nVidia GF100 - spekulační thread

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Zamčeno

Jaký bude podle Vás průměrný výkon karet s GF100 v plných recenzích?

Anketa končí za úte 2. bře 2010, 16:43

přibližně 10% nad Radeonem HD 5870 (± 2%)
49
23%
přibližně 20% nad Radeonem HD 5870 (± 2%)
41
20%
přibližně 30% nad Radeonem HD 5870 (± 2%)
43
21%
přibližně 40% nad Radeonem HD 5870 (± 2%)
17
8%
přibližně na úrovni Radeonu HD 5970 (± 2%)
28
13%
porazí Radeon HD 5970 přibližně o 10% (± 2%)
13
6%
porazí Radeon HD 5970 o víc jak 10%
18
9%
 
Celkem hlasů: 209
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od no-X »

U G92 byl poměr frekvencí 1:2,5 - u GT200 až 1:2,25 - to zase tak velký rozdíl není. Když to roznásobíme, vychází poměr 1:5 pro G92 a 1:6,75 pro GT200... pokud bude poměr frekvencí u GF100 1:2 a poměr ALU:TEX 8:1, tak by z toho bylo 1:16... což je prostě zvláštní.

TMUs na hot-clock... to si moc představit nedokážu. Jako možnost bych viděl TFUs na hot-clock a TAUs v základu. Přenášet addressing na hot-clock by bylo komplikované a imho zbytečně by tím plýtvali časem vývojového týmu.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Krteq
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od Krteq »

Nejsem si jistý, jestli to tu už nebylo.

GTX 480 obsahuje 480 funkčních SP, potvreno AiB
When nVidia introduced their GF100 chip, the company claimed the part comes with 512 cores, 64 Texture units and 384-bit memory controller. However, due to problematic yields for 40nm process for both AMD and nVidia, the number of 512-core parts is quite limited. In fact, it is limited to the point where only Tesla C2070 [coming in 3Q 2010] and top-end Quadro board, the "FX 5900" should feature 512 cores [Tesla is announced, Quadro is not]. If our multiple sources are to believe, GeForce GTX 480 is set to debut with 480 shader cores, a number that will certainly curb a lot of enthusiasm for the part.
512 SP čipy by tedy měli být použity pouze v profesionální sféře, kde se výběrová jádra zaplatí.
RiCK
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. kvě 2008
Bydliště: Királyhelmec

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od RiCK »

alebo možno nV časom vydá dajakú špeciálnu limitovanú edíciu GF s 512SP.
Hromy Hněvu podřimují na Severu. Podobny dubu, jehož větve jsou plny hnoje, a hnízd nářků, a pláče, snášených na Zemi které spalují Noc i Den a vyvrhují stáda škorpionů a vypouštějí síru smíchanou s Jedem. To jsou Hromy, které jsou okamžitě připraveny rozeřvat se stovkami mohutných Katastrof a statisíců Pohrom, po kterých nezůstane nic a nikdo zde nic nepozná. Jedna skála porodí tisíce, právě když Srdce Člověka dosáhne jeho Myšlenek.
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od del42sa »

no-X píše:
Lukfi píše:Mně se to s těmi texturovacími jednotkami ale nezdá. Trend vývoje je zvyšování poměru ALU:tex, a jestliže Fermi není dělaná flexibilně jako R6xx/R7xx, tak jim jednou daný poměr opět nějakou dobu vydrží. Dává tedy smysl mít texturovacích jednotek relativně méně než více - byť je to od GT200 velký skok, ale také to může být dané jiným způsobem počítání a TMUs GT200 a GF100 nejsou přímo porovnatelné.
G92 je 2:1
GT200 je 3:1
GF100 je ?:1

Rozhodně mi tam víc sedí 4:1, než 8:1 :-) Ale jako možný je fakt všechno, z extrému do extrému... Pokud ale skutečně nVidia plánovala pro rok 2009 vydat produkt s poměrem ALU:TEX 8:1 a zároveň snížit výkon v texturingu oproti předešlé generaci, tak bych chtěl vidět ten model, kterým se při přípravách architektury sjížděli. To už je uvěřitelnější i pohádka od ATi, aneb: Kterak R600 k shader resolve přišla... :sarcasm:

ano vypadá to že se Nvidia přiblížila ke stejnému poměru Alu/Tex jako má ATi u Radeonů 3870,4870,5870.

U všech je poměr ALU/TEX 4:1 a vše nasvědčuje této verzi i u Nvidie. To že je nakonec polovina TEX jednotek vypnutých (nebo vadných ?) je dáno nejspíše problémy s čipem jako takovým (velikost)
Přece jenom ty tři miliardy tranzistorů musí mít nějakou funkci....
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

MSI MPG GUNGNIR 110R White | CPU AMD Ryzen 7 9700X Granite Ridge | DeepCool AK500 White | GPU Sapphire Pure RX 9070 XT 16GB plus UV | MB MSI MAG X670E GAMING PLUS WIFI | 32GB DDR5 A-DATA XPG LANCER RGB Dual KIT 7200 MHz | system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB | Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III | data HDD WD RED 1TB SATA III | Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Hz 10bit HDR | Soud Blaster Audigy Fx | PSU MSI MAG A850GL 850 W 80 PLUS Gold PCIe 5 II | Win 10-64 bit Pro
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od del42sa »

dle původních specifikací

NVIDIA GT300/GF100 "Fermi" Architecture

NVIDIA GeForce GTX 380 :
- 3.0 Billion Transistors on TSMC 40nm Process.
- 16 Streaming Multiprocessors (SM).
- Each SM has 2x16-wide groups of Scalar ALUs (IEEE754-2008, FP32 and FP64 FMA).
- The 16 SMs Have 768KB Shared L2 Cache.
- 512 Stream Processors (1-way Scalar ALUs) at 1700MHz.
- 512 ALUs Total.
- 512 FP32 FMA Ops/Clock.
- 256 FP64 FMA Ops/Clock.
- SP (FP32) FMA Rate : 1.74 Tflops.
- DP (FP64) FMA Rate : 870 Gflops.
- 128 Texture Address Units (TA).
- 128 Texture Filtering Units (TF).
- INT8 Bilinear Texel Rate : 83.2 Gtexels/s
- FP16 Bilinear Texel Rate : 41.6 Gtexels/s
- 48 Raster Operation Units (ROPs).
- ROP Rate : 31.2 Gpixels
- 650MHz Core.
- 384 bit Memory Subsystem.
- 4200 MHz Memory Clock.
- 201.6 GB/s Memory Bandwidth.
- 1536MB GDDR5 Memory.
January 2010 release date. Price : 499 USD
GeForce GTX 380 will be 15% faster than dual GPU Radeon HD 5970 :lol:

a z jiného soudku:http://www.brightsideofnews.com/news/20 ... vidia.aspx

AMD: Why are there only 64 texture units in GF100? This is a major technological set back compared to GT200. Are they running out of silicon real estate for graphics features with all the HPC compute circuitry around? Have they abandoned the gamer?

BSN*: Pretty interesting question. And yet, if you don't vectorize your data, due to lack of HPC compute circuitry a precious Cypress GPU becomes a 320 shader part.
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

MSI MPG GUNGNIR 110R White | CPU AMD Ryzen 7 9700X Granite Ridge | DeepCool AK500 White | GPU Sapphire Pure RX 9070 XT 16GB plus UV | MB MSI MAG X670E GAMING PLUS WIFI | 32GB DDR5 A-DATA XPG LANCER RGB Dual KIT 7200 MHz | system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB | Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III | data HDD WD RED 1TB SATA III | Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Hz 10bit HDR | Soud Blaster Audigy Fx | PSU MSI MAG A850GL 850 W 80 PLUS Gold PCIe 5 II | Win 10-64 bit Pro
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od no-X »

del42sa: On se poměr ALU:TEX ATi a nVidie nedá přímo srovnávat. Texturovací jednotky nejsou funkčně nijak extrémně odlišné, ale unifikované jádro je.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
glowi2
Nováček
Nováček
Registrován: 05. úno 2009

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od glowi2 »

Geforce GTX 470 to cost €349

Cena na urovni R5870

http://www.fudzilla.com/content/view/18087/34/
godlike
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 30. čer 2004

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od godlike »

Jo,to zni uz lakaveji.Potom je jasny,ze vykon GTX470 je +- kolem 5870.Jsem zvedavej,o kolik bude GTX480 rychlejsi.
Takze GTX470 bude stat v CR 9500?
Mac...
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od del42sa »

ano, ale když vezmu v úvahu schéma Ati 5D shaderu , tak si snad spočítáš že pro Radeon HD 5870 jsou následující údaje :

1600/5 = 320 320:80=4:1
tentýž poměr platí i pro starší Radeony

Ke každé řadě SIMD náleží texturovací jednotka složená, stejně jako u R600, ze čtyř menších součástí spolu s pamětí L1 cache. Před časem se spekulovalo, že poměr ALU:TEX bude vzhledem k požadavkům dnešních her snížen na 3:1, nestalo se tak. ATi zachovala poměr 4:1, ale díky optimalizacím je výkon vyšší než u předešlé generace.

http://frontend.pctuning.cz/article/ind ... tura-rv770
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

MSI MPG GUNGNIR 110R White | CPU AMD Ryzen 7 9700X Granite Ridge | DeepCool AK500 White | GPU Sapphire Pure RX 9070 XT 16GB plus UV | MB MSI MAG X670E GAMING PLUS WIFI | 32GB DDR5 A-DATA XPG LANCER RGB Dual KIT 7200 MHz | system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB | Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III | data HDD WD RED 1TB SATA III | Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Hz 10bit HDR | Soud Blaster Audigy Fx | PSU MSI MAG A850GL 850 W 80 PLUS Gold PCIe 5 II | Win 10-64 bit Pro
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od no-X »

Rekapitualce všech věcí ohledně Fermi :-)

http://www.techpowerup.com/forums/showt ... p?t=117000
Nejlepší moderátor ve výslužbě
beardie
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 10. srp 2005

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od beardie »

Premaz OT, karticky nechame na cervenych...
¿ʇı ʇ,usı 'ƃuıʎouuɐ ʎʇʇǝɹd sı uʍop ǝpısdn ƃuıpɐǝɹ
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od no-X »

Na recenze ale karty jsou, takže to v podstatě nic neovlivní... Vyvolení novináři už mají Fermi doma. Ti méně šťastní - pokud o ní mají zájem - ji dostanou až poté, co si osobně vyslechnou několikahodinový brainwashing nVidie v Paříži :-)
Nejlepší moderátor ve výslužbě
richie08
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. říj 2006

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od richie08 »

no-X píše:
Lukfi píše:Vypínatelné bloky GPU jsou udělány tak, že TMUs jsou spřaženy se shadery a vypnout jdou jen společně. Oddělit je by zase stálo nějaké tranzistory a kvůli pár wattům energie se to asi nevyplatí. A RBEs jsou zase potřeba, protože jsou spojené s řadičem pamětí.
Myslím, že jediná architektura, kde nebyly TMUs vázané na konkrétní SIMD byla R6xx (všechny TMUs sloužily všem SPs a propojoval je ring-bus). Tam by to teoreticky tak vyřešit šlo. U ostatních imho ne.
Díky, to jsem chtěl slyšet. Prostě by se ořezání Fermi o TEX finančně ani časově nejspíš nevyplatilo.
Federmann
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2006
Kontaktovat uživatele:

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od Federmann »

Mr. Z. Obermaier psal počátkem ledna 2010 „GeForce 300 je ve výrobě“, já jsem tedy napsal „Fermi GF100 má problémy“.

Psal jsem o tom, že se zřejmě dostane na trh až v dubnu, nasvědčovaly tomu indicie od TSMC i selský rozum při výpočtu doby trvání výroby čipů a samotných karet, nikdo však nechtěl na tato slova slyšet.

Nechme se ale překvapit, jak to nakonec dopadne. Zajímavá bude hlavně závislost mezi cenou a množstvím vyrobených kusů, :mrgreen: stejně tak těch cca 2tis ks v Českých zemích při zveřejnění, nebo celkem?
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od no-X »

richie08: u většichny čipů to funguje takhle (zjednodušeně):

[SPs] - [TMUs]
[SPs] - [TMUs]
[SPs] - [TMUs]
[SPs] - [TMUs]

Prostě každý blok SPs má fixně přiřazen vlastní skupinu TMUs. U R6xx bylo možné texely vzájemně sdílet přes ring-bus.

To je ale funkční hledisko a to nemusí přímo souviset s tím, jak je to implementováno hardwarově.

Mohlo by být možné v každém bloku texturovacích jednotek např. 50% z nich vypnout. Stejně jako je možné zvyšovat počet SPs v rámci bloku (např. G92 má 2 skupiny, GT200 má 3 skupiny...), tak stejně je to možné provádět i s texturovacími jednotkami. A pokud architektura umožňuje jejich přidání, logicky by měla umožnit i odebrání - a případně i deaktivaci (mezi tím už je minimální rozdíl).

Není tedy možné si ukázat na pár konrétních texturovacích jednotek a pouze TY konkrétní vypnout, ale mělo by být možné vypnout např. polovinu ze všech.
Nejlepší moderátor ve výslužbě
obcanskej
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. črc 2008

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od obcanskej »

Obr na svém blogu zpochybňuje velikost jádra, jak jí naměřil expreview. Rozlišení těch fotek jader na platu je opravdu podezřele mizerné. Nevím jestli už nejsou další informace a popravdě to ani nepovažuju za až tak kardinální problém, protože velikost jádra pro mě osobně není veličinou hodnocení grafické karty, ale jako zajímavost, proč ne...?
Řeknu to asi takhle, 20% výkonu u GTX 580 navrch proti GTX 480? To bude stačit tak maximálně na nejslabší modely z řady HD 6900.
...majitelé KEPLER grafik budou brečet, protože ve většině hrách mají nižší výkon, než za tu samou cenu mají konkurenční grafiky HD 7800...
Mohu vám již se 100% jistotou říci, že zatím grafické karty KEPLER rozhodně výkonné HD 7900 neohrozí.
Robin_CG
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. srp 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od Robin_CG »

obcanskej píše:velikost jádra pro mě osobně není veličinou hodnocení grafické karty
Tak tak, co je pod pokličkou nikoho nezajímá. Důležité jsou provozní vlastnosti, a poměr cena výkon.

Velikost čipu samozřejmě může o něčem vypovídat, proto ji všichni řeší, ale vzhledem k tomu, jak Nvidia osekala SPs a frekvence, to nakonec s provozními vlastnostmi nemusí být až tak hrozný...
godlike
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 30. čer 2004

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od godlike »

Ma smysl odkazovat na blog dusevne nevyrovnaneho jedince,jenz umi vsem akorat nadavat?
Nevim,ale GT215 vypada dost jinak.Tamta udajna Fermi uz podle fotky pusobi jako obri chip.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) godlike dne stř 17. bře 2010, 11:37, celkem upraveno 2 x.
Mac...
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Re: nVidia GF100 - spekulační thread

Příspěvek od no-X »

obcanskej: Mně těch 530 přijde trochu přestřelených, ale první problém je neostrý obrázek a druhý, že výrobci raději uvádějí velikost jádra (křemíku), přičemž na fotkách a v recenzích je vidět velikost po zabalení, která v průměru přidává cca 0,5mm na hranu.

Takže čip 22*22.5 (495mm) může mít ve výsledku 22.5*23 (518mm)... a stačí i mírná neostrost fotky, aby to změnilo výsledek o dalších 10-20mm... takže rozměry na úrovni GT200b klidně můžou být reálné.

Nicméně OBR nemá pravdu, kdyby viděl, jak vypadá GT215 (malá kostička křemíku, malé balení, žádný nebo jen tenký rámeček), nemohl by tohle plácnout.

//edit: godlike byl rychlejší
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Zamčeno

Zpět na „NVIDIA grafické karty“