HDD v raid

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Bouner
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2014

HDD v raid

Příspěvek od Bouner »

Dobrý den, plánuji si zakoupit 2x disk http://www.czc.cz/seagate-barracuda-720 ... 76cua6enb3 . Proto bych se chtěl zeptat zda se vyplatí je zapojit do Raidu, a pokud ano zda do 0 nebo 1. Desku mám tuto http://www.asus.com/Motherboards/P8Z68V_LX/
Jedná se mi o to, zda to bude opravdu rychlejší než zapojené normálně přes SATA. Vím že ohledně rychlosti je lepší SSD, ale to momentálně nemám na to koupit 250GB SSD.
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Mr Lucas »

Pokud chceš vyšší rychlost zapoj je do RAIDu 0, nicméně počítej s tím, že spolehlivost je pak poloviční, takže mít tam nějak extra důležitá data je risk.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od RAD-x »

S tou spolehlivostí bych to na poloviční až tak neviděl, pokud máš smúlu na kus, samozřejmě to nepotěší. Já mám dva kusy Samsungú F1 320GB v raid 0 od dob prvních C2D, ten první disk jsem měl novej když byl uplná novinka na trhu...je strašně starej, to pole jsem postavil na P965 chipsetu, nebo možná i na P945 a prošel přes P35,X38,P45,X48,P55,X58,P67,Z77 až teď je na X79 a stále funguje perfektně. Co se asi dá doporučit všeobecně, pokud plánuješ takovéhle využití, sháněj disky které jsou známé spolehlivostí, například disky označené jako RAIDové, nebo disky které se v té službě osvědčili. Myslim že takový WD Black edice to těch 5 let zvládnou určitě. Záloha je jasná věc, já osobně na tom poli mám instalovaný hry a programy, pak mám ještě 1TB kde mám instalačky a věci jako filmy,fotky,hudbu, který nepotřebujou extra rychlej disk a ty věci který považuju za dúležitý, mám ještě jednou na disku kterej připojuju a provozuju jen v případě že mi přibyde něco dúležitýho, takže i když ho mám 4rokym je prakticky novej. Každej disk múže chcípnout ale pokud je záloha a disky kupuješ nový, není se čeho bát.
Bouner
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2014

Re: HDD v raid

Příspěvek od Bouner »

Dobrá, ještě se chci zeptat jak je to se zárukou. Pokud budu mít disk v Raid 0 a odejde v záruční době. Vyreklamují mi to nebo bude zamítnuta reklamace z důvodu že byl disk v raidu? Vím že dneska už zamítají pomalu za vře reklamačky tak se ptám.
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Mr Lucas »

Disk ti normálně vyreklamují, problém v tom nevidím.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: HDD v raid

Příspěvek od Maor »

trochu OT, ale tady můj nový kousek do raidu:
Toshiba MG03ACA200
Obrázek
Obrázek
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Igoreso »

tak to je až uboze pomalé.. :)
na co ten raid budeš mít? na systém?
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Bouner
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2014

Re: HDD v raid

Příspěvek od Bouner »

Zřejmě na Systém+nějaká hra/program. Na zálohy mám "externí" disk kde mám všechny data co potřebuji.
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Igoreso »

SSD
SSD
SSD
klidně i na splátky.. vyplatí se mnohem více. RAID O je proti tomu mrcha pomalá.

Na co ti pomuže RAID?
rychlejší spouštění? Ne, SSD ano
Načítání her? NE, SSD ano
Rychlejší práce s PC? NE, Ne SSD ano
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Spring »

Pomuze mu predevsim vykonem, protoze at se to nejakemu marketingove oddeleni nelibi, mechanicke HDD a raid pole maji stale sve nezastupitelne misto. Je vysove pravdepobne, ze to neni tento pripad, ale SSD neni zadna spasa. Cim novejsi SSD tim vetsi smejd. Tristni vykon, zoufala zivotnosti, ale prijemna cena.

Zabit provozem Samsung 840, Samsung EVO, OCZ Vertex 3, Adata SP800 atd. bude otazkou par sekund a clovek nemusi presahnout ani desktop vyvojare, konstruktera, strihace videa nebo testera.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Igoreso »

Dovolím si částečně nesouhlasit.
Ano,Raid pole mají svuj velký význam.
Ano, Mechanické HDD jsou dnes nenahraditelné (kapacita,cena)

Zivotnost SSD je (pokud se bavíme o kvalitní značce) bez problemu i 10let a více let.
Na systém nic lepšího než SSD není. RAID 0 pole je na systém hovadina. To nejduležitejší (přístupová doba) ještě zhorší. čtení malejch suboru nevyřeší (rychlost HDD 0,5+0,5 vs 50-90 u SSD).

Raid0 jsem zkoušel a asi pul roku provozoval (před nástupem SSD) a to z dvou raptoru(rychlé HDD) a i to nejhorší SSD dnes toto řešení hravě překoná :)
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Bouner
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2014

Re: HDD v raid

Příspěvek od Bouner »

Nad tím SSD jako uvažuju, ale jelikož potřebuju stejně ještě aspoň 1TB disk tak zřejmě budu muset koupit SSD menší kapacity. Mohu se zeptat na nějaké doporučení? SSD disky okolo 5 tisíc opravdu nemám zájem. Stačí mi klidně i taková 120GB verze.
Děkuji
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Igoreso »

Samsung Evo 840 120GB
dá se koupit okolo 2200kč

stačí na systém, několik programu i dvě až tři hry..
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Bouner
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2014

Re: HDD v raid

Příspěvek od Bouner »

Děkuji, porozhlédnu se zda někdo neprodává SSD třeba nevyužité které nemá naběháno prakticky nic a když nenajdu tak koupím asi nové+ 1 disk k tomu kvůli velikosti .
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: HDD v raid

Příspěvek od LoCo99 »

hm, že ty vlastně nevíš k čemu je RAID
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Igoreso »

Bouner píše:Děkuji, porozhlédnu se zda někdo neprodává SSD třeba nevyužité které nemá naběháno prakticky nic a když nenajdu tak koupím asi nové+ 1 disk k tomu kvůli velikosti .
SSD použité nekupuj.
ne že bylo použité,ale bude to starší model a ty byly pomalejší než dnešní.
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Spring »

Prvnich par sekund bude pomalejsi a to je vse. Je Samsung 840 Pro rychlejsi nez Intel 710? Prvnich 20 sekund jiste a pote zacne podrazovat zatimco Intel 710 si pojede vesele dal na svych hodnotach. Jak se asi bude chovat "dokonaly" Samsung EVO? Prvnich 8 sekund dobre, s RAM caching do prvniho preruseni stavy, potom zacne ztracet a upadat. Vadi to? Nevim, nekomu ano, nekomu ne.

Marketingove kecy nejsou exaktni veda. Jsou to jen kecy v kleci.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD v raid

Příspěvek od Igoreso »

Prosím tě co to tu vyprávíš za blbosti?
na co vlastně reaguješ?
Nikdo tu neporovnával Samsung 840 a Intel 710.
jen jsem napsal že když koupí starší SSD od někoho,tak to bude prakticky vždy pomalejší než nové SSD a to je fakt. v Bazarech a na aukru se rychlé starší SSD prakticky nenabízejí,vše pomalé staré stroje.

A nevím co máš proti Samsung 840, je to jeden z nejlepších SSD při normální cene.
a RAM caching není potřeba používat,je to dobrovolná možnost.
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Bouner
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2014

Re: HDD v raid

Příspěvek od Bouner »

Koupil jsem si 2TB disk, a časem si pořídím SSD tedy. Jen mám menší problém. Disk vidím v biosu i ve správci zařízení, ale jinak vidět není. Disk mám Seagate Barracuda 7200.14 - 2TB. Nechci zakládat nové vlákno tak se ptám zde.
Edit: Tak problém vyřešen, jsem jen trochu slepý.

Edit Igoreso: Trochu? :)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“