Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od havli »

Hmm, potesi - presne tenhle 3TB disk mam v NASu. Stari zhruba rok a pul, zatim vsechno ok... ale koukam, ze asi bude nejlepsi jeho obsah komplet nekam zazalohovat.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
TNT WagonInPentagon (°,°)
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. zář 2007

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od TNT WagonInPentagon (°,°) »

2krát za sebou mi odešli HGST (Hitachi) 2TB. Jednou hned po koupi byl zničený a podruhé asi po 70ti hodinách užívání druhý. Nyní už je vidět jen RAW formát. Poškození disku procentuálně odhadem 0,1 %. Počet ploten 4 = 8 stran po 500GB. Poškozena je nejvíce první plotna. Uvažuji o reklamaci po záchraně dat anebo rovnou o jiném výrobci, pokud za to ovšem nemůže někdo jiný než on. Výrobní hala Thajsko. Technologie japonská. Co prosím poradíte vy? HGST znovu, WD, Seagate, Verbatim (odešel známému), Toshiba, Samsung? :?:
Na Win XP 2TB je vhodné? Nemůže to být Firmwarem? Poškozený je hardware dle nástrojů a radí zálohovat, i když nemám nač.
Výrobce píše toto: http://www.hgst.com/support/downloads
Nebude to nepodporou XP, nefungoval ještě za podpory XP, leží odstavený do doby, dokud nebudu mít médium pro zálohu. Výrobce neručí za data. Musím já. Záruku mají 5 let. Předem děkuji. Věřím, že Japonci za ty vady nemohou.
Naposledy upravil(a) TNT WagonInPentagon (°,°) dne čtv 29. led 2015, 22:48, celkem upraveno 1 x.
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Mr Lucas »

Z pár kusů HDD nelze určovat poruchovost, je to holt smůla. Co se tyče výběru disku, tak ve vlákně vedle k tomu určenému.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
TNT WagonInPentagon (°,°)
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. zář 2007

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od TNT WagonInPentagon (°,°) »

Děkuji, půjdu tam. Pardon za spam, pokud už to je on. :oops:
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od P_V »

Hard Drive Reliability Stats for Q1 2015
https://www.backblaze.com/blog/best-hard-drive/
HGST vede, Seagate u spotřebky tragédie (hlavně 7200.11), enterprise ujde, WD takňák mezi tím ale nicmoc. Překvapilo ale Seagate Desktop HDD.15.

Docela by mě zajímala závislost poruchovosti na provozní době, ale rozdělená podle data nasazení, tj. jaké jsou výkyvy v kvalitě výroby.
jiriczek234
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. dub 2012
Bydliště: Liberec

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od jiriczek234 »

Nepatří tedy zrovna mezi nejnovější kousky, nicméně přidávám svoje letité WDčko, které bylo nějakých 6 let v kancelářském PC, nyní cca rok v Nasu, který se zapíná tak jednou za týden cca na 2 hodiny a pořád jede. https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=55E22EFA

To je už celkem slušné skóre, ne? :)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

nějaké statistiky pro Seagate 8TB (nebo obecně SMR disky) ještě asi nebudou, což?
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

tak, dle CZC to je 3,3%, což je celkem standard...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
apopisde
Nováček
Nováček
Registrován: 19. led 2014
Bydliště: Usti nad Orlici
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od apopisde »

Nu, v pc mam takovej mix a zatim mi za cca 3,5 roku odesel jeden WD Green 1TB, nicmene pc jede temer 1/2 tydne nonstop, takze hadam, ze to byl spis proste vadny kousek. Je to loterie a o stesti.
Zombux, hodnotit ted 8TB Seagate je celkem predcasny, je kratce na trhu :)
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Xnovic »

Tak u těch Seagate disků je to děs..
Můj první seagate 3tb disk nefungoval hned po zapojení a nový disk z reklamace fungoval asi půl roku, než kleknul a teď těsně před koncem záruky začal třetí disk divně cvakat, ale smart zatím v poho.. Ale je to fakt na nic, když disku člověk nemůže vůbec věřit. Jestli klekne znovu, tak vezmu raději 2x2TB od jjiné značky..
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
apopisde
Nováček
Nováček
Registrován: 19. led 2014
Bydliště: Usti nad Orlici
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od apopisde »

Xnovic, nevim no, prijde mi to vazne spsi jak loterie... i znacka jako je IBM mela radu, ktera mela silenou poruchovost... holt nekdy se neco povede a nekdy neco ne.
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od Mr Lucas »

Tak Seagate se toho nepovedlo už opravdu hodně :-D
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

apopisde píše:Zombux, hodnotit ted 8TB Seagate je celkem predcasny, je kratce na trhu :)
ano, to samozřejmě vím :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
apopisde
Nováček
Nováček
Registrován: 19. led 2014
Bydliště: Usti nad Orlici
Kontaktovat uživatele:

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od apopisde »

Hm, tak jsem se jeste vcera vecir, nez jsem ulehl, zaposlouchal do zvuku cvakani hlavicek a motorku disku.... a musim rict, ze ten 8TB archive nenese moc dobre otresy... teda ani lehky. Jak jsem slapal (nejsem slon, takze nedupu.. ale preci jenom 80KG..) a i takove male otresy mohly za to, ze se z disku ozyvalo par skaredejch zvuku.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

tak jako tak je vhodné ten disk ještě někde bokem zálohovat, já na to mám dva offline 4TB disky s hardwarovým vypínačem :) jistit 8TB SMR dalším 8TB SMR mi přišlo už dost riskantní vzhledem k relativně nové technologii, takže zálohuju na klasické PMR...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

tak, protože jsem to hezky zakřiknul, tak mi ta 8TB umřela pod rukama v přímým přenosu :mrgreen: no nic, reklamace, druhej kus snad vydrží :roll:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nic jsi nezakřiknul, koupil jsi Seagate a ten zařval. :P Nic neobvyklého.

Já teď budu rozžiřovat své kapcity o 3x4TB 7200RPM Toshiby(Rebranded Hitachi) už mam jeden na testy a zatim spokojenost (hlavně přístupová doba pod 12ms průměr HDtuna, to je nádhera, ale seek dost klepe, to jde ruku v ruce, buďto lepší přistupovka nebo tichej seek, já jsem volil tyto disky právě proto že jsou fast), takže dokoupim další a udělam RAID5 když už se mi tu válej ty řadiče.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od zombux »

jojo, vlastně jsem to měl čekat :lol: no nic, uvidíme, budu hlásit jak s tím krámem pokračuju dál :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poruchovost disků Maxtor, Hitachi, Seagate, WD a Samsung

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo měl, resp byl jsi varován. Mě u 7200.14 nepomohl ani ten raid, protože napřed se po dvouch měsících ze 4 odporoučel jeden (večer OK, druhej den ráno už nenaběhnul jen klepal), řikam, OK, záloha všeho, novej disk a rebuild pole, a za další 2 měsíce dva najednou prosim (jeden z nich byl ten novej z reklamace, takže shoda náhod ne že by tam byl jakejsi "timer"), a s tim už pole jaksi nepočítá a od té doby jsem dva na extrémní nespolehlivost po smlouváíní vydobropisoval a ty zbylé 2 provozuji jako craop disky na random nedůležitá data protože vim o co se jedná, šanci jsem Seagatu dal, už jsem si říkal doby 7200.11 jsou pryč, ne, nejsou.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“