuniká, případně jestli někdo nenavrhne komponenty, na které jsem nenarazil a které mi zapadnou líp do té mojí představy.

Ta je samo dost divná. Mám ale už jeden přesně takhle postavenej workstation - tlumená bedna s blbym airflow, pasivním zdrojem, CPU s TDP přes 100W atd. A byl jsem s ním max. spokojenej, teploty ok. Silent bedna přestane dávat smysl až když bych zkusil pasivně chladit jak CPU, tak GPU. Ale na to asi nedojde. Kdyby byla zavřená, stejně by musel být aspoň jeden větrák vepředu/vzadu case, aby ten teplej vzduch šel pryč.

MB nedělá jen GB. Ale jen ta jejich Aero se mi líbí :) Njn. A taky jsem měl asi 4 od nich a vždy ok. Byly to ty UD série, bývalý good, ale vim, že testy dneska vyhrávají jiné desky.

Deshroud je výměna chladiče ne? Pokud ano, asi bych si to v záruce netroufl. A pak by mě třeba zajímalo, který stock chladič je u 4070ti nejtišší? Ten u modelu, cos psal?

Mně ztráta trochy výkonu nevadí. Řekněme i 20% by se dalo tolerovat, je to celkově zatím pro moje účely naddimenzovaná sestava - jak proto, aby vydržela, tak abych si třeba mohl dovolit budoucí experimenty s chlazením.

Spíš ale nevím, jak to případně nastavit / podtaktovat a dát ty teplotní stropy, aby to bylo stabilní. Ale to si kdyztak dohledam, není to pokud vím nic složitého.

Každopádně některé komponenty, cos psal, zvážím. Kdyby tě napadlo ještě něco, co by se mohlo do tý mojí ujetý představy hodit, budu rád 😊
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Ohledně kompatibility tě nejvíc zajímájí RAM, 128GB není úplně běžný stav a AMD a 4x DIMM to je "problém" jsou dost vybíravé a kolikrát nejedou tak jak mají jet, jedou na nižší takty a vyšší časování.

Třeba ty tvoje RAM pokud to jsou KF432C16BBK4 tam nejsou. Takže kdo ví jak pojedou. Pokud to chceš brát vážně, tak sem hoď přímo part number. Oni na 95% pojedou po nějakým tom manuálním nastavování, ale už to je práce navíc.
V QVL máš třeba KVR26N19D8/32 stojí pár peněz a budou fungovat. Jen to není kit, tak vezmeš 4 kusy. Případně rychlejší a skladem https://www.alza.cz/corsair-64gb-kit-dd ... 677296.htm nebo https://www.alza.cz/kingston-fury-64gb- ... 633247.htm jsou skoro stejný, ale jsou v QVL narozdíl od těch co jsi vybral.

A co konkrétně máš? Tyhle obecný žvásty jsou jen žvásty. Stejně tak když napíšeš teploty "ok" to nám toho moc neřekne.

Ohledně MB to nechám asi na osobní preferenci, jediná věc co nezkousnu je právě jejich BIOS a občas dost velký vyklešťování co se týká revizí, kdy desky vypadají skoro stejně, ale rev 1.0 a 1.1 je diametrálně jiná. Jo dělají to všichni, ale u GB jsem se s tím nejvíc natrápil.

Ne deshroud je deshroud. Výměna chladiče je výměna chladiče. Deshroud je odstranění shroudu - toho plastovýho bazmeku s ventilátory, chladič zůstává na místě. V tohle zase aktuálně dominují GB karty které nepotřebují žádné další úpravy a jde to udělat "bezbolestně" když člověk ví jak.

Stejně furt nechápu touhu po mrtvé platformě, předpokládám, že PC kupuješ na nějakou dobu a né na rok nebo dva. AM5 ti dává velkou šanci a naději na další 2 generace CPU s celkem slibným nárůstem výkonu. Ano je to domněnka, ale založená na několika letech zkušeností. :)

Proto při stejném výkonu bude mít RyZen 7000 menší spotřebu. Tak to prostě je, po odladění není problém aby 7950X3D mělo v CineBenchi 150W.... S trochou ladění se člověk dostane na 100W bez zásadního dopadu na výkon. Tohle si musíš ujasnit ty, ale taky je to za mě věc, která je z mého pohledu najvíc největší nesmysl...

Ohledně ladění. To je právě to gró celého problému. Aktuální sestavu na slavnej Tarkov, jsem ladil 3 dny. CPU, RAM a GPU. Když si odmyslím GPU, která je relativně snadná. Tak jen odladit RAM mi trvalo pár hodin a to už jsem to párkrát dělal, ale cíl zněl jasně, latence co nejníš. A to se taky povedlo na 62ns.

Klidně zkousnu tu tvou skřín, ale dal bych tam NF-S12A ULN ty zreguloval na 300RPM, nemáš šanci je slyšet a pomůže to velmi zásadně. 3 in a 3 out. Já vím, já vím, nebude to pasivní, ale zásadně to pomůže teplotám.

Včera jsem předával PC se stejným záměrem jak máš ty, CPU odladěné přes UV a Curve Optimazer. v CB R20 multi skóre 14 300, fany v zátěži max 450 RPM a to tam jsou "hlučnější" P14s redux. Člověk to má též na produkci hudby a žasl jak je to tiché. V kombinaci ALF 420mm s konfigurací push pull.

Pokud bys to dohnal trošku dál a dal jen ty NF-S12A ULN a CPU srazil trošku níž, na takových dejme tomu 100W a 10k bodů (dlouhodobé zátěže, nebavím se pár vteřinovách špičkách) tak to ta NH-P1 dá. Takže ve finále 7950X bude mít stejný výkon jak ta 5950X, ale s poloviční spotřebou... Bude záviset kus od kusu CPU a kvalitě desky.

Pokud bys chtěl PC odladit a nebo s tím více pomoct, tak v podpisu mám web...

Hlavně se podívej na poslední dva řádky co napíšu ! Tohle je to co by tě mělo zajímat nejvíc.

7950X ~150W -> CineBench R20 ~14k (beru to co mám teď aktuálně v hlavě a naměřený, bez ladění je tam "děsivých" 230W, po povolení limitů a OC jsme přes 300W s klidem)
5950X ~ 200W -> CineBench R20 ~10k (to je takovej dlouhodobej průměr)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

O té kompatibilitě RAM jsem nevěděl, díky. Moc se o tyhle věci už do hloubky nezajímám, není důvod, takže i proto jsem se radši někde zeptal.
Ten kit jsem vybral čistě randomly, podle ceny - nebyl ani úplně nejlevnější (no, asi druhý nejlevnější), ani zdaleka ne nejdražší. Nedal jsem part. no teda jednak proto, že mě nenapadlo, že to bude potřeba kvůli té kompatibilitě, jednak to byl jen random, ne finální výběr, že bych si pro to zítra šel. Mám čas, nikam nespěchám. Z dřívějška mám akorát zafixováno, že je lepší kupovat kity, protože je tam záruka, že to pojede v dual-channelu, jak má. Jestli to už dneska takhle být nemusí a není problém, když je koupím jednotlivě, je mi to jedno.

Který radši vzít z těch dvou kitů, cos psal? Corsair nebo Kingston? Je to parametrově koukám asi stejné, takže asi jde jen o značku. A ta je mi u RAM dost lhostejná. Spíš mě zajímají provozní vlastnosti, teploty, aby se to nepřehřívalo apod. Jestli je na tom jeden z tebou doporučených kitů lépe, nevím. Vzal bych teda dva tyhle kity, jestliže půjdou, jak mají, na té GB Aero desce. Pokud vůbec do AM4 půjdu (viz níže)

Konkrétní parametry starého PC už si pořádně nepamatuju, protože ho x let nepoužívám. Ale zkusím si vzpomenout:
- Intel Core 2 Duo Q6600
- Nějaký (trochu) low-profile chladič od Coolermasteru
- MB Gigabyte UD série (pak, tuším kvůli podpoře DD3, vyměněna za nějaký Asrock)
- Grafika - Radeon nějaké vyšší střední třídy z r. 2013 (bylo pro mě důležité co nejvíc výstupů na monitory; tahle má asi 5-6)
- SSD 128 GB od Intelu (jsem pak kvůli potížím Intelu s firmwarem vrátil - a lituju toho, protože dneska by měl cenu)
- Takže tam zbyl nějaký 7200 rpm 2TB Seagate
- 12 GB DDR3
- Nějaká zatlumená midtower ATX skříň od Coolermasteru - hodně podobná té od be quiet, co jsem postoval
- Plus pak ty mechaniky, kde mě zajímá hlavně Yamaha F1, kterou budu muset vymyslet, jak připojit, pokud nové desky nemají IDE; snad bude redukce
- Zdroj Seasonic Fanless Gold 400W

Teploty pokud vím nepřesáhly 70-80°C u žádné z komponent. Spíš co si pamatuju to bylo často u některých kolem 40-50°C. Jenže to taky byly komponenty s daleko více nm a docela pochybuju, že něčeho podobného dosáhnu dneska, když 16jádro a (později i) herní GPU zavřu do takovéhle bedny. Stejně, nakonec možná sáhnu po 7950X3D, a ten se na 90° drží schválně. Což se mi moc nelíbí, tak doufám, že inženýři v AMD vědí, co dělají. Rád bych, aby to fungovalo třeba 10 let každodenního provozu. To Q6600 zvládal a měl taky ukrutný TDP, jestli si to dobře pamatuju.

Dlouho teď jedu na noteboocích, nyní konkrétně ASUS UX371EA. Jsem s ním absolutně spokojený, stačí na mou práci, občas sice jen tak tak (hlavně ten hudební SW, kancelářská/PS je v poho), ale stačí. Problém je, že když se s ním něco stane. Nemám záložní PC, které by bylo dostatečně moderní, proto kupuju nový desktop. Nechci jet na tom starém. NB pak bude záložní a desktop hlavní, protože ten výkon se nedá srovnat. Ono to staré PC sloužilo od 2006 do cca 2013 a můžu říct, že co se pracovního komfortu týče, bylo srovnatelné s tímhle ultrabookem, který má o x generací novější procesor, víc ram atd. Takže zas takový shit ten desktop není ani v dnešní době, když si teda odmyslím hry. Ale je to už na hraně a na té balancovat nechci. Není důvod.

Platforma AM5:
Pořád váhám. Rozum mi říká, že musím do AM5, takže kdybych se nakonec rozhodl pro tu, budu volit mezi 7950X3D a 7950X. 3D bych vzal, kromě jiného i kvůli vestavěnému GPU - ušetřilo by mi ojeb s kupováním nějaké přechodné shit grafiky. A má nižší spotřebu, než 7950X - tedy prý -, a proto se mi 3D líbí nejvíc.

Koukl by ses pls, jestli by šlo poskládat AM5 do těch 40k s 7950X3D a 128GB DDR5? Disk tam být nemusí, bednu bych dal zase tu be quiet, chladič je mi jedno (hlavně ať je tichý - jinak bych vzal D15S), no a deska, ta musí mít BT a Wi-Fi, to je pro mě podstatný. A ideálně kdyby byla z neherní série, vypadala nějak normálně, plus třeba byla aspoň z Ultra Durable GB série. Jako koukal jsem, že prý ty ASUS TUF apod. desky jsou top, ale moc se mi nelíběj no. To je čistě o pocitu, stejně nechci prosklenou bočnici, comp bude na postroji pod stolem.

Ladění:
S tím bych určitě pak potřeboval pomoct, nikdy jsem to nedělal. Protože je taková zásada, že DAW PC musí být maximálně stabilní, takže je záhodno u něj zapomenout (přinejmenším) na OC. Ale já bych, když už, dělal opak, teda podtaktovával, nastavoval nižší teplotní stropy, asi měnil to časování pamětí - tam zrovna vůbec nevím jak.
No, napsal bych ti, jestli můžu, ale nejde "jen" o tenhle desktop. Měl bych teď psát článek o modování jednoho UMPC (GPD Pocket 1) a zrovna tam bych potřeboval helfnout s nastavením BIOSu, který je unlocked a jdou tam nastavovat teplotní stropy, časování pamětí apod. A udělat bych to měl, protože dochází k zamrzávání a samovolným restartům důsledkem (mj.) nízko nastaveného teplotního stropu (75°C, zvedl bych ho na 85°C, to by 4core Atom měl snad v poho zvládnout). Problém je, že když se v tom nastavení udělá chyba, resp. když se to nastaví moc agresivně, zařízení se brickne a už nikdy nenaběhne. Takže to bez něčí rady dělat rozhodně nebudu. Co udělám sám, to je výměna pasty a přidání heatpipes & cooling padů pro odvod tepla do hliníkového krytu. Podle člověka z komunity, co už to dělal, to pomohlo ke skoro o 30° nižším teplotám - což tedy asi samo o sobě bude stačit k tomu, aby přestalo docházet k zamrzání. Navíc ten unlocked BIOS má problém v tom, že (na rozdíl od novějších, ale už locked verzí), neumožňuje zařízení zapnout, pokud klesne úroveň nabití pod cca 15%. I proto se mi to vůbec nechce dělat, čili bych to tam zmínil spíš jen na okraj. Nebo zkusil, dal do článku screeny, a pak si tam zase dal locked BIOS.
Kdybys pomohl to UMPC modnout, jasně že bych tě zmínil v článku. Případně bych ti třeba věnoval honorář, protože mě na tom, aby tohle UMPC fungovalo, opravdu osobně záleží. Článek z toho asi bude, protože když jsem se tom zmínil šéfovi, říkal, ať o tom klidně napíšu. Tak proč ne.

Jinak jsou teda tvé výsledky z Cinebenche dost pádný argument, proč 5950X ne. Ještě jsem to nepřepočítával, ale AM5 s 7950X / 3D a 128 GB DDR5 asi za 38k nebude co? Ušetřit se dá na zdroji a desce, když nevezmu ani tu overpriced Aero (která stejně pro AM5 asi ani není), ani ten overpriced 700W fanless Seasonic. "Normální" zdroje a "normální" desky (asi nic moc kvalita, ale...) jsem viděl i za zhruba poloviční ceny oproti těmhle "úžasným" komponentům z mého původního výběru.

Budu rád, kdybys ještě něco k tomu AM5 nahodil. Tvoje původní sestava na mě působí trochu moc herně, nic ve zlém, ale hlavně v ní není 7950X / 7950X3D, kde by se podle toho výběr ostatních komponent podle toho musel zohlednit. Klidně, jestli na to koukneš, šetři na věcech, jako jsou RAM, kde mě jejich rychlost / časování apod. až tak nezajímá. Jde o tu kapacitu, kompatibilitu a provozní vlastnosti. A říkám si, že kdybych teoreticky vrážel prachy do "super rychlých" DDR5, měly by patrně vyšší průměrné teploty, než nějaké "obyč" pomalejší DDR5. Možná to tak v reálu nebude, nevím, jen by to dávalo celkem logiku.

No a kdybys byl ochotný mi pomoct s tím UMPC / článkem, bylo by asi lepší to pak řešit mailem nebo na nějakém messengeru. Dej vědět, díky.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

RAM a QVL je celkem stará věc a tady i docela kritická, člověk bude ladit CPU, tak nemusí ladit ještě RAM. Oba kity jsou z QVL, ale pokud to budeme řešit dál, dost dobře tam budou jiný.

Hmmm... 80°C na Q6600 s 100W TDP na LowProfile chladiči... neříkám, že to nejde, ale v 100% zátěži tam bylo určitě víc a nebo jsi to měl dobře odladěný.

Ad AM5.
Za mě prostě není očem. iGPU + lepší efektivita.
Chladič vem tu D14S co tady v bazaru nabíjí Spaja. Tam není o čem.
Jop na to mrknu. Ale až odpo až bude víc času a klidu.

Ad Laděni
Tohle je tady už dost OT.
BTW: google mi našel něco zajímavého: Pomoc s modem UMPC GPD Pocket 1 / 7.0 - PCTuning fórum nepsal jsi to ty náhodou? To se můžeme domluvit co a jak, nemám s tím problém, ale tady to asi motat nebudeme, takže jak píšeš. Za mě třeba mail objednavky@delid.cz a nebo Discord a nebo Skype, to je jedno.

Sice nevím co na ní je "herního" ale okej. Jak jsem psal mrknu na to. Na tvou práci je úplně jedno jakou rychlost a časování ty RAM budou mít, tam bude rozdíl tak nepatrný, že nemá cenu se tím nějak do hloubky zaobírat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

RAM
Jasně, ostatně bych to i nerad dělal, takže dobrý vědět, že nemusim :)

Q6600
Obecně se s nějakým laděním moc nese*u, resp. jsem se v tom nikdy moc nehrabal kvůli té stabilitě v případě DAW. Ze začátku, když tam byla starší deska od GB, plus s tím, že tam ještě nebylo Q6600 ale ten dvoujádrový (nevím, už jak se jmenoval), si pamatuju, že byly teploty kolem 90° hlavně na chipsetu. Nebo to bylo u P4, teď už nevím. Ale jak jsem tam dal tu jinou desku a jiný CPU chladič (prvních pár let tam byl, ehm, stock od Intelu - hrůza), určitě vím, že se to nad 90° už nikde nedostávalo. Byl jsem s těmi teplotami spokojený. Čím to bylo, nevím, třeba jsem ty komponenty náhodou vybral dobře, kdo ví.

AM5
Jasně, počkám, díky. On je sice 7950X fajn, ale mám oproti 3D strach z toho TDP & teplot, plus z toho, že by asi musel být trochu lepší / draží zdroj s větší rezervou. Kdyby mi to za ty prachy vyšlo, radši bych vzal, když už, 3D. Chápu, že se i 7950X určitě dá dobře poladit, aby netopil a tolik nežral, ale to samé - a třeba ještě víc, to nevím - půjde snad udělat i u 3D.

Ladění
Jo, nebudeme to tu řešit, je to OT, jen mě to UMPC napadlo. A ano, dával jsem sem to téma, ale nikdo neodpověděl, pokud vím. Pak písnu, díky.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Ono je to víceméně stejný kus křemíku. Jedinej rozdíl je ten, že tam kde je 3D Cache má dané CCD menší takty, menší spotřebu.

Pokud na tom plánuješ hry, tak 3D. Pokud ani moc ne, nebo to není to hlavní je to jedno. A ve finále na tom budou dost podobně. Oba ty CPU jsem měl teď v ruce a další 3D budu mít příští týden, tak se zaměřím na tu spotřebu a něco málo vyzkouším,
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Ok, stejně to dřív jak příští týden kupovat nebudu. Spíš později, čekám, jak vysoké budou jiné výdaje.

Ale hoď mi pls mezitím, když budeš mít čas, aspoň tipy na desky, RAM a PSU pro 7950X3D - nějak aby ten celek odhadem nepřesáhl 38k, bez GPU. To, cos postoval prvně, vycházelo draho (o 6k oproti var. s AM4, zhruba). Tolik se mi dávat nechce a nevím, jestli se mi na to teď sejde cash.

Ta nižší spotřeba mě u 7950X3D láká. A hry...Tam bych rád, aby to bylo použitelné na občasné jakž takž hraní na Quest 2, co si chci koupit po té grafice (a jí hlavně kvůli VR, které by mi na IGP nešlo). Ale když nebude, je to jedno, u Quest 2 se chci zajímat o vývoj apps pro VR obecně, případně zkusit nějaké hudební VR appky, když budou (Beatsaber zrovna úplně nemyslím, ale něco na ten způsob, spíš jako Audiosurf). To zmiňuju jen pro ilustraci toho, jak "náročné" aplikace mě u VR spíš zajímají. Ne Cyberpunk, i když i ten bych zkusil - chci mít tu možnost. Jinak bych si mohl vystačit s nativními appkami pro Quest 2, ale to mě neláká.

Pro mě byl u silného PC zatěžkávací zkouškou vždy MS Flight Simulator. Nikdy mi to nešlo na full moc plynule. A ten nový docela pochybuju, že pak ta 4070ti dá ve VR@60. Třeba mě překvapí, ale pokud ne, nevadí. Jak jsem říkal, i těch 20k je pro někoho, kdo prakticky skoro nehraje, za GPU moc. Navíc to GPU budu řešit až nejdřív za pár měsíců - a Quest ještě později.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

Na odkazu níže jsem udělal propočet jednotlivých variant mého výběru. Pokud by se ještě někdo uvolil mi zkontrolovat kompatibilitu a navrhnout případné změny - jestliže tam zaregistruje nějaké závažné nedostatky -, budu rád.

https://acheron.pro/data/sestava.pdf

Bohužel jsem u těch věcí (většinou) nebyl schopen dohledat PN. Kontroloval jsem ale např. PN toho 2TB SSD, co už mám koupený, a v tabulce u AERO G desky není (je tam jeho 1TB model). Myslím ale, že by jít měl - v mém ASUS NB taky uveden v tabulce nebyl a funguje tam. To samé ty paměti - u AM4 jsem je nenašel, u AM5 stejně neznám PN. Až bych to kupoval, ověřil bych si to, spíš ale dotazem na prodejce, abych měl "alibi" pro případnou výměnu. Tu oni stejně ve 14 dnech udělají bez problémů, takže není moc nad čím špekulovat.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Poznámky:

GPU - Podotýkám, že do kterékoli z variant dříve či později přijde 4070Ti (či z hlediska TDP ekvivalentní GPU), proto jsou tam vybrané PSU, jaké jsou. Nejsem si ale úplně jistý, jestli při variantě s AM5 bude ten 700W Seasonic Fanless stačit, byť je Titanium. Pokud by to ale jen trochu šlo, hrozně rád bych tenhle fanless vzal, ať je jaký je. Kdyby ne, rád bych přesto zůstal u Seasonicu, takže jsem namísto 750W Platinum zvolil 850W Gold - přijde mi to rozumější.

Ventilátory - Asi zůstanu u D15S. Jednak ho chci zkusit jen s jedním větrákem, jednak má oproti podobným více vybrané žebrování. Což se mi líbí kvůli velkému množství mnou osazované RAM. A vůbec mi přijde, že takový design prospěje chipsetu. Možná ne úplně CPU, jelikož je asi tam tím pádem žebrování méně, ale připadá mi to jako rozumný kompromis. A líbí se mi. Větráky v case teď řešit nebudu, nechám tam zatím ty shity, co jsou s ní dodávané. Pro lepší, asi od Noctua, můžu skočit do Alzaboxu kdykoliv.

MB - Shodou okolností jsem pro AM5 sice vybral to, co doporučil python.p, ale to hlavně proto, že v ČR není k sehnání AERO G edice pro AM5. Nenašel jsem ji, ale dělá se. Kvůli záruce bych však nerad nějakou ze stěžejních komponent objednával ze zahraničí. Tak či tak je pro mě u desky hlavní, aby zvládala dané CPU, RAM a SSD, měla WiFi a BT, uměla 4K@60Hz přes HDMI, plus ideálně umožňovala podtaktovat procesor, aby byl co nejchladnější / větráky co nejtišší. Jestli to ta AERO nebo ASUS zvládne, nevím, ale zas tak zásadní to pro mě není.

Pasivní / aktivní chlazení - Znám se, takže je mi jasné, že budu x let to PC provozovat s komponenty, které budou mít chlazení od výrobce. Po koupi GPU se mi asi nebude chtít hned jít do deshroudu, to samé vymýšlení plně pasivního chlazení CPU. Především kvůli aktivním chladičům GPU a CPU jsem zvolil bednu, jakou jsem zvolil (a fanless zdroj do budoucna, kdybych se pro komplet pasivní přestavbu rozhodl). A i kvůli tomu decentnímu vzhledu a pozicím na mechaniky. Kdybych to hned od koupě chtěl celé pasivní a nijak jinak, vybral bych úplně jiné komponenty. Ale počítám s tím, že jestli do komplet pasivu někdy půjdu, bude zrovna case tím prvním, co vyměním. Teď to ale není na pořadu dne.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Vidíš, že cenově to vychází... :) Rozdíl v ceně zanedbatelný, ale ve výkonu úplně někde jinde.

PSU: Nevím proč řešíš FANless zdroj, když tam necháš ty mrtka fany, to nedává absolutně žádný smysl, fakt ne. Vyhazuješ peníze z okna. S Noctua ok.

D15S je dávno překonaná, NH-U12A se sterroxy, lepší fany aktuálně nejsou a i když má poloviční velikost chladící výkon je téměř stejný. Pokud chceš fany na nízké RPM tak NH-U12A a pokud by chtěl pasiv tak tu P1. Ta D15S nedává smysl. Jak design chladiče prospěje chipsetu nechápu, ale prostě to přejdu. Stejně tak RAM se dají vzít nízké a neřešit to.

MB: Vím proč vybírám, co vybírám.

Když budeš měnit skříň, tak to stejně budeš muset rozdělávat... Tak proč teď vyhuzeješ peníze za pasivní zdroj. Jednou větou řekne A protože proto a v druhé to hned neguješ a nedává to absolutně žádný smysl, ale tak, že vůbec.

Za mě teda: 7950X3D + Basic zdroj s tím, že jsi pod 40k jak jsem psal nahoře. (o tom že máš ssd atd jsem v té době nevěděl)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

To budu možná rozdělávat, ale zdroj zůstane a nebudu ho muset měnit. Vyměním třeba max. skříň - když jednou najdu nějakou, co svede uchladit ty komponenty heatpipe vývody do externích pasivů. Taková je představa, realita třeba ukáže, že to nejde (anebo jen brutálně podtaktované, netuším). Nevadí, bude tam o komponent s pohyblivou součastkou méně.

Určitě jsem neřekl, že "stejně budu něco rozdělávat" v souvislosti s fanless zdrojem. Ten tam zůstane napořád, ať už se se zbytkem bude dít cokoliv. Kdybych vzal zdroj s větrákem a pak se rozhodl celek nějak překopat na plně pasivně chlazený, šel by takový zdroj určitě pryč, tzn. vyhozené skoro 4k.

Co se týče větráků ve skříni, možná je budu řešit teď, možná ne. Vyzkouším napřed teploty a hluk s těmi šajz. Pár hodin, než mi případně dorazí z Alzy jiné, to v nejhorším vydržím. Zas tak to neprožívám, nemám hned od první minuty, co to spustím, požadavek na dokonalé provozní a hlukové vlastnosti, chci si s tím hrát, nikam nespěchám. Kromě toho se mi nějaké nepoužité Noctua větráky valí v mimopražském studiu, takže třeba je ani nebudu muset kupovat. Tak tam zprvu dám ty od bequiet spíš proto, že budu línej tam jezdit ;)

O tom jiném Noctua chladiči pouvažuju, díky za připomenutí.

Jinak cena...No, je skoro stejná, ale jen u varianty 5950x & fanless vs. 7950x & basic zdroj. Radši bych šel do 7950x3d (&fanless), ideálně. Třeba na to bude. Ty DDR5 jsou těžce overpriced no. To je jak s těmi různými PCIe 5 SSD apod. - ještě že to tam být nemusí. Byla by fakt fun, kdyby nové chipsety podporovaly jen tyhle bazmeky.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od BubakB »

Sám mám doma Noctuu D15s a parádne som sa s ňou celkovo vyhral (dokonca som ju mal aj viackrát na spomenutej platforme LGA775...ehm čo to mal, mám, skončila v retro PC s QX9650@3,8Ghz a Asuse P5Q PRO Turbo, keďže energeticky náročnejší CPU doma nemám ani moderný :? :lol: ) a bol som fajnšmeker, ktorý ho nemal problém vyskúšať len primárne aj so spomenutými ventilátormi, ktoré sa dodávajú aj k U12A, teda A12 PWM. Pre predstavu obrázok:
Obrázek

Je to s ňou zaujímavé. Celkom veľké, ale na druhej strane relatívne kompaktné hovado. Ale vedelo to niekedy kolidovať s určitými vecami (RAMky, okolie socketu atď..., moderné aj klasické pasívy VRM). Po skúsenosti jednoznačne ďalší krát už skôr U12A. V novom kombe s dvoma ventilátormi je to fajn, druhý sa môže použiť niekde v skrini. Nastaviť si to pod 800 otáčok a lepšie to poslúži. Viac ťa hnevať budú cievky na grafike a kde-kade inde. A Noctua produkty boli prispôsobené na takýto mierny prietok vzduchu. Aj pri tej pasívnej P1 sa v podstate odporúča mať aspoň A12 PWM LS a dosť jej to pomôže.

S pasívnym zdrojom mám pochopenie. Moderné semi-pasívy nefungujú o nič lepšie a majú poriadne blbé lacné ventilátory (aj Seasonic v svojich modeloch v cenovke tak okolo tých 3000 Kč), ktoré sa počas letných teplých dní preventívne spustia na pár sekúnd a potom prestanú. Aj v tom platinovom Focuse na fotke som origo ventilátor proste musel s prepáčením vydrbať a skončila tam spomenutá zregulovaná A12 PWM LS cez dosku (to sem dám len ako LINK https://live.staticflickr.com/65535/525 ... 8a_c_d.jpg , ak by mal záujem sa niekto pozrieť).
A fakt, ak to človek nechce upravovať (v tomto prípade som musel normálne musel dať spraviť dieru v plechu na strane, aby sa tam zmestil konektor von...), zdroj je izolovaný prietokom v modernej skrini, tak nie je o čom...
Predtým si mal tiež pasív zdroj, čo som zaregistroval, a máš s tým dobré skúsenosti a očakávania, tak nie je dôvod do toho neísť.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od python.p »

Aby mě někdo blbě nepochopil.

Já pasivní zdroje rád... Páč můžou zase udělat nějakou revizy bezproblémového, tichého semipasivního zdroje a vše je jinak.

Jen v případě, kdy tam bude mít stock chladiče mi to přijde trošku zbytečný a radši bych rozdíl nasypal do Noctua, klidně redux.

BTW: že ty sterroxy za to stojí? :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od BubakB »

Tak snáď najlepší semipasív zdroj, čo som skúšal-prešiel mi rukami alebo som sa s ním u niekoho stretol, resp. mám je už dnes starý Super Flower GoldenKing (ktorý mal aj plus-mínus fajn ventilátor a fungoval podľa predstáv). Dokonca aj novšie Leadexy také neboli. Teda možno jeden aj pól kilowatové. Ale sry, kupovať si to domov preto, aby to slušne fungovalo do 500W si fakt veru nebudem... :roll: :lol: Tak zas ja viem, že pre mňa by pasív zdroj nebol. V podstate som zistil, že či už pre zdroj, alebo aj celé to riešenie je najlepšie mať minimálny prietok vzduchu a to to Noctua riešenie ponúka. A hrabať sa v zdroji mne aspoň Vždy zostane ako úchylka. :lol: Všetko ostatné bolo povedané.

Za mňa fajn. Skriňu a nejaké aké-také ventilátory má posledné vybrané od beQuiet v skrini https://www.bequiet.com/en/case/938 . A pokým sa rozhodne pre U12A, ktorá sa celkom kompaktná, tak tie v skrini top aj zadné môže vymeniť aj potom, keď ju bude mať nasadenú aj na CPU. To je fakt najmenej. Pri tej D15s by sa fakt vždy narobil ako na kostole. Tú fotku som nedal len tak. Dať to dokopy bol celkom slušný tetris a vymeniť si napr. len tak zadný ventilátor, to by nebolo len tak. Teraz som tam do hentoho retra napr. strčil U12S, ktorá tam absolútne stačí. A zmestia sa tam aj top ventilátory.

Inak ako sterroxy fajn (aka A12). Je to skvelé pre tie stredné otáčky. To napr. F12 nemala žiadny tlak, prietok, čokoľvek a vyššie to bola fakt turbína. Len sa mi zdajú pomerne dosť náchylné pre top pozíciu ak sú zdola hore či pre, alebo štandardne pre grafiku. (preto napr. aj na tom retre je tá jedna takto skôr pre test. A napr. do zdroja som dôsledne vybral tú najlepšiu, čo mám). A LS sa mi zdajú lepšie vyvážené. Po pravde Ja ich mám doma viac len preto, lebo počas korony bola na ne v Alze zľava (za kus nejak 21 Eur). Inak by som nemal problém a kombinujem to s Reduxom, resp. hore ako podporné ventilátory pre odfuk mám v dvoch skriniach po dve zregulované S12A z 2013-2015 a dodnes bez problémov idú.

Nj a mám potom jednu A12 5V PWM (teda do USB). Inak na nej je krásne vidieť to ne-vyváženie ložiska atď. ak s tým polohujem. Inak super, ak skladám bárs čo doma, alebo mi prinesú nejaký NTB, čo sa prehrieva a je na tom treba spraviť zálohu. Podložím to pod, nech to na nejak fúka... ale to je už iná téma.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
JPirner
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2023
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Workstation za 60k - poraďte pls s kompatibilitou komponent

Příspěvek od JPirner »

BubakB: Jen mě to teda utvrzuje v tom vzít místo D15S tu jinou, co říkal python.p. Nechápu, proč D15/s v zahraničních testech pořád kraluje žebříčkům, no asi jsou to zastaralé recenze.

Mě nejvíc láká samozřejmě NH-P1, jenže...Pak jednak jde mluvit o tom, co je velké hovado, jednak bych musel od první chvíle řešit podtaktování a bůhví co ještě. A asi dost brutálně, když týpek v odkaze, co jsem postoval, měl u tohohle pasivu co dělat i s řádově méně výkonným Ryzenem. A psal, že to je způsobeno taky tou méně nm technologií. Má to menší plochu pro odvod tepla, resp. teplo je více koncentrováno. Proto asi čím modernější a výkonnější CPU, tím hůř se chladí, zejména plně pasivně. A proto když P1, tak je asi lepší 5950x.

Ale kdyby mi někdo dal easy step-by-step pokyny, jako co udělat po případné montáží NH-P1 na 5950x/7950x/7950x3d, budu rád. Třeba se pro něj rozhodnu, minimálně bych ho časem chtěl zkusit. Zřejmě ne hned, ale kdyby mi jeblo...Něco jako "stáhni tenhle soft, po instalaci woken tam nastav tohle rozmezí a sleduj teploty".
Samozřejmě si myslím, že by kdyžtak bylo u 16core lepší dát nejdřív na P1 aspoň jeden větrák. (Podle Noctua chart nezvládá P1 chladit žádný z těch 16core - ani s větrákem...Ale to je scénář se stock takty.) Každopádně mám z váhy a velikosti tohohle pasivu docela obavy. Snad tam ta montážní sada kdyžtak má vše potřebné, aby byla záruka, že mi to v té bequiet skříní nezláme MB. Tady si myslím, že by daleko lepší byla rack case, ale tam, kdyby měla standardní rack rozměry, by se zase P1 na výšku asi ani náhodou nevyšel.
Kdyby NH-P1 zvládla (i v letních měsících) uchladit ty CPU na 90°C a nethrotlovalo by to ani při x hodinové plné zátěži, nevadila by mi dejme tomu i 20-30% ztráta výkonu. Navíc bych zkraje nevyřazoval case větráky, ty bych dal pryč až jako poslední, kdybych našel jinou, lepší skříň. Jenže s tou bych pak P1 dal pryč, kdyby ta skříň řešila chlazení přes heatpipes a externí radiátory. Ale to by nevadilo, P1 bych si kdyžtak stejně rád nechal, je to unikát.

Jinak kdyby se mi takovýhle top workstation jednou do pasivu dát podařilo, aspoň by z toho byl fajn článek. Bylo by to něčím výjimečné a inspirativní. Když to bude PC s pár větráky, bude to tuctovka.

Fanless zdroj - no, jedna věc je, že ano, mám 400w a mám s ním jen pozitivní zkušenosti. Prostě pracuje a nevíš o něm. Taky byl, stejně jako tenhle 600/700w, těžce overpriced. Druhá věc ale je, jak je to dneska. Kvalita kondenzátorů už může být jiná, i když se mi při zběžném zkoumání zdá, že Seasonic - a nejen on - pořád kupuje také isté, japonské. Tak snad to bude v pohodě. Přestože skvěle hodnocena je jen 600w verze tohoto zdroje, 700w se prý moc nepovedla. Ale 600w pro 16core s herní grafikou se fakt brát bojím.

Jestli si na pískání cívek zvyknu, nevím. V tom PC s Q6600 nepiskaji vůbec. A tam je laciná Asrock deska do 2k (ani ta předchozí GB, co tam byla, nepiskala). Ten fanless zdroj taky nebzučí, je to hodně tiché. Tišší než můj fungl nový Zenbook. A to jsou v tom old PC dost basic chladiče. Jednak ten low-profile CM, jednak dva staré 80mm Noctua větráky. Jediné, co mi kdy bzucelo, byla GeForce od Gainwardu. Ta byla celkově shit, nějaký model z r. 2005, už nevím jaký.
Naposledy upravil(a) JPirner dne ned 28. kvě 2023, 06:47, celkem upraveno 9 x.
Jindřich Pirner
Redakce PCT, sekce audio
ACHERON Productions
Zamčeno

Zpět na „Počítačové sestavy“