Vodní chlazení - obecná diskuze

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět

Jaké používáte čerpadlo?

Eheim 1046
7
3%
Eheim 1048
23
9%
Ponorný Eheim
9
4%
HPPS
7
3%
Ponorné ostatní (Sicce, a pod.)
12
5%
Laing D4
8
3%
Laing D5
69
27%
DDC 9W (s topem i bez)
27
11%
DDC 18W (s topem i bez)
48
19%
Jiné
47
18%
 
Celkem hlasů: 257
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od fmx rider »

Všude jsou diskuze, že next gen karty mají žrát 600W, tak trochu zvažuju, že bych si udělal radost a pořídil k tomu na podzim vodu. Jak velký potřebuju radiátor na 700-800W (CPU+GPU) odpadního tepla?
Nemyslím si, že to uchladí třeba jeden 420mm a dávat dva do skříně nechci, tak jsem dospěl k tomu, udělat vedle kompu druhou bednu, podstavec, na kterém bude https://www.jscomputers.cz/produkt/Alph ... iator.html + pumpa, expanzka a s PC to propojím rychlospojkama. Je to kloudné řešení?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Jeden 420mm fat boy asi jo... No kdybys tam nacpal dva, tak s klidem. :)

Jako jde to, taky to tak mám navhystané, pumpu, expu a moru bokem. Ale jsem línej to PC dodělat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

800W ztrátového tepla ti zvládne i jeden 240mm radiátor, ovšem záleží jaké delta T chceš, jaké otáčky ventilátorů chceš...

Pokud to chceš mít rozumně tiché i v zátěži tak ideál jsou dva 360mm radiátory a k tomu nějaké dobré fany. To se dá nacpat i do bedny.

Externí řešení samozřejmě taky jde a dělá se to často, jen pozor na ty rychlospojky, jsou to poruchové restriktivní kurvy...pokud chceš řešení co "vydrží" tak lepší je fitinka - uzavírací kohoutek - m-m spojka - uzavírací kohoutek - fitinka. Není to tak krásné a "in" a když to rozpojuješ tak to jedna kávová lžička vyteče takže pod tím musíš mít ubrousek, ovšem na druhou stranu je to řešení který ti vydrží tisíc let bez problémů fungovat a nebudeš muset jako někteří mí zákazníci co mají externí velký radiátor řešit třeba to, proč máš na komponentech teplotu 70 stupňů v idle...aby se pak nakonec zjistilo, že mají s dvěma D5 pumpami na full speed průtok 40 litrů za hodinu protože rychlospojky...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

No tak zvládne, ale budou natom muset být 3k delty ne? :)

5950x +RTX 3090 je na hraně s 240mm + 360mm WaterCool LTX a na nich NH-A12x25 PWM. Takže s tou jednou 360mm bych souhlasil, ale to už nebude tiché...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Tak Watercool LTX nejsou zrovna top performance radiátory že jo, to jsou spíš designové kousky "na krásu" než že by měly nějaký brutální výkon. Každopádně, ono taky strašně moc záleží na restrikci vzduchu v té bedně. Bedny s tunama plastů, prolisů, prachových filtrů, záhybů a podobných sra.ček ti klidně při stejných otáčkách fanů udělá i 10 stupňů rozdílu teplot na komponentách oproti bedně, kde máš zjednodušeně řečeno vepředu díru na vzduch který jde dovnitř a nahoře díru na vzduch, který jde ven. Což samozřejmě tenhle problém u radiátoru co se dá externě odpadá, ten má vždy přístup vzduchu dokonalý :-)
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

A jinak ano, 240mm UT60 pokud chceš mít delta T pod 10 stupňů a 900W ztrátového tepla znamená minimálně Noctua Industrial fany na full aby to tak fungovalo :-) Proto to taky bylo myšleno trochu s nadsázkou, zapomněl jsem tam dát smajlík.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Já vím jak to myslíš, ale právě, že tam nebyl ten smajlík, tak by tě někdo mohl vzít za slovo. :)

A co je podle tebe top performance rady?
Díkec
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Obecně radiátory které v širokém spektru otáček (tedy i na ticho) podávají vždy TOP nebo minimálně TOP 3 výkon jsou Alphacool ST/XT/UT. Alphacool prostě radiátory umí. Nejsou krásný ale výkon tam je. Pokud je potřeba spíš jen a pouze výkon tak ideální ta jejich nová HPE řada, s high rpm fany nemají konkurenci, snad jedině TXka od XSPC...ale ty se nedělají ve větších tloušťkách. Pokud chceš něco mezi krásnou a výkonem tak EKWB. Pokud chceš víc krásu tak Watercool. Pokud je ti u zadku výkon a je to jen show time PC, tak airplex...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od fmx rider »

To reseni s uzaviratelnyma kohoutkama se mi libi, v tomhle bych si nechal poradit. Ventilator jsem si predstavoval 4x https://www.czc.cz/noctua-nf-a20-pwm_2/218377/produkt at je co nejmin kabelaze.
Jaky by mohl byto rozdil v teplotach pri 350 a 800rpm na ventilatorech? Rozhodne chci aby to dobre chladilo, ale ne za cenu velkeho hluku. Mam ted na cpu Scytche Fuma 2, v biosu nastevene ventilatory krivkou 50%-60% a to je tak idealni. Kdyz testovali Fumu 2 na gamernexus a pri max otackach mela 34,4dBA a soucasne byla nejtizsi (v jejich testu), tak to uz je hodne za hlukovou hranou pro moje usi, kdyz jsem zkousel 100% fan speed.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Hele dám ti takovou jednoduchou otázku jo. Co má větší průtok - devět 120mm Noctua A12PWM fanů na 800rpm nebo čtyři A20 na 800rpm ? A co na těch otáčkách bude tišší ? A co na těch otáčkách bude mít vyšší statický tlak, což je zjednodušeně řečeno pro použití na radiátoru to nejdůležitější ? A až si odpovíš, bude pro tebe pořád priorita míň kabeláže a nižší cena nebo raději upřednostníš vyšší výkon a nižší hlučnost ?
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od fmx rider »

Jasně, tohle chápu jak funguje, jenom jsem si říkal, že radiátor na 9x14cm ventilátory musí mít obrovský chladící výkon, že i 4x20cm ventilátor na 350rpm to pořád v pohodě uchladí (800W). V pohodě uchladí u mě znamená teploty na CPU srovnatelné, nebo lepší než při použití Noctua D15 a na GPU třeba 60°C.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

V tom případě každopádně ano, o tom vůbec nemusíš pochybovat, že by teploty byly jen stejné jako s D15. Jen mi přijde líto koupit velký rad a pak ho ošidit ventilátory. Jak dobře budou chladit GPU bloky na těch čtyřkových kartách ti teď nikdo neřekne, tedy jestli by jsi měl teploty na GPU 60 nebo kolik stupňů. Může to být něco úplně jiného než všechny minulé karty - ale v podstatě už od dob GTX 7xx řady (15 let ?) GPU bloky pokud je nainstaluješ tak jak máš a pokud to nejsou nějaké šmejdy tak je normální mít idle teploty kolem 30 a load 50 - 55, naprosto na všech generacích VGA od té doby. Pokud tedy budu předpokládat, že i ty nové karty se budou chovat stejně tak by jsi teplotu začínající šestkou vidět nikdy neměl.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Statický tlak... to je to oč tu běží...

Nový grafiky nikdo ještě neviděl, ale u RTX 3000 stačí trošku poladit napětí a seš se spotřebou dole a není problém chladit i GPU na 65°C na jádře při stress testu. Jasný VRAM kolem 75°C, ale jestli máš 55°C nebo 75°C je té kartě téměř úplně ukradený. Jasný, že voda - větší potenciál pro OC, který je posledních pár let mizerný. A na CPU, 5900X to stejný co GPU, sranda je to u i9ks a 5950X který potřebují prostě minimálně NH-U12A (cca stejný výkon jak D15, jen lepší zvukový projev a není to mega kráva přes půl skříně.)

Více napsal MaWa.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Já bych úplně nesouhlasil s tím, že vodní chlazení VGA nemá smysl. Ty na vzduchu k tomu musíš mít bohužel úplně jiný přístup jak sám píšeš. Musíš to podvoltovat a pak karta funguje v rámci specifikací tiše. Na vodě se to ale dělá úplně jinak. Pokud tu samou kartu na vodě naopak pustíš power limit na max, tak dostaneš 7 - 10 % výkonu navíc "za nic". A o tom to je. Já sám říkám zákazníkům, že jen tím, že tu svojí kartu dají na vodu získají tohle procento výkonu navíc a nepamatuji si na nějakou kartu kterou bych dělal u které to tak nebylo. Protože ta karta jede na 55 stupňů při uvolněným power limitu co to dá a frekvence jdou do nebes. A to se bavíme o jedné a té samé VGA, jen jednou "na ticho" na vzduchu a jednou "trošku to osolit" na vodě.

A i9-12900KS je pro prodeje vodního chlazení úplně super procesor :-) Jaký jiný chlazení ti dá 70 stupňů u tohohle CPU v plný zátěži tak, že ten CPU jede pořád 5.3 GHz all-core ? :-)
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

Tak jasný, ale porovnej cenu za tvou vodu a cenu za práci s UV. :) To je trošku jiný, neříkám, že voda nemá smysl, naopak s ohledem na to jak píšeš, tak to je a vyplatí se to. :)

u i9KS bude záležet na kousku, jsou kousky co dají slušný frekvence i na vzduchu, stejně tak jsou kousky co nedají ani to co to píšeš, ale to ty víš.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

No to nevím tedy. Měl jsem CPU s chip quality 98% a na vzduchu prostě full nejel. Na vodě ano. Obvykle jsou quality 75 - 85 %. Tak když ani 98% quality na to aby ten CPU jel ve specifikacích na vzduchu nestačí, tak kolik % stačí ? :-)

A ano, já neříkám, že upgrade na vodu má ekonomický smysl. Samozřejmě že ne. Ale jen to, že rozdíl ve výkonu tam je, i když všechny ostatní parametry zůstanou stejné a že je to příjemný bonus k tomu všemu okolo.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od fmx rider »

MaWa dokazes odhadnout rozdil teplot mezi 9x12cm Noctua steroxx a 4x20cm Noctua pri stejnem hluku? Ikdyz jsem puvodne psal o 9x14cm radiatoru co jsem linkoval, bavime se porad o nem, nebo o mensim na 9x12cm? Protoze na ten 9x14 by to spis chtelo 14cm fany ne?
Jasne ze prvne pockam jestli vubec takovou rtx 4080/90 sezenu, kdovi co bude na podzim, ale kdyz vidim co za chladice se ted dava a jak chladi 500W 3090Ti, tak voda bude skoro nutnost.
Zalozni plan mam 360 radiator a mit vodu jenom na grafice, ale prijde mi to skoda.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od segestes »

MaWa píše: čtv 28. dub 2022, 18:03 Já bych úplně nesouhlasil s tím, že vodní chlazení VGA nemá smysl.
Z pohledu člověka, který jako hlavní výhodu vody bral nižší hlučnost, to vidím tak, že jak stoupá spotřeba grafik a výrobci dělají větší a kvalitnější vzduchové chladiče, tak voda začíná ztrácet.

Když jsem stavěl prvního vodníka pro 6700K a GTX 1080, tak s radiátorama 240+360 jsem dosáhl opravdu tichého počítače v porovnaní s tím, jakej hluk dělala ta MSI 1080 Gaming na vzduchu. To pak platilo i u 1080TI Strix.

Po dalším upgrade na 2080TI, která si bez podvoltování vezme 300W, tak už to taková hitparáda není a výsledná hlučnost už je skoro vyšší než má třeba 3080TI suprim na vzduchu.

Problém je ten, že i když bych chtěl (je mi fuk, že by měla grafika na vodě 65 stupňů), tak právě nemůžu mít tu deltu moc velkou. Protože vysoká teplota vody nedělá dobře hadicím, trubkám, pumpě a ani samotné kapalině. Takže nezbývá než přidávat radiátory a pak by člověk musel skončit s monstr skříní jako Corsair 1000D nebo Phanteks Enthoo 719. Nebo gheto řešení s radiátorem mimo bednu.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

fmx rider píše: čtv 28. dub 2022, 18:53 MaWa dokazes odhadnout rozdil teplot mezi 9x12cm Noctua steroxx a 4x20cm Noctua pri stejnem hluku? Ikdyz jsem puvodne psal o 9x14cm radiatoru co jsem linkoval, bavime se porad o nem, nebo o mensim na 9x12cm? Protoze na ten 9x14 by to spis chtelo 14cm fany ne?
Jasne ze prvne pockam jestli vubec takovou rtx 4080/90 sezenu, kdovi co bude na podzim, ale kdyz vidim co za chladice se ted dava a jak chladi 500W 3090Ti, tak voda bude skoro nutnost.
Zalozni plan mam 360 radiator a mit vodu jenom na grafice, ale prijde mi to skoda.
Hele nejsem Mawa, ale vem si kde a jak vzniká hluk. Vem do toho ještě statický tlak. A tak jako tak ty 20cm budou mít nižší tlak a vyšší hlučnosti, to je prostě fyzika a to ne přečůráš. Šel bych cestou NF-A12x25 PWM (Sterrox) což je aktuálně nejlepší dostupný ventilátor a podle toho vybral radiátory a ostatní věci. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

fmx rider píše: čtv 28. dub 2022, 18:53 MaWa dokazes odhadnout rozdil teplot mezi 9x12cm Noctua steroxx a 4x20cm Noctua pri stejnem hluku? Ikdyz jsem puvodne psal o 9x14cm radiatoru co jsem linkoval, bavime se porad o nem, nebo o mensim na 9x12cm? Protoze na ten 9x14 by to spis chtelo 14cm fany ne?
Jasne ze prvne pockam jestli vubec takovou rtx 4080/90 sezenu, kdovi co bude na podzim, ale kdyz vidim co za chladice se ted dava a jak chladi 500W 3090Ti, tak voda bude skoro nutnost.
Zalozni plan mam 360 radiator a mit vodu jenom na grafice, ale prijde mi to skoda.
Sry nevšmnul jsem si, že je to 1280 radiátor. Tam samozřejmě mezi 9x 140 a 4x 200 ten rozdíl bude ještě větší. A co se týká hlučnosti, přesná čísla ti nikdo neřekne. Myslím, že při stejném hluku se bavíme v řádu 5 - 8 stupňů.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Odpovědět

Zpět na „Voda“