2x SSD v raid 0

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Wili123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. lis 2013

2x SSD v raid 0

Příspěvek od Wili123 »

Planujem postavit nove PC a zvazujem aky disk pouzit pre operacny system:

mam doma 1ks nevyuzity SSD Kingston V+200, je to starsi 60GB SSD ale celkom rychly. Kedze 60GB mi pride velkostne len tak-tak, premyslal som, ze by som k nemu dokupil nejaky Kingston KC300 / 60GB zapojil tie dva do raidu 0 a mal tak rychlejsi 120GB disk pre windows + programy.

1)Fungovalo by to takto zapojene, aj keby tie SSD neboli uplne rovnake? Alebo je to nezmysel a boli by to vyhodene peniaze? (investicia cca 60e)
2)Ak je takyto raid 0 mozny, potrebujem na to zakladnu dosku s nejakym specialnym chipsetom alebo kazdy Intelacky podporuje raid? (planujem kupit Intel core i5 haswell, cize doska pre LGA1150)

Pre menej casto pouzivane data budu v PC dalsie velkoobjemove 3-4ks 3,5" HDD western digital green.

Pouzitie je Pracovne PC na grafiku(psd) + rip filmov(handbrake) + HTPC + sem tam aj hry. Za akekolvek rady vorped dakujem.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od zombux »

ve zkratce, je to úplná blbost. kup nové SSD normální velikosti (třeba 120GB Samsung 840 Evo), to bude mnohem lepší řešení než tohle harakiri.
ignorelist: kremrole a dezoláti
Wili123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. lis 2013

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od Wili123 »

hmm ok, a dovod preco to je harakiri? Ak tomu spravne chapem prenosova rychlost by mohla byt okolo 1GB/s, nie ? Alebo je problem v tom ze tie disky nebudu rovnake? alebo v tom ze je to SSD?
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od blaho »

Mozno skor , ze ked dneska mas rychlosti cez 500 MB ,
a ty chces vymýšľať SSD Raid , ktory v praxi ani nespozorujes /myslim ten rozdiel/ a len si to komplikujes.
Ano podla mna uplna blbost

ja mam na 120 GB SSD 550MB/s/500 a max spokojnost, akurat by som chcel aspon 512 :oops: ale na tu nemam resp. take prachy nedam
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od PKBO »

Nehledě na to že když ti odejde jeden kousek tak jsi komplet v loji...

radši tenhle za litr prodej a poříď si třeba Samsung EVO 840 120gb...
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od PET5 »

Pokud jde o pracovní PC na grafiku, tak rozhodně doporučuji si připlatit za SSD Samsung Pro 840. Ne že by byl nějak rychlejší než verze Evo, ale díky použitým paměťovým modulům má mnohem delší životnost.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od zombux »

pokud to je na pracovní PC tak se dá předpokládat že si na sebe vydělá, takže radši rovnou 240GB resp. 256GB SSD, které je ještě výrazně rychlejší než poloviční verze a cenový rozdíl je docela malý.
ignorelist: kremrole a dezoláti
Wili123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. lis 2013

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od Wili123 »

Ok, dakujem za rady. Az 250GB SSD nepotrebujem. Na pracovne data/zalohy atd. mam velke plotnove disky. 120 SSD mi bohate staci. Skor ide o to ze tych 60 je fakt dost malo, ked sa nainstaluje win + adobe balik + dalsie programy a je to full. Pri tych 120 ostane miesto aj na pracovne subory s ktorymi sa aktualne pracuje + mozno aj nejaka hra...

Skusim ten maly kingston vymenit za vacsi samsung. Dakujem za rady.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od PET5 »

Také jsem si při koupi nového PC říkal, že 120 GB stačí a nyní jsem rád, že jsem nakonec vzal 256 GB. Už nyní mám přes sto giga zaplněno, a to na něm nemám žádnou hru, ani filmy a ostatní data. Jen Win 8.1 a aplikace od Adobe, nějaké 3D aplikace a benchmarky. Rozhodně budu ještě další aplikace přidávat.
A navíc je obecně SSD 240 GB disk vždy rychlejší než 120 GB. U SSD to tak chodí a je to odlišné od klasických HDD.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od Mr Lucas »

Je to spíš o rozmazlenosti člověka, někomu stačí 64GB, někomu ani 250GB.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od PET5 »

já bych řekl, že to je stále větší nenažraností aplikací, které se postupně rozpínají do obludných rozměrů. Samozřejmě, že se dá něco ušetřit optimalizací, ale ne vše lze přesunout na klasický HDD bez citelného propadu výkonu oproti SSD. Pokud bych chtěl například využívat uspávání počítače, tak mám hned 32 GB z SSD zaplněno :wink:
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od Mr Lucas »

Některé aplikace jsou sice nenažrané, ale v mnoha případech lze najít alternativu, která je násobně menší. Navíc ohledně 32GB RAM, většína uživatelů tolik RAM ani zdaleka nemá + ne každej používá uspávání, tohle už je extra specifické. Pokud by měl člověk peníze na 32GB RAM, těžko se bude ptát na slepování 60 + 60 GB SSD do RAIDu.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
blaho
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 31. pro 2011
Bydliště: Nyíregyháza

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od blaho »

Tak ma este napadlo
Nechce mi to hladat po netu, pokial viem, tak idealne je mat zaplnenych iba max 75 %
Naposledy upravil(a) blaho dne úte 21. led 2014, 11:09, celkem upraveno 1 x.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: 2x SSD v raid 0

Příspěvek od zombux »

no tak on tady hlavně řeší "pracovní stroj" a chce něco dávat do RAID0 aby to mělo "výkon", v takovém případě je přece 256GB SSD ideální, protože interně to v podstatě je "něco jako 2x128GB SSD v RAID0", akorát to funguje, podporuje TRIM atd.
ignorelist: kremrole a dezoláti
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“