Pořádný řadič do stolního PC

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
demisek
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2012

Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od demisek »

Zdravím všechyn přítomné. Rozhodl jsem se, že si udělám radost na vánoce. Nyní mám na své desce P8Z77-V v raidu 0 dva vertex4 128GB. Rád bych šel výkonem ještě dál a proto uvažuji o koupi řadiče. Máte s tímto někdo nějakou zkušenost? Já znám hlavně serverové řadiče(většinou se jedná o LSI). Doporučíte nějaký do PC, pomůže to ve výkonu? Určitě asi s vyrovnávací pamětí. Nebo jít raději do řešení revodrive apod?

Díky za názory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pomůže ale pokud ti jde o cokoliv jiného než obvykle nepotřebné sekvenční rychlosti, tak SSD do raidu vůbec nepatří. Ne tyhle konzumní SSD který se rozpadaj, bez trimu jim padá výkon, atd.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od dexterav »

pre domáce pužitie sú to vyhodené E, také radiče nestoja 20e
a takisto ti ren raid nebude dávať 3x vyšší výkon ako teraz :)
v bežnej praxi by si podľa mňa ostal silno sklamaný že si za to dal e
Intel Ultra 7 265k 5,6/4,9GHz,Apex Z890, 2X24GB 8,73GHz CL40 Corsair, Asus TUF 5090 3.2/34GHz , H2O + Carbide 600Q,SS Noctua Edition, 10TB 850X, Topping D50s + Tilia + T5, StrixPG32UCDP, Fold7, ITX 13700k + 5070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty řadiče jsou mířené hlavně na spolehlivost. Postavit gigantické raid5 pole s hotswapem vadných disků + rebuildem za chodu. Ano jejich cache systém pomůže u výkonu při zápisu, ale nic v praxi moc znatelného pokud tam neprovozuješ vyloadovanou databázi + do toho děláš něco jinýho.

Pro SSD je to naprostá hovadina. IO výkon jim naopak klesne protože stripy jsou obvykle menší než ty miniaturní bloky dat, takže se naopak přičte režie řadiče. Jediné co stoupne je sekvenční výkon a ten je krom honění E-penisu naprosto k ničemu bavímne li se o hodnotách atakujících 1GB/s či více.

Dále pak SSD do raidu se nemůžou používat ty levná konzumní kterejm fluktuje výkon dle využítí, používání, typu dat, atd. V serverech se používaj drobátko jiná SSD.

Sám jsem SSD raid na drhamy řadiči pár let dozadu provozoval a jsem rád že jsem se toho zbavil, a nic se od té doby nezměnilo. Řadič mam furt jedu na něm ale jiné raidy s normálními disky, ala tam z něj mohu benefitovat.
dohnalik
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. říj 2009
Bydliště: Brno

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od dohnalik »

Pokud chceš zkusit RAID, tak jedině SW...pro SSD bys potřeboval zatraceně výkonnej řadič aby je utáhl. Nějaká potvora za 10kKč nebude stíhat.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Bude když vezmeš tu správnou podtvoru, ale nejde o to stíhat nebo ne. Jde o to že tohle je shitózní konzumní SSDčko s nestálym výkonem. A výkon takovýho raidu se pak v praxi vždy odvíjí od toho nejslabšího disku a rychlosti jak ten čte stripy na tom místě. Tzn to degraduje škálování sekvenčních operací přičemž ty nesekvenční už neškálujou dávno a vůbec, krom těch drobnejch zápisovejch co se vejdou do cache řadiče. Navíc co se s těmahle SSd stane časem bez trimu, prostě je to krajně nevhodné. SW raid rovněž nepřinese nic. Pokud SSD do raidu tak leda 1 na zálohu, a nebo pořádné SSD ale komu nestačí 500Mb/s sekvence tak fakt nevim k čemu to používá.
demisek
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2012

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od demisek »

Díky všem za vyčerpávající informace. Přemejšlel jsem v finanční rovině 30kCZK za řadič.

Každopádně faktem je, že ten sekvenční výkon zas tak nutně nepotřebuju..:o))

Mám ted doma náhodou P410/512MB cache z proliantu. Nicméně nemám drivery na win7, že bych to alespon zkusil.

Každopdáně všem děkuji!
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od zombux »

DOC_ZENITH píše:Ty řadiče jsou mířené hlavně na spolehlivost. Postavit gigantické raid5 pole s hotswapem vadných disků + rebuildem za chodu. Ano jejich cache systém pomůže u výkonu při zápisu, ale nic v praxi moc znatelného pokud tam neprovozuješ vyloadovanou databázi + do toho děláš něco jinýho.

Pro SSD je to naprostá hovadina. IO výkon jim naopak klesne protože stripy jsou obvykle menší než ty miniaturní bloky dat, takže se naopak přičte režie řadiče. Jediné co stoupne je sekvenční výkon a ten je krom honění E-penisu naprosto k ničemu bavímne li se o hodnotách atakujících 1GB/s či více.

Dále pak SSD do raidu se nemůžou používat ty levná konzumní kterejm fluktuje výkon dle využítí, používání, typu dat, atd. V serverech se používaj drobátko jiná SSD.

Sám jsem SSD raid na drhamy řadiči pár let dozadu provozoval a jsem rád že jsem se toho zbavil, a nic se od té doby nezměnilo. Řadič mam furt jedu na něm ale jiné raidy s normálními disky, ala tam z něj mohu benefitovat.
přesně tak. plus u toho řadiče ještě uvedu další pozitivum - rychlost toho pole bude brutální i při přístupu mnoha uživatelů současně, což při domácím použití taky asi není to, co by člověk potřeboval.
teoreticky pro další zrychlení systémového úložiště by mohlo pomoct nahradit SATA SSD za nějakou PCI-E bestii, ale troufám si tipovat že ten nárůst by stejně neodpovídal vynaloženým financím a bylo by to prostě jen "ještě o něco rychlejší"
ignorelist: kremrole a dezoláti
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořádný řadič do stolního PC

Příspěvek od Spring »

To ne, protoze PCIe nachazeji uplatneni vicemene jen jako akceleratory treba pro DB. SATA nikdy nebudou dosahovat na SAS a zrychleni by se dalo udelat pres journal/cache SSD, jako soucast hybridniho pole.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“