Viditelnost serveru v jiné podsíti

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od Mr.Nigga »

Ahoj,
na IP adrese 10.0.0.120 mi běží Ubuntu server na kterém je pár služeb a mimojiné i dedikovaný LAN server pro Quake 3 Arena a Urban Terror. Není problém se k němu připojit i z jiné podsítě, komunikace probíhá oběma směry na všechno v pohodě.

Když jsem na počítači ve stejné podsíti, třeba 10.0.0.15, tak se mi ve hrách ten server objeví automaticky a připojím se k němu.
Když jsem na počítači v jiné podsíti, třeba 10.0.20.15, tak server v seznamu není, ale připojím se pomocí tlačítka Specify a zadáním IP adresy serveru (v Q3A), ale třeba ten Urban Terror tohle neumí nebo jsem nepřišel na to jak.

Můj dotaz: jak zařídit, aby se ten server broadcastoval (je to správný pojem?) i do jiné podsítě? Řeší tohle Multicast? Případně, dá se to nastavit na klientských počítačích (těch co jsou v 10.0.20.x), aby nehledaly jen u sebe, ale i v další konkrétní podsíti? Běží na nich Win 10 a 11

Díky za ťuknutí správným směrem :)
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od zsdx »

Viditelnost mezi sitemi mas zajistenou maskou na klientovi nebo routou na tom Ubuntu?
A nemuzes ten 'dedikovany LAN server pro hry' nabindovat na vice IP adres? Tedy aby bezel na 10.0.0.120 i 10.0.20.(treba)120.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od Mr.Nigga »

Masku podsítě mají stejnou = 255.255.255.0, jestli myslíš tohle? Na Ubuntu jsem při instalaci nastavil statickou IP, masku, dns a výchozí bránu. Jinak jsem na nic nešahal, routing tables jsou jak se nastavily samy

Těch více IP adres jsem zkoušel pomocí netplan, dát mu tam 10.0.0.120 a 10.0.20.120. Dokonce jsem mu přes VMware přiřadil druhou virtuální síťovku a tu IP adresu přiřadil jí. Ale nefungovalo to. Pak jsem od kolegy zjistil, že tu síť máme nakonfigurovanou tak, že rozsah 10.0.20.x mají jen zařízení (je jich asi 40), které jsou v konkrétních portech na switchi a když z toho rozsahu (třeba 10.0.20.150) nastavím na PC kdekoliv jinde, tak bude na síti nedostupný. Což vysvětluje proč mi na to nešel ani ping. Tohle je ale úplně mimo moje chápání :-D
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od killerek »

Pokud je to po SW strance videt jen ve stejnem rozsahu, tak by si potreboval bud "server" se dvema fyzickyma sitovkama, co by sla kazda do spravneho portu switche se spravnou VLAN nebo by museli upravit nastaveni portu na switchi (trunk) a ty nasledne na serveru tagovat (vlan subinterface ci jak tomu dany system rika). Teda pokud to nema nejaky bezpecnostni duvod a treba je FW mezi VLANama.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od Mr.Nigga »

Já myslím, že by ten server vidět byl, ale ten software (Q3A nebo Urban Terror) prostě do jiných podsítí nekouká, ne? Běží mi tam Samba, k share se připojím odkudkoliv, k tomu Q3A serveru taky, jen prostě není vidět automaticky ve výběru lokálních serverů, musím ho zadat ručně a jede to.
Mně by v podstatě stačilo, kdyby šlo Quakovi natvrdo nastavit, aby koukal kam má, ale buď to nejde nebo nevím jak
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od Mr.Nigga »

Tak jsem to nakonec obešel v konfiguráku. Q3A i UrbanTerror jedou na stejném enginu, takže stačilo u obou v configu nastavit seta server 1 "10.0.0.120", jsou natvrdo ve favorites a dá se na ně připojit :) Je to obejití problému místo vyřešení, ale takhle mi to bohatě stačí
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od Weslo »

IP moc nerozumím ale neřešila by to maska 255.255.0.0 ?
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od python.p »

Já si myslím, že jo. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od Mr.Nigga »

Můžu vyzkoušet, díky :)
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
raduss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. led 2006
Bydliště: Brno

Re: Viditelnost serveru v jiné podsíti

Příspěvek od raduss »

Mr.Nigga píše: úte 30. kvě 2023, 10:24 Ahoj,
na IP adrese 10.0.0.120 mi běží Ubuntu server na kterém je pár služeb a mimojiné i dedikovaný LAN server pro Quake 3 Arena a Urban Terror. Není problém se k němu připojit i z jiné podsítě, komunikace probíhá oběma směry na všechno v pohodě.

Když jsem na počítači ve stejné podsíti, třeba 10.0.0.15, tak se mi ve hrách ten server objeví automaticky a připojím se k němu.
Když jsem na počítači v jiné podsíti, třeba 10.0.20.15, tak server v seznamu není, ale připojím se pomocí tlačítka Specify a zadáním IP adresy serveru (v Q3A), ale třeba ten Urban Terror tohle neumí nebo jsem nepřišel na to jak.

Můj dotaz: jak zařídit, aby se ten server broadcastoval (je to správný pojem?) i do jiné podsítě? Řeší tohle Multicast? Případně, dá se to nastavit na klientských počítačích (těch co jsou v 10.0.20.x), aby nehledaly jen u sebe, ale i v další konkrétní podsíti? Běží na nich Win 10 a 11

Díky za ťuknutí správným směrem :)
Dva rychle dotazy, ty site mas segmentovane proc? A segmentovane je mas na jake vrstve (iso osi L2 nebo L3)? V pripade L2 predpokladam ze budes mit udelane VLANy a mezi tema routy. Jestli to tak je tak ti sirka masky 255.255.0.0 (/16 prefix) nepomuze, maska urcuje kde zacina a konci subnet (doporucuji si najit subnet calculator a mrknout tam). V pripade 10.0.0.15 je IP site 10.0.0.0 a broadcast 10.0.255.255. Klient v dejme tomu 10.0.20.15/24 (maska 255.255.255.0) ten broadcast neuvidi protoze ho ceka na 10.0.20.255. Co ti v takovem pripade pomuze tak je IP helper, je to funkce sitoveho zarizeni ktera zajistuje to ze broatcasty z jine VLAN jsou posilane na broadcast IP jinych siti

Pokud tu segmentaci mas delanou na L3 tak pak bych nastrkal vsechny klienty do toho jednoho /16 subnetu (pouzitelne IPcka zacinaji 10.0.0.1 (tady vetsinou bydli gateway) a konci 10.0.255.254)

Zatim
Raduss

edit: to mela byt SZ :D
Podpis neni, nebyl dodan
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“