Stránka 1 z 1

Recenze ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II

Napsal: ned 1. říj 2023, 16:25
od winycz
Základní desky s čipovou sadou B550 dávají smysl i v dnešní době zejména těm, kteří cílí spíše na nižší cenu sestavy, či již vlastní některý z procesorů Ryzen z řad 3000 až 5000. Proto se dnes podíváme blíže na základní desku ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II, která uspokojí spíše náročnější uživatele. Z mého pohledu je to velice dobře vybavená deska, jejíž výbavou by měla disponovat každá deska pro průměrného uživatele.

Nejprve bych začal porovnáním čipových sad B450, B550 a X570, protože čipová sada B550 proti jejímu předchůdci přináší některé markantní změny. Hlavní změnou je přechod na novou generaci standardu PCIe, a to ze třetí generace na čtvrtou. Hlavní výhodou 4. Gen PCIe je nárůst propustnosti, ze které mohou těžit zejména grafické karty a NVMe SSD disky. Donedávna platilo, že třetí generace má dostatečnou propustnost pro všechny časově souběžné grafické karty. Nicméně nyní se setkáváme s grafickými kartami, které mají omezený počet linek, a tak pro ně nemusí být optimální běžet na starších generacích PCIe. Příkladem je taková karta AMD Radeon RX6650 XT.

Obrázek

POPIS ZÁKLADNÍ DESKY

Základní deska je osazena dnes již paticí AM4, pro kterou již s největší pravděpodobností nevyjde žádný nově vydaný procesor, avšak pro nenáročné uživatele jsou v dnešní době v nabídce stále velmi výkonné procesory Ryzen řady 5000. Největší aktuální výhodou této platformy je poměr cena/výkon.

Obrázek

Dále je vybavena čtyřma sloty pro paměti typu DDR4 komunikujících s procesorem až dvěma kanály. Můžete tak do desky osadit až 128 GB RAM s frekvencí až 5100 MHz v OC režimu.

Mezi rozšiřující sloty základní desky patří jeden plně osazený PCIe x16 SafeSlot s podporou PCIe 4.0 a ochranou proti vylomení a druhý PCIe x16 slot osazený pouze 4 linkami generace PCIe 3.0 zprostředkovaný čipsetem. Do desky tak můžete osadit dvě grafické karty s podporou nVidia SLI/AMD CrossfireX. Mimo PCIe x16 sloty nalezneme na desce i tři menší PCIe x1 sloty Gen 3.0 zprostředkované čipsetem pro rozšiřující karty.

Obrázek

Pro uložiště se na desce nachází dva M.2 sloty, jeden komunikující napřímo s procesorem skrze 4 PCIe 4.0 linky a druhý zprostředkovaný čipsetem s podporou PCIe 3.0. Oba tyto sloty podporují jak PCIe, tak i SATA SSD disky. Pro klasické disky se SATA konektory se zde nachází celkem šest 6GBit/s portů. Porty SATA 5 a 6 jsou však vyhrazené pro druhý M.2 slot a jsou tak v případě osazení tímto diskem deaktivovány.

Pro ventilátory nabídne deska celkem 6 čtyř-pinových PWM konektorů Dva z nich jsou přizpůsobeny připojení vodních pump AIO či vlastních vodních chlazení a umožňují pak regulovat rychlost těchto pump nezávisle na ventilátorech.

Pro osvětlení se zde nachází 4 konektory, dva podporující ASUS Aura RGB a jeden tří pinový adresovatelný RGB.

Vedle slotů pamětí DDR4 se nachází čtyř LED diody pro zjednodušenou informaci o průběhu SELF-testu desky, které indikují čtyři různé oblasti (CPU, DRAM, VGA a Boot_device) s případnou informací, kde mohl nastat problém.

Pod PCIe sloty se nachází konektor pro Thunderbolt, TPM šifrovací zařízení, konektory pro připojení čelního panelu PC skříně, včetně dvou konektorů pro další USB porty či jiného USB zařízení, konektor pro připojení externího teplotního čidla a jumper pro vymazání nastavení BIOS.

Dále na desce nalezneme 24 pinový ATX konektor pro její napájení a 8+4 pinový konektor pro napájení celkem 14 (12+2) napájecích fází procesoru. Digitálně řízená napájecí kaskáda je chlazena dvěma hliníkovými pasivy, z nichž jeden je z části překryt plastovým štítem s RGB podsvíceným ROG logem. O řízení této kaskády se stará klasický mikroprocesor DIGI+ VRM, ve kterém je integrováno výrobcem již léta využívané řízení spotřeby ASUS EPU.

Obrázek

KONEKTIVITA I/O ZAŘÍZENÍ

Štít vstupních/výstupních konektorů základní desky je její nedílnou součástí.

Obrázek

Konektivita je velmi bohatá, nadšence však nepotěší absence PS2 konektoru, jehož jakékoli využití je však v dnešní době velice sporné.

Při pohledu na štít z vrchu vidíme tlačítko BIOS FlashBack, které slouží pro přehrání Firmware desky, tedy BIOSu bez nutnosti osazení podporovaným procesorem. Tato funkce byla skvělá zejména u desek se staršími čipovými sadami pro aktualizaci BIOSu v případě, že byl v desce nahrán starší, který nepodporoval aktuálně osazený procesor. Pro tuto funkci je pod tlačítkem vyhrazený jeden USB port, do kterého má být pro správnou funkci vložen flashdisk s BIOS firmware souborem.

Dále vidíme 4 USB porty, dva USB 3.1 Gen 1 a 2 starší USB 2.0. Pod nimi se nachází další dva USB porty, jeden oválný C a druhý klasický A ve verzi 3.2 Gen 2. Pod nimi další dva USB-A konektory ve verzi 3.2 Gen 1 a jeden ethernetový konektor RJ45.

O řadu níže HDMI 2.1 port a DisplayPort 1.2. O další řadu níže konektory pro externí Wi-Fi (Bluetooth) anténu.

Na konci se nachází pět Jack konektorů pro vstup/výstup zvuku a jeden optický S/PDIF.

Síťový RJ45 konektor vstupuje do integrovaného adaptéru Intel I225-V, s podporou až 2.5 Gbitové komunikace. Tento konektor je od řadiče galvanicky oddělen pomocí optočlenů LANGuard.

Bezdrátové připojení zajišťuje integrovaný adaptér Intel AX1200 Wi-Fi 6E, který zastřešuje 2.4, 5 a 6 GHz Wi-Fi připojení standardu 802.11ax (Wi-Fi 6) s teoretickou rychlostí až 2406 Mbit/s, kompatibilní se staršími standardy, a také Bluetooth 5.1. Přenos signálu zajišťuje přibalená externí anténa s magnetickým podstavcem pro snadné uchycení například k PC skříni.

Integrovaný zvukový adaptér je z prémiové řady známé pro ASUS jako SupremeFX, konkrétněji se jedná o S1220A. Zvukový adaptér je tvořen kodekem Realtek ALC S1220A DAC převodníky a zesilovači od ESS Technology a Texas Instruments. Nechybí ani kvalitní japonské kondenzátory NICHICON. Za zmínku stojí i technologie SupremeFX Shielding. Jde o elektromagnetický štít a oddělení zvukové části od zbytku desky pro zabránění rušení od okolních komponent. Zesilovače by si měly poradit se sluchátky s impedancí v rozsahu 32 až 600 ohm. Kodek se zesilovači slibují odstup signál od šumu až 115 dB THD+N pro vstup neboli nahrávání a 121 dB DNR pro čistý zvuk z výstupu.

BALENÍ

Obrázek
Obrázek

Balení je tvořeno samotnou základní deskou, externí anténou pro Wi-Fi a Bluetooth, čtyřmi kabely SATA 6 Gb/s, dvě montážní sady a thermal pady pro M.2 disky, jedním prodlužovacím kabelem RGB podsvícení, sadou krátkých stahovacích pásků, klíčenkou ROG, sadou nálepek ve stylu ROG, manuály a DVD s ovladači.

Obrázek

SOFTWARE K DESCE

Pro správu některých funkcí základní desky přímo z OS, dodává výrobce utilitu ASUS AI Suite pravděpodobně již od počátku, kdy začal používat čipy pro inteligentní řízení výkonu a spotřeby. AI Suite 3 je tedy zaměřený zejména na správu výkonu a spotřeby počítače. Nachází se zde sekce pro řízení napájení desky skrze inteligentní čip DIGI+ VRM, jež řídi a optimalizuje napájecí kaskádu pro procesor, kalibraci napětí při zátěži či frekvenci PWM řízení napětí.

K dalším sekcím patří
- řízení čipu EPU, který má na starost zejména úsporné funkce základní desky
- TurboV EVO pro manuální taktování procesoru, které je vhodné spíše pro nadšence, neboť zde chybí funkce AMD OverDrive, respektive lepší volbou je utilita AMD Ryzen Master.
- Fan Xpert 4 pro řízení ventilátorů s přednastavenými profily, automatickým laděním či manuálním režimem
- PC Cleaner pro čištění místa na disku (obdoba CCleaner)
- EZ Update pro stažení a instalaci nejnovějších verzí ovladačů
- A System Information zobrazující velice jednoduché informace o desce, procesoru a pamětech RAM

Obrázek

Další utilitou, která je hojněji využívaná je balíček ARMOURY CRATE, který bohužel v sobě funkce AI Suite prozatím nenese, nicméně v sekci pro základní desku jsou zde dostupná nastavení podsvícení základní desky včetně dodatečného podsvícení, které je připojené skrze patřičné konektory. Mimo podsvícení je zde i sekce pro aktivaci/deaktivaci obousměrného inteligentního potlačení šumu mikrofonu a sekce s informacemi o disku z protokolu SMART.

Obrázek

Nechybí ani léta dodávaná utilita RAMCACHE III, která umožní alokovat místo v paměti RAM jako velice rychlý disk pro soubory uživatele. Výhodou je mnohonásobně vyšší rychlost oproti běžným diskům, včetně SSD disků, avšak za cenu toho, že data uložená v paměti RAM jsou po ztrátě napájení/vypnutí počítače ztracena. Utilita umožňuje i spuštění kontroly jednotlivých buněk pamětí – memtest.

Obrázek

Jelikož je základní deska vybavena herními síťovými adaptéry, dalším softwarem je utilita GAMEFIRST VI pro velice zjednodušené řízení a dohled nad nimi. Hlavním účelem této utility je optimalizace síťových adaptérů pro hraní.

Obrázek

Software ovladače zvukovky SupremeFX je zcela jednoduchý, je tvořen konfigurací reproduktorů, nastavení prostorového zvuku a volby výchozího formátu vzorkování, nastavení konektorů a také nastavení úrovně zesílení sluchátkového zesilovače, který automaticky detekuje impedanci sluchátek.

Obrázek

ASUS Overwolf
Již od předchozí generace generace základních desek dodává výrobce utilitu Overwolf určenou primárně pro hráče. Je takovou všehochutí. Aplikaci jsem tak zběžně projel a nemám pro ni úplně nějaký speciální výraz, ale na pohled mi připomíná steam či takovou službu, zkrátka je zde obchod (store) ve kterém si může uživatel postahovat různá rozšíření, popřípadě i hry, například Facebook prohlížeč, skype, software pro streamování či natáčení videí, chatovací miniaplikace a tak podobně. Co z mého pohledu je na této aplikaci asi nejužitečnější je FPS counter. Pokud zrovna někdo nechce používat fraps a nemá nVidia Experience, pak by tato aplikace pro něj mohla být užitečná. Nabízí rychlý přístup ke spoustě vychytávkám, které si uživatel může postahovat. Reálné využití je však otázkou.

Obrázek

Na závěr této sekce přidávám náhled na senzory základní desky dostupné v aplikaci HWInfo

Obrázek

BIOS

Detailním popisem BIOSu se tu zabývat nebudu, to by bylo na další článek, tedy v krátkosti graficky je ve stylu ROG se dvěma módy EzMode a Advanced mode pro zkušenější.

V režimu EZ mode máme zobrazené základní informace o počítači s možností výběru dočasného zařízení pro boot a pár automatickými možnostmi ladění sestavy.

Obrázek

V základu se advanced mode dělí na:
My Favourites (oblíbené položky) kam se řadí právě ty, které jsou nejčastěji měněny,

Main obsahuje základní informace nastavení času,

Obrázek

Ai Tweaker slouží pro taktování procesoru, pamětí a ladění výkonu,

Obrázek

Advanced umožňuje nastavení různých segmentů desky např. funkce procesoru, možnosti podsvícení, konfigurace SATA zařízení, integrovaného grafického adaptéru či zařízení integrovaných na základní desce (zvuk. Adaptér, síťový adaptér, USB řadiče, ...).

Obrázek

Monitor slouží pro monitoring teplot a napětí a taktéž pro řízení ventilátorů.

Obrázek

V záložce BOOT se nachází nastavení možností zavádění systému.

Obrázek

V předposlední záložce tool se nachází například EZ Flash utilita pro flashování biosu, ASUS Profile pro načítání, ukládání či zálohování již přednastavených profilů, což je velice užitečná funkce pro nadšené taktovače.

Obrázek

Na závěr zde máme záložku Exit, která slouží na opuštění rozhraní UEFI BIOS s případným uložením nastavení.

Obrázek

DESKA V PRAXI A POSTŘEHY

Z počátku, když jsem s počítači začínal, tak mi přišlo zbytečné utrácet velké peníze za drahé desky, říkal jsem si, že pro běžného uživatele mezi nimi nemohou být takové rozdíly, opak je však pravdou.

Přecházel jsem z nejobyčejnější ASUS PRIME B450M-K a některé odlišnosti jsou pro mne opravdu markantní.

Zvuk
Nejprve jsem se zaměřil na zvukový adaptér, respektive celou zvukovou část základní desky. Změny ve kvalitě zvuku na reproduktorech jsem si nevšiml, však v případě sluchátek je rozdíl znatelný. Používám vícero různých sluchátek, žádné však nejsou nic speciálního pro audiofily, hlavně jako herní sluchátka používám vcelku obyčejný headset za tři stovky. Hlavní nevýhodou tohoto headsetu, kterou může zvukový adaptér ovlivnit byla jeho tichost, a to i v případě maximálního zesílení na obyčejnější desce. Zvukový výstup při použití s recenzovanou deskou je znatelné hlasitější, řekl bych že i lehce kvalitnější zvukový projev, ale vzhledem k ceně by tento headset nezachránila ani svěcená voda. Čeho si však všiml můj kamarád na druhém konci hovoru je i čistší hlas zaznamenaný mikrofonem s minimem šumu. Na druhých sluchátkách KOSS Porta Pro jsem se pokusil provést měření hlasitosti zvuku pomocí primitivní aplikace v telefonu, tato čísla tedy nepředstavují reálnou hodnotu v dB, avšak za účelem porovnání to postačí. V případě základní desky ASUS Prime B450M-K jsem naměřil maximální „hluk“ vydaný sluchátky 77 dB s průměrem 60 dB. S recenzovanou deskou bylo dosaženo maximální hodnoty 81 dB s průměrem 66 dB na nejvyšší možné zesílení za jinak neměnných podmínek testování.

Taktování
Dále mě zajímal rozdíl v taktování. Bohužel mám dostupný pouze procesor AMD Ryzen 5 5600, který není nijak náročný ani pro napájecí kaskádu starší a levnější desky. Zde jsem dosáhl na obou základních deskách maximální stabilní a mým chladičem uchladitelné frekvence pro Cinebench R20 - 4700 MHz na všech jádrech. Zde je spíše rozhodujícím faktorem kvalita křemíku a pravého potenciálu desky a její napájecí kaskády využijí až vyšší a žravější řady procesorů AMD Ryzen.

Sběrnice PCIe vs grafická karta
Další faktor, kterým jsem se zabýval se nevztahuje ani tak ke kvalitě/vybavení desky, jako spíše použité čipové sady. Tím je podpora novější generace sběrnice PCIe, neboť mám grafickou kartu AMD Radeon RX6650XT, která má oříznutou sběrnici na 8 PCIE linek ovšem novější generace 4.0.

Na obrázcích níže jsou vidět naměřené výsledky z benchmarků testovacího balíčku 3D Mark a hry Dying Light 2 Stay Human.

Obrázek
Obrázek

Novější generace sběrnice sice má nepatrně lepší výsledky, ale rozdíl činí maximálně 1 %, tedy pro běžného uživatele toto nebude rozhodujícím faktorem, ačkoli věřím, že se najdou případy, kde by již limitace ze strany propustnosti sběrnice mohly být výraznější.

Síťové adaptéry
Základní deska je vybavena hned dvěma síťovými adaptéry. Klasický na pevný kabel s koncovkou RJ-45 je vybaven síťovým adaptérem umožňujícím propustnost až 2,5 Gbit/s. Bohužel nemám doma router, či jiný počítač s rychlejším síťovým adaptérem než 1 Gbit/s, pak nejsem schopen podat výsledky maximální propustnosti. Nicméně jsem provedl pomocí nástroje iPerf 3 měření rychlosti mezi dvěma počítači skrze Gbitový router a komunikace mezi těmito zařízeními probíhala průměrnou rychlostí 940 Mbit/s.

Druhým síťovým adaptérem je bezdrátové Wifi 6E připojení. Pro test bezdrátového připojení jsem rovněž vybral nástroj iPerf3. Recenzovaná základní deska byla pomocí Wi-Fi připojená k routeru ASUS ROG Strix GS-AX3000 na vzdálenost cca tří metrů přes jednu zeď. K routeru pak dále byl kabelem připojený notebook s Gbitovým připojením.

Obrázek

Navázané bezdrátové dosahuje dle operačního systému propustnosti až 1,2 Gb/s, komunikace probíhala na 5 GHz pásmu s 80 MHz modulací.

Obrázek

První měření proběhlo za pomocí jednoho streamu (komunikačního toku) s výsledkem 399 Mbit/s. Pro druhé měření jsem zvolil komunikaci na čtyřech paralelních streamech, nyní s výsledkem 717 Mbit/s.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Rukama mi prošlo již mnoho desek, do poslední chvíle jsem používal velice obyčejnou PRIME B450M-K a můj pohled na tento upgrade je, že to stojí za to nebrat úplně to nejlevnější, pokud člověk nechce využívat počítač jen na základní prohlížení internetu a word. Tato deska rozhodně není úplný high-end, který můžete pořídit a i přesto s cenovkou kolem 3899 Kč (aktuálně dle Heureka.cz) se jedná o desku dražší než spousta procesorů, které do ní lze pořídit, ale takováto doba už prostě je, že základní desky převyšují svými cenami procesory. Další věc je, že se jedná již o mrtvou platformu AM4, bez možnosti budoucího upgrade, ale momentálně se jedná o nejlepší řešení s poměrem cena/výkon a dostatečným výkonem pro nenáročné uživatele ještě na řadu let.

Pohled na vybavenost je subjektivní, nicméně mi tato deska splňuje představy, jak by měl vypadat standard pro hráče/mírně náročnějšího uživatele. Ať už konektivita, tak i ostatní vybavení základní desky je skvělé, lepší zvukový adaptér přináší relativně čistý zvukový projev s výraznějšími basy i v případě levnějších analogových sluchátek/headsetů, ale i reproduktorů, a to včetně poměrně silným zesilovačům, které dokáží vybudit i obyčejnější sluchátka. Zároveň filtr a AI korekce pro mikrofonový vstup je značnou výhodou, kterou ocení zejména protistrana hovoru.

Deska nabízí síťový adaptér s propustností až 2,5 Gbit/s, což předpokládám, že větší část jejích majitelů nebude schopna využít ať z důvodu, že to nebude podporovat router či jiná zařízení. Nicméně za předpokladu, že alespoň router bude mít takto rychlý port, pak lze šířku s touto rychlostí využít například při paralelní práci skrze počítačovou síť, využít naplno více věcí zároveň, například ve velkých městech využití vysokorychlostních internetů s ukládáním dat na rychlý síťový NAS server a případně stream do jiného zařízení.

Zároveň ani na bezdrátovém síťovém adaptéru se příliš nešetřilo. Technologie 6E s 6GHz frekvenčním pásmem ještě nějakou dobu běžná nebude a většina routerů tento potenciál využít nedokáže, ale toto je spíše otázkou času. Hlavní je, že je zde již podpora nového protokolu 802.11 ax, který je o mnoho dále nežli jeho předchůdce ac. Defacto by se dalo říct, že už je téměř jedno, zda máte počítač k síti připojený skrze kabel či bezdrátově. Bezdrátové připojení ax na 5GHz, je již dosti rychlé a stabilní i pro hraní online her obdobně jako kabelové.

Těžko se mi hledá nějaká nevýhoda či zápor, který by se týkal čistě této desky, pokud bych se o ni bavil tady rok dva zpátky. Ačkoli už i v době vydání se vědělo, že se jedná o desku, do které půjde osadit již poslední generace procesorů AMD Ryzen. Úplní nadšenci, hlavně do overclockingu mohou namítnout absenci PS/2 konektorů pro klávesnici.

Obrázek

Re: Recenze ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II

Napsal: ned 1. říj 2023, 17:06
od djstudio
Moc pěkné.

Re: Recenze ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II

Napsal: ned 1. říj 2023, 17:24
od python.p
Ai Tweaker slouží pro taktování procesoru, pamětí a ladění výkonu....

Jde tam nastavit napětí offset?

Re: Recenze ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II

Napsal: pon 2. říj 2023, 11:04
od flanker
Já doufám a předpokládám, že offset +- tam bude, nebo myslíš přímo curve optimizer offset?

Re: Recenze ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II

Napsal: pon 2. říj 2023, 15:56
od marin
Je tam:
Auto
Manual
Offset

BTW pěkná recenze.

A ještě, před nedávnem vyšla pro AM4 nová AGESA - 1.2.0.A, která řeší některé předchozí bugy, za mě je tato asi nejlepší za všech.