Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

Tak mam athlon xp-m 2400+ doma. Snad se k tomu o vikendu dostanu. Ps: jak velkej vliv na vykon ma fsb? Kdyz se postesti a moje kt333 bude mit delicku 5 tak bych fsb vyhnal co nejvis.
NTB: ProBook 4740s
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

No ten ověřenej top model byl 2600+ Nevím, proč se 2400+ moc nebral, asi kvůli násobiči?
DOC_ZENITH píše:Ne, většina lidí netaktovala nebo jen přes FSB, a early 130nm K7 byly unlocked (cca do poloviny roku 2003) a poté je už moc lidí z enthusiast komunity nekupovalo protože už je jaksi měli. Já jsem tehdy měl v kompu factory unlocked XP1700+ TB-B a popohnal jsem ho na 12,5x 176 tzn 2,2Ghz na KT333 a bylo po zbytek K7 generace vystaráno, pozdější koupě bartona byla chyba a vesměs vyhození peněz, kdybych to neudělal mohl jsem jít do K8 skoro o rok dříve hned s launchem 754 a ne s launchem 939.

Kde bylo spojování můstků pro unlock populární byly ty první Spitfire Durony, byly factory locked ale solidní OC po unlocku (a early chipsety z jejich doby nedávaly FSB nad zhruba 106-110Mhz), tam se ale spojovaly jiné můstky, ne port na mobile, mobile mody přišly až s pozdní 130nm když začaly bejt factory locked a lidi oběvili že se top dá takto obejít.
jj já měl nejdřív Durona 600, takže spoje tužkou. Potom jsem taky vybrabčil unlocklýho otestovanýho XP1700+ a nakonec pořídil opět použitého a otestovaného XP2500+ co jel na default vcore změnou FSB na 400 jako XP3200+
Kámoš ale myslím finálně měl XP-M 2600+ a nic se tužkou nespojovalo, taktil normálka.
Vždycky jsem ten CPU měl za dobrou cenu, ale je fakt že Barton 3200+ a clawhammer 3200+ v s754 byl docela brutální rozdíl (a to ten A64 jsem taky kupoval nepoužitej, ale normálně v pražskym kamennym bazaru.. tehdá za super cenu, ale desky už tak super nebyly no; i bez taktování to byl slušnej posun, však benche s R300 jsem tu dával).
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

ICEBRETON píše:Tak mam athlon xp-m 2400+ doma. Snad se k tomu o vikendu dostanu. Ps: jak velkej vliv na vykon ma fsb? Kdyz se postesti a moje kt333 bude mit delicku 5 tak bych fsb vyhnal co nejvis.
Celkem velkej (aspoň 15%). K7 jsou limitovaný prostupností FSB a paměti, pokud by se ti povedlo nahodit FSB 166 bylo by to dobrý, KT333 ty co daj 166 obvykle končej mezi 175-180.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Hladis píše:...Tak rozbehavani her na univerzalnim retro PC pokracuje. Ted ruznyma DOS hrama. Samo skoro co hra to problem, ale velka cast tech problemu jsou problemy puvodni, tedy jsou to bugy a chyby obsazene ve hre. V NFS SE treba nefunguji korektne videa, v Privateer jsou spatny zvuky a mluva...... no je to proste skoro u kazdy hry hledani a vyreseni nejakyho problemu. Nastesti u nekterych her existuji Win verze, treba puvodni UFO je moc rychle na trochu rychlejsich PC, ale byla vydana sberatelska edice s podporou Win a je po problemu. Privateer potrebuje omezit RAM na 16MB aby zvuk fungoval korektne...... U DOS her se jedna prave o to, ze ty hry byly programovany na konkretni prastary stroje bez vyhledu ze se neco zmeni a s trochu novejsim PC to prestava korektne fungovat. Takovy puvodni Warcraft2 ma treba nehratelne rychly scrolling a resi to Win verze Battle.net edice, atd... Vsak ja nakonec rozbeham vsechno. :twisted:
Pamatuju si, že UFO bylo příliš rychlé i na Pentiu 200 a dalo se to řešit zpomalovací utilitou MoSlo (DOS). Nebylo to ale až tak výrazné, akorát běželo rychleji počítadlo času a zrychlilo to některé animace, takže jsem nakonec hrál bez MoSlo. Scrolling Warcraftu chodil na Pentiu ještě dobře. Počítám, že s rychlostí Athlonu XP bude mít problém vícero her a málokterá bude mít nějakou opravenou edici. Taky se dají vypínat L1/L2 cache, to třeba srazí (Super)Socket 7 na úroveň 386/486 - nevím, jak by na tohle reagoval Athlon XP.
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Tak vypnutá L1 cache srazí do kolen i Semprona 2800+ Palermo do s.754, takže s K7 by zametla podobně:
Obrázek
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

Zdar, no zatím se mi podařilo jen pc dostat domů. Po zapnutí sem zjistil, že tam mám celkem starej bios - AMI 3.31A. Na stránkách MSI je nejnovější 5.7.

Netuší někdo, jestli je to nutný flashovat aby mi ten Athlon XP-M postnul? Nechci zbytečně nahodit novej cpu a pak zjistit, že to nenabíhá a vracet tam kvůli flashi původní cpu a pak znova ten novější...

Navíc, pokud si dobře vspomínám, posledně jsem na tomto pc aktualizoval bios přes disketu. Do toho se mi moc znova nechce. Po těch letech asi nebudou mít moje diskety moc velkou spolehlivost a nechci tu desku umrtvit.

@Hladis: Jak si flashoval na tvojí MSI KT3 bios ty?
NTB: ProBook 4740s
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Biosy se flashujiou normálně z DOS prostředí (jakýhokoliv) nemusíš zrovnabootovat z diskety heh. Flashnout to klidně můžeš, ale jestli se bojíš tak nemusíš, většinou to nebývá nutné. K7 se neincilizuje biosem ale pouze piny, v nejhhoršim to řekne unknown CPU ale stejně to pojede. Já provozuju několik starejch KT133 desek s CPU o kterym nemaj ani potuchu a vše jede ok.
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

Ok na flash zatím kašlu. Zkusím cpu nahodit a uvidíme.
NTB: ProBook 4740s
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Flashoval jsem normalne boot disketou pres flash utilitu, ktera je soucasti balicku s BIOSem. Diskety mam i po letech zcela ok. Jinak urcite bych tam novy BIOS nahral, nahraval jsem ho na 5 desek bez problemu. Melo by to jit i pres USB flasku. Jen asi urcite nemas verzi BIOSu od MSI 3.31A, to je verze AMI utility. MSI BIOSy by mely mit cislo 5.x.
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

Diky, mas pravdu. Pauznul jsem si to pri bootu a tam je to uz videt, mam aktualni 5.7, takze vyreseno. Zitra se snad dostanu k nakym testum svyho thoroughbreda 2400+ a pak tam hodim ten mobilni barton 2400+ at mam srovnani kam se vykonove posunu po OC.
NTB: ProBook 4740s
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

blbá zpráva. Athlon XP-M mi nepostne. Nic nepípne, na monitoru se nic nezobrazí.

Zkoušel jsem vytáhnout baterku na pár minut, i přehodit clear cmos jumper. Když sem tam vrazil zpět původní thoroughbred, postlo to bez problémů jen s komplet vyresetovaným biosem.

Jinak, s tím novým athlonem se to chová úplně stejně, jako když se na tom thoroughbredu pokusím změnit násobič - PC se změněným násobičem mi taky nepostne ale záhada je v tom, že nepomůže vyresetovat bios a ni vytáhnout baterku. Musím tam vrazit jinej cpu, kterým to oživím, poté ten thoroughbred zas v pohodě postne.

Nějakej nápad? Jinak cpu půjde dál.

PS: cpu není nijak viditelně poškozem, piny i křemík jsou ok. Tak asi problém v nekompatibilitě.
Naposledy upravil(a) ICEBRETON dne pon 17. srp 2020, 21:47, celkem upraveno 1 x.
NTB: ProBook 4740s
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Když v biosu napevno nastavíš voltáž, fsb, násobič, a pak prohodíš CPU pořád nic? Násobič nastavit co nejmenší. Ještě se zeptam, jakej má konkrétně model CPU a na jaký jede voltáži?
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

dík za rychlou reakci, ještě jsem minulý post editnul.

model: AXMH2400FQQ4C 1.45V

Deska v defaultuje vždy na 100FSB

Napevno násobič ani voltáž jsem v biosu napevno nedával. Ještě to asi prubnu, ale prohazování těch cpu je pěknej opruz - než sundám chladič, muím sundat větrák co mám na stropě bedny, poté musím odmontovat zdroj abych se dostal k páčce chladiče...

ps: v biosu mám možnost mšnit násobič od cca 6x do 21x...ale můj čipset neumí přepínat mezi nízkou a vysokou sadou, tzn. spíš nechat v biosu na pevno 13.5x?
NTB: ProBook 4740s
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, menší, dej tam třeba 8x nebo 9x, to samý voltáž, naper tam 1,7v. Pokud na menší sadě nastavíš 12,5x a cpu je unlocked a z vyšší sady, bude to do něj prát 24x a tam při 1,45v nepostne. 1,45v by se mělo chytnout by default, ten můj 2600+ je taky 1,45v a běží v poho. :/ Aby nebyl mrtvej... K7 jsou strašně křehký a nejen na rohy jádra, ale třeba i na prohnutí.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše: K7 jsou strašně křehký a nejen na rohy jádra, ale třeba i na prohnutí.
Mi povidej, mam tu nekolik mrtvol a zadny nema ustiply rohy.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jsem pár měsíců dozadu jak jsme testovali zabugovanost KT133 killnul jednoho 2400+TB. Byl jsem línej přidělávat chladič tak jsem si řekl že ho tam jen přidržim rukou, a hádej, zatlačil jsem jen o trochu více a zakouřil, vizuálně samo sebou stále ok, naštěstí to nevzalo board.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Primo zakouril a zasmrdel ? Tak to se mi nestalo, me spis proste zacali nektery blbnout a bez pritlaku nepostly, nebo proste nahla smrt. U tehle CPU si davat bacha na moc tezky chladice, aby uchyceni bylo pokud mozno za sest okynek a aby nebyl moc brutalni pritlak, jinak je velka sance na smrt.

//
https://abload.de/img/20200818_165738jok4x.jpg Vyzkousim je ale asi az o vikendu.
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

DOC_ZENITH píše:Ne, menší, dej tam třeba 8x nebo 9x, to samý voltáž, naper tam 1,7v. Pokud na menší sadě nastavíš 12,5x a cpu je unlocked a z vyšší sady, bude to do něj prát 24x a tam při 1,45v nepostne. 1,45v by se mělo chytnout by default, ten můj 2600+ je taky 1,45v a běží v poho. :/ Aby nebyl mrtvej... K7 jsou strašně křehký a nejen na rohy jádra, ale třeba i na prohnutí.
A už jsi takto někdy rozchodil cpu co normálně nepostoval? Jak jsem psal, když jsem párkát zkusil na svym thoroughbredu menit násobič (i jen třeba na 14) tak mi pc nepostlo a nedal se pc rochodit resetem cmos ani vytahnutím baterky. Jedinej způsob, jak pc znova oživit byl vrazit tam jinej cpu na kterym jsem postul a pak tam zas vrazit ten thoroughbred.

Z toho postupu mám docela strach, protože když pohnu z násobičem, už mi pc nepostne, leda by to fakt zázračně rozjelo ten mobilní barton. No chtelo by to nekoho se zkusenostma přímo s mojí deskou.
NTB: ProBook 4740s
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, podařilo se mi tak rozject CPU kde byly napinovaný konfigurace total mimo to co board podporoval. Ale je to jen šance, ne jistota, pokud tvá deska udělá ňákej hard-lock násobiče co nezmizí ani resetem cmosu a nemáš po ruce ňákej 180nm Palomino kterym by jsi to "fixnul" a riskujež znefunkčnění i s tvym CPU co máš, tak to nevim jestli to stojí za risk. :/

To by bylo možná i bezpečnější drátovat socket:

https://www.ocinside.de/workshop_en/amd_pinmod/
Hladis píše:Primo zakouril a zasmrdel ? Tak to se mi nestalo, me spis proste zacali nektery blbnout a bez pritlaku nepostly, nebo proste nahla smrt. U tehle CPU si davat bacha na moc tezky chladice, aby uchyceni bylo pokud mozno za sest okynek a aby nebyl moc brutalni pritlak, jinak je velka sance na smrt.

//
https://abload.de/img/20200818_165738jok4x.jpg Vyzkousim je ale asi az o vikendu.
Normálně zakouřil, asi se zlomilo jádro. U tebe se zas odchlíplo od substrátu, problém je v tom že ten substrát K7 je měkej a ten CPU priostě pruží a na tom je BGA DIE. Pruží a BGA = průser. Jinak pěkný zvukovky, resp ta spodní z nich, to je jedna z mejch nejoblíbenějších a ta je v mym primárnim retro stroji. (s BXkem, Tualatinem vytočenym na 1,7 a V5 tkou).

Ta horní nemá OPL3.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

CT 3990 nema OPL, to je posledni AWE32. CT3980 ma OPL a je PnP, chtel jsem radsi nonPnP CT 3900, ale lepsi nez dratem do oka. Obe je otestuju o vikendu, tak jsem zvedav co z toho bude a zda to stoji za to. Kazdopadne ta delka karet je hrozna, do Case se to nebude vejit.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“