FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Help pleas!!!

Příspěvek od zombux »

satch píše:Ahoj, mam dva systemy, jeden win.xp na disku C a win. mediacenter na disku D. Prvni jsem nainstaloval xp a potom media centery. Ted jsem musel shodit xp a zmizela mi bootovaci obrazovka, kde jsem si mohl vybrat systemm, ted uz mi najizdej jenom xp a na media centry se vubec nedostanu. Poradte mi prosim jak to udelat, aby se mi tam objevil zase vyber operacnich systemu. Potrbuju se dostat na ten druhy system a nevim jak. Diky.
shodit xp? jako smazat oddíl kde jsou? ale jakto že zase fungujou? málo informací na přesnou radu...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Příspěvek od zombux »

hustodemon_eso píše:zdravim,

mam na NTB Win Vista, chtel jsem si tam nainstalopvat jeste XPcka, ty jsem take na druhy oddil nainstaloval a po dokonceni instalace mi nabihaji pouze XPcka a zadnou nabidku pri startu, kde bych si mohl vybrat visty mi to nedava. Co s tim? Predem dik za rady.
nabootovat z inst. média Vista, v menu vybrat opravu, to nahodí zavaděč Vista. pak přímo ve Vistách přidat XP do startovací nabídky, třeba pomocí softu EasyBCD.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
RiCK
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. kvě 2008
Bydliště: Királyhelmec

Příspěvek od RiCK »

Nainstaloval som si Win. XP a aj Win. Vista (uz ani newim proc ta Vista :lol: ). Bolo by cool keby sa ta Vista nejak dala odinstalovat tak, ze by mi zostala len XPecko. Diki za rady
Hromy Hněvu podřimují na Severu. Podobny dubu, jehož větve jsou plny hnoje, a hnízd nářků, a pláče, snášených na Zemi které spalují Noc i Den a vyvrhují stáda škorpionů a vypouštějí síru smíchanou s Jedem. To jsou Hromy, které jsou okamžitě připraveny rozeřvat se stovkami mohutných Katastrof a statisíců Pohrom, po kterých nezůstane nic a nikdo zde nic nepozná. Jedna skála porodí tisíce, právě když Srdce Člověka dosáhne jeho Myšlenek.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Příspěvek od zombux »

x_xxRICKxx_x píše:Nainstaloval som si Win. XP a aj Win. Vista (uz ani newim proc ta Vista :lol: ). Bolo by cool keby sa ta Vista nejak dala odinstalovat tak, ze by mi zostala len XPecko. Diki za rady
recovery konzole XP, tam fixboot, a hotovo.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Aros
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. úno 2006
Bydliště: Velká Bystřice

Příspěvek od Aros »

Takže když na PC už mám Visty a chci tam na Dual-Boot i XP, tak to jde jen tak, že je tam prostě hodím, a pak musím opravovat Visty, ano?
Už jsem to tak jednou dělal, ale ptám se, jestli to nejde poněkud jednodušeji. Jinak nejde jako v XPčkách manuálně zapisovat do boot.ini? To už je ve Vistách jinak, že? Myslím jako proto když po opravení Vist potřebuju přidat do toho spouštěcího manageru i XP.
Most people think time is like a river that flows swift and sure in one direction. But I have seen the face of time and I can tell you: They're wrong. Time is an ocean in a storm. You may wonder who I am and why I say this. Sit down, and I will tell you the tale like none, of which you have ever heard.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Příspěvek od zombux »

je to přesně tak jak říkáš. normálně nahodíš XP, pak opravíš Visty, a přes bcdedit přidáš XP do startovací nabídky. ve Vistě nic jako boot.ini neexistuje. komfortnějc než bcdedit to umí třeba EasyBCD
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Aros
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. úno 2006
Bydliště: Velká Bystřice

Příspěvek od Aros »

Jo díky, to se použije... :)
Most people think time is like a river that flows swift and sure in one direction. But I have seen the face of time and I can tell you: They're wrong. Time is an ocean in a storm. You may wonder who I am and why I say this. Sit down, and I will tell you the tale like none, of which you have ever heard.
panet
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. zář 2005

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od panet »

Ja bych potreboval XP, Visty a Ubuntu na notes (6820s).
Ted mam na notesu Visty (business). Ovsem stve me nejaky ten HP recovery managment, pac zabira misto, vytvari si svoje oddily a pendrek vim, co kdy udela. Patrne to teda (pote co udelam zalohu toho, co je tam ted - uplne cisty a novy system) vsechno zrusim a nainstaluju znova.
Napred tedy rozdelim disky podle sebe.

Jake poradi instalaci byste doporucili? Podle dosavadni diskuse by to melo byt:
1. XP (C:)
2. Visty (D:)
3. Ubuntu ("F" - E na spolecna data)

Visty udelaji bootmenu i pro XP a UBUNTU rozpoznaji (a to je otazka) zvlast XP i Visty?

Doporucili byste mi eventuelne jiny postup? Dik.
panet
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. zář 2005

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od panet »

Tak je to vyreseno. MAm XP, Visty i Ubuntu 8.04.
Postupoval jsem dle vyse uvedeneho:
1. na 20GB partisnu jsem nainstaloval XP,
2. Na dalsi 20 GB partisnu Visty (instalace spustena z XP). Visty pridaly XP do sveho zavadece, nebyl problem.
3. ZAzalohoval jsem vse + zvlast jeste navic zalohu mbr skrze live CD Ubuntu.
4. Pridelal jsem vetsi partisnu NTSF (kolem 160GB) a jeste jednu Fat32 (asi 25GB). Zustalo mi cca 20GB mista.
5. Spustil jsem instalaci Ubuntu 8.04, rozdeleni disku pri instalaci rucni - 15GB disk jsem vytvoril na EXT3 + 2GB swap (jeste mi kousek disku - puvodne 250GB- zbyl)
6. Probehla instalace Ubuntu, do Grubu se pridal zavadec Vist, vse funguje bez problemu, V Grubu se voli Linux nebo Vista, kdyz vyberu Vista, volim jestli XP nebo Vista.

Jeste mam v planu provest zalohu mbr ted s Grubem. K zaloze jsem pouzil dd... (do googlu zadat "zaloha mbr" a vypadne kopec odkazu, akorat u SATA disku zmenit misto hda na sda.


Snad se to nekomu sejde.
Lubitel
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. zář 2005
Bydliště: Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od Lubitel »

zdravim. mam notebook. potreboval by som na nom rozbehnut 2 WinXP. prvy, ktory tam uz je pouzivany na vsetko mozne a druhy nejaky maximalne osekany (to si uz najdem, alebo spravim sam), pod ktorym bude iba photoshop.
ucel je aby som na pracu s photoshopom mal co najviac volnej RAM.
mam 3 particie. na prvej je aktualne XP a druha je na data. nemam problem ju vypratat ak to je nutne a na tretej je Ubuntu, za ktorym mi ale smutno nebude.
kym to slape, tak je dobre
ked to zhory, je to v hajzli
dino.velvet
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 13. úno 2008

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od dino.velvet »

Mám prosbu, nevím jak nainstalovat XP, když už mám Visty. zkoušel jsem spustit instalaci XP a nejde. Disk mám rozdělený, prostě jak jen spustit instalaci a jak pak nastavit, aby se mi při bootovaní objevila ta obrazovka s výběrem. Děkuji
MB Asus P5K Premium/WiFi-AP, Fortron 700W EPSILONCPU DualCore Intel Core 2 Duo E6850, 3000 MHz (9 x 333)VGA NVIDIA GeForce 8800 GTX (768 MB)HDD RAPTOR 36GB 10000RPM / WDC 500GB, RAM 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)CASE Aspire X-Pleasure-NW-BK MODs : akasa PAXMATE plus, Thermaltake TMG HD1 FANs:2 x Noctua NF-R8 80mm 1800rpm,2 x Noctua NF-S12 1200rpm 120mm
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

při startu počítače zběsile mačkej F12, dostaneš se do bootovací obrazovky, a jen vyber že chceš bootovat z CD. dál viz http://pctuning.tyden.cz/index.php?opti ... mitstart=2
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
l.zdvorak
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 27. led 2008
Bydliště: KOLÍN

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od l.zdvorak »

zgravim lidi,
chci se zeptat jesltli jde mit na jednom disku kdyz ho rozpulim na dva,vista 32bit a i 64bit?ma stim nekdo skusenosti?jestli to bude fungovat diky
poradte mi .
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

jo, je to možné. dokonce to je technicky jednodušší než kombinovat Vistu a jiný systém. ale nevidím důvod proč to dělat - x64 verze umí všechno co 32bit verze, plus specifika 64 bitů. 32bitová verze v tomhle světle je zbytečná
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
l.zdvorak
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 27. led 2008
Bydliště: KOLÍN

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od l.zdvorak »

jo diky za radu spis se bojim aby mi tam sly hry?jdoufam neni problem s crackem?
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

kup si originál a problém mít nebudeš
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
dino.velvet
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 13. úno 2008

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od dino.velvet »

zombux píše:při startu počítače zběsile mačkej F12, dostaneš se do bootovací obrazovky, a jen vyber že chceš bootovat z CD. dál viz http://pctuning.tyden.cz/index.php?opti ... mitstart=2

Takže jsem to zkusil dle návodu a v momentě kdy nabootuju z inatal CD XP, zkopiruji se soubory, provede se restart PC a tim to skonci. Visty se prepsaly a XP se nespusti. musel jsem to pak znovu vylecit uoravenim bootu ve vistach pri nove instalaci.

Jeste nejake rady?
MB Asus P5K Premium/WiFi-AP, Fortron 700W EPSILONCPU DualCore Intel Core 2 Duo E6850, 3000 MHz (9 x 333)VGA NVIDIA GeForce 8800 GTX (768 MB)HDD RAPTOR 36GB 10000RPM / WDC 500GB, RAM 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)CASE Aspire X-Pleasure-NW-BK MODs : akasa PAXMATE plus, Thermaltake TMG HD1 FANs:2 x Noctua NF-R8 80mm 1800rpm,2 x Noctua NF-S12 1200rpm 120mm
bekino_pp
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2008
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od bekino_pp »

ahoj chcem naistalovat linux ale taka by som mal aj zapnuty Xp pomocou vmware workstation.. ale neviem vobec ako vie niekto poradit..
MB:ASUS CROSSHAIR II FORMULA, AM2+ , InVidia 780a SLI,CPU:CPU AMD Phenon 9850 Quad-Core, SoAM2, Black Edition BOX,RAM:DDR2 4GB 1066MHZ PC8500,GPU:GIGABYTE 260GTX 896MB,HDD:640GB Seagate SATA II,Zdroj:ATX 500W Froton,FSP500-60GLN,ATX,12cm,SATA,DVD:samsung,SATA,CASE:Apevia X-Telstar - JR BK
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od zombux »

dino.velvet píše:
zombux píše:při startu počítače zběsile mačkej F12, dostaneš se do bootovací obrazovky, a jen vyber že chceš bootovat z CD. dál viz http://pctuning.tyden.cz/index.php?opti ... mitstart=2

Takže jsem to zkusil dle návodu a v momentě kdy nabootuju z inatal CD XP, zkopiruji se soubory, provede se restart PC a tim to skonci. Visty se prepsaly a XP se nespusti. musel jsem to pak znovu vylecit uoravenim bootu ve vistach pri nove instalaci.

Jeste nejake rady?
jo, přečíst si ten článek pořádně :roll:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
pauli975
Nováček
Nováček
Registrován: 30. srp 2008

Re: FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od pauli975 »

Já se chci zeptat - bratříček zinovoval Operační Systém Windows XP Pro steným, tažke mám nedodělanou jednu instalaci - z toho důvodu mám velké omezení počítače - nefunguje grafická karta (roluje se obrazovka apod), nefungují body obnovení, atd. Nevím, co s tím mám dělat, pomohlo by, kdybych tu instalaci zrušil? Kdyby ano, jak to mám udělat?
Předem děkuji za jakoukoliv pomoc
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“