Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od -Vladimir- »

tak aby Docent měl co zkoušet :P
ignorelist: Stratos (již trvale)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Shaquille píše:A stejne sis jej poridil a zda se, ze ne jen jeden...
Pořídial jsem je když přišly, pořídil jsem je do raid5 s tim že raid to bude jistit. Byly to tehdy sekvenčně nejrychlejší disky a měl jsem je v CZC za výhodnou cenu. Projekt ale ztroskotal po 3 měsících kdy odešly 2 najednou a to jaksi ani raid5 nepokreje už předtim odpochdoval jeden, a minulej tejden tento. Už tehdy jsem jim přestal věřit a rozházel je různě na nedůležitá nebo pravidelně zálohovaná místa.

Btw stav se dále zhoršoval, disk už má problém číst i jinejch oblastech a dnes jsem jej odpojil.

Byl to experiment, kterej se nevyplatil. Dnes už to u mě vypadá jinak. Dnes mam v akci 2x disky od Hitachi, jeden starej 1TB a jeden 2TB, první 7200rpm 2TB disk ever heh, pětiplotna. Dodnes držej a jedou každej den (předtim jsem ještě měl starej 500GB, 160 +120GB IDE a starou IBM 16GB a i ty stále jedou). Na zálohu používám greeny od WD. Krom jednoho mam 2TB modely ještě ty staré (schválně, ty co ještě neměly 4K sektory). A nejnovější přírůstek teď z léta jsou ty 4x4TB 7200rpm Toshiby (přejmenovanej Hitachi). Ty jedu na Adaptecu 5805Z v RAID5 s Samsungem 830 256GB jako read cache. Tímto bych chtěl tento řadič a firmu pochválit, i při jeho věku (cca 10 let) má stále support, dostal firmware pro velkokapacitní disky, pro doboru kompatibilitu s moderními SSD, má native drivery už ve win od 7 a dále atd.

Jeden z nich už ale odešel, ala má první smrt od Hitachi, ale nebyla to náhlá smrt, začal, pomalu házet sektory a řadič začal řvát, tak jsem jej vyměnil udělal rebuild na novej z reklamace a jede se dál.

Ze Seagate 2TB zbejvá poslední (teď jsem prošel SNka, ten co chípnul minulej tejden byl ten měněnej z reklamace, tzn zbejvá jeden z těch původních 4), teď jsem jej dal tam kde ten předchozí chcípnul, je to prostor pro nahrávání videa ze zachytávačky, tzn nic důležitého tam nebude, se smrtí ihmo počítám, je jen otázkou kdy.
eLzyx
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2005
Bydliště: Bílina / Teplice

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od eLzyx »

DOC_ZENITH píše:Takže Seagate 7200.14 z před 3 rokama poruchovost již 100%. Ze 4 již umřely 4.
u mě 2 z 2 mrtvé ST2000DM001. Prostě blbá řada.
Ryzen R5 3600, Asus ROG Strix X570-F, 32GB DDR4@3600MHZ, Crucial M550 256GB, 300GB VelociRaptor, RX580, Asus Xonar DX, SilverStone Raven II
Dell 5491 6C/12T Core i7-8850H, MX130 ve 14"/1,5kg; veterán: OQO 01+
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od havli »

Mel jsem 3TB verzi... asi 2 mesice po zaruce kaput. V dobe nakupu to byla novinka a o extremni poruchovosti se nic nevedelo.

Jinak obecne mi disky odchazi cca pri najetych 30k hodin. WD20EARX-00MMMB0 uz ma 30500, tak pomalu chystam nahradu. :roll:
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
eLzyx
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 30. črc 2005
Bydliště: Bílina / Teplice

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od eLzyx »

WD20EARS-00MVWB0 má u mě 46359 hodin, tj. 5let a 107dní (82x zapnutý)
WD30EFRX-68EUZN0 má 9065h, tj. 1 rok a 12 dní (35x zapnutý)

docela by mě zajímalo, jak jsou na tom HDD v našem firemním serveru. Tam už ty disky budou také tak čtvrtým rokem. Musím zjistit, jak to zdiagnostikovat. Jsou v RAID a žádná utilita mi nechce číst hodnoty z disků :x
Ryzen R5 3600, Asus ROG Strix X570-F, 32GB DDR4@3600MHZ, Crucial M550 256GB, 300GB VelociRaptor, RX580, Asus Xonar DX, SilverStone Raven II
Dell 5491 6C/12T Core i7-8850H, MX130 ve 14"/1,5kg; veterán: OQO 01+
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Utilita od řadiče případně jeho web interface by to měla umět, umí to i ten můj starej adaptec, smart mi přes to vypíše.

Jinak diskům hodiny provozu moc nevadí. Jde spíš o load a počet startů. Disk kerej měl hodinu seek zátěž je více opotřebenej než disk co 100 hodin idloval. Samotná rotace defakto nic nedělá, jen se opotřebovává ložisko takže se disk časem stává náchylnější k fyzické manipulaci, ale pokud je ve správné poloze tak ihmo ok. Disk buďto odejte chybou elektroniky, nebo odejde hlava nebo povrch plotny, ani jedno z toho neodejde tim když disk idluje, takže hodiny jsou jedna věc ale reálnej stav může bejt stále velice dobrej.
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od nou »

Ja som si kupil pred rokmi tri 1TB seagate do RAID5. Nastavil som im uspavanie po 15 minutach. Po pol roku zacal jeden disk blbnut ze sa nechcel rozbehnut. Tak isiel na reklamaciu. Rebuild. Po nejakom mesiaci dva zacal rovnako blbnut aj druhy. Tak tiez na reklamaciu. Ten uz ale vratili po teste s seatools ze je v poriadku. Tak co teraz. Uz som mu neveril tak som kupil druhy novy a vypol uspavanie. Odvtedy je klud a ten najstarsi v poli ma nabehanych cez dva roky v zapnutom stave.

Ten co sa vratil z reklamacie som dal do servera ako systemovy disk, ak by odisiel nic sa nedeje. Ma uz nabehanych cez 4 a pol roka a stale funguje. Kazdy mesiac je prebehnuty btrfs scrub (checksum vsetkych dat na disku takze to odhali akykolvek prehodeny bit). A to ma uz 2000 realokovanych sektorov ale zase ten pocet je stabilny.

A este mam dva WD Red 3TB v RAID1 a tie su zatial tiez bez problemov. Tiez ich kazdy mesiac prebehnem btrfs scrub.

Nakoniec najstarsi veteran Seagate 400GB nabehane 3 roky 4 mesiace ma jeden vadny sektor.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Hladis »

ST2000DM001 mam dva a oba zatím drzi. Jen jednomu se zhoršily vibrace a spolu se stolem to vyluzuje neprijemny zvuk. Mají najeto tak 17500 hodin. Docela premyslim, ze bych je mel nahradit a dat je na méně dulezity místo. Problem je, ze nevim cim je nahradit :|
Obrázek
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

hm. já teď po nějaký době koukal na nabídku harddisků. zjistil jsem, že Seagate to všechno přebrandoval, takže teď místo Desktop, Enterprise a já nevím jakých disků mají IronFist, SeaLobster a AirForce řady (to nikomu neřekne nic). že ceny se směrem dolů nehnuly ani trochu, spíš šly ještě výš, ve srovnání s dobou 12 měsíců předem. a můj dojem z toho je, že harddisk se blíží ke konci svého života, kapacity už moc neporostou a ceny za TB taky nebudou už moc klesat.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od racecar »

Mozno nastal cas vyhadzat harddisky z pc.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

to zas zatím ne, protože neexistuje adekvátní náhrada.
SSD se blíží harddiskům v poměru cena/TB, ještě nějakou dobu to zabere, ale doženou a předeženou. ale trvanlivost úložiště není taková jako u ploten.
a cloud nebo pásky jsou a vždycky byly cenově mimo.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Spring »

@Hladis Muzes se podivat na vyrobce toho disku? Seagate vyrabi v nekolika zavodech a kvalitou se disky dost lisi. Pred uzavrenim jejich for, kam si majitele chodili vylejt zlost, vetsina problemovych nesla oznacenu S/SU Suzhou (Suzhou se prave zavira) a W/WU Wuxi (Cina). Disky oznacene jako Z/TK vyrabene v Thajskem Koratu se problemum vyhybaly.

1TB modely zname pro sve piskani, parkovani a tezke cvakave rany, nesly oznaceni W/U1 nebo S/SU1. Cislo oznacuje pocet ploten (1 = 1TB 2 = 500GB), pismena D, E, F oznacuji pocet hlav (D = 2, E = 4, F = 6). Oznaceni modelu STxxxxDMxxx se nemeni. Seagate tezce nezvladal vyvazeni a na jejich foru bylo tisice stiznosti. Zajimavy rozdil v kvalite.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Hladis »

Muzu se podivat. Ty disky nevykazuji zadny problem, krome tech vetsich vibraci u jednoho kusu, ale když vidim jak to jinym vychcipalo, tak me hloda cevicek.
Obrázek
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Srandista »

zombux: a este ako bonus k tomu, vsetky tie ich 2,5" Barracudy Laptop su bez vynimky SMR disky. Fakt lutujem ich buducich majitelov, ako sa budu zoznamovat s touto "zazracnou" technologiou. Hlavne teda ak ich pouziju ako systemovy disk...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

Srandista píše:zombux: a este ako bonus k tomu, vsetky tie ich 2,5" Barracudy Laptop su bez vynimky SMR disky. Fakt lutujem ich buducich majitelov, ako sa budu zoznamovat s touto "zazracnou" technologiou. Hlavne teda ak ich pouziju ako systemovy disk...
wait, fakt? :o to jsem dost v šoku...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Srandista »

Hej, dlho sa nemali ani k tomu to uviezt v nejakych materialoch. Nakoniec boli ale mnohymi IT servermi dokopani k tomu, aby upravili User manuals. Kazdopadne uz od 500GB az po ten ich teraz ohlaseny 5TB disk, vsetko su to SMR mrchy. Skoro som im na to skocil, ale divil som sa, ako dokazali nacpat 2TB disk do 7 mm hrubej skatulky. A ako som k tomu hladal info, tak som zistil horeuvedene.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

hmm... takže co tedy ještě je PMR? naposledy když jsem se tím zabýval, tak 8TB Desktop byly PMR disky (sám jeden mám), ale dál?
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Hladis »

Seagate jsem dal sanci prave u ty .14 rady, podobne jako DOC, ale jinak tu firmu mam za šupáky. Zatím ty dva kousky jedou, musim zaklepat. Radsi mam WD, od nich mam tunu disku a nechcip natvrdo zatím ani jeden. Par jich snad az po 10-15 letech zaclo vykazovat vadny sektory a AAKS serie jedou doted bez chyby. Ikdyz i u WD se vyskytla sem tam vadna serie, ale u Seagate to chcipa jak na bezicim pasu porad. Jeste mam nejaky Maxtor a ten taky jeste funguje ok. Jen takova perlička, mam třeba prastary Quantum Bigfoot z roku 1996 (velka tezka krava) a funguje dodnes bez jediného vadnyho sektoru a problemu.
Obrázek
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Srandista »

zombux: u 3,5" diskov to neplati, tam su PMR vsetky az po 8TB vratane. SMR su zatial "len" vsetky 2,5" Laptop disky.

Hladis: tiez mam podobnu skusenost, snad odjakziva fungujem na WD Black diskoch, a vsetky stale bezia. Zena ma 320GB, ja teraz 640GB, v NASke mam 2x2TB, a vsetky slapu ako za mlada. Na NASke len jeden z nich ma 2 zle sektory, uz ani neviem odkedy, ale nesiria sa a ani NASka s RAID1 neprotestuje. Za 2 tyzdne este vymenim svoju 640 za 1TB, zas WD Black, aj ked tento krat Mobile.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od -Vladimir- »

Hladis píše:Seagate jsem dal sanci prave u ty .14 rady, podobne jako DOC, ale jinak tu firmu mam za šupáky. Zatím ty dva kousky jedou, musim zaklepat. Radsi mam WD, od nich mam tunu disku a nechcip natvrdo zatím ani jeden. Par jich snad az po 10-15 letech zaclo vykazovat vadny sektory a AAKS serie jedou doted bez chyby. Ikdyz i u WD se vyskytla sem tam vadna serie, ale u Seagate to chcipa jak na bezicim pasu porad. Jeste mam nejaky Maxtor a ten taky jeste funguje ok. Jen takova perlička, mam třeba prastary Quantum Bigfoot z roku 1996 (velka tezka krava) a funguje dodnes bez jediného vadnyho sektoru a problemu.
Toshibu DT01ACAxxx v Helénii neprodávají?
ignorelist: Stratos (již trvale)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“