A pa že peltier je k nicemu :-)

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
dymONE
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. led 2005
Bydliště: Kosice

Příspěvek od dymONE »

Ale nechajte ho tak, nech si to urobi .. aj tak si myslim ze ho uz od toho nikdo neprehovori. Az potom uvidi, ze je to nanic .. no bude uz neskoro :wink:
Drzim palce :wink:
Intel Core2Duo E8400™@ 4050MHz (1,3V real in LOAD) >Prime stable< || eVGA 680i SLi A1 (P32) || all fans @ 5V
silent wc system [D-Tek FuZion + GPU + NB + SB + HDD + DDC Ultra+AC top + MCR320QP + Trodas's res + 11/15 Tygon tubing]
4x1024MB A-DATA Vitesta 800+ EE (D9GCT) @ 900MHz 4-4-4-8 (2,2V real) || 2x ASUS 8800GT 512MB SLI
3x WD5000YS - 500GB + Samsung SP2004C-200GB || Samsung SH-S183A || 22" LCD Dell™ E228WFP
Chieftec DA-01B-D - Bigtower || CORSAIR HX620|| Logitech Cordless MX + MX510 + MOMO Racing + DFP
ciapka
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. čer 2005

Příspěvek od ciapka »

taka otazka trochu futuristicka ale predsa. Co by sa oplatilo viac z pohladu teploty CPU...dat na nho priamo dusikove chladenie, alebo medzi to este nejaky sadomaso peltier??? Cisto hipoteticky
CPU Athlon64 3000+ (winchester) 1800@2208MHz + Zalman CNPS7000B-CU Led + Arctic Silver 5 (Idle:35°C|Burn:45°C) MB ASUS A8N-SLI Deluxe + Zalman ZM-NB47J RAM 2048MB (2x1024MB) Kingston CL3,4,4,8-2T Dual GPU XFX GeForce 6600GT (500/1000@580/1250) + Zalman VF700-CU (Idle:51°C|Burn:72°C) HDD Western Digital 640GB AAKS DVD-RW LG SuperMulti GSA-4163B Black Sound on board PSU Corsair HX620 Mouse Razer DiamondBack Chameleon System MS WindowsXP Professional
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Příspěvek od Holda »

Tak dusik ma asi -197°C coz na peltu asi nedas,cili NE
.
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

presne tak...to bys musel mit pelta se strasnou spotrebou..buh vi jestli by to pri ty teplote nebylo neco jako supravodic :lol:
Highlander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Highlander »

Haniz píše:taky chci chladit 90w peltem, 140 kaček za pelt a 4 kila za trafo klidně dám, na elektriku taky máme.

co od toho čekám:

-teplotu vody kolem 20°C
-žádné ventilátory, vše pasivně (12cm fan na 9V překousnu)

je mi jasné že na přímé chlazení dnešních procáků (přímotopy) je to hodně energeticky náročné, i chlazení musí být šílené chladit 200w pelt + 100w proc. proto jsem se rozhodl chladit peltem přímo vodu, má kolem 30°C. pelt by chladil vodu a pelta bych chladil druhým vodním okruhem, mám totiž v okruhu 2 radiátory, 2 čerpadla mám taky (zapojené samo jedno, sem upgradingoval). vím že ten jeden radiátor vklidu uchladí celý komp a to i pasivně (xp@2200, hdd, zdroj 350w, gf2mx, severní most, celkem 200w minimálně), takže se fakt nebojím že bych toho 90w pelta neuchladil

co píšou v gme je že max teplota je 63°C nebo tak nějak, takže když má teplá strana víc tak pelt přestává fungovat jako tepelné čerpadlo. když sem chladil jedním radiátorem pasivně teploty byly max 50°C (cpu, grafika, zdroj - největší topiči). když stáhnu teplotu vody z 30°C na 20°C budu hepy (spíš se bojím aby voda nezmrzla, pelt bude chlazen víc než dostatečně, čím je teplá strana studenější, tím je studená taky studenější :P )

momentálně chladím pomocí paralerně zapojených radiátorů a teploty mám kolem 40°C (45°C teď v těch hicech, v pokoju mám 30°C)

kondenzaci vody řešit tím pádem nebudu, ať si klidně voda kondenzuje, pelt bude mít ze studené strany velký pasiv ponořený do vody (menší akvárko), z druhé starý blok co mám teď na cpu, připojený k radiátoru (homemade, cca 6kg mědi, myslím že uchladí pasivně i 300w, podle zkušeností)

proč chci pelta? protože 90w navíc je pro mě hovno, radši pelt než ventilátory (fakt je nemám rád, proto jsem si postavil vodníka), potom kvůli čerpadlu, 30°C voda mu nedělá asi nejlíp. argumenty typu kam to dám taky neberu, mám pc zabudované ve skříni (pc nikam netahám, je pěkně ukryté)

peace
tak to je nejvetší blbost co jsem kdy slyšel :lol: :lol: :lol:
už nechapu že nekdo chladí 2200+ vodníkem :lol:

takovej procák bych chladil pasivně.....s 12cm fanem co by točil 500 neslyšitelnejch otáček v celym kompu :)

Peltier má tu vyhodu že muže ochlazovat přimo jádro.....a ne že bude nekde ochlazovat jeho dalsi chladic..(využívá se přimýho styku)
honny
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. dub 2004
Bydliště: BRNEIN | BRNIE | БРНЕТ

Příspěvek od honny »

Highlander píše:už nechapu že nekdo chladí 2200+ vodníkem :lol:
Ja pochopil "xp@2200" jako Athlon XP @ 2200MHz... :roll:

Kód: Vybrat vše

desktop:  Ryzen 3400G | 32GB DDR4 | 500G SSD NVMe | debian
ntb: T480s | i7 8650U | 16GB DDR4 | 250G SSD NVMe | win10
storage: Athlon 200GE | 16GB DDR4 | 2x 4000G  HDD | debian
Highlander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Highlander »

Honny píše:
Highlander píše:už nechapu že nekdo chladí 2200+ vodníkem :lol:
Ja pochopil "xp@2200" jako Athlon XP @ 2200MHz... :roll:
jo máš možná pravdu.....nevim co tim myslel.....ale každopadne chladit 3200+Xpecko peltierem pokud to Xpecko nebehá aspon nad 2.6 ghz je nesmysl....pac všechno se dá uchladit vodníkem a nebo Zalmanem 7000CU v pohode...
Haniz
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 15. lis 2004

Příspěvek od Haniz »

2highlander: xp@2200 je xp 1700+ (1433) clocknutý na 2200mhz, vcore 1,8, 70w to mít bude a to se mi nezdá zrovna málo (říkalo se o copperminech že jsou studené, a to měly nějakých 30w, takže 70w není určitě studených :P ), takže to i topí, pasivně bych byl asi blázen (s vzduchovým chladičem z mědi a 8cm fanem 3000rpm kravál jak sip a 60°C). vodníka jsem stavěl kvůli hluku, né kvůli taktování, chtěl sem mít pc chlazené pasivně komplet, bez větráků. vodu chci chladit peltierem proto, že někdy v budoucnu hodlám přejít na intel prescot dualcore, nějakých 95w. chladím xpčko, severní most, grafiku, hadr, zdroj. teploty vklidu ale chci něco co vydrží i do budoucna, proto ten peltier. vím že ten 90w je slabý ale na ochlazení vody kerá má bratru 30°C musí podle mě stačit (když ne tak 140kč vluftě ale co bych to neskusil že). toho pelta budu chladit blokem co mám teď na cpu (5*5cm, měď) a vodu v tomto okruhu bude chladit home made radiátor (cca 6kg mědi), takže se nebojím že to toho pelta neuchladí, když to uchladí 300w pasivně. ale to si vyhraju až budu mít nový zdroj 550w, mám jenom 350ku (musím do něho udělat blok na vodu).

howg
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

btw...ja chladil pasivne Athlona 3200+ :) a kdyz rikam pasivne tak tim myslim jen vetrak ve zdroji otacjici se rychloti 450ot/min .... :wink:
Highlander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Highlander »

Haniz píše:2highlander: xp@2200 je xp 1700+ (1433) clocknutý na 2200mhz, vcore 1,8, 70w to mít bude a to se mi nezdá zrovna málo (říkalo se o copperminech že jsou studené, a to měly nějakých 30w, takže 70w není určitě studených :P ), takže to i topí, pasivně bych byl asi blázen (s vzduchovým chladičem z mědi a 8cm fanem 3000rpm kravál jak sip a 60°C). vodníka jsem stavěl kvůli hluku, né kvůli taktování, chtěl sem mít pc chlazené pasivně komplet, bez větráků. vodu chci chladit peltierem proto, že někdy v budoucnu hodlám přejít na intel prescot dualcore, nějakých 95w. chladím xpčko, severní most, grafiku, hadr, zdroj. teploty vklidu ale chci něco co vydrží i do budoucna, proto ten peltier. vím že ten 90w je slabý ale na ochlazení vody kerá má bratru 30°C musí podle mě stačit (když ne tak 140kč vluftě ale co bych to neskusil že). toho pelta budu chladit blokem co mám teď na cpu (5*5cm, měď) a vodu v tomto okruhu bude chladit home made radiátor (cca 6kg mědi), takže se nebojím že to toho pelta neuchladí, když to uchladí 300w pasivně. ale to si vyhraju až budu mít nový zdroj 550w, mám jenom 350ku (musím do něho udělat blok na vodu).

howg
já jsem taky chladil XPecko 3200+ pasivne uplne v pohode.....myslim Zalmanem 7000 CU to šlo kdyz jsem oddělal ten Fan co tam byl a misto toho jsem nad to dal 12 cm Fan na 500 otáček....a pokud si dobře pamatuju tak to bylo jeste na DFI ultra Infinity a melo to vyhodu ze jsem tim vetrákem ochlazoval kondiky a mosfety na desce:))

v maximalni zatezi jsem nemel přes 55 stupnu na procáku....


no to s tim peltierem ti říkam je naprosto neralná vec co říkáš....jestli máš dva radiatory tak je zapoj paralelne a budes mit jeste vetsí vykon na odvadeni tepla a to bude mit mockrát vetší učinost než nejakej pelt co bude chladit vodu...


btw jestli si myslis ze kompl s pasivnima chladicima soucastkama je to pravy tak ses na omylu....musis chladit mosfety,cívky na desce a taky ve dnešní době pameti+druhou stranu grafiky která se nekdy přehřívá jako svina....takže 12 cm vetráky s 800 otáčkama rulezzzz...
Haniz
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 15. lis 2004

Příspěvek od Haniz »

no já mám pc chlazené pasivně (vodníkem) asi rok už takže to funguje, navíc v dřevěné skřínce je to zavřené, radiátor pod oknem a teploty teď s novým čerpadlem kolem 40°C, mosfety zvládnou přes 100°C, ale moc netopí, když na to sáhnu tak se mi nepřiškvaří prst. jedu samo bez ventilátorů (ani ve zdroji, všechno chladím vodou i disk). když se chladí gpu dostatečně, nepřenese se teplo na druhou stranu karty, takže nějaké ventilátory a airflow mě vůbec nezajímá. prostě ty součástky co hodně pečou chladím a vpoho, teploty kolem 40°C
Neomen11
Nováček
Nováček
Registrován: 30. črc 2005

Dotaz

Příspěvek od Neomen11 »

Myslite ze Zalman 7700CU by dokazal bezpecne uchladit peltiera 15V 8A s A64 ? A o kolik by s tim peltierem klesla teplota toho CPU? Vykon je cca 120W peltier a nejakych 70W CPU coz je 190W a to mam opravneny obavy ze uz ten chladic nezvladne. Do vodnika se mne zatim nechce kdyz sem pred nejakyma 3 mesicema dal 1500Kc za toho Zalmana
A64 3200+@2860MHz Venice 1,45V+100mV; A-Data 400 2,8V+100mV; GF 6800GT GPU 440MHz memory 1170MHz; ABIT FATAL1TI AN8 SLI
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

radim ti dobre...nedelej to...dlouhodobe to ten zalman nezvladne urcite...navic by se ti mohlo stat ze by se ti prehrala tepla strana pelta a mel bys po cpu...jen blazen by pelta chladil vzduchem :)
ka-spel
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2004
Kontaktovat uživatele:

Sytrin Nextherm - skříň sériově s peltierem

Příspěvek od ka-spel »

Duno
Nováček
Nováček
Registrován: 13. úno 2005

Příspěvek od Duno »

Prosim Vas poradte kde sa da kupit taka tenka medenna došticka na Peltierov clanok, aby sa mi rovnomerne rozlozila teplota. Lebo peltier je 40x40 a plocha ktoru chcem chladit na grafike je len 18x18.
Asus A8V-deluxe;AMD64 3200+@2500 1,6V Zalman7700Cu;Asus Geforce 6800@16/6 343/906 ZalmanVF700Cu;Pamät e 2xCorsair;Q-Tec550W
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

staci kdyz vylijes kolem cipu silikon a pelt dej primo na cip.mam to vyzkouseny...hlavne poradne utesnit! pokud nechces pouzit silikon, tak aspon nakou penu (napr co je v baleni od zakladnich desek)
Highlander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sytrin Nextherm - skříň sériově s peltierem

Příspěvek od Highlander »

ka-spel píše:Zná někdo výrobce Sytrin. Našel jsem case přímo s peltierem.

http://www.tomshardware.com/2005/10/25/ ... _ics_8200/
http://www.case-discounter.de/product_i ... odel=G8801
krásnej priklad jak se dá mrhat energii :lol:
Radeon9550
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. črc 2005

Příspěvek od Radeon9550 »

nechtel bych videt rodice kdyz pujdou platit ucet ze elektrinu :) :) peltier zere jako svina :)
PROCA:IntelP42.8@3.4ghz-TT BigWater,LGA775,ASUS P5P800,512MBDDR 400 kingston,80GB Maxtor,Case:Mercury Elite prid.vetrak Arctic Fan 3,GeCube9550Gt 128MB-128bit-526/256(512) koupim pravou bocnici(Zpohledu ze predu) na tuto case http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?D ... d=18842945
martin850
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 04. říj 2004
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od martin850 »

mne sa to riesenie dost lubi, len skoda ze tie peltiery tolko zeru. lebo ke to chcem mat pustene skoro stale, tak to by bolo hrozne.
DOSKA Asus P5K CPU C2D E8500 @ 3.9GHz RAM A-DATA Vitesta 2x2GB 1066MHz HDD WD SE 250GB, WD GP 500GB zdroj Seasonic 750W VGA Sapphire HD4870 DVD RW LG GSA 4040B, HP GSA-H31L (ligh scribe) BEDNA Thermaltake Eureka ZVUK audigi 2 ZS bulk, creative T7900 7.1 TLACIREN HP 5550, HP LaserJet 1150, Samsung CLX-2160 SCANER Acer scanprisa 640UT MONITORBenQ T241WA (24" LCD) + male upravy
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

neknourejte porad kvuli elektrice sakra nebo to necham promazat!

btw kdyby nekdo chtel tu case z linku vyse, v jsc ho maji.
(uznavam ze ta case je trosku extravagantni ale kdo ma v case 10°C :) )
Naposledy upravil(a) Flegy dne pát 27. led 2006, 17:01, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“