Je tu na to celá podsekce - Rady s nákupem a porovnání - vč. odkazů na témata s doporučeními na základní desky.
Kde stáhnout ovladače pro desku ?
Ovladače ke svojí desce hledejte buď na stránkách výrobce čipové sady - VIA, nVidia, SiS, ALi nebo AMD / ATI a nebo na stránkách výrobce vaší desky.
Pokud výrobce integroval na desku ještě nějaké další periferie, které nejsou součástí čipsetu, pak ostatní ovladače hledejte přímo na stránkách výrobce desky. Otázky pokládejte v sekci Ovladače a BIOSy.
Kde stáhnout BIOS pro mojí základní desku ?
Vždy raději přímo na stránkách výrobce desky. Případně v sekci Ovladače a BIOSy.
Jak flashovat BIOS ?
Vše potřebné bude popsáno na stránkách výrobce desky nebo to bude přiložené přímo ke stáhnutému biosu. Případně se můžete ještě podívat SEM.
Jak na DualChannel ?
Všechny procesory určená pro s939 a s940 obsahují dvoukanálový paměťový řadič. Dualchannel mód se automaticky aktivuje při vložení minimálně dvou paměťových modulů do příslušných slotů (popsáno v manuálu desky, většinou jsou to sloty 1,2 nebo 3,4, případně všechny 4). V tomto módu se zvětší propustnost paměťového řadiče (128bit přístup) na dvojnásobek.
Potřebuju DualChannel paměti ?
Paměti označené výrobcem jako dualchannel jsou odzkoušené pro takovéto použití. V dualchannelu však lze provozovat jakékoliv paměti (z menším či větším úspěchem :)). Při použití dvou shodných modulů většinou vše chodí OK, ale nemate to garantovane od vyrobce.
Jak na PCI/AGP lock ?
Vetsina cipsetu (viz info nize) umoznuje provozovat frekvenci FSB nezavisle na AGP/PCI sbernici - tzn. asynchronne. Coz umoznuje taktovat CPU aniz by se tim zrychlovaly jine sbernice a system prestal byt stabilni. Toto vetsinou funguje automaticky, v pripade problemu je nekdy resenim nastavit hodnotu PCI/AGP primo a nenechat polozku na "auto", tj. napr. pro AGP na 66 MHz.
Pár obecných rad pro taktování
- HTT násobič (HT frequency) x FSB by neměl výrazně překročit hodnotu 1000 (u CPU pro s754 je garantovánáno pouze 800MHz HTT, ale vetšinou zvládají HTT 1000 také). Při FSB nad cca 260 je už lepší použít HTT násobic 3x.
- Hodnotu AGP je lepší nastavit na 67 MHz, jinak se u některých desek nemusí aktivovat AGP lock.
- Je lepší vypnout Cool & Quiet, jinak může docházet k nestabilitě.
- SATA porty ext. řadiče připojeného k chipsetu nemají lock a při vysokých FSB (záleží co také snese HDD) jsou nepoužitelné, v nejhorším případě může dojít i ke ztrátě dat na HDD! Je třeba používat porty řadiče v chipsetu (např. u MSI NEO2 jsou OK porty 3 a 4, u EPOX 9NDA3+ zase 1 a 2 ).
- Nepřehánět to s napětím CPU (max. cca 1.6V u 90nm a 1.7V u 130nm ) pokud nemáte opravdu adekvátní chlazení.
- Pamětový řadič v CPU nemá rád vysoká napětí (nad cca 2.75V memory voltage - přesné číslo neexistuje), tak na to pamatujte, pokud nemáte na nové CPU
- Pokud deska nema PCI/AGP lock, hodnoty PCI sbernice by nemela presahnout 38 MHz, jinak muze dochazet k nestabilite PC, pripadne ztrate dat
Zastrčení ATX konektoru
Pokud máte ze zdroje starší 20pinový ATX konektor a na desce už je nový 24pinový konektor, můžete:
BUĎ zastrčit současný 20pinový do 24pinového konektoru - je jen jedna možnost zasunutí, tj. NEMŮŽETE udělat chybu
NEBO použít konvertor 20pin -> 24pin - tohle řešení se ale moc nedoporučuje
Tento thread neslouží pro řešení problemů, ty řešte v příslušných threadech. Pokud objevíte nějakou nepřesnost, tak upozorněte moderátora sekce přes SZ.
update Wilik 06/08/08