Flashování BIOSu bez disketové jednotky.

Vše kolem ovladačů k deskám či integrovaným komponentám, včetně BIOSů a jejich úprav.

Moderátor: Eddward

Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Flashování BIOSu bez disketové jednotky.

Příspěvek od Glimmerman »

Poraďte mi prosím,jak nafleshovat BIOS bez disketové jednotky.Jde to vůbec? Podobná situace může nastat i v případě,že BIOS+potřebné soubory přesahují svou velikostí kapacitu diskety.Kdyby někdo napsal nějaký návod,byl bych rád.Děkuji
Hujeros
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2007
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hujeros »

nektere desky umi bootovat i z flash disku a spusta vyrobcu(napr.GigaByte ASUS apod.) maji i utilitky,ktere umi nahrat BIOS primo i z WIN. Sam jsem to takhle na sve desce uspesne provedl. Hlavne napis jakou mas desku a treba ti nekdo poradi jak na to v tvym pripade.
CPU:RYZEN 5 1600AF +SPC Spartan 3 LT @3,90GHz(1,38V);MB:B450 AORUS M rev1.0;DDR4:CRUCIAL Ballistix Sport 8GB 2666MHz @3200 CL16(1,35V);
VGA:GigaByte RX6600 XT 8GB
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Re: Flashování BIOSu bez disketové jednotky.

Příspěvek od Shit »

Glimmerman píše:Poraďte mi prosím,jak nafleshovat BIOS bez disketové jednotky.Jde to vůbec? Podobná situace může nastat i v případě,že BIOS+potřebné soubory přesahují svou velikostí kapacitu diskety.Kdyby někdo napsal nějaký návod,byl bych rád.Děkuji
Osobně nevěřím na flashování z wokenic a ani na flashování z floppy -> používám 2 metody a obě makají výborně:
1) bootovací flashdisk, na kterém mám freedos + flashovací pomůcky
2) bootovací CD vyrobené z obrazu bootovací diskety WMe + flashovací pomůcky

Návod na bootovací flashdisk včetně softwaru je zde. :)
Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Příspěvek od Glimmerman »

Ten odkaz je v němčině ! To néééééééééééééééé!
Co to je WMe???
Spíš by mě zajímal podrobný návod na vyrobení bootovacího CD a postup přidání dodatečných souborů BIOSu na toto CD.
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Glimmerman píše:Ten odkaz je v němčině ! To néééééééééééééééé!
Co to je WMe???
Spíš by mě zajímal podrobný návod na vyrobení bootovacího CD a postup přidání dodatečných souborů BIOSu na toto CD.
Německy sice také skoro neumím, ale lze to v pohodě vyčíst i z obrázků - to byl i můj případ a maká to v pohodě.
WMe - Windows Millennium Edition
Startovací disketu z W98/Me použiješ třeba u Nera jakožto obraz startovací diskety a dáš tam flashovací utilitu a binární soubor s vlastním BIOSem. Lze použít i tu MSDOS disketu, kterou nabízejí WXP.
[CZ]mike
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 18. zář 2005
Bydliště: Kopřivnice

Příspěvek od [CZ]mike »

Ja uz leta pouzivam flash z HDD, nahodim boot z W98 a na disku mam stahly bios a flashovaci utilitku. Je to rychlejsi a tissi nez z diskety poslouchat to chroustani dat :roll:
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

[CZ]mike píše:Ja uz leta pouzivam flash z HDD, nahodim boot z W98 a na disku mam stahly bios a flashovaci utilitku.
To je také řešení, ale HDD musí být na FAT-ce. Možná by to šlo i na NTFS pomocí Avira NTFS4DOS, ale to jsem nezkoušel.
Glimmerman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. úno 2004

Příspěvek od Glimmerman »

Takže postup je vzít startovací disketu z Win XP,potom spustit nero a dát položku vytvořit bootovací CD? Promiň,že otravuju,ale mohl bys to rozebrat podrobněji.Nevím jestli dělat bootovací CD v Neru nebo to udělat pomocí jiné položky.
petr_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. led 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petr_ »

Já mám na disku malej oddíl ve FAT (30MB) , kde je zavaděč (xosl), dos a sw pro flash
NTB: 13" MacBook Air mid. 2013, Haswell i7-4650U, 8GB LPDDR3, 256GB SSD
PC: Xeon 5550, 6GB DDR3, geforce 8800GTS 640MB
laginoo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. kvě 2005

Příspěvek od laginoo »

nejlepsi natom je ze kdyz tvorite bootcd v neru tak vubec startovaci disketu nepotrebujete
MB: TUF B550M+ CPU: Ryzen 5 5600 RAM: Crucial Ballistix 4X8GB DDR4 3200 VGA: Sapphire PULSE RX 6600 8GB HDD: SSD WD Blue 500GB, HDD 1TB, HDD 1TB AUDIO:Logitech Z-5500 PSU: Enermax Infinity 720W CASE: NZXT Phantom, Mugen Max, Noctua NF-S12B redux
Nekroman
Nováček
Nováček
Registrován: 17. črc 2007
Bydliště: Prešov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nekroman »

Ja to robim rovno z Winka. Je to najjednoduchsie. Aku mas dosku? Lebo ja mam Abit KN9 a ja som program na to mal na CD od dosky. Tak sa skus mrknut na to tvoje ci tam nieco take nieje. :wink:
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Nekroman píše:Ja to robim rovno z Winka. Je to najjednoduchsie....
Ale nejvíce "o hubu"....
Nekroman
Nováček
Nováček
Registrován: 17. črc 2007
Bydliště: Prešov, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nekroman »

Shit píše:
Nekroman píše:Ja to robim rovno z Winka. Je to najjednoduchsie....
Ale nejvíce "o hubu"....
Mám rád extrémne veci :-D tak ako aj pretkatovanie mojej starej Duronky 1600MHz na 2100MHz :-D
aidzi
Nováček
Nováček
Registrován: 24. bře 2006
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aidzi »

laginoo píše:nejlepsi natom je ze kdyz tvorite bootcd v neru tak vubec startovaci disketu nepotrebujete
Mám MB Asus P4BP-MX a ver. BIOSu 1016.. Chtěl bych natáhnou ver. 1020, ale nemám už v complu FDD..a i tak tomu přes FDD moc nevěřím.. (kdysi jsem to dělal a pak jsem 3 týdny sháněl někoho, kdo mi přeprogramuje EPROM.. Potřebuju to udělat, co možná nejbezpečněji.. Můžete mi někdo poradit podrobně, jak vytvořit to BootCD.. Jsem Lama.. :wink: BIN už mám stažený.. THX předem za pomoc..
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

V Neru: zvolíš bootCD a jako obraz zadáš Obraz CD, přidáš flashovací pomůcky na CD a vypálíš to.

Obrázek

Sice to bude anglicky, ale nejmíň práce.

Problém může nastat, když je CD mechanika připojena přes přídavný řadič připojený k chipsetu pomocí PCIE -> pak je řešením asi pouze boot. flashdisk, nebo použít nějakou externí mechaniku.
aidzi
Nováček
Nováček
Registrován: 24. bře 2006
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aidzi »

Shit píše:V Neru: zvolíš bootCD a jako obraz zadáš Obraz CD, přidáš flashovací pomůcky na CD a vypálíš to.

Obrázek

Sice to bude anglicky, ale nejmíň práce.

Problém může nastat, když je CD mechanika připojena přes přídavný řadič připojený k chipsetu pomocí PCIE -> pak je řešením asi pouze boot. flashdisk, nebo použít nějakou externí mechaniku.
A můžeš mi, pls, ještě napsat, jaké ty "pomůcky" a jak pak postupovat? Tuším, že "otravuju", ale chci mít jistotu jak v použitých pomůckách, tak postupu.. :?
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Flashovací exáč a obraz BIOSu (zpravidla *.bin). Parametry (pokud jsou) jsou individuální a jsou popsány v manuálu k desce.

Hlavně nezapomeň, že CD bude zpravidla disk "D".
aidzi
Nováček
Nováček
Registrován: 24. bře 2006
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aidzi »

Shit píše:Flashovací exáč a obraz BIOSu (zpravidla *.bin). Parametry (pokud jsou) jsou individuální a jsou popsány v manuálu k desce.

Hlavně nezapomeň, že CD bude zpravidla disk "D".
Mě to NERO nabízí jinou cestu image (C:\Program Files\Nero\Nero 7\Core\DosBootimage.IMA), než máš na tom screenu.. je to OK? Takže pak tam jen přihodím ten nový bin a "aflash" a je hototvo? Pak už jen přehodit v BIOSu nastavení bootseqence a hurá na to?..A ještě - Při tom upgradu.. kdyby se něco vys.alo.. dá se to normálně vrátit na ten původní BIOS? Bohužel manuál k desce nemám..

JO - jsem Lama.. ta cesta je asi OK, pac ten nazev je stejný.. jen to mám jinde.. Nedocvaklo mi to :-D
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

aidzi píše:Mě to NERO nabízí jinou cestu image (C:\Program Files\Nero\Nero 7\Core\DosBootimage.IMA), než máš na tom screenu.. je to OK? .
Ano - já používám Nero 6 (viz. screan).
aidzi píše:.. kdyby se něco vys.alo.. dá se to normálně vrátit na ten původní BIOS? Bohužel manuál k desce nemám..
Pokud to klekne při flashi, tak není moc možností... Pokud to maká, tak se dát flashnout zpět starší verze.
aidzi píše:Bohužel manuál k desce nemám..
Parametry získáš i příkazem "xxxflash.exe /?" (bez uvozovek).
Naposledy upravil(a) Shit dne sob 6. říj 2007, 13:32, celkem upraveno 1 x.
aidzi
Nováček
Nováček
Registrován: 24. bře 2006
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aidzi »

Shit píše:
aidzi píše:Mě to NERO nabízí jinou cestu image (C:\Program Files\Nero\Nero 7\Core\DosBootimage.IMA), než máš na tom screenu.. je to OK? .
Ano - já používám Nero 6 (viz. screan).
aidzi píše:.. kdyby se něco vys.alo.. dá se to normálně vrátit na ten původní BIOS? Bohužel manuál k desce nemám..
Pokud to klekne při flashi, tak není moc možností... Pokud to maká, tak se dát flashnout zpět starší verze.
Díky moc za rady.. za chvíli jdu na to.. dám vědět, jak jsem dopadl.. :wink:
Odpovědět

Zpět na „Ovladače a BIOSy“