Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od Hladis »

To vim ze Core 2 je jen pokracovanim z Pentia Pro :) , ale lepsi by bylo, když si založíte Retro thread v Procesorech.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od AllowedCry »

Ryzen 5800X3D || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || AMD RX7900 XTX @ UV-OC 400W || M2 VP4300 4TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A + Philips 48OLED707.
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od RAD-x »

A to mě se ta všehochuť těch info tady líbí, toho pokecu o starém HW je tak málo, že si nejsem jistej že by tomu prospělo rozdrobení do několika témat...čistě muj názor. Mám silný cuky vytýhnout nějaký moje veterány a trochu si pohrát.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od AllowedCry »

Jen vytáhni :wink: :thumbsup:
Ryzen 5800X3D || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || AMD RX7900 XTX @ UV-OC 400W || M2 VP4300 4TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A + Philips 48OLED707.
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od RAD-x »

Challenge accepted! Narážky na VIA chipset přijímám ale nemám lepší OC desku než tohle... nějakej Tualatin ...je to tušim stejná archytektura jako je havliho penťák, akorát si myslim, že na 1,8GHz už by se FX dalo dostat.
Obrázek
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od AllowedCry »

Niceee, tak do práce! :D

E// Také souhlasím se se sloučením tohoto threadu ne všeobecné retro :)
Ryzen 5800X3D || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || AMD RX7900 XTX @ UV-OC 400W || M2 VP4300 4TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A + Philips 48OLED707.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od zombux »

jo, VIA shitset, to byly časy... člověk se sotva otřepal z DOSu a raných dob Win95, neustálého boje s IRQ, nefunkčními drivery atd... díky bohu někdy po roce 2003 už se objevilo něco jako "spotřební HW", u kterého se tyhle věci neřešily - s nForce2 jsem nikdy problém neměl a následně s intelem už tuplem ne. ale jo, je to nostalgie :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Gamesnik2003
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. zář 2003
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od Gamesnik2003 »

Tulene Celeron 1.1 Ghz tady mam s ECS P6S5AT (Sis 635/T) no k tomu obstarozni Sapphire Radeon 9000 64MB. No po tech zkusenostech jsem s TNT2 M64 a tou karou od Manli jsem se Nvidii vyhybal jak cert krzi takze po 9000 nasledovaly dalsi redeony 9550, X1300, 4670 a 4850.

Pozdejsi chipsety jako KT266A a dale uz nebyly tak tragicke.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od zombux »

manli :lol: a naopak, KT266 a další byly tragické. snad jediná opravdu konkurenceschopná VIA byla KT133A. ten zbytek stál za prd.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Byly, vždy byly slower ( už za dob 486 suxxovaly), měly problémy s AGP (kompatibilita s Radeony ale ne že by Geforce neběhaly na jinejch chipsetech lépe taky že...), později problémy se Satou, problémy s komptibilitou PCI-E no ještě že jsou death. Já od VIA neznam jedinej dobrej chipset. Bylo jich pár akceptovatelnejch, žádnej dobrej.

Ty akceptovatelné:

Via KT133A/E Na VIA standard málo potíží s kompatibilitou, možnost osazení Athlonů XP v kombinaci s Sdram, nativní podpora pro ISA slot (poslední chipset co to uměl).

VIA KT266A - To samé co KT133, ale chybí ISA, ale byl to první chipset VIA co po tragickém KT266 těžil z DDR pamětí. Přišel však pozdě, SIS 745 je předběhl a byl ve všech ohledech lepší.

VIA KT333 - První FSB 166 capable chipset a zároveň kompotibilní s universal AGP 4x (lze do něj zasunout 3,3v AGP karty jako Voodoočko, proto je mezi retro gamery populární).

A to jest vše, VIA.... tfuj. Rad-X: Tohle.... http://i.imgur.com/1FXnEwx.jpg
Rozdrtí jakoukoliv jinou socket A desku. Kor ty na VIa chipsetu. :)

Tohle zas: http://i.imgur.com/CYhh3GK.jpg
Dva Gallatin Xeony oclé na 3,5Ghz, vydrtí vše z té doby. :P

Ale tuhle mam stejně radši:
http://i.imgur.com/gy00CSA.jpg

440GX SLOT 2 + 2x 550Mhz Xeon 2MB L2, dobová cena sestavy přes 10 tisíc dolarů. :P A v hrách ta fullspeed 2MB L2 cejtit je a dost, i když tehdy to na to asi nikdo neprovozoval.

Jinak co se VIA týče... mam tu takovou ukázku praktické "propustnosti" a obecného suxx stavu. Mam tu 2 sestavy, obě jsem zkoušel s Voodoo5. Obě maj 1GB ram (jedna 4x256 druhé 2x512) Sdram, obě maj identické ostatní věci, SB AWE32, atd. Jedna je VIA KT133 (bez A takže jen FSB 100) druhé je BXko.

VIA má Bartona unlocklýho co tam běží na 2,1Ghz. (20x105) tzn efektivní FSB 210, paměti běžej na 138Mhz (zkoušeno oproti sync tam je nárůst výkonu). Druhej PC má Celerona Tualatin (BX chipset), 1,73Ghz (14x124) FSB 124 protože neni dual-pump, sync. V teoretickecj testech logicky vždy vyhrál Barton a měl by bejt becně vždy aspoň,o 1/3 rychlejší. FSB má skoro 2x takovou, L2 má 2x takovou, etc. Praxe? VIA chipset má tak mizernou propustnost, že testy v UT a Quake 3 arena dopadly na plichtu. Test total neakcelerovanéh oflashe s voodoo 5 ala otevřel jsem stream na twitch. Oba 360p, více nešlo, Barton 90% CPU load, Tualatin 85% CPU load.

Tak... takže asi tak v praxi jsou VIA chipsety skvěly, a to je ten funkčnější z nich. Když jsem to zapojil na Nforce i se stejnym FSB, barton měl okamžitě o 1/4 víc výkonu. Nicméně ta KT133 sestava zůstane, v rámci zpětné kompatibility chci na všech sestavách mít funkční 16-bit sound blaster enviroment, tzn ISA slot. A to využiju mnohem více než výkon navíc.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od zombux »

no nějaký SIS jsem měl taky a byl to děs běs, nefungovalo ani DMA pro disky, ani integrovaná zvukovka. ale je fakt že to byl možná 735, už je to dávno. proti tomu VIA sice byla samý problém, ale dalo se to nějak řešit, když měl člověk čas se tomu věnovat. což dneska už soudného člověka nebaví a radši koupí to co funguje aniž by musel dva roky laborovat jak, žejo :mrgreen:
jinak můj úplně první chipset byl ještě pro Pentium/K5 - tehdy to byl paradox a období kdy intel vyráběl chipsety na kterých fungovaly i AMD, tehdy jsem vyfasoval 430VX nebo snad HX, už nevím... naštěstí brzo zdechla a v reklamaci jsem získal zlatou 430TX, na tom pak frčela i K6/2 a daly se s tím dělat věci :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Gamesnik2003
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. zář 2003
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od Gamesnik2003 »

No Manli byl kvalitativne odpad, ale proste vyhraval nizkou cenou. No ja tu kartu prodal jeste v zaruce dal a poridil ten Radeon. Ale nejlepsi obraz mela jednoznacne Spea v7 mirage do ISA, no tem sem se zbavoval s tezkym srdcem, ale prechodu na mobo jenom s PCI se neslo proste vyhnout.
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od RAD-x »

To DOC, já tu mám pěkný desky na Tualatina s intel chipsety ale žádná neumí 1,8GHz...chybí mi teda ASUS TUSL...toho prostě ne a ne sehnat...ten by asi byl lepší.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od havli »

TUSL2/CUSL2 patri urcite k top deskam pro socket 370. Mozna jeste o kousek lepsi je Abit ST6. To vsechno ma ale "jen" i815. Ja osobne bych radsi volil nejakou dobrou fosnu na bazi i820 a RDRAMy, at to ma trochu styl. Ale je dost problem sehnat nejakou, co umi OC.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Na tusl bych se vy**** I815 suxx. Nemá vyšší výkon jak BX (resp má jen díky FSB v situacích kdy se tam dostanete), nemá ISA, a podporuje max 512MB ram.

I820 je dobrá, ale je to strašně vzácný. Měl jsem Asus P3C-E, a ten chipset má hodně děliček a dostal jsem se na FSB až k 200Mhz... naprostej extém to žádná jiná slot1/socket 370 deska nedá. Ta deska dokonce umí měnit i latenci L2 u CPU s externí cache, dostal jsem na ní PII 350 na 600+Mhz... Jinak ale nepočítat moc s točenim Tualatinů nad 1,7Ghz, ty čipy to nedávaj, to jsou CPU stavěné na takt 1-1,4Ghz, K7 jdou až do 2,2Ghz stock.

Ten Asus je bohužel death. :/ Jednoho dne jsem ho vytahnul bez jakéhokoliv poškození už se rpostě nezapnul.

Zombux - Trvdej nesouhlas! SIS naopak funguje by default bez rpoblémů. Je třeba jen dát pozor na 2 věci.

1. Výrobce. Třeba ECS P4S5A je suxx deska, za to nemůže ale chipset.
2. Prostředky. SIS chipsety jsou v odlschool v řízení prostředků, tzn neuměj sdílet IRQ přes ACPI, atd. Tzn musí si člověk dávat bacha co má v jakym slotu, jestli se to s něčim nepere a jak je nastavenej bios. Jakmile ale neuděláš chybu jede to prostě líp jak VIA chipsety, jejichž nekompatibolita a horší prostupnost jaksi fix nemá.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od maltra »

Ked retro tak retro, ale dosku k tomu nemam, tak SuperPi vysledok necakajte (plati hlavne pre Flankera ak sem zabludi :-)).

Obrázek
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB[
Coming soon: R7 7800X3D | 64 GB DDR5 CL30 | X870??? | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 1TB (OS) & 2TB (Games) | Phanteks Enthoo Pro M Glass | RM1000e | Alienware AW3423DWF
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od Ache »

zombux píše:no nějaký SIS jsem měl taky a byl to děs běs, nefungovalo ani DMA pro disky, ani integrovaná zvukovka. ale je fakt že to byl možná 735, už je to dávno.
Tak to fakt nesouhlasim! Měl jsem desku ECS K7S5A a na té mě Duron a následně Athlon fungovaly bez sebemenšího problému. Ta deska vydržela dlouhou dobu, včetně docela slušného OC CPU. A hlavně proti třeba VIA chipsetům dával ten čipset vyšší výkon. Dokonce snad v té době uplácela VIA výrobce desek aby nepoužívali tento čipset... Jestli tam blbla integrovaná zvukovka fakt nevim. Já měl SB Live! :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

JJ, VIA se hodně snažila, jak cenou tak tlakem prosazovat, ale díky bohu pak přišla Nvidia a ukončila ten jejich trapas, a ne nátlakem či marketingem, prostě vydala 1 chipset kterej byl ve všech ohledech lepší a VIA už se nikdy nechytla.
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od RAD-x »

Heh, pokud jsem se správně koukal tak 13. místo na světě wPrime 32M by neměl bejt Problém :lol:

http://i.nahraj.to/f/Iff.png
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

maltra píše:Ked retro tak retro, ale dosku k tomu nemam, tak SuperPi vysledok necakajte (plati hlavne pre Flankera ak sem zabludi :-)).

Obrázek
K superPi potřebuješ 32-bit a taky FPU. Takže 486DX minimálně. :P A nebo 386 s přídavnou FPU což by byl fakt slowerst rekord. Pokud možno SX verzi s 16-bit sběrnicí a 16Mhz.

Edit: Rad-X Pěknej kousek.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“