Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

no, teď to hlavně nezakřiknout, protože zálohy těchle dat mám na dvou 4TB... ehh... Seagatech :| :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

ten disk se chová divně... nechal jsem ho odpočinout přes noc a dneska jsem ho zapnul a začal zkoušet. přehrávání Blu-Ray dat z něj v pohodě. teď kopíruju data z něj na vedlejší pole (tj. maximální rychlost co to dá) a zatím OK. nechápu. je fakt že včera dostal kouř, ale čtením, nikoliv zápisem (že SMR a dlouhodobější zápis nejde dohromady jsem věděl). uvidíme, budu reportovat jak pokračuju :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já SMR disky (a je celkem jedno od koho) necham minimálně pár generací odležet a uvidim jak to obecně bude lidem dlouhodobě fungovat, neni důvod se do nich hrnout když Hitachi/tishiba dělá 7200rpm high speed disky do 5TB, a WD dělá red/green do 6TB bez SMR, tak neni důvod se hrnout do něčeho tak nejistého a neodzkoušeného. To neni jak novej display nebo GPU kde by byl wow efekt že to vypadá či jede lépe, je to jen disk kde jde o kapacitu a rychlost, naopak SMR disky jsou slow v zápisu jak slimák a v součtu je to jen kapacita kde vede ale ne o dost abych do toho šel, kdyby byl 2x-3x tak velkej za stejnou cenu tak bych možná uvažoval nad cold-storage pro zálohy.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

no, ono to do značný míry připomíná nástup PMR disků pár let zpátky, jen tehdá to byl jednoznačnej upgrade bez "drawbacks" který přináší SMR. uvidíme. zatím to pořád drží a vypadá to, že data na plotnách jsou OK. divný, divný. pokud to bude držet s tím, že to nesmím trápit a jen sem tam na to něco nahraju nebo přečtu, tak dobře, ale pořád tam bude "ale" a budu to vedle zálohovat PMR diskama (protože LMR jsou už stejně pasé). poměr cena/kapacita je u SMR pořád nedostižná, ale koukal jsem že i PMR disky slušně klesly a 4-5TB modely se dají sehnat už za celkem rozumný prachy :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ten tvůj disk je pravděpodobně vadnej, koukej zálohovat. SMR disky nemaj mít problémy při čtení, při čtení je to normal, jen při zápisu musej vždy přepsat větší plochu najednou, tzn pokud se to nevejde do bufferu je to horror, výkonnostně, ne že to "přestane fungovat". Takovej stav by neměl nastat nikdy. SMR disk když vyčerpá cache tak je asi tak "fast", jako když na disk se 4K sektory uděláš 512B partition a zkoušíš na to zapisovat. Je to hrozný, ale funguje to.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

nojo, jenže když to odnesu na reklamaci a disk se bude chovat normálně, tak mě s tím nakopou do pr..., ten disk se teď chová normálně a SMART je taky OK, povrch bez problému, takže celá tahle sranda se musí projevovat na jiný úrovni. právě proto se to snažím teď trochu potrápit, abych dokázal ten problém na požádání opakovat. jenže ono se to nějak nedostavuje :| samozřejmě zálohy mám, data jsou to poslední co řeším. a jasně že chápu princip SMR a bottleneck při zápisu, taky proto mě stávající situace rozhodila, chová se to jinak než bych čekal a zatím jsem neodhalil přesnou příčinu a nedokážu to na povel "rozbít", aby se to dalo reklamovat. divný, divný.

edit: vypadá to, že po několika hodinách čtení rychlost taky spadne někam do háje (kolem 6-11MB/s), ale data pořád číst jde. když to na chvíli nechám žít, rychlost je zase normální, na chvíli. :|
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

well, tak testy v SeaTools disk zvládl naprosto s přehledem, PASS včetně 19hodinovýho povrchovýho testu. začínám mít dojem, že ten disk je OK, jen prostě nemá rád dlouhodobý tejrání jak zápisem, tak čtením. ještě zkusím nejdrsnější test co mám v arzenálu - použít starého DC++ klienta a nechat ho hashovat celý obsah disku :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od nou »

Nie si sam, tuna chlapik tiez zistil problem s tymto diskom ak kopiruje velke mnozstva dat https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=93581

a tiez ma ze vraj 20GB internu cache ktora sa musi z casu na cas spravit garbage collection http://www.storagereview.com/seagate_ar ... review_8tb
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od nou »

Tak Seagate zda sa nieco urobil s tou kazivostou diskov. V poslednej statistike klesol na nieco pod 4% a zase WD vyletelo na 7% https://www.backblaze.com/blog/hard-dri ... y-q4-2015/
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

negeneralizoval bych to, značná část disků je úplně jiný segment než běžný spotřebitel. je známá věc, že serverové disky od Seagatu mají úplně jinou kazivost (=výrazně nižší) než spotřebitelské.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od nou »

Ake serverove disky. BackBlaze pouziva obycajne desktopove varianty.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

mno. tak disk prošel bez jakéhokoli problému všechny standardní testy, jak v SeaTools, tak v HDTune. o víkendu na to asi zkusím zase pustit DC++ a uvidí se. pokud to po několika hodinách hashování začne odpadávat, ale pak se to časem zase srovná, prohlásím to na způsob "not bug, but a feature" za specifické chování SMR disků a budu se k tomu taky tak chovat :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

TVE no to snad ne! Poté co jsem si jeden otestoval a došel k závěru že je parádní, objednávám další 3:

http://www.lan-shop.cz/toshiba-md04aca400-186482

A prodejce mi pošle mail že už jaksi nejsou dostupné (a ve chvíli kdy jsem objednával bylo skaldem eghm...), no, teď nevim co, srovnatelnej WD black je drahej a zbytek jsou buďto slow krámy nebo Shitgate, ach jo...
ulver
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. říj 2011
Bydliště: La Mancha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od ulver »

Naskladnia, nemaju ich ani u mojho oblubeneho predajcu u nas.
http://www.smart.sk/internal-hdd-toshib ... d04aca400/
„Štěstí řídí naši věc lépe, než jsme si dovedli přáti. Neboť hleď, příteli Sancho Panzo, tamto se ukazuje třicet nebo ještě o trochu více ohromných obrů, s nimiž míním zápasit a všechny je pobít a jejich kořistí počne naše bohatství. A bude to spravedlivý boj a velká zásluha před bohem odstranit takové býlí s tváře země.“
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

přes noc jsem měl puštěný HDTune a dělal read testy, teď koukám že disk je ve Windows připojen jako read-only - stalo se to někdy někomu? je možné že HDTune to přepnul, ale to mi přijde jako hodně divoká spekulace. přepnul jsem to Diskpartem zpátky, data jsou na disku normálně vidět atd, ale co to? :?
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne neni, HDtune při read testech nic takového nedělá. Pokud se připojil jako read-only, HDtune z toho neobviňuj.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Ripper6 »

DOC_ZENITH: plati to i pro tento disk, je to stejny?
http://pevne-disky.heureka.cz/toshiba-x ... e140ezsta/
Planuju zkusit prave Toshibu.
Jeste zajmava cena je tohodle za 1TB
http://pevne-disky.heureka.cz/toshiba-3tb-dt01aca300/
Pokud teda 3TB edice neni vic poruchovejsi.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo platí, tohle jsou dobré disky, já stále čekam na obnovení dostupnosti těch 4TB modelů co chci.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

jak jsou na tom ty 4TB Toshiby s hlučností? uvažuju výhledově o náhradě RAID10 pole z čtyřech 2TB WD Greenů za RAID1 pole ze dvou 4TB disků a 4TB Seagaty mi přijdou dost výrazně hlučnější než dvojnásobný počet WD Greenů :) (pro rejpaly, že R1 je pomalejší než R10 vím, data vyžadující rychlý přístup bych z pole přesunul vedle na SSD)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Ripper6 »

Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“