Vodní chlazení - obecná diskuze

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět

Jaké používáte čerpadlo?

Eheim 1046
7
3%
Eheim 1048
23
9%
Ponorný Eheim
9
4%
HPPS
7
3%
Ponorné ostatní (Sicce, a pod.)
12
5%
Laing D4
8
3%
Laing D5
69
27%
DDC 9W (s topem i bez)
27
11%
DDC 18W (s topem i bez)
48
19%
Jiné
47
18%
 
Celkem hlasů: 257
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Doporučuješ tedy tento model ?

https://www.czc.cz/fractal-design-defin ... 26/produkt

Zde video, kde jsou právě ty teploty v čase 15 minut

https://www.youtube.com/watch?v=XeTxUjUrw4A

Kde tedy uvádí rozdíl mezi Lianli 11 uvádí jen 3 stupně, ale stejně jí chci vyměnit.


Díky za poslední -) odpověď Petr

Edit. Objednáno Fractal Design Define 7 Balck TG light tint - skříň na celý život -)))
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Tak jsem dnes bílou skříň Lian li Dynamic 11, Bílé ramky a bílé 3 ks ventilátorů Artic střelil a k tomu další věci co mi zbyli z počítače a zítra to přestavím do nové skříně. Tak jsem na to zvědavej.

Včera jsem to ještě testoval a chladilo to jen když byla pryč bočnice a ty boční ventilátory moc vzduchu dovnitř na radiátor nevháněli. Jsem zvědavý co budou dělat tedy ventilátory ve skříni 140 mm 3 ks a případně ještě koupím ty Artic ale černé 140 mm.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Jo, ta Fractalka je výborná.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Tak procesor jsem přepastoval a počítač komplet přestavěl do nové skříně. Ještě ramky dojdou zítra, teď jsem si jednu půjčil od syna. Luxus je ten strop, že se dá sundávat, když potřebuji něco dopojit apod. Skříň vypadá dobře, použil jsem černé designové kabely ke grafice - super na pohled než originál kabely od zdroje. Skříň po 1,5 roce dobrá změna. Dokonce i rodině se víc líbí než ta Lian li -))) Teploty jsou o něco nižší. Při hraní půl hodiny grafika 60 stupňů, procesor 70 stupňů. Voda kolem 40 - chlazení se lehce sepne. Ventilátory Noiserblocke 900 otáček. Pumpa kolem 2000. Na teploty naštěstí nemá vliv, když se otevřenou přední vrátka nebo neotevřou. Strop jsem dal dírovaný a filtr na stropě jsem vyndal. Co vidím jako zápor skříně, ty ventilátory bez PWM, i v iddle jdou moc rychle a slyším je. Nevím co koupit jako lepší ventilátory - myslím, že bych si těmito pomohl - asi je za litr koupím RGB, dají se regulovat a měli by být tižší - nebo jestli jít do 120 do čela i dozadu.

https://www.czc.cz/arctic-p14-pwm-pst-a ... 51/produkt

Co vy na to říkáte ??
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Martin_534
Nováček
Nováček
Registrován: 22. led 2021

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Martin_534 »

zadni ventilator bych dal pryc, nebo radiator dopredu, chces aby ti vzduch sel pres radiator
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Ok pokud je to lepší, tak ho odpojím a dal bych případně třetí ks na předek. Stále však zvažuji ty PWM ventilátory Artic. Dnes si ale ještě pohraji s nastavením a natáhnu další redukci na 3 ventilátory, ale asi to pojede v režimu DC a ne PWM. Zatím 3 pinové ventilátory ve skříni mám blbě nastavené a jsou slyšet -( Vynechám to zapojení ventilátorů ve skříni a tyto 3 ventilátory zapojím přímo do desky, abych to mohl nějak pořádně ovládat.
Sonnyxyz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. črc 2015
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Sonnyxyz »

K té diskuzi ohledně O11, to se už dlouho. Proto udělali O11 evo, která je úplně někde jinde at uz teplotami, tak featurama - vyndavaci rámy na radiátory, min restriktivni filtry apod.

Jinak me třeba osobně přijde 1 radiator málo. Kord když na něm máš ventilátory na low speed.
CPU: Core i7 12700k MB: Asus Z690 MAXIMUS Formula RAM: Corsair Dominator White 5600MHz GPU: EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra PSU: Corsair HX850 Cooling: EKWB D5 pump, Velocity blok, , 2x360mm rad, 6x Corsair LL120 a 3x P12 White CASE: Lian-Li O11 Dynamic White EVO
Alienware AW3418DW - 3440x1440, 120Hz
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

JJ jsem rád, že jsem skříň změnil, tato mi přijde bytelnější, mohla by být vyšší, a přední sklo mě až tak nevadí. Spíš je to změna - bílá skříň a černá.

Ty ventilátory ve skříni musím nějak pořešit, zda 140 vyměnit za 120, kdybych náhodou někdy dokupoval radiátor nevím. Zkusím ještě nějak ty 3 pinové ventilátory co byli ve skříni nastavit na nižší otáčky
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

O11 Evo jsem v rozbalenou ještě neměl, vážně je o tolik lepší než ta původní verze ? Za mě to zní jen jako reklamština, ale vyzkoušenou tu bednu ještě nemám.

Mně trochu irituje ten systém výrobce, kdy podle nich ta původní bedna byla naprosto v pořádku, dokonalá a já nevím co všechno, a pak bum najednou vydají EVO a na té původní verzi nenechají nit suchou :lol:
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Mohu dotaz na Mawa - co ty ventilátory bez PWM ve skříni Fractal - nedají se moc řídit.

Šel bys v této skříni do 120 mm PWM ventilátorů nebo 140 mm PWM ventilátorů

Díky za odpověď.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Řídit se dají, ale spíš je to o tom, že dnešní desky už skoro regulaci pomocí změny napětí neumí a když tak jen třeba v nějakém rozsahu. Chce to nějaký chytřejší regulátor nebo je vyměnit. Za mně dozadu bych nedával nic, dopředu asi raději 120, kdyby jsi tam chtěl dát někdy do budoucna radiátor tak 140 fany s radiátorem jsou tam už dost těsný.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

OK díky - koupím tedy další 3 ks 120 mm.

Radiátor by tam šel v pohodě jen 280 co jsem koukal nebo 240 - na trojvětrákový tam nezbývá moc velká šířka max 30 mm ale neměřil jsem to přesně.

Ty větráky to chce vyměnit, slyším hlavně je. Teploty jsou nižší, kdybych dokoupil ještě radiátor nějaký levnější tak je to asi naprosto tiché i v zátěži -)))
Sonnyxyz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. črc 2015
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Sonnyxyz »

MaWa píše: stř 1. čer 2022, 14:28 O11 Evo jsem v rozbalenou ještě neměl, vážně je o tolik lepší než ta původní verze ? Za mě to zní jen jako reklamština, ale vyzkoušenou tu bednu ještě nemám.

Vyřešili díry v šasi, aby to tak neomezovalo vzduch. Jdou otevírat bočnice bez sundání vrchního plechu. Má o 2 cm na šířku v hlavní komoře navíc takže se tam vejdou velké bloky grafických karet i v horizontální pozici. Jdou vyndavaci rámečky na spodní, vrchní i boční radiátor.
Bonus je možnost dát dopředu ten rámeček a dát další 3 fany zepředu a přibyl zadní ventilátor k desce. A co mě se hodně líbí, je ten revezibilni mód, kterej by mi před dvěma roky vyřešil stěhování stolu, tak aby skříň byla na stole vedle stěny.
CPU: Core i7 12700k MB: Asus Z690 MAXIMUS Formula RAM: Corsair Dominator White 5600MHz GPU: EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra PSU: Corsair HX850 Cooling: EKWB D5 pump, Velocity blok, , 2x360mm rad, 6x Corsair LL120 a 3x P12 White CASE: Lian-Li O11 Dynamic White EVO
Alienware AW3418DW - 3440x1440, 120Hz
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Mohu ještě jeden poslední dotaz na Mawa. Jaké bys doporučoval ventilátory do skříně Fractal Define 7 ve které vodní chlazení není a nebude - vše pouze vzduch.

120 mm nebo 140 mm. 3 dopředu a 3 na strop skříně. Jde samozřejmě o co nejtižší chod, ale i dobrý airflow ve skříni.

Děkuji za odpověď.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Proč se ptáš na ventilátory v tématu o vodě? Když se to vody vůbec netýká? :nervous: :?:

AC P14 PWM PST udělají službu. Případně pokud chceš ticho, tak NF-A12x25 PWM nebo A14 PWM.

1 dolů, 2 dopředu - intake.
1 do zadu, 2 nahoru - outtake.

Ale klidně 2 dolů, 3 dopředu, nahoru a dozadu outtake, taky to jde. ale zisk na teplotách je už zanedbatelný.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

OK díky - zeptám se jinde, který typ je lepší do velké skříně použít.
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Vodní chlazení na míru EKW a grafiku EKW Asus 3070 jsem se středním prodělkem prodal přes celou republiku dál. Vrátil jsem se zpět na vzduch, na kterém jedu již 3 dny a luxus. Teploty jsou téměř stejné. Pc naprosto tiché. V iddle se ventilátory u chrafiky MSI TRIO netočí, procesor také luxus. To je klid. Hry moc nehraji a vodní chlazení nevyužiji ani mě nezaujalo. Teploty jsou o 3 stupně vyšší ale mohu mít na skříni Fractal Define 7 na stropě i pevné víko s odhlučněním jak není na stropě radiátor. Loučím se s Vámi vodníky - mějte se
ericc6464
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2022
Bydliště: Trencin ( SK )

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od ericc6464 »

Tak niekde bola chyba, ked na vode boli skoro rovnake teploty :D predpokladam ze nejake OC grafiky sa nekonalo, keby ano, tak voda a vzduch je uplne iny svet :D
Spoiler
MB: Asus ROG CROSSHAIR X670E GENE CPU: AMD Ryzen 7 8700G RAM: G.SKILL 48 GB KIT DDR5 8 000 MHz CL40 VGA: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090 24 GB OC SSD: WD Black SN850 1TB + Kingston KC3000 1TB PSU: Corsair AX1600i CASE: Be quiet! SILENT BASE 802 LCD: Alienware AW3225QF KEYBOARD / MOUSE / MOUSE PAD: Logitech MX Keys + Logitech G305 + A4tech X7 SOUND: Creative Gigaworks T20 II + Bang & Olufsen Beoplay H95

COOLING → CPU: Alphacool Core 1 Aurora Silver VGA: EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4090 D-RGB - White Edition RAM: IceManCooler Full Nickel Water block + IceManCooler Full Nickel RAM Heatsink RADIATOR: Watercool MO-RA3 420 PUMP: MO-RA3 420 D5-Dualtop + EK-RES X3 400 + 2x D5 Pump TUBING: EK-Loop Soft Tube 12/16mm FITTING: Barrow 16/10 + Koolance QD3 FANS: 4x Noctua NF-A20 PWM Chromax CONTROLLER: Aquacomputer OCTO FLOW SENSOR: Aquacomputer High Flow LT FILTER: IceManCooler F40 Glass Filter
Dusan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2003

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Dusan »

hbboy píše: pát 10. čer 2022, 11:20 Vodní chlazení na míru EKW a grafiku EKW Asus 3070 jsem se středním prodělkem prodal přes celou republiku dál. Vrátil jsem se zpět na vzduch, na kterém jedu již 3 dny a luxus. Teploty jsou téměř stejné. Pc naprosto tiché. V iddle se ventilátory u chrafiky MSI TRIO netočí, procesor také luxus. To je klid. Hry moc nehraji a vodní chlazení nevyužiji ani mě nezaujalo. Teploty jsou o 3 stupně vyšší ale mohu mít na skříni Fractal Define 7 na stropě i pevné víko s odhlučněním jak není na stropě radiátor. Loučím se s Vámi vodníky - mějte se
Už jsem toho zažil a přečetl hodně, ale toto co jsi napsal mě posadilo opravdu někde hodně hluboko, větší stupiditu jsem ještě ohledně výše uvedeného tématu nečetl.
Pc- Intel- AMD
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Shaquille »

Proc? Pokud nehraje hry a ma PC na net a takove to domaci zvykani, tak mu voda vubec nic neprinese. Chce to lepe chapat psany text, nez si honit ego, jak je voda the best... jen pro jistotu, mam v PC vodu skoro 20 let, od MaWy jsem kupoval prvniho vodnika z kufru jeho (tusim) felicie jeste na parkovisti v Usti...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „Voda“