Ryzen 7 3700X, 3800X/XT, Ryzen 9 3900X/XT a 3950X
Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee
- Mr_Trollfan
- Červená karta

-
- Registrován: 28. lis 2016
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Myslim ze je na case zacat viac hrat ako merat. 
- GaGy
- Začátečník

- Registrován: 21. čer 2006
- Bydliště: Vsetin
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Agrcz Je to úplně jedno jakou máš desku, jestli low end nebo highend.. Nebo ty si nekde videl pred vydáním nějaké omezení pro čipset nebo nějakého výrobce ? Že u jednoho to bude fungovat lépe? Mě nejde o těch 25mhz jde mi o princip. Ano prakticky tu řešíme hovno a v poměru cena, spotřeba, vykon je to, to nejlepší co momentálně je...
Hladis ano s tebou souhlasím. Že sem te společnosti ukradený.
Hladis ano s tebou souhlasím. Že sem te společnosti ukradený.
9800X3D @ 5425Mhz 95W - Liquid Freezer III │ 32Gb 6000Mhz Cl36 Expo Tweaked │ Nitro+ RX 9070 XT - 280W │ TUF GAMING B850-PLUS WIFI │ XPG CORE REACTOR II VE 750W │ Phanteks Eclipse P400A │ Samsung 990 PRO 2TB + Samsung SSD 990 EVO Plus 2TB │ 32" Dell Alienware AW3225QF - 4K - 240Hz │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Samsung Galaxy S25 - 256Gb
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Samsung Galaxy S25 - 256Gb
- Hladis
- Moderátor

- Registrován: 24. čer 2004
- Bydliště: Varnsdorf - Athens
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Nikdy to nebylo uplne jedno. Ten rozdil mezi deskama byl a je. Jste si tu "vycurane" nakoupili starsi low-end desky pro minulou generaci a cekali jak v tom roztrhate asfalt s novym Ryzenem ? Mno co na to rici, snad jen stezujte si pred zrcadlem, nebo si uvedomte co jste si koupili a za kolik jste to koupili.
- GaGy
- Začátečník

- Registrován: 21. čer 2006
- Bydliště: Vsetin
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Nech toho.. Todle prostě přeháníš.
9800X3D @ 5425Mhz 95W - Liquid Freezer III │ 32Gb 6000Mhz Cl36 Expo Tweaked │ Nitro+ RX 9070 XT - 280W │ TUF GAMING B850-PLUS WIFI │ XPG CORE REACTOR II VE 750W │ Phanteks Eclipse P400A │ Samsung 990 PRO 2TB + Samsung SSD 990 EVO Plus 2TB │ 32" Dell Alienware AW3225QF - 4K - 240Hz │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Samsung Galaxy S25 - 256Gb
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Samsung Galaxy S25 - 256Gb
- Hladis
- Moderátor

- Registrován: 24. čer 2004
- Bydliště: Varnsdorf - Athens
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Vůbec, byl jsem s tim při koupi zcela jasne srozumen a bylo mi jasne, ze za ty prachy to opravdu vodotrysk se zlatyma trubkama mit nebude a tak nemam potrebu si nesmyslne stěžovat, ze mi to o 9MHz nedava Max boost na desce za smesnych 2,5k. 
- Richie Rich
- Nikdy nic nevím

-
- Registrován: 18. črc 2019
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Ten hackersky pristup ze vezmu levnou desku a tim nebudu krmit zbytecne korporat je sympaticky. Rozhodne pro 3700X je to dobry pristup.
Ovsem pokud nekdo planuje osadit pristi rok 16-ti jadro Zen3, tak je B350/B450 deska blbost. Naopak cheap X570 desky jako Asus TUF nebo GB Elite, ktere stoji kolem 5 litru jsou naprostej deal breaker vzhledem te napajeci kaskade. A kdyz si vezmete ze to ma PCIe4.0 a bude s tim min srani do budoucna, tak je to taky hackersky pristup, jen na jinym levelu. Dobre to rekl na YT Buildzoid, ze ty dve desky TUF a Elite delaji z vsech ostatnich X570 desek uplne zbytecne a predrazene kramy. Snad krome C8H na LN2 a Taichi.
Ovsem pokud nekdo planuje osadit pristi rok 16-ti jadro Zen3, tak je B350/B450 deska blbost. Naopak cheap X570 desky jako Asus TUF nebo GB Elite, ktere stoji kolem 5 litru jsou naprostej deal breaker vzhledem te napajeci kaskade. A kdyz si vezmete ze to ma PCIe4.0 a bude s tim min srani do budoucna, tak je to taky hackersky pristup, jen na jinym levelu. Dobre to rekl na YT Buildzoid, ze ty dve desky TUF a Elite delaji z vsech ostatnich X570 desek uplne zbytecne a predrazene kramy. Snad krome C8H na LN2 a Taichi.
- Mr_Trollfan
- Červená karta

-
- Registrován: 28. lis 2016
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
To skor X370 hero bol vzdy dealbreaker koli 8+4 kaskade narozdiel od B450 ktore maju pri podobnej cene tusim 4+2? X570 dealbreaker nikdy si myslim nebude.
J ked som videl cenu X570 godlike tak som sa poprskal smiechom.
J ked som videl cenu X570 godlike tak som sa poprskal smiechom.
Naposledy upravil(a) Mr_Trollfan dne pát 30. srp 2019, 13:03, celkem upraveno 1 x.
- oldass
- Začátečník

-
- Registrován: 16. říj 2009
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Naopak, bude to stejné jako dnes se staršíma deskama.Richie Rich píše:bude s tim min srani do budoucna
Mě osobně na nových deskách vadí hlavně větrák na čipsetu a vyšší spotřeba. Proto jsem zatím celou dobu koukal na starší. Ale zatím nevím pro kterou se rozhodnu.
i5 12400F | Noctua NH-D14 | Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 | MSI RTX 4070 Ventus 2x 12GB | Kingston FURY 64GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Renegade | M.2 Kingston KC3000 2TB | M.2 XPG SX8200NP 1TB | M.2 XPG SX8200PNP 2TB | SSD Samsung 860 EVO 512GB | 2x WD RED 2TB RAID 0 | Monitor 3x iiyama ProLite XB2483HSU
- DOC_ZENITH
- Středně pokročilý

- Registrován: 08. kvě 2010
- Bydliště: Praha
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Tohle právě vůbec neni pravda. Jsou X570 desky kde to neboostuje jak má a jsou X370/B350 desky kde to s určitejma biosama boostuje naplno, zde to právě neni o lepšim/horšim boardu, je to skoro víc loterie.Hladis píše:Nikdy to nebylo uplne jedno. Ten rozdil mezi deskama byl a je. Jste si tu "vycurane" nakopili starsi low-end desky pro minulou generaci a cekali jak v tom roztrhate asfalt s novym Ryzenem ? Mno co na to rici, snad jen stezujte si pred zrcadlem, nebo si uvedomte co jste si koupili a za kolik jste to koupili.
- Richie Rich
- Nikdy nic nevím

-
- Registrován: 18. črc 2019
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
C6H za 3 tis byla dobrej kauf. To souhlas.
Ale pokud planujes osadit za dva tri roky 16-ti jadro z bazaru tak jinou moznost nez X570 nemas. Pokud si vezmes ze Zen3 bude mit novy Family number 19h (Zen1 i 2 jsou 17h), tak ty zmeny tam budou velke a nejaka velka podpora pro stare desky tam pro Zen3 nebude, pokud vubec nejaka. X570 je hlavni chipset i pro Zen3, takze tam mas 100% jistotu ze to pojede.
2oldass: ten vetrak neni slyset jakoze vubec a tech 10W mne nezrujnuje. Buildzoid rozebiral na YT i starsi desky, vylozene tam doporucoval ze vsech desek B450 zrovna MSI kvuli nejlepsimu chlazeni kaskady. Mrkni se na to, ten clovek je HW silenec, treba ti to pomuze v rozhodovani.
Ale pokud planujes osadit za dva tri roky 16-ti jadro z bazaru tak jinou moznost nez X570 nemas. Pokud si vezmes ze Zen3 bude mit novy Family number 19h (Zen1 i 2 jsou 17h), tak ty zmeny tam budou velke a nejaka velka podpora pro stare desky tam pro Zen3 nebude, pokud vubec nejaka. X570 je hlavni chipset i pro Zen3, takze tam mas 100% jistotu ze to pojede.
2oldass: ten vetrak neni slyset jakoze vubec a tech 10W mne nezrujnuje. Buildzoid rozebiral na YT i starsi desky, vylozene tam doporucoval ze vsech desek B450 zrovna MSI kvuli nejlepsimu chlazeni kaskady. Mrkni se na to, ten clovek je HW silenec, treba ti to pomuze v rozhodovani.
- DOC_ZENITH
- Středně pokročilý

- Registrován: 08. kvě 2010
- Bydliště: Praha
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Tohle nebude upgrade, u mě je doděláno, potřeboval jsem novej základ pro nahrávací systém s legacy PCI slotem a tam bude 3700x už navždy. Pochybuju že cokoliv pod x570 dostane podporu ZEN3 obecně.
AMD slibovalo podporu AM4 do 2020? Já bych se ani nedivil kdyby ZEN3 už byl AM5 s DDR5 a žádná zpětná kompatibilita. I když vzhledem k chipletům je easy pouze nasadit novej NB a mít verzi pro DDR4 a později jinou pro DDR5 a CPU jádra zůstanou stejná.
AMD slibovalo podporu AM4 do 2020? Já bych se ani nedivil kdyby ZEN3 už byl AM5 s DDR5 a žádná zpětná kompatibilita. I když vzhledem k chipletům je easy pouze nasadit novej NB a mít verzi pro DDR4 a později jinou pro DDR5 a CPU jádra zůstanou stejná.
- Srandista
- Začátečník

- Registrován: 17. čer 2009
- Bydliště: Brno
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Furt mozu spravit to co Intel so Skylake (cize podpora pre DDR4 aj 5, akurat na to musia mat usposobeny memory controller). Vacsinu IO maju aj tak v CPU, chipset uz iba prihodi nejake veci navrch (pokial viem, AMD by teoreticky mohlo kludne spravit dosku aj bez chipsetu a furt by bolo kam na dosku pripojit disk, tonu USB a pod.).
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design North Mesh, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 8 256GB, Nexus 7 (2013) 32GB
Google Pixel 8 256GB, Nexus 7 (2013) 32GB
- DOC_ZENITH
- Středně pokročilý

- Registrován: 08. kvě 2010
- Bydliště: Praha
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Já nevím jestli DDR5 budou pinově kompatibilní s DDR4, jak to bylo u 3/4.
- Srandista
- Začátečník

- Registrován: 17. čer 2009
- Bydliště: Brno
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
To je ale uplne jedno, co sa bude diat na doske s PINmi predsa. To procak vobec neriesi. Navyse dosky pre Skylake s DDR3 byvali len s DDR3 slotmi, a vacsinou to boli variacie uz existujucich dosiek s DDR4.
Ked daju do ZEN3 memory controller s podporou pre DDR4 aj 5, tak budu moct pouzit ZEN3 procaky do AM4 dosiek s DDR4, a potom obmedzit kompatibilitu na AM4 dosky s DDR5 pre ZEN3 procaky only. Ale obavam sa, ze by to bolo mega matuce pre zakaznikov, takze s prichodom DDR5 uz asi skorej spravia novy socket. Ale technicky imho tomu nic nebrani, Intel so Skylakom ukazal, ze mozes mat podporu pre dva RAM standardy aj v procaku, ktory ma IMC.
Ked daju do ZEN3 memory controller s podporou pre DDR4 aj 5, tak budu moct pouzit ZEN3 procaky do AM4 dosiek s DDR4, a potom obmedzit kompatibilitu na AM4 dosky s DDR5 pre ZEN3 procaky only. Ale obavam sa, ze by to bolo mega matuce pre zakaznikov, takze s prichodom DDR5 uz asi skorej spravia novy socket. Ale technicky imho tomu nic nebrani, Intel so Skylakom ukazal, ze mozes mat podporu pre dva RAM standardy aj v procaku, ktory ma IMC.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design North Mesh, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 8 256GB, Nexus 7 (2013) 32GB
Google Pixel 8 256GB, Nexus 7 (2013) 32GB
- ArgCZ
- Začátečník

- Registrován: 16. črc 2010
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
matoucí by to nebylo si myslím. A to že by desky fungovali bez chipsetu je pravda, původní Ryzen měl takový řešení připravený, bylo to X300 a A300, bohužel se to nějak nechytlo ani v těch mini formátech desek a nevyšla snad ani jedna, OEM výrobci nevím, ale nejspíše to taky ignorovali i když čert ví proč, náklady na takovou desku do nějaký cheap sestavy musely bejt směšný
PS5 Pro, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
- DOC_ZENITH
- Středně pokročilý

- Registrován: 08. kvě 2010
- Bydliště: Praha
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Srandista -
Pinově kompatibilní neymyslim že budou sedět sloty a piny na nich, u DDR3/4 taky neseděly, ale že samotnej řadič bude umět pracovat s DDR5 i 4 zároveň přes stejné piny onoho řadiče. To neni žádnej standard, řadič na to musí bejt navrženej.
To co říkáš už AMD jednou udělala u AM2/2+/3 kdy některé CPU uměly jen DDR2 a některé oboje a nebylo to šťastné řešení. Resp bylo pro pár koumáků se starejma boardama, ale takoví kupci Pheonmu II 940 s DDR2 only asi moc neslavili a výrobci boardů taky ne.
Já bejt AMD tak udělam tlustou čáru a nahodim AM5 komplet bez DDR4. S AM4 svůj slib splnili a je na čase jít dál. Stejně většina lidí kvůli v posledních letech vysokejm cenám DDR4 má doma jen prd paměti ala 2x8GB single-rank. Já mam DDR4 tunu ale ECC REG a ty mi taky k ničemu nebudou. X570 je jen taková výplň pro nadšence co museli mít first gen PCI-E 4.0 a maj tam topivej NB z CPU na boardu jako chipset protože zatím neexistuje jinej PCI-E 4.0 hub. Neni to šťastné řešení a asi i sama AMD by to takhle do budoucna nechtěla.
Pinově kompatibilní neymyslim že budou sedět sloty a piny na nich, u DDR3/4 taky neseděly, ale že samotnej řadič bude umět pracovat s DDR5 i 4 zároveň přes stejné piny onoho řadiče. To neni žádnej standard, řadič na to musí bejt navrženej.
To co říkáš už AMD jednou udělala u AM2/2+/3 kdy některé CPU uměly jen DDR2 a některé oboje a nebylo to šťastné řešení. Resp bylo pro pár koumáků se starejma boardama, ale takoví kupci Pheonmu II 940 s DDR2 only asi moc neslavili a výrobci boardů taky ne.
Já bejt AMD tak udělam tlustou čáru a nahodim AM5 komplet bez DDR4. S AM4 svůj slib splnili a je na čase jít dál. Stejně většina lidí kvůli v posledních letech vysokejm cenám DDR4 má doma jen prd paměti ala 2x8GB single-rank. Já mam DDR4 tunu ale ECC REG a ty mi taky k ničemu nebudou. X570 je jen taková výplň pro nadšence co museli mít first gen PCI-E 4.0 a maj tam topivej NB z CPU na boardu jako chipset protože zatím neexistuje jinej PCI-E 4.0 hub. Neni to šťastné řešení a asi i sama AMD by to takhle do budoucna nechtěla.
- Jan Olšan
- Začátečník

-
- Registrován: 19. lis 2016
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
IMHO Zen3 může možná být formálně uvedenej příští rok, ale může to být až na jeho konci jako Epyc. Ale protože nový PC procesory musí vycházet každej rok, tak budou už v Q2 2020 nebo v půlce roku jako teď, a bude to refresh Zen2.
No a tím se to řeší. Zen 3 by pak už šel do AM5 jako Ryzen 5000.
No a tím se to řeší. Zen 3 by pak už šel do AM5 jako Ryzen 5000.
AMD Ryzen 9 7950X @ 65/88W * MSI B650 Gaming Plus Wifi * 2*16GB DDR5-6000 Patriot Viper Elite 5 RGB * Sapphire Radeon RX 7700 XT Pure * Aorus Gen4 SSD 500GB + Patriot P200 1TB + Samsung HD502J 500GB * Deepcool PQ650M * Deepcool AK620 * Deepcool CH560 WH
- DOC_ZENITH
- Středně pokročilý

- Registrován: 08. kvě 2010
- Bydliště: Praha
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Už dlouho se proslýchá že žádnej ZEN2 refresh nebude, že ZEN3 už je ready a neni na čem ten refresh ani udělat aby byl v předstihu před ZEN3.
- Richie Rich
- Nikdy nic nevím

-
- Registrován: 18. črc 2019
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Presne tak. Phenom II pro DDR3 umel i DDR2, slo to vrazit do AM3 i AM2+ desky. Jedna X4 960T mi tu bezela v AM2+ desce.
Nadruhou stranu proc by se AMD zabyvala ladenim radice pro oba standardy kdyz jednoduse muze vymenit IOchiplet. U Phenomu to davalo smysl protoze meli monolit. Ted to muzou poskladat jako lego cokoliv. Klidne Zen4 CPU chiplet sparuji s IOchipletem se Zen2 a budou mit okamzite podporu pro DDR4.
Je treba odlisit vyvoj IO die od CPU chipletu.
Zen3 podle mne bude jeste DDR4 only a dost mozna i Zen4 bude mit verzi s IO pro DDR4. Zen3 v desktopu bude podle mne mit porad Zen2 IO chiplet. Nevim co by ziskaly prechodem na 7nm krome zvyseni nakladu a snizeni marze. Jo EPYC tam to bude jine, tam jsou jine penize a taky jim to umozni nacpat vic jader zmensenim toho obrovskeho IOdie.
Pochybuju ze AMD bude prukopnikem na poli DDR5. Urcite ne v cheap desktopu. Kdyz uz tak prvni prijde s DDR5 Intel HEDT/AMD TR.
2 Jan Olsan: Zen3 Epyc Milan je potvrzen pro mid2020 uz od kvetna. Bude to nova 19h Family a zadny vylepseny Zen2 se nechysta (jak se da vydedukovat z toho PDF o SW optimalizaci co nasel Yuri.cs).
Nadruhou stranu proc by se AMD zabyvala ladenim radice pro oba standardy kdyz jednoduse muze vymenit IOchiplet. U Phenomu to davalo smysl protoze meli monolit. Ted to muzou poskladat jako lego cokoliv. Klidne Zen4 CPU chiplet sparuji s IOchipletem se Zen2 a budou mit okamzite podporu pro DDR4.
Je treba odlisit vyvoj IO die od CPU chipletu.
Zen3 podle mne bude jeste DDR4 only a dost mozna i Zen4 bude mit verzi s IO pro DDR4. Zen3 v desktopu bude podle mne mit porad Zen2 IO chiplet. Nevim co by ziskaly prechodem na 7nm krome zvyseni nakladu a snizeni marze. Jo EPYC tam to bude jine, tam jsou jine penize a taky jim to umozni nacpat vic jader zmensenim toho obrovskeho IOdie.
Pochybuju ze AMD bude prukopnikem na poli DDR5. Urcite ne v cheap desktopu. Kdyz uz tak prvni prijde s DDR5 Intel HEDT/AMD TR.
2 Jan Olsan: Zen3 Epyc Milan je potvrzen pro mid2020 uz od kvetna. Bude to nova 19h Family a zadny vylepseny Zen2 se nechysta (jak se da vydedukovat z toho PDF o SW optimalizaci co nasel Yuri.cs).
- Jan Olšan
- Začátečník

-
- Registrován: 19. lis 2016
Re: Ryzen 7 3700X, 3800X a Ryzen 9 3900X
Existuje jedna, ASRock A300M-STX (Mini-STXko). Je to zároveň jedna z mála možností, jak jet APU s DC napájením, a dokonce se teď prodává hodně levně, i s boxem a snad i PSU v ceně.ArgCZ píše:matoucí by to nebylo si myslím. A to že by desky fungovali bez chipsetu je pravda, původní Ryzen měl takový řešení připravený, bylo to X300 a A300, bohužel se to nějak nechytlo ani v těch mini formátech desek a nevyšla snad ani jedna, OEM výrobci nevím, ale nejspíše to taky ignorovali i když čert ví proč, náklady na takovou desku do nějaký cheap sestavy musely bejt směšný
Bohužel se to prej prostě hrozně málo prodává a leží jim to na skladě (slyšel jsem). Obecně prý malé desky tolik nejedou a pro AMD prej už skoro vůbec, takže to vypadá, že to asi taky bude poslední podobnej počin. Velká škoda...
Ten koncept asi dost přizabilo omezení konektivity přímo z AM4, která je dělaná až příliš moc na notebooky. To CPU dá jenom 4×USB 3.0 (Matisse by mělo USB 3.1gen2, renoir možná taky), 2x SATA a PCIe ×4 + ×4 (když nepočítám slot pro GPU). Ta SATA je asi dnes moc málo na MIni-ITX desky a USB taky (dva porty sežere front panel header, vzadu by to chtělo aspoň 4, ale líp šest).
Takže je to spíš na nemodulární SFF minipočítače. Nevím, jestli to používá HP/Lenovo u těch mini desktopků, možná jo?
Proslýchá? Jenže co když je to jenom spekulace založená na tom vstupu, že Zen3 má být v roce 2020 (ale nevíme, kdy, a může se to týkat serverů). Tyhle dvouleté cykly má AMD už dlouho, takže by sice bylo fajn, kdyby toho nechali a byl každý rok nový čip (aspoň by v tomhle Intel neměl výhodu, takže teoreticky by se ta investice mohla vyplatit). Ale je to změna proti dosavadnímu fungování, takže bych pro jistotu konzervativně počítal spíš s tím, že se to nestane.DOC_ZENITH píše:Už dlouho se proslýchá že žádnej ZEN2 refresh nebude, že ZEN3 už je ready a neni na čem ten refresh ani udělat aby byl v předstihu před ZEN3.
Aby Ryzen 4000 = Zen3 nebylo druhý Ryzen 3000 = 5 GHz
AMD Ryzen 9 7950X @ 65/88W * MSI B650 Gaming Plus Wifi * 2*16GB DDR5-6000 Patriot Viper Elite 5 RGB * Sapphire Radeon RX 7700 XT Pure * Aorus Gen4 SSD 500GB + Patriot P200 1TB + Samsung HD502J 500GB * Deepcool PQ650M * Deepcool AK620 * Deepcool CH560 WH