Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

AllowedCry píše:Ten dá i 233Mhz co? :twisted:
Tenhle prave jako jedinej neda - je to tiz vyroben 500nm procesem, zatimco vsechny ostatni jsou 350nm. :)
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Tak som teda vymenil ten prechodny Sempron 2200+ za Bartona 3000+ (som fakt rad, ze mi ho utiahne zdroj) a tu su vysledky. Vsetko testovane pod Win98 s Catalyst 3.10.

Zatial som testoval len 9500@9700, 9600XT prihodim neskor, kedze mi dojde v separe zasielke snad koncom tyzdna.

3DMark99MAX: 12423 - 15770
3DMark2000: 11328 - 15646
3DMark2001SE: 11071 - 13170
Quake 3 Arena: 171.2 - 213.6
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od HafanPetr »

Ache píše:ale raději si ty staré hry zahraju v dosboxu s pořádným soundfontem. A novější 3DFx hry pěkně s glide wapperem v normálním rozlišení a 32bit. :twisted:
Hladis píše:PS: Hele ani ti nedoporucuju opoustet vody DOSboxu a nGlide ci dgVoodoo. Najednou zjistis, ze ti tecou penize, nervy, cas a mas najednou nehorazny mnozstvi bordelu, ktery nemas kam dat. :)
Heh... moje řeč, já už to zjistil dávno :lol: Na dosovský pecky za mně asi nejlepší VM (dosbox nemá tak kvalitní emulaci ale stačí). A co se týče "kvality" prvních zvukovek v DOS, asi bych to fakt moc neřešil, páč jinak bych si musel vzpomenout na mé staré dobré 8bitové ZX-Spectrum.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tohle je zajimavy, v DOSu vypada 2D na Voodoo rozdilne dle desky. Jinak na KT333 a jinak na KT133A. :? Ten Soltek KT133A taky moc nezvlada stary ISA grafarny, v Pentiu jedou ok, a v Solteku to blbne.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

elcrys píše:Pentium MMX @ 225 MHz

Quake v1.06 (DOS)
timedemo demo3

320x200 - 50.5 fps
640x480 - 17.7 fps
Tak jsem zase jednou ladil svůj Super Socket 7 a hledal stabilní voltáž a přetakt CPU. V rámci testování stability jsem nahodil Quake v SW renderingu (čistý DOS). Následně se to samozřejmě zvrhlo a celý den jsem ladil výkon v timedemu, protože první výsledek vypadal takto:

Kód: Vybrat vše

K6-III+ @ 550 MHz, 1.9V

Quake v1.08 (DOS)
timedemo demo3 (-nosound -nocdaudio)

320x200 - 89 fps
640x480 - 18.2 fps
Říkal jsem si, že tady bude něco strašně špatně - následně jsem dohledal, že obvyklý výsledek je pro tohle CPU v SVGA něco okolo 20 fps, takže žádná velká odchylka:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=34666

Quake je prostě FPU intenzivní a optimalizován vyloženě na původní Pentia. Nicméně mi to nedalo a pustil jsem se do zprovoznění Wite Combiningu (pro rozsah grafické karty), o kterém jsem dříve četl.

Po nahození utility k6wcx šel výkon v SVGA na 26.4 fps. Procentuálně relativně slušné, ale stále nic moc.

Potom jsem se jal poladit BIOS. Postupně jsem zkoušel cca 6 - 7 voleb, které by mohly mít něco společného s grafikou - pokaždě jsem potom projel timedemo. Zcela zásadní změna nastala po nastavení Primary Frame Buffer na "All" (výchozí hodnoty disabled nebo 2MB). Po této změně vyskočil výsledek na 35.8 fps. Jakákoliv jiná hodnota, i maximálních 16MB, zase poslala čísla k ledu. Naopak, pokud jsem navýšil i Graphics Aperture Size (výchozí 64MB) na 128 nebo 256MB, výkon šel zpátky na nějakých 26 fps. Snižování GAS pod 64MB už nemělo žádný pozitivní vliv.

Následně jsem ještě do CONFIG.SYS přihodil utilitu k6dos.sys, která také zapíná Write Combining (lze zvolit několik módů, já na základě testování zvolil GEWBED) a to ještě posunulo výsledek na finálních 38.7 fps. Osobně je mi záhadou, jak můžu zapnout WC dvakrát - k6dos.sys ale pravděpodobně nějak obslouží celý rozsah paměti, jinak nevím.

Finální výsledek (teď už to nevypadá tak blbě vůči tomu Pentiu):

Kód: Vybrat vše

K6-III+ @ 550 MHz, 1.9V

Quake v1.08 (DOS)
timedemo demo3 (-nosound -nocdaudio)

320x200 - 99.9 fps
640x480 - 38.7 fps
Uff, to je ale věda. A to ještě každý výrobce základních desek má jiná nastavení v BIOSu, tak to se potom nedají srovnávat výsledky ani v rámci platformy.

Jo a ještě jsem ověřil nastavení v Duke 3D a tam nastal podobně masivní nárust fps v 640x480.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Srandista píše:Zatial som testoval len 9500@9700, 9600XT prihodim neskor, kedze mi dojde v separe zasielke snad koncom tyzdna.
Tak 9600XT dnes prisla, takze tu su vysledky z testovania. Barton 3000+ zostava, Win98 a Catalysty 3.10 tiez. Prvy vysledok je 9700, druhy 9600XT.

3DMark99MAX: 15770 - 15220
3DMark2000: 15646 - 15021
3DMark2001SE: 13170 - 11817
Quake 3 Arena: 213.6 - 207.7

Nuz, v automobilovom svete hlavne starsi vodici vravia, ze objem (pocet pipelines) nicim nenahradis. Ty mladsi ale dnes stale castejsie hovoria, ze s poriadnym turbom (vysokou frekvenciou GPU) sa to naopak da. Nuz, ako som ukazal, objem je stale nenahraditelny, ale je to len tak tak. Navyse moznost prevadzkovat GPU bez nutnosti dodatocnej energie je pre mna natolko velky bonus, ze tych par percent vykonu tomu obetujem.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak s tim nesouhlasim, 9600XT běží na stašně vysokym taktu (protože je to 130nm čip), ale má takřka nulový OC + je to jedna z nejžravějších karet bez přídavného napájení, tzn board ti za to fakt nepoděkuje oproti kartě s napájenim kterou nemusí živit.

9600XT je navíc 1,5v AGP only karta a má problémy s některými VIa chipsety (eghm hlavně KT600). Ta 9500 co máš je 64MB nebo 128MB? 128-bit nebo 256 bit?
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Moja 9500 je 256-bit, 128MB, plne unlocknuta na 9700.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A OC dá jaký?
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Neskusal som, bezi na stock clocks. Nechcem ju pushovat, nedaval som z nej ani dole vetrak a nie je prepastovana (na rozdiel od tej 9600XT), kedze tam nie je pasta, ale ten zlty lepivy bordel. Musel by som potom dat aj ten shim dole a zatial sa mi do toho moc nechce.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Heh, tak ten Soltek neda Voodoo 5500. Jakmile vymenim V4500 za V5500, tak pri najizdeni do Win se zmeni obraz na svisly pruhy a konec. :roll: V KT333 je V5 ok. Chjo. Ale zase jsem uz vychytal ISO zvukovky. Ten Ensoniq ma hroznou FM syntezu a kdyz jsem zkusil treba Dune II, tak uz vim proc lidi tolik lpi na OPL. Zase na druhou stranu ma super GM a emulaci MT-32. S SB 16 a OPL tyhle hry bez podpory GM zni o dost lip.


https://aukro.cz/vlb-graficka-karta-v7- ... 6966464324 huh, vzdyt ani nevim, jestli funguje. To je o VLB grafarny takovy zajem, ze to risknou ?

//
Following a mainbord list with full Voodoo support.
..............
Chipset KT133/KT133A
Soltek SL-75KAV
Hmm. Tak s tim Soltekem musi neco byt. Zacinam mit podezreni na kondiky u AGP slotu, nic jinyho me nenapada.

//
Huh. Ta cena u ty VLB grafarny se stale splha nahoru. Vzdyt tam mam daleko zajimavejsi V7-Vega, coz je nejrychlejsi ISA pro DOS, zvlada hratelne i Doom 2, coz se o tech ostatnich grafarnach vubec neda rict. Tahle VLB je jeste k tomu prumer a jeste nemuzu dat jistotu funkcnosti. To jsou VLB nejak v kurzu ?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Srandista píše:Neskusal som, bezi na stock clocks. Nechcem ju pushovat, nedaval som z nej ani dole vetrak a nie je prepastovana (na rozdiel od tej 9600XT), kedze tam nie je pasta, ale ten zlty lepivy bordel. Musel by som potom dat aj ten shim dole a zatial sa mi do toho moc nechce.
Já jen ta ze zvědavosti. Svého času se mi dostala do ruky 9500 64MB a ta a šla odemknout tak byla kvůli tý paměti naprosto nepoužitelná. Také jsem měl 9800SE ale tam jsem měl rovněž štěstí, to byla 128MB 256-bit a šla unlocknout na 8 PP. Její OC sice pak bylo ne moc světaborné (385Mhz) ale hodně to škálovalo s teplotou, když jsem na ní nabastlil CPU chladič tak jsem jí pak vytahnul na 440 core/720 mem což bylo o chlup nad nejvyšší XT verzí.

Spousta těhlech karet byla locked zá měrně a ty čipy se fakt testovaly, člověk musel mít štěstí na kus co šel odemknout a zároveň dal pořád solidní takty, většinou ty locked pipelines právě měly důvod že byly locked, dobrý čipy šly do těch vysokejch modelů tak mě zajímalo jakej máš kus.

Já tu teď žádnou full R300/R350 nemám, měl jsem jedno FireGL s 256MB paměti do AGP PRO, to ale chcíplo (a chcíplo snad všem co jsem googlil, byl to ňákej shit návrh) a pak tu mam dvě 9800 vanilla, tzn s cheap non-BGA pamětma a 128MB 128-bit only. I kdyřž zase, čím méně BGA spojů tím méně studeňáků tak snad ještě dlouho vydržej.

Hladis -

Tohle už je hodně divný, ještě jsem nezažil aby mi Voodoo5 5500 nefungovala v boardu do jakého šla standardně strčit. A to nikdy. Ruku na srdce, ano může to bejt board (ten soltek je fakt ňákej náladovej, ten problém s ISA jsem si potvrdil, je to tak, s SB live vše ok), ale kondíky u AGP na to bych u molexem napájený 5500 moc nevsázel, může to bejt, ale taky to dost můžou bejt kondíky na ní, protože víme že je tam máš špatný a víme z toho videa co jsi linkoval toho chlapa kde měl taky V5 na recap, že se mu chovala divně, ala nabíhala jen někdy a jen v některejch boardech, atd, může to bejt tim.

K těm starejm kartám, cokoliv s VLB a obecně kolem socketu 3 je celkem oblíbený, logicky to ani moc smysl nedává, ale je. Navíc ta VLB karta neni špatná, S3 based čip, na dosárny dobrá. Ta ISA karta, té sníží cenu absence bracketu a taky to že jí lidi neznaj. Lidi znaj věci jako Tseng ET4000 jako to nej do ISA, ale cirrus logic dělal velice dobré 2D čipy a já mam třeba jednu ISA kartu od Wester digitalu co u mě zatim vede, kdo by to řekl že WD kdysi dělalo VGA čipy a že byly překvapivě solidní. Je to má jediná ISA VGA co dokáže rozject directdraw 16-bit color windows hry. Switchema šla vyhnat i na 75hz refresh ač nemá fyzicky externí ramdac eh. Paradoxně na ní v 320x200 jede lépe quake/blood a pod než doom, doom se nepřesune přes 30fps kdyžto ty dva ano, protože engine je vyspělenjší a nerefreshuje celou obrazovku, UI prvky HUD co se nehejbou se nerefreshujou takže z slow VGA vytahne více.

Btw zkoušel jsem přihodit na tohle, ale šlo to na mě moc vysoko:
https://aukro.cz/stara-at-zakl-deska-pv ... 6966459269
Tohle je dle mejch letitejch zkušeností nejlepší Socket3 deska ever. Už jednu mam ale víš co, chce to bakup. :P

Ještě k těm K7, koukal jsem na ty paměti, a nenašel jsem tu volný co by daly 512MB v součtu na CL2 stable na KT133, sorry, ale ne. Ty nej moduly mam v kompech a z pytle zbytků jsem prostě neposkládal kombo co by to dalo na CL2 :/

Zároveň jsem navštívil skep a vytahnul jsem pár věcí, tu hybridní dual VSTA desku pro Core2 s PCI-E/AGP, bohužel verze se sata2 a total nekompatibilní s DOS zvukem, ani aureal vortex si neškrtnul, půjde na ebay, pak jsem našel funkční MSI I850 s 1GB RDRAM a 2,6Ghz Northwoodem (je to FSB 800 onyl deska a tohle je top FSB800 CPU), akorát se rozsypal ten plastovej mechanizkums držení chladiče, totálně to zkřehlo. To uchycení stock chaldičů na s478 fakt zub času nedává.
https://i.imgur.com/rVl5rHf.jpg
https://i.imgur.com/qd4HcjI.jpg

Pak jsem našel ECS K7S5A, v totálním popcorn stavu, více kondíků vyteklejch než živejch:
https://i.imgur.com/lVrLsfD.jpg
Po 2 hodinách sundavání a letování provizoria na test se probrala k životu:
https://i.imgur.com/bxGW2Id.jpg
https://i.imgur.com/V2SgqcD.jpg

Je na ní ten custom cheapoman OC bios, tím ale pozitiva končej. Podobně jak P4S5A a P6S5A je nekompatibilní s EMM386 SB emulací, tím u mě teda končí, desky co nehrajou v dosu nedržim, navíc trpí ECS SIS bugem ala u 130nm CPU nejsou aktivní SSE instrukce, ve své době to nikoho moc nebralo ale je to další kaňka a obecně ty kondíky jsem schválně nechal na dlouhejch nohách, jdu zas sundat protože jsou to nichocony a cenim si jich více jak toho boardu. Ten poletí.

Taky jsem znovu nalezl S3 Deltachrome S8-PRO, zprvu se tvářila dead, ale po vyměně kondíků naběhla - Ebay.

A taky jsem vytahnul další socket A desku s ISA. Transcend TS-AKT 4/B.
Ani nevim že transcend dělal boardy. Už jsem si ale vzpoměl proč jsem jí tehdy vzal, zalíbilo se mi že má na sobě integrovanou zvkovku která jde disablovat třema switchema, ne biosem, tzn jí člověk fyzicky odpojí od PCI, ideální řešení. K tý se ale dostanu až zejtra, pokud bude fungovat ok tak do sklepa místo ní půjde ten Soltek. I když očekávám dle dokumentace že je to ta nejstarší verze KT133 co dá jen FSB100, pro mě ale žádnej problém, mam unlocklý CPU. Hlavně aby ISA fungovalal OK.

Pokud se potvrdí její funkčnost a chtěl by jsi, možná ti můžu přenechat jeden z těch Abitů KT7-A. Přeci jen už mam tři funkční, jsou to top desky a pokud tahle KT133 taky pojede tak už mam fakt dost. Narozdíl od toho solteku má ten Abit 0 problémů. Neboj, neposlal bych ti ten dehťák, poslal bych ti tu s raidem (víš že já nemam rád integrovaný raid řadiče).
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No hele, me se libi laborovat s ISA zvukovkama a ten Soltek me pomerne zklamal. Sice se mi povedlo rozbehat uspokojive ISA, ale s tim Voodoo je to podezrely (nesla tam jeste tahle mrcha, taky stejny pruhy https://vgamuseum.ru/gpu/evans-sutherla ... mage-2100/ ) a CaC hry blbnou. Skoda ze KT133A nema dva ISA sloty, zkombinoval bych SB16 a Ensoniq dohromady. Nakonec jsem rad, ze mam SB 16 s OPL3. Ani nevim kde jsem ho sebral. Pfff je to uz tolik let. No pokud bys mel volnej ABIT KT7-A v dobrym stavu k dispozici, tak asi urcite lepsi nez Soltek a nepohrdnu.

No ta VLB me prekvapuje, ale ja se za prihozy zlobit nebudu. Jsem jen nevedel, ze to je nejak ted v kurzu, pro me VLB byl takovy nepovedeny mezistupen s malou uzitnou hodnotou. Jinak ta V7-Vega je fakt rychla a testovali ji na Vogons a byla nejrychlejsi. Potvrdil jsem si to i v Doomu na P120, kde nechala ostatni v prachu. Skoda ze nema zaslepku no. Tseng je precenovany a predrazeny.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

DOC_ZENITH píše:Spousta těhlech karet byla locked zá měrně a ty čipy se fakt testovaly, člověk musel mít štěstí na kus co šel odemknout a zároveň dal pořád solidní takty, většinou ty locked pipelines právě měly důvod že byly locked, dobrý čipy šly do těch vysokejch modelů tak mě zajímalo jakej máš kus.

Já tu teď žádnou full R300/R350 nemám, měl jsem jedno FireGL s 256MB paměti do AGP PRO, to ale chcíplo (a chcíplo snad všem co jsem googlil, byl to ňákej shit návrh) a pak tu mam dvě 9800 vanilla, tzn s cheap non-BGA pamětma a 128MB 128-bit only. I kdyřž zase, čím méně BGA spojů tím méně studeňáků tak snad ještě dlouho vydržej.
Vravím, 8 pipiek mi ide dobre, len som neskúšal taktovať nad stock 9700 non-Pro, pretože sa práve bojím, že by mi chcípla. ATI vtedy použili rovnaký chladič ako na predchádzajúcich kartách, bohužiaľ okolo jadra spravili ten shim, ktorý je vyšší ako jadro samotné. No a tak sa nedá len dať dole chladič a kartu prepastovať. Treba aj dať dolu shim, až vtedy bude jadro opäť dostatočne vysoko na stock chladič, alebo treba vymeniť chladič za nejaký custom.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jeste mam ulozeny hodnoty, na kolik jsem taktoval R9700. Ted uz to nechci pokouset a vzhledem k tomu, ze ty karty nejsou moc k dostani, tak to vytahnu jen na testy. Na dlouhodoby provoz je to risk.

Havlimu se to asi prodrazi https://aukro.cz/zakladni-deska-pentium-pro-6966353870
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak risk, sami dobře víte že pokud se nezvedá vcore tak samotná změna frekvence neni risk prakticky žádnej.

Na druhou stranu ale ač byla tehy NV (po právu) terčem posměchu za chlazení FX, bylo to ATI kdo naprosto zanedbal chlazení. 9700/9800 karty maj ty chladiče naprosto poddimenzovaný a jsou horký jak prase, jsou to chladiče jak na GF4TI, ne na 8-mi pipelinový GPU co žere 2x tolik. Daly by se na tom smažit vejce. Ano neřvalo to jak FX5800 ale ty karty po pár letech pravidelně chcípaly na to jak jsou přepejkaný.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Jop, ja som ju tiež teraz skrz to prestal používať. Vo Frankenstein mašine teraz mám X800 Pro@XT a v Socket A mašine podľa nálady buď 4Ti 4200 alebo 9600XT.

DOCu no zrovna tie R300 fakt chcípali hlavne skrz dizajn chladiču a jeho základne, nie ani tak na samotnú veľkosť. Pokiaľ si z nich dal dole ten shim, tak väčšinou fungujú spokojne dodnes.
Naposledy upravil(a) Srandista dne ned 26. dub 2020, 16:10, celkem upraveno 1 x.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No ta 9700 se nejak extra nesmazi, ale zase Hercules tam rval to medeny hovado a vetrak od Titanu. Pasivy maji i pameti a cip zezadu. Jako teply to je, ale nevsiml jsem si ze by se to nejak extra smazilo. Jinak to chlazeni na FX bylo mozna legracni, ale co prislo potom za turbiny i na Ati ze. :)
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Ache »

Jo ty chladiče na Radeonech 9700 byly někdy k smíchu. Co si tak pamatuju, tak herkules například měl defakto podobný chladič tomu co jsem já měl na Radeonu 9600 pro. Ten sem také radši vyměnil, protože sem to taktoval nad úroveň 9600XTčka. Později pak ten samý chladič vyfasovala X800GTO (to byl správný OC king, ale s otřesným default chladičem)
https://abload.de/img/dsc01396bmktm.jpg
https://abload.de/img/dsc01968spjis.jpg

Ani netuším, co jsem s tím chladičem pak udělal (pravděpodobně prodal i s tou X800GTO). Jo, to byla ještě doba, kdy jsme si na grafiky kupovali lepší chladiče, protože ty standardní byly většinou otřesný. Snad jedině právě ten HIS pak u některých modelů dával pořádný chladič, nebo CLUB 3D osazoval přímo tyhle Actic coolingy už v defaultu.
https://diit.cz/clanek/prehled-karet-radeon-x1950-pro
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hercules mel na R9600Pro jiny chladic nez na R9700. Ten na R9700 je trochu mohutnejsi, nebylo to podsviceny a mel jiny vetrak. Jinak to zralo jen malicko vic jak GF4.

//
https://www.youtube.com/watch?v=zejKjmpUtWc njn oni tam maji thermal pad, kterej vekem degeneruje a karta zacne byt nestabilni nebo chcipne.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“