Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

Pokud by se mu moc chtelo se podivat pod chladic, hned bys vedel na cem jsi. Tuto desku mam u rodicu doma, ale je to ta verze bez usb 2.0. Nikdy jsem se neodhodlal ten chladic sundat takze doted nevim jaky fsb max zvladne. Kupoval jsem to na stredni i s palominem 1900+ nekdy kolem roku 2004. Ale byl to nejakej spatnej cpu na OC, nesel popohnat ani o 1mhz, prestoze teploty byly kolem 50C. Pozdeji jsem upgradoval na 2400+, bral jsem thoroughbreda prave kvuli fsb 266 a lepsimu potencilu pro oc s mou deskou. Bartony byly drazsi a ikdyby deska umela fsb 333, s oc bych byl omezenejsi. Pretocuil jsem ho bez zvysovani napeti na 2200, s napetim +0.1V jsem se dostal na 2260mhz. Vic sem to netrapil.
NTB: ProBook 4740s
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Koukam na to abych neudelal nejakou chybu a asi jistota je kulomet, tedy Ultra2 nez Ultra nebo Ultra-ARU. :| Kdyz uz sehnat novou, tak lepsi tohle. Ultra 2 uz ma USB 2.0 i externe a ma garantovanou podporu 333MHz. Na ebay nabizeji verzi s RAID i bez. Ta RAID je draha https://www.ebay.com/itm/MSI-MS-6380E-M ... SwC8ZcgYMo , ale bez se uz da skousnout https://www.ebay.com/itm/MSI-KT3-Ultra2 ... SwqaNcazpN a Raid radic nepotrebuju.
Sels do nej ? Ja ho asi objednam a uvidim zda ho vratim, nebo nahradi CRT.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Ja si stále držím svoje 20" LG s TN panelom, a musím sa už niekedy konečne dokopať ho vyskúšať, či bude fungovať aj na 70 Hz. Dobové IPSka boli v tomto docela striktné a nad 60 Hz sa moc posúvať nenechali.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To je jaky LCD ? Ja muzu poreferovat jak si to AOC poradi s retro hrami, ale dokud nesezenu novou desku, tak ho maximalne muzu dat na Pentium 100.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Hladis píše:
Sels do nej ? Ja ho asi objednam a uvidim zda ho vratim, nebo nahradi CRT.
Já teď trávím většinu času mimo bydliště, takže jsem to zatím neřešil. Mezitím jsem ale na svém AOC Q3279VWFD8 (funkčně stejný FW jako i960) testoval custom rozlišení přes DisplayPort jako 320x240, 320x200, 640x480 a výsledek z hlediska scalingu nebyl valný. Zkoušel jsem i přesnou polovinu nativního rozlišení a výsledkem byla taky mazanice. Co jsem netestoval, bylo použití VGA (tam, kde jsem, mám teď jen svoje hlavní PC, bez možnosti VGA výstupu), což by mohlo být teoreticky lepší.

Dohledal jsem jedno zajímavé video, kde je zmíněn rozdíl ve scalingu u nVidie a AMD:
https://www.youtube.com/watch?v=Lhjqq7vGbBg

Mluví tam o znatelně vyšší kvalitě scalingu pro DOS ve prospěch AMD v případě využití DVI. U VGA jsou oba tábory OK. Už mám na cestě Radeon 9200 a někdy to zkusím otestovat. Přijde mi to ale celkem zvláštní - očekával bych, že digitální výstup musí být vždy stejný a následný scaling je čistě záležitostí monitoru. nVidia nejspíš aplikuje méně kvalitní scaling pro DOS režimy už na straně grafické karty.

Každopádně jsem taky zjistil, že moje snaha provozovat staré DOS hry na CRT při vyšších frekvencích je poměrně kontraproduktivní. Sice se o tom všude píše, ale sám jsem otestoval, že provoz na 100 Hz spoustu her rozbíjí (rychlost, krátké zasekávání). Standardní obnovovací frekvenci 60/70 Hz už u CRT nejsem ochoten akceptovat, tudíž je LCD asi skutečně jediným východiskem.

Anebo si retro PC nechám jen na "hraní" a na hraní si zprovozním emulátory a wrappery, kde si potom můžu scaling a poměry stran nastavit dle libosti a do nativního rozlišení obyčejného LCD.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak u me jde ciste jen o VGA a 3Dfx pod Win98. DVI Voodoocka nemaji a nvidia s AMD jsou irelevantni. Jde prave o to, jak to bude vypadat na karte jako Voodoo pres VGA. Jestli to bude totalni mazanice, nebo to bude snesitelny. PS: Muzu jim ten monitor vratit v 14 dni lhute, pokud to bude spatny, ale rad bych tomu predesel a sel na jistotu.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty co maj nativních 75hz tak tam je velká šance že 70 a 72hz při nišších res bude OK, ale musí se to stejně vyzkoušet.

Btw byl jsem v tom sklepě, naštěstí nebyla úplně dole, našel jsem tohle:

https://i.imgur.com/hTa5EtH.jpg

To vypadá jak Hladisova ARU ne? Pokud jí cheš pošli mi PM adresu a já jí zejtra pošlu z práce PPLkem, jestli funguje teď fakt neotestuju, ani nevim kde mam K7 CPU bude to trvat týdny než budu ready na ňáký HW hrátky.

Edit: Ještě k tomu šklálování, jestli AMD nebo NV je stejné, záleží jen na monitoru, to platí u AMD dodnes ale u NV jen do GT200. Od Fermi GPU by default (i na VGA) provádí GPU scaling podle EDID informace co dostane z monitoru. Tudiž mě v biosu/dosu jede LCD v 1920x1080 a CRT v 1600x1200 85hz ale je to GPU upscaling takže nic extra ostrého.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To je MSI KT3 Ultra-ARU. Neni to Ultra2, ale lepsi nez dratem do oka. Klidne si ji tedy otestuju sam, zalezi kolik za to chces. Kdyztak to muzem domluvit po SZ.

PS: Sakra jsem si uvedomil, ze u modernich zdroju muze v kombinaci se starym HW dojit k problemu kvuli 5V vetvi, takze prohozeni zdroju muze taky dopadnout failem. :roll:
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano může, kor u Bartonu. Mě se to ještě nestalo ale může. U KT3 ultra (bez2) je FSB333 support loterie, člověk nikdy neví co tam má za revizi chipsetu, recenze na žívě dostala tuhle desku na 175+ a premade jumper pozice pro 166 evokujou že by měla, ale garantovat to nemůžu, co za ní chci, nevim, pár stovek, záleží jak ti bude fungovat, pošli adresu a uvidíš no.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tady ty problemy s PSU resi, ale zase to je nejspis zravejsi nez Voodoo 5 https://www.youtube.com/watch?v=efK7mw8eYiE Chtel jsem tam prdnout prebyvajici RM 550x, ten ma na 5V 25A. To by snad mohlo stacit.


PS: Kdyz to tak cely resim a kolik penez do toho tece, tak mam trochu chut se na to vykaslat, prodat to cely a resit retro uz jen na main PC. :mrgreen:
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Já nový zdroj pro retro mašinu řešil už minulý rok. S ohledem na slabou +5V větev jsem prošel hodně výrobců a modelů a všechno je to stejné. Koupil bych třeba i 1kW zdroj, ale výrobci navyšují výkon disproporčně. +5V větev je v celém portfoliu konstantně výkonná, navyšuje se pouze 12V větev. Nakonec jsem vzal SSR-550FX, který je alespoň plně modulární a má 10 let záruku. Pro K6-III+ to stačí v pohodě. Vzhledem k využití ISA mi chybí i -5V, ale to naštěstí žádná zvukovka co mám nevyužívá.

Retro gaming na dobovém HW je záležitostí kompromisů, to už jsem taky zjistil. Jeden problém vyřešíš, další dva se objeví. Peněz bych ani tolik nelitoval, je to svým způsobem investice. Horší je to s časem, kdy člověk zápasí s nějakým problémem/nekompatibilitou a zabije na tom celý víkend. Teď mi třeba vše celkem funguje, jen jediná hra pod DOSem mi z nějakého důvodu mrzne. A protože je to zrovna při zápisu jakéhosi souboru, pokaždé to rozboří souborový systém (miluju fat32 :D ). Ještě letos se tomu budu věnovat a pokud to nedoladím, sbalím to a PC půjdou do komory.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

SSR-550FX ma slabsi 5V nez RM 550x. U tebe ale neni moc co by zralo. Muj stroj je trochu jina trida.

No problemy..., fungovalo to co jsem to v lete nejak cely poresil. Jsem to chtel ted cely poradne vytunit a ted je to death. Tomu se nic nevyrovna. :)
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše:To je jaky LCD ?
Drzim si tento LG L2000CN-SF, ktory bol moj posledny 4:3 monitor, pred tym ako som naskocil na tento widescreen band wagon (a to som mu fakt zdoroval statocne, widescreen moncl som kupil az v uplom zavere roku 2013).

Inak co sa zdrojov a 5V vetvy tyka, tam je to dnes vsetko na jedno brdo. V modernych PC uz skoro nic 5V nie je, takze preto ani na 1000W zdrojoch ta vetva nie je extra silna. A aj preto Intel zas uvazuje nad kravinami a chce zavadzat 12V only zdroje, kde by konverzie do ostatnych voltazi obstarala doska... Ja mam nejaky stary, 400W zdroj, co ma ale 23V 5V vetvu, takze dufam, ze ten moj Athlon MP 2400+ utiahne v pohode...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše:To je MSI KT3 Ultra-ARU. Neni to Ultra2, ale lepsi nez dratem do oka. Klidne si ji tedy otestuju sam, zalezi kolik za to chces. Kdyztak to muzem domluvit po SZ.

PS: Sakra jsem si uvedomil, ze u modernich zdroju muze v kombinaci se starym HW dojit k problemu kvuli 5V vetvi, takze prohozeni zdroju muze taky dopadnout failem. :roll:
Pohledej bazoš, sbazar apod. Ideálně podle obrázků, když to někdo prodává jako hromadu komponent bez označení. Já jsem takhle rok zpátky sehnal KT3Ultra2 (ta obyčejná s pasivem, ale je pravda, že USB2.0 měla v sobě) s palominem asi tak za 200 Kč. Zvládala FSB333, co jsem zkoušel.
Nebyla pro mě, posílal jsem to do itálie, ale se zdrojem byl taky docela problém, protože to nemá 12V pin na CPU. Takže s Bartonem a FX5900XT jsem tam docela bojoval a to jsem měl i retro 500W fortrona. Barton se slabší grafikou OK a FXko s palominem taky dobrý :lol: Nakonec si to ale dalo i říct a udělal jsem na tom snad benchmarky, timingy na pamětech šly nastavit super nízko (na FSB266, na 333 už to nedávalo).
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Hladis píše:To je MSI KT3 Ultra-ARU.
Right, ovšem southbridge VT8233A ještě USB 2.0 nepodporoval, jestli se nepletu - to až VT8235 a vyšší, takže pokud chceš dvojku, hledej dál.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak AOC monitor na ceste, zdroj RM 550x pripraven (ma 25A na 5V, coz by melo stacit), KT 333 desky na ceste, Audigy Platinum na ceste...... Snad to dam dohromady a bude to funkcni vymazleny retro PC, .........nebo drahy fail. :roll: Jestli to failnne, tak se toho vseho zbavim.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od zsdx »

Vidis, ja jako retro PC beru diskless Pentia, na kterych se po nabootovani DOSu z Novella krasne hral multak Dooma ci Duka po IPX.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Když si vzpomenu jak se hejtovaly Eurocase zdroje v éře athlonů XP a zároveň si uvědomím, že už mi jeden táhne retro pc celých 17 let... tak snad brzo nevyhořím.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No tak na tohle bacha, asi 3 retro zdroje jsem uz vyhodil a jeden i s jednou KT333 deskou od Solteku. Jeden z nich mel nakroceno k ohnostroji. Jejich ucinnost je tragicka, zvlneni a dalsi parametry strasny a pokud se zadari, tak to klidne vezme retro kompik-komponenty do kremikovyho nebe. Ted tam mam posledni retro zdroj od Fortrona, kterymu ale uz taky neverim (proste je moc starej) a ten je z dob Athlonu 64 X2. Mely by jit jeste sehnat "novy" Seasonic SS-500HT, ty maji 30A na 5V a dohromady s 3.3V 180W.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

No na druhou stranu si jej můžu napíchnout na osciloskop sám a podívat se. To mě popravdě zatím nenapadlo. Po novém zdroji se asi podívám...
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“