Stránka 1 z 2

Jaké napětí snesou procesory AMD?

Napsal: stř 11. čer 2003, 19:11
od Tropper
Na většině desek jde nastavit napětí na 1.85V ale desky od epoxe umožňují zvýšit napětí procesoru až na 2.1V je to ale bezpečné? Nehrozí poškození procesoru?

VOLTAZ

Napsal: stř 11. čer 2003, 19:44
od Paja
uz i 1.85V se nedoporucuje nastavovat protoze uz je tu celkem slusne procento na poskozeni (zniceni) procesoru.... max. tak 1.8V....pokud davas vic tak by sis mel byt jisty tim jaky mas chladic a JAKA JE TEPLOTA V JADRE...a hlavne bys tomu mel bezvadne rozumet :wink:
pro normalni taktovani max. 1.8V (i to uz je na hranici)

Napsal: stř 11. čer 2003, 20:45
od UFo
zalezi na vyrobni technologii, pokud bys mel Durona do 950, tak to jadro Spitfire je vyrabeno 0.18, a snese docela dost klidne tam muzes valit ty 2V a vic, pokud mas dobre chlazeni

napětí AMD

Napsal: stř 11. čer 2003, 20:59
od bouk
Zdravím, chci se taky připtat na ono napětí - Tbredy mají 1,60 nebo 1,65 V?
Mám T breda a v sandře / pokud se jí dá věřit/ v defaultním nastavení voltáže na CPU ukáže 1,58V. Mám na Epoxu FSB 166 a multiplikátor 11x, takže výslednou frekvenci mám 1800, procesor nemám zatím přetaktován. Je to T bred 2,2. Nyní mi "to" občas spadne do restartu, což mi předtím na sterém Athlonu 1700 nedělalo. Nevím jak se projeví nízká voltáž na CPU. Jakhle mi spadlo i s 400 W zdrojem, takže tím zdrojem to asi není. Resp. mám tam nyní Fortrona, ale jen 250W. Jen na okraj, zdravím Páju a jestli se můžu zeptat, v čem byly problémy s deskou o kterých se psalo ve staré dotazovně?

Re: napětí AMD

Napsal: stř 11. čer 2003, 21:24
od Jafido
bouk píše:Zdravím, chci se taky připtat na ono napětí - Tbredy mají 1,60 nebo 1,65 V?
Záleží na frekvenci. Rozptyl napětí u t-Bredů je 1,5V - 1,65V.

Dobra otazka :-)

Napsal: stř 11. čer 2003, 21:57
od liquidfunk
No ja osobne jsem sel max na 2,00 s XP 1700+ presto bych doporucoval jit u
1,5V typu na 1,85 max. U typu 1,6V max do tech 1,95 az dvou voltu. Kazdopadne kdyz das na jadro vic jak 0,3v navic riskujes pruraz. Sama AMD uvadi ze pruraz muzem cekat kolem 1,85V. Ono kdo nezkusi nevi ale spaleny procesor je vlastne docela pekny ve vytrince,ne? 8)

Napsal: čtv 12. čer 2003, 10:00
od Starmen
Maximální voltáž bych rozhodně neurčoval podle defaultní voltáže od výrobce, ale podle technologie. Výrobce totiž někdy zvedá stabilitu (když ji nedosáhne kvalitou výroby) zvednutím napájení nad původně plánovanou mez, protože je pořád daleko od krizového napětí. Navíc jádro Athlonů XP je pořád stejné a některé (i stejně taktované) modely mají různá napájení (1.5V nebo 1.6V atd..).

Hlavním problémem zničení procesoru není ani tak přímo průraz kvůli napětí, ale lokální přehřívání. Ztrátový výkon u CMOS (drtivá většina se přemění v teplo) se spočítá P=C*f*U^2, kde C je parazitní kapacita přechodu (možná by tam měla být veličina závislá na parazitní kapacitě), f je frekvence a U je napětí (počítá se s jeho kvadrátem!!! (je na druhou)). Nestačí-li se teplo dostatečně odvádět z chipu (nezaléží jen na chladiči, ale teplo ze středu chipu je vedeno samotným chipem k jeho kraji, kde je teprve odváděno), dochází k lokálnímu přehřívání a tím k nevratným změnám. Takto odcházely oc. P4 s napětím nad 1.8V (prvních pár měsíců OK, pak do měsíce postupně KO). Athlon má jinou strukturu jádra a nemusí docházet k takovým lokálním přehřátím, takže by mohl vydržet víc. Ještě jsem neslyšel o SNDS Athlonu (takže něco jako SADS nebo SXDS apod. :roll: ). Stejně ovšem nejdu s jeho napětím nad 1,75V které by mělo být bezpečné. Nechci bejt ve všem první... :-D :roll:

Prvni?

Napsal: ned 6. črc 2003, 23:28
od liquidfunk
Tak tohle se urcite nekomu povedlo prvni bys nebyl 8) Jenze on se asi nidko neprizna.

Napsal: pon 7. črc 2003, 10:31
od Nidzo
Ja bych u Thoroughbredu do vic jak 1.8V nezkousel.....nekde sem tady na to viel tabulku ale bohuzel byla tak stara ze tam byli pouze do Thunderbirdu....Pokud to najdu, tak sem hodim link

Re: Jaké napětí snesou procesory AMD?

Napsal: úte 8. črc 2003, 14:47
od G.O'S
Tropper píše:Na většině desek jde nastavit napětí na 1.85V ale desky od epoxe umožňují zvýšit napětí procesoru až na 2.1V je to ale bezpečné? Nehrozí poškození procesoru?

1,8V ber jako maximalni hranici, pri ktere by se nemelo jeste s procesorem nic stat. Musis to ale dobre uchladit. Tak max na 75°C pri plnem zatizeni. Nad tohle napeti bych uz nechodil. Je to tak na 90% jeste bezpecne. Moje deska umi taky zvysit na 2.1V a jednou se mi to tam omylem podarilo nastavit. Po restartu jsem se mrknul, jen pro jistotu do biosu a mel jsem tam 2.12V. :shock: To byl fofr, abych to zase vratil na puvodni nastaveni a pak jsem cely den testoval, jestli to procak prezil. :? Nastesti to bylo Palomino a ustalo to. :-D

Napsal: úte 8. črc 2003, 20:25
od Jafido
Průrazné napětí u Palomina je 2,2V při teplotě 80 stupňů

Průrazné napětí u t-Breda je 1,8V při teplotě 80 stupňů

Napsal: stř 9. črc 2003, 12:11
od G.O'S
Jafido píše:Průrazné napětí u Palomina je 2,2V při teplotě 80 stupňů

Průrazné napětí u t-Breda je 1,8V při teplotě 80 stupňů
Tak to jsem mel jeste docela rezervu. :) Hlavne co se tyce te teploty, hlasilo mi to jen 60°C. Jinak jak jsem rikal. Pokud mozno nechodit s teplotou moc nad 75°C. A ani moc nad 1,8V Hlavne u toho T-Breda. Palomino toho ustoji sice vice, ale zase se dostava rychleji na vyssi teploty. :onfire:

Napsal: čtv 10. črc 2003, 19:00
od UFo
Jafido píše:Průrazné napětí u Palomina je 2,2V při teplotě 80 stupňů

Průrazné napětí u t-Breda je 1,8V při teplotě 80 stupňů
a u Spitfiru? at vim jestli mam jeste rezervu :)

Napsal: čtv 10. črc 2003, 20:49
od Jafido
UFo píše:
Jafido píše:Průrazné napětí u Palomina je 2,2V při teplotě 80 stupňů

Průrazné napětí u t-Breda je 1,8V při teplotě 80 stupňů
a u Spitfiru? at vim jestli mam jeste rezervu :)
Stejně jako u Palomina 2,2V

Napsal: čtv 10. črc 2003, 21:04
od Suleky
ja jel se svym bartonem dva dny na 2V a prezil...
teplota v prime 68st

Napsal: čtv 10. črc 2003, 21:16
od Jafido
suleky píše:ja jel se svym bartonem dva dny na 2V a prezil...
teplota v prime 68st
Nikdo netvrdí, že tohle napětí krátkodobě procesor nepřežije, ale pokud součástky trvale přetěžuješ mají tendence vlelice rychle odcházet.

Napsal: čtv 10. črc 2003, 21:24
od Suleky
myslis rychlejc nez budou moralne zastaraly :)

Napsal: čtv 10. črc 2003, 21:49
od Jafido
suleky píše:myslis rychlejc nez budou moralne zastaraly :)
Ano, udělej si malý test. Nech toho Bartona 1-2 měsíce nepřetržitě běžet na Vcore 2V se zátěží, např. Prime95.Pokud ti teplota leze k 70 stupňům, jak říkáš, asi se ti ho podaří usmažit.

Napsal: čtv 10. črc 2003, 22:02
od Suleky
to ses pekne pojistil :) : 1-2 mesice nechat nepretrzite bezet prime :)
zkusil bych, ale delam na pocitaci taky jiny veci, dik
ale vazne taky bych nad 1,8V nesel

Napsal: pát 11. črc 2003, 07:25
od UFo
Jafido píše:
UFo píše: a u Spitfiru? at vim jestli mam jeste rezervu :)
Stejně jako u Palomina 2,2V
fajn mam 2.24V, ale zrejme nizkou teplotu :oops: , maximalne sem mel 72 (mereno samozrejme cidlem pod socketem, epox taky tusim trochu nadmeruje)