Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nevim a zkouset to nebudu aby to neskoncilo smrti. Je vesmes jedno do jaky sekce to hodis. Prvne to hazim pro domaci, na ebay vcelku kaslu a posilat to do nejakych svetovych prdeli se mi nechce.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Měl bys, smrt rozhodně nehrozí a pokud bude 1,5v compatible zvedne jí to hodnotu.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hele precetl jsem si o tom dost na to, abych to urcite nezkousel. Potvrzeny 1.5V kompatibilni jsou jen myslim ty od 3Dfx-STB a tu ja mam taky. Stejne tyhle stejny Evil King jdou na ebay kolem 9k, takze 7k startovaci cena na Aukro je adekvatni. Ostatne za 7k jsem ji normalne nabizel i tady. Nikdo ji tu z vas nechtel. Davam prednost aby to mel nejaky cesky sberatel, financne na tom nejsem blbe, abych cenu sponoval na krev se zoufalou snahou to prodat a sehnal jsem ji kdysi davno za par fufniku, takze vydelek to bude tak jako tak. Vesmes mi ani nebude vadit, pokud by se neprodala. Ja se zbavuju tehle veci kvuli prostoru a stejne se to jen valelo v krabici a mam druhou V4 AGP. Mozna se pozdeji i zbavim R9700, atd..., jelikoz na provoz to je risk a valeni v krabici je k nicemu.

//
Tak nakonec nikdo neprihodil, ji teda z Aukra stahnu. Co jsem zjistil, tak tam hraje roli i kalkulace, ze cenu snizim. Tudle. Pokud by ji nekdo chtel, tak mi napiste.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

yep chieftec, měl jsem middletower :) když jsem to táhnul z Monimy busem domů, tak jsem myslel, že mi upadnou ruce. Podobně pak cca o rok pozdějš, kdy jsem to nesl na poštu a prodával, i jen bočnice měla snad dvě kila. Tehdy to byl dobrej deal, velkej kejs, celkem ok zdroj included, lepší než vybuchující morexy
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak, teď prohlásim něco co nepotěší obvzláště Hladise. ISA zvukovky nejsou 100% OK ani na Intel 440BX.

Tentokrát bez rozdílu mezi různými typy (ala SB16 non PNP se chová stejně jak AWE64), je to mnohem lepší než na KT133, ale stejně se ten zvuk při diskové aktivitě může škubnout. Dam příklad, u 95% her vše ok. Red Alert 1 se netrhá celá hra jak na VIA ale zvuk občas přeskočí. (dune 2000 se zdála být OK), a pak když třeba hraju Klingon acedemy tak během hry zvuk ok, cinematic videa rovněž OK (čtou se z disku, CD je emulovaná přes daemon tools), ale když se něco během renderu loaduje (rednber provádí V5 5500PCI), typu "náké lodě warpnou do mého systému" tak občas zvuk lehce škubne/praskne což si myslim že je problém zvukovky, ač engine té hry je shit. JKe to minimální problém co se objeví jen ve specifickejch situacích ale nemohu prohásit že by neexistoval.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Upřímně z dob ISA karet jsem byl a) vůbec rád, že nějakou zvukovku mám b) jel jsem to na plastovejch bedýnkách, takže vlastně tohoto ničeho bych si asi nevšiml :D No a na druhou stranu v době 440BX a PIII apod (někdo i dřív) už docela jely PCI zvukovky co byly in a DOSové hry byly moc málo retro na to, aby se hrály.
Abych nebyl OT, tak poslední přírůstky - už zmíněná GF2Ti 64MB (výrobce neznámý, chladič je aftermarket evercool), AIMM modul, PCI Solo-1 od Terratecu a celkem zajímavá ESS zvukovka. Není to běžná ES1868, ale ES1869, nemá wavetable header, ale má na sobě ES689 a paměť, takže vlastně wavetable v sobě. Vypadá přesně jako tato http://tenorman.info/pc/es1869f%2Bes869f akorát moje má nějaké malé logo na PCB

Obrázek
Obrázek

Není to odzkoušené, ale zase ceny byly docela friendly a za všechno dohromady jsem nedal ani 300 8)
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:Tak, teď prohlásim něco co nepotěší obvzláště Hladise. ISA zvukovky nejsou 100% OK ani na Intel 440BX.
No zase ale vypada to lip jak na KT133A, ikdyz na tom Abitu to je bez problemu diky tomu RAID radici. Obcasny skobrtnuti zase tak nevadi a lze tam zvukovky nakombinovat diky vice ISA slotum.

Konecne se mi povedla sehnat za rozumny prachy Audigy Platinum EX s externim modulem. Na ebay to stoji hrozny kotel a je jich malo. Taky mam uz R9600XT.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše:Taky mam uz R9600XT.
BGA alebo TSOP moduly VRAM?
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Je to tahle, jen ma trochu jinak logo na chladici a jiny kondiky. http://www.vgamuseum.info/media/k2/item ... 1f5_XL.jpg
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vyhnul jsi se BGA = méně studeňáků. :P

MV - já si z té doby pamatuju že při přechodu na slot1 fotr koupil ňákou PCI zvukovku, ňákej "SB64" ala ňákej asi ten přejmenovanej ensoniq, a měli jsme s tim strašný problémy. Ano tehdy pod tim byl rovněž strašná VIA fošna kde padala TNT2 každé cca 2 hodiny do BSOD a pod, ale prostě ta DOS komopatibilita blbnula a i ve win byly problémy, často jsem musel srazit akceleraci na základní ala udělat z toho jen pure directsound device bez jakékoliv akcelerace aby nebyly problémy. Nakonec jsem ho uprosil a šla ven a dovnitř šla ňáká ISA Yamaha a bylo po problémech.

Obecně, éra PCI zvukovek začání cca Aureal Vortex2 vs SB live soubojem. Ty roky předtim to byla trága a bylo lepší zůstat na ISA, ostatně, většina lidí taky tak učinina, většina ISA zvukovek šla do důchodu až když desky neměly sloty a nebo se jednalo o non PNP karty co nefungovaly na XP. Ostatně ty "problémy" co jsem třeba popsal na BX byly ve své době nulové problémy a něco nad čim bych se nikdy nepozastavil, i teď jsou nepodstatné a zvukovka tam rozhodně zůstane, popisuju to spíš pro nás tady aby člověk věděl co očekávat, v žádném případě nebudu přestavovat své retro kompy s ISA sloty a dávat do nich PCI zvukovky, heh, ani náhodou.

Jo a BTW přišla mi taky ESS solo a samrozřejmě problém, na KT133A (Soltek) nejde dos zvuk pod win. V samotnym dosu jde, pod win funguje FM syntéza ale zvuky ne.

MV - Ty ESS ISA zvukovka co máš klame tělem, ona vypadá cheap ale tyhle čipy hrály velice dobře, kompatibilita rovněž dobrá.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

DOCu, co mas na tom Solteku za southbridge?
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Všechny KT133A maj VT82C686B, jen některé KT133 bez A maj VT82C686A. Lišej se jen tim že jeden má zabugované IDE a druhej ještě více zabugované IDE a ATA100 vs 66. Ještě pak zkusim jiné drivery, jestli náhodou. Nehrál jsem si s tim hodně, mam teď pár věcí na práci.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Me ruzny VIA drivery nepomohli. Tedy nedoslo k uplne eliminaci problemu, ale zlepseni myslim jo. Na KT133A musi byt dobovy 4in1 a ne novejsi.

Jo BGA neuprednostnuju kvuli vetsi nachylnosti na studenaky.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

To s tím Solem je podobný výsledek jako u MVP3, na které jsem testoval (VT82C586B).

MV: Tuhle variantu ESS mám mimo jiné také, ale v mnohem optimalizovanější podobě :)
Obrázek

V zásadě tomu chybí onen integrovaný wavetable (2 čipy vlevo) a zesilovač pro speaker out (ten ale u těchto karet stejně vypínám přes jumpery). Překvapivé je, že výstup i takto ořezané karty je kvalitní a kompatibilita stále 100%.

Nějakou ESS s wavetable čipem jsem se pokoušel urvat před časem na Aukru, ale cena lezla až moc vysoko.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jo nedavno byla jedna ESS s Wavetable na Aukru, ale sla moc nahoru.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše:Me ruzny VIA drivery nepomohli. Tedy nedoslo k uplne eliminaci problemu, ale zlepseni myslim jo. Na KT133A musi byt dobovy 4in1 a ne novejsi.
Ono hentoto plati aj u ovela modernejsich VIA chipsetoch. Na mojej PT880 Ultra vo Win 98 napr. moderna 5-kova rada moc dobre nefungovala (aj ked je fakticky kompatibilna), takze som zakotvil u 4.56. Na Win XP uz fungujem s modernymi 4in1 verzie 5.24A.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jsem musel nasadit ještě starší, ňákej 4.2-něco, ten 4.56 mi nefungoval pod win98 s tou 7800GTX AGP, naběhla v 1x modu a artefaktila, s tim staršim v 4x a bez problémů. Obecně jsem u chipset driveurnezaregistroval že by řešil cokoliv jiného než AGP kompatibilitu (a udma driver pro IDE), nezažil jsem by někdy s něčym jinym pomohl. Když jsem mluvil o driverech myslel jsem tim že zkusim jiné drivery na tu zvukovku, ne chipset.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No ten UDMA driver je dulezity, to mi delalo rozdil u ISA zvuku. Na KT133A by mela byt verze 4.35. Novejsi teoreticky uz radsi ne.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Nojo já na PCI zvukovku taky přešel až s duronem a pořídil rovnou Live 5.1 (a na KT133+686A a pak i na KT133A+686B). Ale dosový hry jsem už tehdy nehrál, teda alespoň ne v pure DOSu, to je pravda.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pure DOS je méně podstatnej (slespoň pro mě), důležité je aby jely korektně pod win, protože win zajišťujou provoz LAN pro IPX/SPX i TCP/IP pro 16 i 32 bit bez jakejchkoliv TSR driverů. Nedovedu si představit že v roce 2000 stavim PC kde si po LAN nezahraju GTA1/Duka/Blooda se zvukem heh. Tehdy bych hodně PC "vyfuckoval". Ale problém je v tom že už tehdy jsem měl vícero PC, takže to co jsem tehdy používal v hlavnim, to bych dnes v dobovym retro PC paradoxně nezkousnul. Používal jsem tehdy socket A se SIS chipsetem (K7S6A) pro svůj super poměr cena/výkon, ale ta samá deska neumí SB16 emualci, takže dnes bych jí vyhodil. Paradox no, tehdy se ale hrálo v 1 místnosti a s repráky tzn pokud aspoň jeden PC měl zvuk pro "atmosféru" to stačilo.

Kdybych se na to díval po těch letech zkušeností a mohl poradit svému mladšímu já, tak bych trochu přišetřil a zaparkoval na Intelu se SIS645 a nízkym northwoodem 1.8A-2.0A + velké OC a tam vydržel až do Core2, a celou tu anabázi s vícero K7 si odpustil.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“