Vodní chlazení - obecná diskuze

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět

Jaké používáte čerpadlo?

Eheim 1046
7
3%
Eheim 1048
23
9%
Ponorný Eheim
9
4%
HPPS
7
3%
Ponorné ostatní (Sicce, a pod.)
12
5%
Laing D4
8
3%
Laing D5
69
27%
DDC 9W (s topem i bez)
27
11%
DDC 18W (s topem i bez)
48
19%
Jiné
47
18%
 
Celkem hlasů: 257
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Zdravím, poprosím naposledy o radu - Váš názor.

Mám prosklenou skříň Lian Li PC-O11 Dynamic, procesor Ryzen 5600, od Mawyho ventilatory 3 bílé RGB Noiseblocker.

Loni jsem musel prodat grafiku a nakonec si nepořídil ani vodní chlazení.

Nyní si chci konečně pořídit grafickou kartu Asus strix RTX 3060 TI - která stojí cca 19000, 3070 stojí 22 - 23 000

Dnes jsem narazil na grafiku na vodu RTX 3070 za nižší cenu než na vzduchu

https://www.czc.cz/asus-geforce-rtx3070 ... 93/produkt

Je tato karta dobrá ? dle mě asi super.

Pokud bych dokoupil set vodníka
https://www.jscomputers.cz/produkt/EK_W ... =001053013

dobře jsem tak o 5000 výš než samotná Asus 3070 co se dnes prodává za 23, ale konečně bych v PC měl vodníka, na kterého je má skříň dělaná. Nyní chladím procesor vzduchem Fera RGB

Vzhledem k tomu, že mám už ale ventilátory, tak si myslím, že i s lepší pumpou od EK a ekonomická verze plus hadice 10/16 bych se dostal za 10500 - ekonomická verze custom vodníka k tomu co už jsem bral loni - asi lepší než ten set za 7700 z fabriky ?

https://www.jscomputers.cz/Nakupni-kosi ... M2Mjg2OjF8


tedy o 3000 víc než tento set a to už dle mě stojí za zvážení. Než koupit do skříně Lian li, která je na vodu, kartu za 20000 vzduch a k tomu třeba all vodníka na procesor za 4000 - rozdíl v ceně 6000 proti custom vodníkovi.

hraji tak 10 hodin týdně auta apod. počítač běží tak 4 hodiny denně. Trubky bych dal čiré nebo černé, voda čirá.

Co říkáte na tuto kombinaci ? koupit samotnou grafárnu na vzduchu nebo si 5000 přidat a koupit to i s vodníkem a tuto dle mě super grafiku ? Hraji ve FULLHD, ale ted rok bez grafiky - jen kancelářská tak rok nehraji.

Díky za rady
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Ta Asuska je úplně v pohodě, jediný co je pozor kde má závity, není to úplně standardní umístění...tak aby jsi tam měl místo.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Díky moc. V tom místě jsou jen ramky nahoře, tak snad tam vývod půjde dát do procesoru viz. foto, tak snad to bude v pohodě. Karta má 209 mm tak to doma raději ještě večer změřím, protože zrovna teplá voda má jít nahoru u desky

Vodní chlazení u tebe objednám a tu kartu v czc také.

Za 30 000 komplet řešení. Vím o něco dražší než na vzduchu, ale když už jsem si loni pořídil tento case tak ta fera 3 RGB tam vypadá děsně na tom procesoru a chladit jen procesor je blbost -))

Díky
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od segestes »

Lehká nevýhoda takový grafiky je, že se pak hůř prodává (o to víc, že to není top model dané generace). Přeci jen okruh zájemců je nižší.
Druhá nevýhoda je samotný blok - nejde snadno rozdělat a vyčistit. EK radí horkovzdušnou pistoli, ale na netu jsou spíš obrázky, kde se to tak úplně nepovedlo (třeba je to ale jen nešikovnost lidí, tady to zvládnul v pohodě https://www.youtube.com/watch?v=gBEaCVT ... ingdom9214).

A pokud by měl daný kus nepříjemný coil whine, tak bude asi problém jí vyměnit do 14 dnů, pokud bude použitá.


Jinak s jedním 360 radiátorem pro gpu a cpu to může být hlučnější, než ve variantě AIO na cpu a vzduchová 3070 (MSI gaming, nebo ASUS Strix, Noctua edice, apod.). Navíc v seznamu není čidlo teploty vody, tak řízení otáček bude asi trochu divoký a pumpa nad 1200-1400 otáček už přidává trochu vibrací, tak s tím je potřeba počítat. Ve výsledku to může být dražší a horší řešení.

Pokud ti jde ale hlavně o vzhled, tak ok.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Myslím, že 360mm radiátor na 65W CPU a 220W grafiku je poměrně overkill a hlučné to tedy fakt nebude. To je to poslední, čeho bych se bál. Jinak coil whine tyhle vodou chlazené Asusky nemají, celkem překvapivě.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

Proc nemaj? Jaky vliv ma chlazeni na coil whine?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Jak to mám vědět, proč nemají :-D jen říkám svojí zkušenost s těmihle kartami a z asi 20 kusů co jsem slyšel neprskala ani jedna.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Co mě trošku zaráží, že tato karta má slabší výkon v boost než vzduchová verze grafiky.

Měl jsem 1660 Super a pak 2070 Super a silnější grafiku ani nepotřebuji, hraji jen ve FULL HD.. Nechtělo se mi kupovat třeba vzduchovou kartu za 18 - 22 000 a pak k tomu blok z jedné strany a z druhé strany kryt za dalších 5000 Kč. Už těch 20 je max co chci dát za grafiku.

Takto je to grafika komplet a myslím, že i dobrá cena. Tak snad to bude fungovat dobře a nebude vydávat zvuky atd.

Nevím jakou jinou kartu za 20 000 bych měl pořídit - žádnou v nabídce nevidím. Co se dívám na bazar - třeba 1080 Ti - roky stará, bez záruky za 16 000 apod. děkuji nechci.

Koukám píšete něco o prskání, tak snad to bude v pohodě.

Dle mě jeden radiátor jak píše Mawa na slabší procesor Ryzen 5600 x a na grafiku 3070 v rozlišení jen FULLHD musí toto chlazení uchladit, když jsem se díval na youtube na spoustu videí.-) Když to bude při hraní hlučnější už je pak jedno - mám super hifi repro a větráky ani pumpa slyšet nebude. Chci hlavně, aby byl systém tichý při serfování, videa na monitoru, často se dívám na extraligu ve stolním tenise apod.
Jo to čidlo teploty jsem zapomněl objednat jestli má nějaký význam v systému, i když nevím zda mám teplotní čidlo na desce ? ASUS ROG STRIX B550-E GAMING - AMD B550. Otáčky větráků jsem si dosud řídil vždy křivkou v biosu podle teploty procesoru. Kde se dá snad nastavit i otáčky pumpy dle teploty procesoru. Tak snad se to dá nastavit takto - nevím nemám zkušenosti s custom vodníkem, proto jsem i u Mawa 1 x něco měnil a 1 věc řešil, aby nebyla poddimenzovaná. Za co se mu omlouvám. I sety od EK za 8 a 13 tisíc nemají žádné čidlo teploty vody a fungují po celém světě -)


segestes - asi sis nepřečetl jakou mám skříň - je určená hlavně na vodní chlazení. Nemyslím si, že to bude chladit hůř než když bude vše na vzduchu. Když bych chtěl mít vše na vzduchu tak bych prodal tuto skříň a koupil si klasiku -). Komplet vodní chlazení je určitě lepší než třeba o 6000 levnější kraken či Corsair (větráky už mám z dřívějška). Mluvil jsem právě v poslední době s pár lidmy, kteří měli Krakena atd. a přešli všichni na custom vodníka.

Každopádně vodníka chci vyzkoušet a udělat si obrázek sám, zda ho budu mít deset let, nebo ho za rok pošlu dál (což bych nerad) Na grafiku záruka 3 roky

Dívám se na svou desku a dvou pinový T - senzor na desce mám - tak pokud je to na senzor teploty a je to vhodné v systému vodního chlazení mít tak se dívám, že MAWA tyto čidla asi víc druhů má běžně skladem tak to lze ještě přidat.

Prosím tedy odpověď od Mawa je toto dobré - důležité a jaký případně model ? Díky za odpověd.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od segestes »

hbboy píše: stř 4. kvě 2022, 11:56 segestes - asi sis nepřečetl jakou mám skříň - je určená hlavně na vodní chlazení.
Já jsem si to přečetl, ale ta bedna není z pohledu těch dotazů relevantní. První zněl
hbboy píše: sob 30. dub 2022, 21:51 Je tato karta dobrá ?
Další dotaz
hbboy píše: sob 30. dub 2022, 21:51 "Co říkáte na tuto kombinaci ? koupit samotnou grafárnu na vzduchu nebo si 5000 přidat a koupit to i s vodníkem a tuto dle mě super grafiku ?"
Ta bedna z funkčního hlediska je úplně v pohodě i pro vzduchové chlazení (samozřejmě, že jsou lepší bedny). Že se pro ní dělá pěknej distro plate na vodu, je prosklená i zepředu, místo na radiátory nahoře i dole a že to z ní rozhodně dělá vhodnou skříň na custom vodní chlazení? Beze sporu.

Zmínil jsem pár nevýhod vodního chlazení, které mám z vlastní zkušenosti a nemusíš mi je vyvracet. Navíc ještě argumentama "viděl jsem na yt spoustu videí" a "funguje to po celém světě".

Zásadní je tohle a nic dalšího není potřeba.
hbboy píše: stř 4. kvě 2022, 11:56 Každopádně vodníka chci vyzkoušet
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

hmm tak to potom nerozumím proč přispíváš v tomto vlákně, když si proti vodnímu chlazení.

Lian li není určitě na vzduch dělaný. Možná na vodníky typ kraken a custom vodníky. Ke sklu je jen 155 mm tuším, takže tam narveš max FERA 3 a to ještě RGB které je nižší na výšku. Žádný normální chladič tam dát nejde, je to skříň přímo na vodní chlazení. Mám tam pár mm od skla

Na foto je vidět, že ani malá RGB Fera se tam téměř nevejde na výšku a je až ke sklu. Foto můj žebrák počítač, bez grafiky. Dnes jsem vrátil po roce zase procesor Ryzen 5600 x místo Ryzen 3600. Nyní dám vodníka, grafiku na vodě a druhou sadu rgb bílé ventilátory na bok levnější než Noiserblocker, které půjdou jen na poloviční výkon. Tyto super ventilátory ze skříně osadím na radiátor na strop. Pumpa půjde na podlahu před ventilátory. Místo bílých designových kabelů přijdou černé designové (mám víc sad), protože grafika má 2x 8 pin zredukovaný na 12 pin černý, tak aby to ladilo. Mohu případně ještě pořídit 2 ventilátory před pumpu na podlahu - určitě se to hřát nebude.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) hbboy dne stř 4. kvě 2022, 20:58, celkem upraveno 4 x.
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Měl jsem loni tyto počítače 3 s grafikami 2070 super ale sám uznej, že vzduchový chladič vypadá v této skříni fakt hrozně - nouzovka. Takže budˇzměnit case a nebo dát vodníka -))) Bohužel jsem musel vše prodat a až nyní zase začínám počítačově žít. Už se těším až si po 1,25 roce zase zahraji hry -)

Až bude vodník hotový napíši své dojmy a dám foto -)))

Teď mě jen zajímá co to čidlo na teplotu vody, zda ho dát nebo ne ?

O víkendu jsem oslovil všechny z bazoše co prodávali něco ohledně vodního chlazení, zda na něm jedou, jak jsou spokojeni a těch 5 co mi odpovědělo jedou na custom vodníkovi a jen něco vylepšovali, proto něco prodávali a neměnili by.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od segestes »

hbboy píše: stř 4. kvě 2022, 20:22 hmm tak to potom nerozumím proč přispíváš v tomto vlákně, když si proti vodnímu chlazení.

Lian li není určitě na vzduch dělaný. Možná na vodníky typ kraken a custom vodníky. Ke sklu je jen 155 mm tuším, takže tam narveš max FERA 3 a to ještě RGB které je nižší na výšku. Žádný normální chladič tam dát nejde, je to skříň přímo na vodní chlazení. Mám tam pár mm od skla

Na foto je vidět, že ani malá RGB Fera se tam téměř nevejde na výšku a je až ke sklu.
A jak si přišel na to, že jsem proti vodnímu chlazení? Ty sis vybral nějaký komponenty a chtěl si porovnání, co je lepší. Já jsme ti napsal pár, za mě důležitých věcí, které jsou k zamyšlení.

Že se s MaWou třeba neshodneme na kapacitě radiátorů co sis vybral (pro něj je 360 overkill, pro mě minimum)? To je v pořádku, každý vnímáme hlučnost jinak a chceme docílit jiného dT.

Že mi přijde vhodné, když už do toho chceš dát 10500 korun, tak si tam za pár stovek přihodit teplotní čidlo (pokud bys neměl desku, co to umí řídit, tak i pak nějaký regulátor) a moct využít opravdu velké výhody vody - a to, že má velkou tepelnou kapacitu? Takže se ti větráky a pumpa nerozjedou kvůli každému prdu, ale až po delší době zátěže a navíc daleko plynuleji?

Že, pokud ti, třeba jako mě, vadily vibrace u plotnových disků (včetně těch 5400rpm), tak je potřeba brát v potaz, že to možná uslyšíš i při tom brouzdání po internetu?

Všechny tyhle "nevýhody" se tě nemusí týkat, protože ti to nevadí, nebo se případně dají vždy nějak vyřešit. Já jsem je nakonec také nějak vyřešil (a nejen tyto) a jsem s vodou spokojen.

A k tvé původní otázce, proč přispívám v tomto vlákně? Protože jsem myslel, že když se na něco ptáš, tak chceš odpověď/radu. Ty jsi se ale už předem rozhodnul a chtěl si ve svém rozhodnutí jen utvrdit. To je v pořádku, tvoje věc, ale aspoň se do mě pak nenavážej.

Nevím, co se ti tam vejde/nevejde za vzduchový chladič, srovnával jsi to s tím, že si koupíš nějaký AIO...
Jinak ale třeba https://noctua.at/en/nh-d12l nebo https://www.alza.cz/scythe-mugen-5-rev-b-d5092651.htm jsou celkem slušný chladiče.
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

OK, máš svou pravdu. Opravdu nechci do mé skříně obludária viz. obří vzduchové chladiče. Když jsem si objednal vodníka.

Jsme ve vodním chlazení, které jsem si objednal a těším se na něj.

Zrovna jsem teď četl krásné kladné recenze na Kraken Z73 - 6000 Kč a jak je to úžasné - měl jsem něco podobného pár dní a hrůza. Toto je o pár tisíc dražší a určitě to bude jiný level.

Vraťme se k tématu a poslední vysvětlení ?

Je tedy fakt nutné čidlo teploty vody ? a jaké případně

Loni jsem měl v košíku toto

https://www.jscomputers.cz/produkt/Aqua ... rough.html

Nebo něco jiného.

Určitě lepší než nějaký obří vzduchový chladič toto a to je základní set

https://www.youtube.com/watch?v=2Tqnakbl0gA - ve videu na konci
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Díky za upozornění segestes na teplotní čidlo, nevěděl jsem, že je to dobrá věc u vodníka.

Naštěstí moje deska konektor na teplotní čidlo má, tak jsem se dnes dohodnul s Mawou a přidal do objedávky čidlo. Grafiku a větráky už mám v czc, nyní čekám jen na set vodního chlazení a jsem zvědavý jak to bude fungovat -)). Ventilátory od Mawy - Noiseblocker RGB budou na stropě na radiátoru a na bok skříně Lianli jsem si objednal levnější https://www.czc.cz/arctic-p12-pwm-pst-a ... 17/produkt kam toto čidlo teploty vody nejčastěji zapojujete ???

Vypadají podobně a dle testů a videí nejsou uplně hlučné a když pojedou třeba na poloviční výkon tak to bude v klidu.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Ty AC jsou za sovu cenu bezkonkurenční. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Myslíš ty chladiče ? No vypadají dobře dle videí a parametry. Ale budou jen nasávat vzduch do skříně. Na radiátor dám špičkové Noiseblocker. Asi to z grafikou vyzvednu až v pondělí, vodní chlazení přijde asi ve čtvrtek tak se těším na zapojování -)) Co člověk nezkusí tak neví.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Jak chladiče tak ventilátory. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Sorry špatně napsáno, ventilátory -) Arctic P12 PWM PST A-RGB 0dB, 120mm, bilý, 3 ks jsem si objednal -)
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Tak grafická karta doma. Ptal jsem se prodejce, zda jsem první blázen v HB, který si zde kupuje vodní grafickou kartu. Prý za x let jsem vážně první. Vždy prodává jen vzduchové -))

Dotaz na zkušené. Karta má dle stránek výrobce ASUS vstup vody zespodu dál od základní desky - blíž u skla a výstup teplé vody nahoru směr procesor blíže u desky, kde mám však jak psal Mawa ramky vysoké Corsair RGB. Objednal jsem si koleno 45 stupnů a mělo by se to vyřešit - nějaký prostor tam je, když jsem zkoušel grafiku do slotu nacvaknout.

Přesto se zeptám - Voda v okruhu je plus mínus stejná - dotaz zní - dá se grafika zapojit obráceně ??? na grafice žádné symboly in - out nejsou. Že by voda v grafické kartě tekla obráceně než na obrázku ?

Blíž u desky bych dal zespodu vstup a dále od desky nahoru do procesoru mimo ramky bych dal výstup. Na obrázku níže ze stránek asus je vstup modře a výstup červeně. Zda lze aby voda tekla obráceně ? Vstup studené vody na obrázku dole a výstup na obrázku nahoře - tedy dále od základní desky .

Děkuji za radu zkušenějších ?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Ano, EKWB bloky na VGA nemají žádnou trysku, tedy obrátit průtok bez problémů můžeš bez jakýchkoliv následků co se týká zhoršeného výkonu.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Odpovědět

Zpět na „Voda“