Vodní chlazení - obecná diskuze

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět

Jaké používáte čerpadlo?

Eheim 1046
7
3%
Eheim 1048
23
9%
Ponorný Eheim
9
4%
HPPS
7
3%
Ponorné ostatní (Sicce, a pod.)
12
5%
Laing D4
8
3%
Laing D5
69
27%
DDC 9W (s topem i bez)
27
11%
DDC 18W (s topem i bez)
48
19%
Jiné
47
18%
 
Celkem hlasů: 257
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od segestes »

Ahoj,
nemáte někdo zkušenost s nějakou chemií, která by vyčistila poniklovaný blok bez nutnosti rozebírání?

Po roce používání EK CryoFuel Solid + petg trubky se v bloku usadil takovejhle sajrat.
https://imgur.com/a/5Xjm5G4

Normálně bych blok rozebral a vyčistil mechanicky kartáčkem, ale tento bohužel rozebrat nejde (MSI Sea hawk s blokem od EK).
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Pokud tím sajrajtem myslíš tu hnědou barvu po okrajích bloku tak to je bordel z radiátoru, který asi nebyl dostatečně propláchnutý před použitím. Zkusil bych Mayhems Blitz - snad ani ne z toho důvodu, že by to pomohlo tomuhle, ale určitě to pomůže radiátoru, aby nepouštěl do okruhu další bordel. A jinak proč by ten blok neměl jít rozebrat ?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od ToxicTears »

Měl jsem Sea Hawka a šel úplně normálně rozebrat, ba naopak, šel dobře rozebrat stylem, že ti zástane přidržený na jádru, ale sundáš jenom to horní plexy a můžeš to vyčistit.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od segestes »

MaWa píše:Pokud tím sajrajtem myslíš tu hnědou barvu po okrajích bloku tak to je bordel z radiátoru
No, radiátory jsem proplachoval jako vždy až do té doby, dokud z nich nic nešlo. Poprvé jsem teda použil největší 480 XE radiátory, takže je možné, že ty se vypláchnout horkou vodou a třepáním jen tak nedají.

Ale přijde mi, že problém je, že ta kapalina se po roce úplně rozpadla. Rozdělila se na dvě jinak husté složky, jedna bílá a druhá oranžová. Ta bílá zasrala komplet i trubky a nešla vůbec vyčistit. A tam kde zadělala ten blok, tak i zhnědla.

https://imgur.com/a/6HUZiqV
ToxicTears píše:Měl jsem Sea Hawka a šel úplně normálně rozebrat, ba naopak, šel dobře rozebrat stylem, že ti zástane přidržený na jádru, ale sundáš jenom to horní plexy a můžeš to vyčistit.
Bohužel tento nejde, protože některé šrouby jsou pod nálepkama a kovovým "okrasným" krytem, který je přilepený.

Možná by to šlo nahřát a sundat, ale taky by se ten blok (resp. plexi) mohl poškodit...

https://storage-asset.msi.com/global/pi ... ooling.png


Jinak ta karta byla v kamarádově PC a teď si pořídil 3080, tak mi jí nabídl. Já mam vodní okruh krásně čistej, tak jsem chtěl zjistit, jestli to můžu nějak odstranit, než si to dám do PC. Byl bych nerad, kdyby mi to zaprasilo okruh...
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

To byl nový okruh nebo tam předtím už byla někdy nějaká kapalina ? Ty SOLIDky používám dlouho, jsou bezproblémové, toto vidím poprvé.

Respektive toto rozložení na dvě složky jsem viděl jednou, a to když zákazníkovi umřela pumpa takovým způsobem, že jela, ale jen cca na asi 10% výkonu a on si toho nevšimnul, tedy komponenty jely skoro trvale na 90 stupních a throttlovaly, ovšem nějaký průtok tam byl takže se PC nezaseklo, ale zahřívalo to kapalinu až přes 60 stupňů Celsia, což ta kapalina samozřejmě nedá a po pár dnech mu udělala toto...ale není to vina kapaliny...

To obarvení na oranžovo je z mého pohledu naprosto impossible aby za to mohla kapalina. Tam prostě bylo v okruhu něco, co jí obarvilo. Změna barvy kapaliny NIKDY není vina kapaliny ale něčeho nenormálního v okruhu...a vzhledem k tomu, že to je do oranžova tak to barvící činidlo myslím byla celkem jednoznačně měď, tedy pravděpodobně z radiátoru...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od segestes »

Ta kapalina byla https://www.ekwb.com/shop/ek-cryofuel-s ... conc-250ml

Takže oranžová je správně, ale změnila úplně odstín, jak se od ní oddělila ta bílá složka.

Ten okruh byl nový s tím, že jsme použili jeden radiátor 240mm z původního setupu a pumpu D5. V původním PC byl https://www.ekwb.com/shop/ek-cryofuel-c ... rate-100ml s primochill bílýma hadicema. Radiátor i pumpu jsem před tím taky proplachoval a původní okruh byl při vypuštění krásně čistej (včetně gpu bloku).

V novým PC pak byl rad 240PE + 2x480XE + EK blok na cpu/mb, grafika sea hawk a PETG trubky. Teploty komponent byly úplně v pohodě, grafika max 50C (ty radiátory jsou na to overkill).
Mayki
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2004
Bydliště: Nejmladší město ČR

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Mayki »

Kolik vydrží D5 pumpa? Mám ji něco přes 5 let a zdá se mi, že začíná být nějaká hlučná. Je to na výměnu? Pokud ano, jakou by jste mi doporučili? Preferuju ticho před cenou.
Díky...
Ryzen 9 5900X, Asus ROG Strix X570-E, G.Skill Ripjaws V Black 32GB(2x16GB) 3600MHz, RX 6800XT a to vše pod vodou
Nějaké info : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=259257 a fotky : https://imgur.com/a/S5C76
Alien Arcade Cabinet : https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=270645
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Vydrží cokoliv mezi 3 - 15 lety. Nic lepšího těžko pořídíš ;-)
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

Da se nekde zjistit, jak tluste Thermal Pady pouziva Bykski u GPU bloku?
maji na strankach https://www.bykski.us/products/bykski-g ... ads-4-pack
Pack are the same pads used to mount Bykski GPU blocks
ale neni tam rozmer. Koupil jsem pouzity Bykski Zotac GTX 1070/1080 AMP Edition Full Coverage GPU Water Block - Clear (N-ST1080AMPED-X) a rad bch tam dal nove Pady (pokud to mas smysl a nestaci pouzit ty, co jsou nalepene na bloku od prechoziho majitele).

Diky
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

No když ten blok máš a máš na něm už ty použité pady tak bych navrhoval vzít šupleru a změřit je, ne ? :oops: Nebo něco chápu špatně ?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

blok je teprve na ceste, chtel jsem byt priprven az prijde, at jej muzu rovnou nasadit :-)
udelam jak pises, diky
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Pokud vím tak Bykski přesnost obrábění nahrazuje tloušťkou padů, tedy je tam něco dost tlustého, 2 - 3 milimetry, ale co přesně to fakt nevím :(
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

To nezni uplne pozitivne... Chapu, ze cinske deti s hobliky nejsou tak presne jak slovinske frezy, ale snad to nebude tak strasne. Cetl jsem nejake recenze na Bykski bloky a vesmes je chvalili.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Loki5567
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 25. črc 2011

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Loki5567 »

Za ty peníze to nejsou špatné bloky, mám tu pár bloku na starší karty, ale na novou RTX bych si teda počkal na blok od EK.

Ty BykSki bloky se liší hodně kus od kusu, bral jsem od nich fitinky a lišilo se to dost.

PS: Díky MaWa za sehnání bloku na MSI Trio, pač je těžce nedostupný ;-)
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D // MB: MSI MAG X670E Tomahawk // RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 4x16GB 6000Mhz@6000 30-38-38-96 // GPU: MSI RTX 3080 Gaming X Trio // Storage: Corsair SP510 480GB + Corsair SP510 960GB + Crucial Opal 1100 2TB // PSU: Corsair HX1000i + CableMod // Case: Phanteks EVOLV X // Cooling: EK Quantum Velocity + EK-Quantum Vector RTX 3080 + SC Protium 150 D5 Polished Silver + Alphacool NeXxXos X-Flow 360 + EK-CoolStream PE 360 + 6x NoiseBlocker NB-Eloop B12-PS PWM //
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Loki5567 píše: PS: Díky MaWa za sehnání bloku na MSI Trio, pač je těžce nedostupný ;-)
Však mně znáš, zázraky na počkání, nemožné do druhého dne :lol:

A jinak k Bykski...však je to Čína, co čekáte...běžně mi volají lidi, že jsem ji dodal třeba špatné hadice, a nakonec po přeměření šuplerou zjistíme, že hadice je přesně taková jako být má a jen ty fitinky z Číny jsou "takové divné" :oops:
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Loki5567
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 25. črc 2011

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Loki5567 »

Nejde ani o to, že je to z Číny, ale že výstupná kontrola u některých značek značně pokulhává.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D // MB: MSI MAG X670E Tomahawk // RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 4x16GB 6000Mhz@6000 30-38-38-96 // GPU: MSI RTX 3080 Gaming X Trio // Storage: Corsair SP510 480GB + Corsair SP510 960GB + Crucial Opal 1100 2TB // PSU: Corsair HX1000i + CableMod // Case: Phanteks EVOLV X // Cooling: EK Quantum Velocity + EK-Quantum Vector RTX 3080 + SC Protium 150 D5 Polished Silver + Alphacool NeXxXos X-Flow 360 + EK-CoolStream PE 360 + 6x NoiseBlocker NB-Eloop B12-PS PWM //
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

Blok vypada kvalitou uplne ok... jen thermal pady jsou spise jak guma. Poohlidnu se po nejakych jinych.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Shaquille píše:To nezni uplne pozitivne... Chapu, ze cinske deti s hobliky nejsou tak presne jak slovinske frezy, ale snad to nebude tak strasne. Cetl jsem nejake recenze na Bykski bloky a vesmes je chvalili.
Made my day... :-D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

Pustil jsem se do na prvni (mozna i na druhy a treti) pohled sileneho projektu, nacpat custom vodu do itx skrine.

Aktualne resim (jeden z mnoha) problemu a to je umisteni vetraku.
Na zacatek chci rict, ze vim, ze to neni optimalni, ze vetraky nejsou uplne nejvhodnejsi a cele je to nesmysl, nicmene jsem se takto rozhodl a uz neni cesty zpet :)

foto zde
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Mezi fany + radiatorem a grafikou neni (prekvapive) moc mista. Otazka zni, je lepsi dat fany dolu pod radiator, nebo je nechat nahore? Mit je dole mi usnadni dalsi problemy se zapojenim hadic :)
Nasavani zespodu bude urcite vyhodnejsi, nez sat vzuch (aspon tu trochu co to propusti) od grafiky dolu.

Rad je Black ICE Radiator GT Stealth 240
fany Noctua NF-A12x15
cerpadlo D5

Bude to (snad) chladit 3600X + GTX 1080. S OC vubec nepocitam... Uz to neni jak driv, ze jsem hral 3 dny v kuse, ted spise max par hodin, jinak klasika net + filmy/serialy.

Diky
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Kolik tam je místa, půl centimetru ? A ta karta zakrývá celý radiátor ? To se ti upeče...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Odpovědět

Zpět na „Voda“