VLIV ANTIVIRU NA RYCHLOST SYSTEMU

Problematika virů a antivirů, zabezpečení PC - firewall, spyware, atd.
Hanis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. lis 2004
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hanis »

njn to je riziko,neřeším,až se něco stane začnu řešit :oops:
MB- MSi KT6V-LSR,CPU:Sempron 2500+-AC Cooper Sillent 2 TC(50°okna@55°burn) rev.2, RAM:1024Mb DDR 400mhz PQI, HDD:120Gb Seagate Baracuda 8Mb, VGA:ASUS R9550 GE/TD 128Mb(460@520), Zdroj:EC 400W,LG GSA-4120b,Repro:Genius SW-5.1 HT
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Hanis píše:až se něco stane
A bude na MB přepsaný BIOS na samé "0", může být pozdě... :wink:
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

Souhlasím s Hanisem. Pokud člověk neleze na porno a další "nebezpečné" stránky, nemusí se nutně obávat. AV není nezbytně potřeba. Pokud se člověk dokáže aspoň trochu bránit preventivně (updatovaný hosts, fw, alternativní prohlížeče) a vůbec při takovém rozumném browsení při neklikání na každou kravinu, AV skutečně není potřeba. Já osobně si třeba nepamatuju, kdybych měl někdy nějakej vir. NOD32 mi tady teď běží (rezidentní ochranu mám jinak zapnutou, a nezdá se, že by to nějak znatelně zatěžovalo systém (i když on to kontroluje jen spouštěné,vytvářené soubory, přístupy na disketu a tak), ale prakticky nenachází uplatnění. Asi ho odinstaluju. Člověk to nepotřebuje :). Poštu prochází scannerem už u ISP, takže nemám problém.
show must go on..
Hanis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. lis 2004
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hanis »

dik Shadow za zastání :oops:
ja na netu lezu jenom na pctuning a na forum Lineage 2,vyřizuju maily,použávam Firefox,když sem měl IE tak sem měl vira kazdou chvili,pak sem zkusil firefox,první měsíc s AV pak sem ho mszal nebyl ani jedn poplach kvuli virum takže tak,někdo to porstě nepotřebuje :-D 8-)
MB- MSi KT6V-LSR,CPU:Sempron 2500+-AC Cooper Sillent 2 TC(50°okna@55°burn) rev.2, RAM:1024Mb DDR 400mhz PQI, HDD:120Gb Seagate Baracuda 8Mb, VGA:ASUS R9550 GE/TD 128Mb(460@520), Zdroj:EC 400W,LG GSA-4120b,Repro:Genius SW-5.1 HT
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Pokud někdo nic nikdy nestahuje....... a nemá poštu s přílohami....hrabe se pouze na PCT nebo na seznamu - tak budiž.

shadow píše:Poštu prochází scannerem už u ISP, takže nemám problém.
O kvalitě toho scanneru silně pochybuji... (mluvím z vlastní zkušenosti, nechci tím vyvolat flame...). Pokud by platilo to, co píšeš Ty, tak by bylo o 99% míň virových epidemií.... Ale jsou...proč asi?.... :wink:
Na serverech nějaký AV sice běží, ale u málokterého nějaký špičkový.... (je to logické, jelikož ceny na serverový produkt jsou dosti vysoké) a včasná aktualizace AV báze je alfa a omega výsledného efektu. Pokud někdo vydává AV bázi jednou týdně, bývá jaksi pozdě.... Notabene těžko tam scanují archívy... :wink:

Takže AV je nutnou součástí zabezpečení PC - nemusíš s tím souhlasit, ale je to tak. 8-)

2Shadow: Když píšeš, že AV není potřeba, tak ho odinstaluj..... Docela by mně zajímalo, jak pouze firewallem poznáš worm "magister" nebo virus "Černobyl".....(jistě, rada na nic nesahat je krásná, ale v praxi nepoužitelná... něco někdy musíš otevřít... a existují scripty... atd.) A nebo jak firewallem proskenuješ CD od kamaráda. Rád se přiučím.

Pokud chceš poslat něco (třeba nějakou počešťovací patch na program, který bude upraven tak, že se po extrakci sám spustí vir "Černobyl"), tak napiš.... :wink: Byla by to sice prasárna (právní důsledky vynecháme), ale měl by jsi důkaz (byť docela drahý, jelikož by to přepsalo BIOS na samé "0" a deska by byla defakto kaput), že antivir je nutností... :oops:
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

2 shit: FW samozřejmě slouží technicky jiným účelům, ale je součástí obecné prevence, o které jsem hovořil (i když ani on není nutný, takový pavel.minarik ti to jistě potvrdí (pavel prosím promine, jestli si beru jeho jméno do úst neprávem). O FW platí stejné závěry jako o AV).

Ad ISP: záleží na ISP a na jeho kvalitě poskytovaných služeb pro zákazníky. Potom je to spíše o IE jako stále masově nejrozšířenějším prohlížeči.

AV je nutnou součástí zabezpečení PC, pokud se pohybuješ ve vodách, kde toto nutnou součástí opravdu je. Já nepřijímám desítky emailů s přílohama, a když už, tak jen od hodnověrných zdrojů, kterým věřím a tak to otevřu. Spam nedostávám žádnej. Vše filtruje ISP.

Z takové games.tiscali.cz jistě vira nechytneš a z newsletteru od Czech Computer jistě také ne.

Neotevírat maily od zdrojů, které nejsou hodnověrné, je základním pravidlem prevence, pokud se ho držíš a surfuješ po důvěryhodných webech, nepotřebuješ AV. //edit: ani FW.

//edit: pokud se člověk pohybuje i "jinde", tal poté dochází na tvá slova. Čím rizikovější prostředí, tím větší nutnost ochrany.To je logické :)
//edit: já jsem jen reagoval na hanise, že ne každý to nutně potřebuje.
show must go on..
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

shadow píše:tak jen od hodnověrných zdrojů, kterým věřím a tak to otevřu.
Máš pravdu, ale je tu velké "ale"... V tom je právě docela velký problém, jelikož viry se někdy hlásí tak, jako by byly odeslané právě od člověka, kterému důvěřuješ... Ten jistý odesilatel tam má syfla a ten syfl se množí... A notabene: On ten email mohl poslat úplně někdo jiný..... jenom se hlásí, že je od Tvého přítele... :wink:
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

Shit píše:A notabene: On ten email mohl poslat úplně někdo jiný..... jenom se hlásí, že je od Tvého přítele... :wink:
s tím jsem se přiznám ještě nesetkal, naštěstí :) Každopándě vždy to jde podle mě poznat podle obsahu emailu, asi tak víš, co bys od svého přítele (-lkyně) mohl očekávat :)

Jinak, dám ti za pravdu: opatrnosti není nikdy dost, a je lepší se raději chránit (pro všechny případy, než poté litovat). Raději předcházet hrozícím škodám, než je poté pracně likvidovat :).
show must go on..
radekhulan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. čer 2005
Kontaktovat uživatele:

profík antivir nepotřebuje

Příspěvek od radekhulan »

Pro profíka je antivir (a antispyware) zcela k ničemu. Profík používá Operu nebo Firefox, nestahuje každou pi*ovinu, email má na kvalitním providerovi s antispam a antivir řešením (postačí klidně Gmail), a pokud už mu přijde poštou bigtits.exe, tak na to zásadně nekliká.

Instalace antiviru je naprosto zbytečnou investicí a nutně následovaná neustálým zpomalením počítače.

Osobně nepoužívám antivir už více než 5 let, a naposledy jsem něco měl infikovaného v době disket a bootování z nich.. (myslím, že to byl CIH na jednom z počítačů).

Nepoužívám ani firewall na PC, protože mám v cestě Asus 500g router, s linuxovou iptables (firewall) :-)

Občas mě posedne "obava", tak jednou ze 3 měsíce, stáhnu si poslední trial verzi NOD32, proskenuju celý počítač, NIKDY TO NIC NENAJDE, a tak to vesele odinstaluji, než mě za pár měsíců zase na 10 minut posedne paranoia.

Jiná věc jsou ale běžní BFU, tedy 99% uživatelů. Těm doporučuji ZoneAlarm Security Suite, obsahuje velice dobrou firewall, antivirus, antispam, filtrování reklam, zabezpečení IM, a mnoho dalších věcí, a přitom běží velice svižně i na starém Pentium III (to není překlep).

ZoneAlarm Security Suite je mnohem lepší řešení než nezávislý antivirus, firewall od jiného výrobce, atd., je to hodně dobře a efektivně napsaný program. A cena $69 za celou SUITE je skoro stejná jako u NOD32, což je jen antivirus... Přitom kvalitní firewall je mnohem důležitější.
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Re: profík antivir nepotřebuje

Příspěvek od Shit »

RadekHulan píše:Pro profíka je antivir (a antispyware) zcela k ničemu. Profík používá Operu nebo Firefox, nestahuje každou pi*ovinu, email má na kvalitním providerovi s antispam a antivir řešením (postačí klidně Gmail), a pokud už mu přijde poštou bigtits.exe, tak na to zásadně nekliká..... Instalace antiviru je naprosto zbytečnou investicí a nutně následovaná neustálým zpomalením počítače..
Což není pravda.... Můžu Ti to posláním několika "věrohodných" souborů dokázat. :oops:

Snad nechceš tímto říci, že "profík" na nic nekliká, nic nestahuje, přílohy v poště zásadně vyhazuje atd. .... :wink:
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Re: profík antivir nepotřebuje

Příspěvek od shadow »

Shit píše: Snad nechceš tímto říci, že "profík" na nic nekliká, nic nestahuje, přílohy v poště vyhazuje atd. .... :wink:
1. jak jsem napsal výše já, i RadekHulan, závisí na kvalitě ISP poskytovaných služeb (AV + antispam mail). Ono totiž platí, že levné připojení neznamená nutně ještě i kvalitní doprovodné služby jako je právě třeba email.

2. Profík :) podobnou poštu, jako tu, o které hovoříš, nedostává. Ledaže by mu to opravdu někdo poslal cíleně naschvál ;-). I v takovém případě ovšem má kvalitního ISP, který mu to zachytí. ;-) (Pokud mi náhodou přesto přijde v příštích dnch nějaký zavirovaný mail, celé fórum je mi svědkem, že je od tebe :roll: :) )

3. Pokud člověk užívá software v souladu s jeho licenčním ujednáním, tak je zde právě to cenové hledisko, o kterém hovoří RadekHulan. Kvalitní AV něco stojí a už je na zvážení, zda se ti investice do něj vyplatí. Nebo postačí to jen "jednou za čas" projet to Nodem. To je ovšem jaksi "morálně" sporné, protože člověk by ten NOD32 měl jako trial použít jen jednou :)
show must go on..
cabman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2005
Bydliště: Prčice

Příspěvek od cabman »

Dovolím si vložit se do vaší diskuse!

Jak může někdo napsat že profík nepotřebuje antivir a firewall protože používá Operu nebo FireFox ... ?
Napadení virem zdaleka nezávisí jen díravosti prohlížeče a né všechny viry se nutně natáhnou přez prohlížeč. A s erotickýma stránkama také viry moc nesouvisí. Jsou na nich to je nesporné, ale stejně tak můžete vira chytnou na "běžných" stránkách.
Jak může někdo zopakovat že "...závisí na kvalitě ISP poskytovaných služeb..."?
A co lidi s reálnou adresou kteří visí rovnou v internetu? Co se týká pošty .. no nevim jestli je pravda že profík nedostane spam...

Nehledě že je to OT diskuse - původní téma je úplně jiné!
Antivir je nutné minimum a bez něho bych si pc do internetu nedovolil připojit. A to míň než procento z výkonu klidně věnuji na oltář relativního bezpečí.
Jsem pro přesměrování pctuning na google. Na co forum? Když se člověk na něco zeptá tak mu nějakej "inteligent" odpoví že si to má najít v google. V google je všechno a konečná odpověď na vše je google.
radekhulan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. čer 2005
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radekhulan »

cabman píše:Antivir je nutné minimum a bez něho bych si pc do internetu nedovolil připojit. A to míň než procento z výkonu klidně věnuji na oltář relativního bezpečí.
Člověk který má mozek, nepoužívá tuny warezu, a má dobrého email providera, ten antivir skutečně NIKDY nepotřebuje. Pokud některou z těchto podmínek nesplňuješ, antivir je pro tebe rozhodně dobrý ;-)

Na internet se profík nepřipojí bez FIREWALLu, ale zásadně bez antiviru, vir se ti do počítače musí dostat nějakou tvojí chybou, jinak ne...
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

RadekHulan píše:Člověk který má mozek, nepoužívá tuny warezu, a má dobrého email providera, ten antivir skutečně NIKDY nepotřebuje. Pokud některou z těchto podmínek nesplňuješ, antivir je pro tebe rozhodně dobrý ;-)...
Tohle není pravda... Spíš ten, který mozek nemá. :wink:
RadekHulan píše:Na internet se profík nepřipojí bez FIREWALLu, ale zásadně bez antiviru, vir se ti do počítače musí dostat nějakou tvojí chybou, jinak ne...
V tomto případě tvrdíš, že i takové firmy, jako je Iolo, Corel, Adobe, Tiny atd. nejsou profíci...... velmi zajímavé tvrzení....
shadow píše:Profík :) podobnou poštu, jako tu, o které hovoříš, nedostává.
Taky není pravda... Důvody jsem napsal o několik postů výš... On se spíš profík jistí... :wink:
Dzin
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2004
Bydliště: Zeměpisná šířka 48.76° Délka 14.03°
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzin »

RadekHulan píše: Člověk který má mozek, nepoužívá tuny warezu, a má dobrého email providera, ten antivir skutečně NIKDY nepotřebuje. Pokud některou z těchto podmínek nesplňuješ, antivir je pro tebe rozhodně dobrý ;-)

Na internet se profík nepřipojí bez FIREWALLu, ale zásadně bez antiviru, vir se ti do počítače musí dostat nějakou tvojí chybou, jinak ne...
Nesouhlasím, místo toho NIKDY dej IMHO. :) Třeba ochrana her Star Force je vlastne vir a pokud tu hru chceš hrát tak ho tam defakto máš. To je jen připad co me napadl....ale samozřejmě opatrný user potřebuje toho daleko méně, té security PC....
Asus X555L Přes SZ mě kvůli PC nekontaktujte, proto tu je naše fórum;-)
Obrázek ...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
shadow
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: HK

Příspěvek od shadow »

2 shit: Tady jde asi o to, že když ten AV ve skutečnosti není třeba potřeba, tak "opatrnosti není nikdy dost", a tak se i třeba u nás v práci používá Norton Antivirus (Symantec) pro všechny možné případy, i když dosud si nepamatuju, že bychom nějakého vira měli. :).

Takže "profík" AV vyloženě nepotřebuje (kolik si měl cabmane v poslední době virů ?), ale je rozumné ho pro všechny případy raději používat. Aspoň ve firmách, kde jsou na compech často cenná data (i když se pravidelně zálohují). Ale už to třeba znamená znefunkčnění počítačů (sítě) na pár hodin a time is money :)

Takže souhlasím s Radkem Hulánem, že to není nutně potřeba - při splnění preventivních podmínek - ale jinak s Vámi souhlasím, že je přeci jen lepší ten AV používat minimálně pro ten "klid v duši". Někdo toho klidu dosáhne ale jistě i bez AV. :)

edit: prosím bez flame (narážím na ten mám/nemám mozek...)
show must go on..
Slezman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2004
Bydliště: u lesa

Příspěvek od Slezman »

Jo Radek Hulán je profík a my jsme jen ubožáci, co lozí na porno :)
Doma: i5-10600K, 32GB RAM, RTX 3060 Ti ********* Chalupa: i7 920, 24GB RAM, RTX 3060 ********* Děti: Q6600, 8 GB RAM, GTX 1050Ti
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Pokud někdo někdy něco stahuje, tak AV je nutností. To mě nikdo nevymluví...

Proscanovat stažený soubor firewallem jaksi nejde... Já tvrdím, že je to nutná věc k firewallu. Pokud někdo surfuje pouze na PCT nebo Seznamu, nic nesosá, pošta mu žádná nechodí... tak dejme tomu - ale takového člověka já osobně neznám. :oops: Další věc: Přijde Vám email od Vašeho dobrého známého, který má už infikované PC, kde je pouze link a ten vede na infikovaný soubor.... A rada na nic neklikat je sice krásná, ale pak v životě nikdy nic nestáhnu.....Takže na ty emaily je AV nutností. Ano, u providerů nějaký AV řešení je, ale kvalita není nijak výborná. :sad:
shadow píše:i když dosud si nepamatuju, že bychom nějakého vira měli. :).
Já si to nepamatuji taky, ale KAV5 mně řve asi tak 5xdenně a FW má také hafo "logů". Je fakt, že se pohybuju také "trochu" někde jinde, než pouze na Seznamu a PCT (holt na těchto serverech není zdaleka všechno, co mě zajímá...).

Když už jsme trochu někde jinde: Jeden velmi známý a uznávaný autor "češtin" s iniciály E.P. na jednom českém prestižním serveru (kde je warez též přísně zakázán) napsal: "Kdybych se nepohyboval v podsvětí, tak vím sotva 50% věcí, co vím". A na otázku redaktora, který vytřeštil oči se slovy: "Vy, E****e?" řekl: "To, že chodím na warezové stránky zdaleka neznamená, že warez používám." :? (Pokud má někdo zájem, tak můžu uvést konkrétní jméno i konkrétní server).

Notabene i výrobci softwaru tam chodí (opět můžu uvést konkrétní příklad), aby eliminovaly použití cracků v dalších jejich produktech a revizích a pod....a pak někdo tady napíše, že profíci AV nepoužívájí.... :lol: Ale používají... :wink:

Takže házet lidi do jednoho pytle, že chodí na warezové stránky, se jaksi nedá... a tvrdit, že profíci nepoužívají AV je zkrátka nesmysl. :wink:
Odpovědět

Zpět na „Viry, antiviry a bezpečnost“